Český snímek Alois Nebel v sobotu v noci získal Evropskou filmovou cenu. O titul nejlepšího evropského animovaného filmu usiloval v konkurenci španělského snímku Vrásky z prostředí domova důchodců a britského dětského filmu Piráti!.

Takzvaného "evropského Oscara" pro nejlepší film získal favorit letošního udílení cen, snímek Láska režiséra Michaela Hanekeho, který bodoval i v dalších hlavních kategoriích: pro nejlepšího režiséra, herce a herečku. Ani herec Jean-Louis Trintignant, ani Emmanuelle Riva se však předávání cen nezúčastnili.

"Chtěl bych poděkovat v němčině, abych si udržel svoji totožnost," řekl Haneke, když v Maltě cenu přebíral z rukou herce Madse Mikkelsena. Vzápětí poděkoval v němčině, francouzštině, španělštině i italštině. Pro Hanekeho nejde o nic nového. I jeho předchozí snímek Bílá stuha v roce 2009 získal Evropskou filmovou cenu.

Film českého režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel byl natočen podle trilogie komiksů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem.

PŘEHLED VÍTĚZŮ

Film roku: Láska (Michael Haneke)

Režie: Michael Haneke (Láska)

Herečka roku: Emmanuelle Riva (Láska)

Herec roku: Jean-Louis Trintignant (Láska)

Scénář: Tobias Lindholm a Thomas Vinterberg (Hon)

Kamera: Sean Bobbitt (Stud)

Dokument: Manuel von Sturler (Winter Nomads)

Animace: Alois Nebel (Tomáš Luňák)

Střih: Joe Walker (Stud)

Produkční design: Maria Djurkovic (Jeden musí z kola ven)

Hudba: Alberto Iglesias (Jeden musí z kola ven)

Objev: film Kauwboy

Cena publika: Geoffrey Enthoven (Come As You Are)

Cena za celoživotní přínos filmu: Bernardo Bertolucci

Cena za úspěch ve světovém filmu: Helen Mirren

Krátký film: Superman, Spiderman or Batman

Prix Eurimages: producentka Helena Danielsoon

Vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, metodou rotoskopie.

Černobílý snímek je celovečerním debutem osmatřicetiletého režiséra. Ten v sobotu večer na slavnostním ceremoniálu na Maltě ocenění převzal a v krátké řeči vyjádřil několikrát své díky.

"Máme z toho obrovskou radost. Jsem hlavně rád, že se ukázalo, že tomu filmu v zahraničí skutečně rozumí, když to dostalo tu cenu," řekl autor předlohy Rudiš a dodal, že již hovořil se spoluautorem scénáře Jaromírem 99, se kterým si na dálku připili a byli oba dojatí a překvapení. 

"Konkurence byla velká, film Piráti je z velice úspěšného studia a film Vrásky moc pěkný citlivý příběh. My jsme byli moc rádi už i za nominaci," dodal.

Na Evropskou filmovou cenu dosud dosáhli jen dva čeští tvůrci. Miloš Forman si v roce 1997 odnesl za film Lid versus Larry Flynt ocenění udělované Evropanům, kteří prorazili ve světové kinematografii. Režisérka Helena Třeštíková pak v roce 2008 zvítězila v kategorii dokumentárních filmů se svým snímkem René.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší film se v roce 1996 ocitl oscarový Kolja režiséra Jana Svěráka, evropští akademici ale nakonec dali přednost Larsi von Trierovi a jeho filmu Prolomit vlny.

Mezi nominovanými byl již v roce 1989 při teprve druhém udílení evropských cen herec Jozef Króner, a to za roli v bulharském filmu Ty, jenž jsi na nebesích. Podobného úspěchu se podařilo dosáhnout i dalším českým filmařům - například režiséru Ivanu Fílovi se snímkem Lea (nominace v kategorii mladých filmařů, 1996), Sašovi Gedeonovi s Návratem idiota (nominace za scénář, 1999) nebo skladateli Aleši Březinovi (nominace za hudbu pro film Kawasakiho růže, 2010).

Související