Devět let režisér, scenárista a producent David Mrnka připravoval celovečerní film o Miladě Horákové. Tu komunisté popravili roku 1950 po vykonstruovaném procesu, později se Horáková stala symbolem boje za svobodu.

Mrnka začal snímek točit loni v listopadu, do titulní role obsadil izraelsko-americkou herečku Ayelet Zurerovou známou z filmů Mnichov, Muž z oceli či Andělé a démoni.

Ve snímku Milada, jenž bude mít premiéru 31. října a do distribuce vstoupí 2. listopadu, se objeví také Aňa Geislerová v roli soudkyně Ludmily Brožové. Manžela titulní hrdinky ztvárnil Američan Robert Gant.

Podkladem ke scénáři byly materiály, které Mrnkovi poskytla Horákové dcera Jana Kánská. Na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců.

"Film už je nastříhán, děláme jen zvukovou postprodukci a nahrávání hudby Aleše Březiny. Za kamerou byl Martin Štrba, architektem Milan Býček a kostýmní výtvarnicí Simona Rybáková," vypočítal Mrnka na představení snímku v Karlových Varech.

Geislerová už negativní postavy dříve ztvárnila. Možnost zahrát si soudkyni Ludmilu Brožovou je však první, kdy může ztvárnit reálně žijící osobu.

"Vycházíte přitom z toho, jak vypadala či mluvila, znáte její dikci. Byl to pro mě až divadelní úkol. A jelikož nedělám divadlo, tak jsem si to užila," řekla herečka, které je prý líto, že její role ve filmu není větší. Nakonec měla Geislerová jen tři natáčecí dny.

Zatímco obrazové záznamy z procesu existují, soudkyně Brožová se na nich takřka neobjevuje. "Zvukový záznam jsem ale slyšela mnohokrát," dodala Geislerová. Výjimečný patos Brožové byl prý přenositelný i do angličtiny.

V dalších rolích se objeví Vica Kerekes, Ivana Chýlková, Vladimír Javorský, Alena Mihulová, Taťjana Medvecká a Hana Vagnerová. Předsedu vlády Klementa Gottwalda hraje Jiří Vyorálek, který ho ztvárnil už v cyklu České století.

Na financování historického koprodukčního projektu se podílí globální videotéka Netflix, která zakoupila práva na streamování po celém světě a snímek zařadí do své nabídky.

"Jde o příběh o ženě, která za svou myšlenku zaplatila cenou nejvyšší – svým životem. I proto je nadčasový. Jeho hlavními tématy jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska či naděje, aktuální i dnes," řekl Mrnka.

Kromě Prahy točil v dalších autentických lokalitách, v Terezíně, na Šumavě a u Hradce Králové, odkud pocházel manžel Horákové Bohuslav.

Točilo se v angličtině s českým akcentem.

David Mrnka žije v USA. Česko opustil po maturitě, v Austrálii vystudoval film a za prací se přesunul do zákulisí amerických filmů a televizí. Produkoval zprávy pro televize CNN, BBC a podílel se na přípravách pořadu Larry King Live.