Hra Nevěsta od Martina Františáka, jednoho z nejplodnějších současných dramatiků, bude mít premiéru tuto neděli 30. dubna v provedení souboru Masopust na jevišti pražského Divadla Komedie.

Nastudoval ji režisér Jan Holec, jehož inscenace uvádí studio Švandova divadla, pražský Disk, A studio Rubín či Malé divadlo v Českých Budějovicích.

V Nevěstě budou účinkovat Ivana Uhlířová, Jiří Štrébl, Natália Drabiščáková a Lukáš Příkazký. První repríza se uskuteční 24. května.

Hra balancuje na hranici skutečnosti a snu. Do současnosti nechává prostupovat minulost dvou žen – matky s dcerou, které v 50. letech minulého století přišly do valašské vesnice. V současné rovině příběhu starosta s ostatními muži vyklízí jejich dům, aby tu zřídili myslivnu.

Nevěsta byla inspirována deníky, které Františák nalezl na staré půdě. Drama je psáno ve valašském nářečí. Jeho vkladem je zobrazení obecného pokrytectví, znovu předávaného z generace na generaci.

Podle dramaturgyně Terezy Marečkové inscenace navazuje na programovou linii souboru vinoucí se od Konce masopustu dramatika Josefa Topola přes hru Lenky Lagronové Čupakabra i další dramatické texty zachycující společenství vesnice jako obraz světa.

Souběžně s Nevěstou členové Masopustu připravují také inscenaci Deník zloděje. Půjde o propojení deníků francouzského básníka a dramatika Jeana Geneta, který žil ve 20. století, s básnickou skladbou Bedřicha Bridela, jenž zemřel roku 1680.

V režii Jana Nebeského a s hudbou Martina Dohnala bude toto představení sólem pro herce Miloslava Königa. Premiéra se uskuteční 12. května.

Divadelní společnost Masopust existuje od roku 2008. Během rekonstrukce Divadla Na zábradlí, kde její členové hráli v Eliadově knihovně, a po dočasném hostování v holešovickém Studiu Hrdinů se letos v únoru s herci Divadla Na zábradlí přestěhovala do prostor Divadla Komedie.

Související