Izraelsko-americká herečka Ayelet Zurerová, která ztvárnila Miladu Horákovou v nadcházejícím filmu Milada režiséra a scenáristy Davida Mrnky, se díky této roli seznámila s historií Československa.

Horáková byla po vykonstruovaném procesu komunistickým režimem v roce 1950 popravena. "Předtím, než jsem četla scénář, jsem vůbec nevěděla, kdo je Milada Horáková. Našla jsem si informace na internetu a uvědomila jsem si, jaká je to osobnost," řekla Zurerová při nedávné návštěvě Prahy.

Mrnka svůj koprodukční projekt Milada připravoval devět let. Na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců.

"Ten příběh mě velmi zasáhl, zejména když jsme se setkala s dcerou paní Horákové Janou, která je stejně stará jako moje matka pocházející ze slovenské Spišské Nové Vsi,“ uvedla sedmačtyřicetiletá Zurerová.

„To mi pomohlo k emocionálnímu uchopení postavy Horákové. Odpor žen proti komunismu mě velmi překvapil svojí silou," dodala.

Jako prokurátorka Ludmila Brožová se ve filmu představí Aňa Geislerová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objeví Američan Robert Gant, diplomata hraje Vladimír Javorský.

Spolupráce s nimi podle Zurerové nebyla jiná než například s hollywoodskými herci. "Filmaři a herci jsou na celém světě stejní," míní rodačka z Tel Avivu, která vzbudila pozornost hned svou první anglicky mluvenou rolí manželky Erica Bany ve filmu Stevena Spielberga Mnichov.

V Praze Zurerová pracovně pobývala podruhé. Před několika lety zde natáčela snímek The Last Night. "Ale tehdy jsem neměla takové vnitřní spojení s městem jako v případě Milady, protože Praha byla jenom kulisou," uvedla.

Po natáčení filmu Milada se prý bude Zurerová na Českou republiku dívat jinýma očima. "Uvědomila jsem si, že Praha byla jednou z důležitých složek boje proti nacismu, kterému se snadno nepoddala. Ale kvůli příchodu komunismu lidé o tu sílu tak nějak přišli a původně pestrá Praha se stala takovým šedivým městem," řekla.

"Pochopila jsem to z příběhů mnoha lidí, se kterými jsem se seznámila," dodala herečka, která se při práci na filmu Milada také dozvěděla o složitých vztazích mezi bývalým Československem a Izraelem.

Jeho vznik Československo zpočátku podporovalo, ale po změně politického kurzu Sovětského svazu se stalo jeho kritikem.

Zurerová, která se dokázala prosadit v Izraeli i v Hollywoodu, by se ráda osobně zúčastnila premiéry filmu Milada, která je naplánovaná na 2. listopadu.

"Záleží to na mém pracovním programu, ale doufám, že dorazím," prohlásila herečka, která se mimo jiné objevila ve snímku Úhel pohledu s Dennisem Quaidem a Williamem Hurtem. Zahrála si také ve filmu Andělé a démoni s Tomem Hanksem. V Izraeli získala mimo jiné cenu Ophir (izraelská obdoba Oscara) za svůj výkon v hlavní roli filmu Tragedie Niny.

Kromě toho obdržela cenu izraelské televizní Akademie za výkon v seriálu V odborné péči, který byl posléze adaptován i pro americkou televizi stanicí HBO.

Autoři filmu Milada v Praze v uplynulých dnech natáčeli poslední záběry. Snímek vzniká kompletně v angličtině, do češtiny bude nadabován.

Na dotaz, proč je důležité i v dnešní době podobné snímky točit, herec Vladimír Javorský uvedl, že pro něj osobně mají jasnou prioritu před ostatními. "Pro mě je nepoměr této dramatiky dějin a současných kriminálek obrovský. Naopak musíme točit tyto filmy, protože toho je pořád strašně málo," řekl herec.

Režisér a scenárista Mrnka na svůj koprodukční projekt dlouho sháněl finance. Posun podle něj znamenala účast globální videotéky Netflix, která ho zařadí do své nabídky – zakoupila práva na streamování po celém světě.

Mrnka při práci na filmu využil materiálů, které mu poskytla dcera Milady Horákové Jana Kánská. Na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců.

Kromě Prahy se snímek natáčel také v Terezíně, na Šumavě, u Hradce Králové nebo v jižních Čechách a v okolí Prahy. Kameramanem filmu Milada je Martin Štrba, architektem Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Simona Rybáková a autorem hudby Aleš Březina.

Režisér Mrnka odešel v mládí do Austrálie, kde studoval ekonomii, později filmovou školu a od roku 2002 navštěvoval Sae Institute Australia – mezinárodní vzdělávací institut v mediální oblasti, obor režie a produkce. V letech 2013 až 2014 byl producentem v CNN International.

Právnička a demokratická politička Milada Horáková byla roku 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti.

Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.