Letní filmová škola v Uherském Hradišti přišla o hlavního hosta. Francouzský režisér a oscarový scenárista Michel Gondry totiž ve čtvrtek odřekl svoji chystanou návštěvu.

Důvodem je posunutí termínu natáčení Gondryho nového projektu a s tím související režisérův pracovní pobyt v USA. Tam bude Gondry nakonec od začátku července až do konce října, sdělil dramaturg filmové školy Jan Jílek.

Podle něj se pořadatelé snažili problém, jenž se objevil v červnu, vyřešit. Nakonec ale museli přesunout Gondryho návštěvu na rok 2015.

Festival přesto bez mezinárodních hostů nezůstane: uvítá zejména velikána světového filmu Petera Greenawaye. Tento britský režisér divákům představí svůj zatím poslední film Goltzius a společnost Pelikán.

Připomenut bude výběr z Greenawayovy dosavadní tvorby, režisér bude mít i přednášku o "smrti filmu" a nových možnostech kinematografie.

Účastníci Letní filmové školy se budou moci seznámit se současným britským sociálním filmem a ve speciální sekci i s jedním z nejvýraznějších mladých britských režisérů Seanem Ellisem.

Mezi hosty budou také francouzská režisérská legenda Bertrand Taverniér, Američan Todd Solondz, umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot či slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi.

LFŠ ve čtvrtek zveřejnila podrobný denní program letošního ročníku. Chybět na něm nebudou ani netradiční projekce. Na náměstí se za doprovodu cimbálovky odehraje film Frigo na mašině s Busterem Keatonem.

Projekce nazvaná LP 1914 aneb Do biografu před sto lety zase návštěvníkům nabídne věrnou kopii dobového prostředí i způsobu promítání. "Němé filmy bude doprovázet živá hudba i vypravěč s ukazovátkem v ruce vysvětlující a komentující děj," uvedla mluvčí Eva Blažková.

Letní filmová škola se podle ní stane i dějištěm jedné z projekcí Cinema Royal - nového konceptu kina uvádějícího oblíbené a kultovní filmy ve stylovém prostředí.

"Přesný termín, téma, dobové zasazení, žánr projekce, stejně jako vybraný dresscode, místo srazu a další indicie k filmu jsou odtajňovány postupně," dodala Blažková.

Cinema Royal uvádí filmy na netradičních a mnohdy nepřístupných či neprobádaných místech.

"Naši diváci se nedávno vrátili z Marsu, který jim simulovala nedostavěná stanice metra Petřiny v hloubce 53 metrů pod povrchem. V Uherském Hradišti jsme objevili lokalitu, na kterou zatím žádná noha návštěvníka Letní filmové školy nikdy nevstoupila. O povolení jsme museli žádat na nejvyšších místech," řekl za Cinema Royal Jiří Šebesta.

Související