Premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD ve středu pochválil ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL především za čerpání peněz z evropských fondů v jeho resortu.

Spokojen byl premiér také s opravami památek a sídel institucí, které jsou financovány ze státního rozpočtu. Bilanční schůzka se konala v jedné z nich, pražském Klementinu.

Premiér připomněl, že se nepodařilo prosadit zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře a památkový zákon, které slibovalo programové prohlášení vlády.

Pro zamítnutí památkového zákona připraveného ministerstvem kultury ale ve sněmovně hlasovali také sociálnědemokratičtí poslanci.

Jako úkoly, které před Hermanem a také ministrem Janem Chvojkou za ČSSD ještě stojí, Sobotka vyzdvihl dořešení výkupu vepřína v Letech.

Prioritou pro nejbližší období ministerstva kultury by také měla být organizace oslav výročí založení Československa a připomínky pražského jara 1968 či rekonstrukce budov Národní galerie, uvedl premiér.

Významným tématem je podle Sobotky otázka platů v kultuře. "Jsem rád, že se nám podařilo navýšit hladinu průměrného platu v resortu kultury oproti roku 2013 zhruba o 35 procent," řekl Sobotka.

"Teď 1. července vláda schválila nařízení, kterým se zvýšily platy těm nejhůře placeným zaměstnancům veřejného sektoru, a dotklo se to také více než devítiprocentního nárůstu tarifních platů zaměstnanců v kultuře včetně zaměstnanců této významné instituce, Národní knihovny," dodal.

Vedle revitalizace Klementina – premiér ji chválil, podle zaměstnanců knihovny ale trvá příliš dlouho a komplikuje některé činnosti instituce – premiér vyzdvihl také rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea, pokračování rekonstrukce Národního muzea, zahájení rekonstrukce Státní opery Praha či odkup provozní budovy Národního divadla.

Sobotka zmínil i navýšení podpory kinematografie.

"U dvou zákonů se nepovedlo naplnit záměry, které mělo programové prohlášení vlády v oblasti kultury. Prvním byl zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Nepodařilo se najít takový tvar tohoto zákona, který by bylo možné projednat ve vládě a poslat ho do Poslanecké sněmovny. Myslím, že tato věc zůstává pro příští vládu," uvedl premiér.

"Nepříliš šťastně" podle Sobotky dopadl památkový zákon.

"Myslím, že tak byla zmařena docela velká práce, která ze strany ministerstva kultury na tomto zákoně byla odvedena," řekl premiér k nezdaru normy, o jejíž přijetí usilovalo několik českých vlád.

Její poslední navrhovaná podoba podléhala od začátku kritice z mnoha stran, včetně některých expertů z památkové péče.

Související