Americký spisovatel Stephen King zásadní měrou přispěl k adaptaci své knižní série Temná věž v hollywoodský film. Na pondělní premiéře snímku to řekl jeho režisér Nikolaj Arcel.

Film laděný do fantasy s prvky sci-fi, hororu i westernu vychází z osmidílné knižní ságy o střetu dobra a zla, kterou King začal psát jako devatenáctiletý.

První díl nazvaný Pistolník vyšel roku 1982, ten poslední jménem Závan klíčovou dírkou se na trhu objevil v roce 2004.

Příběh vypráví o pistolníku Rolandovi, jehož ve filmu ztvárnil Idris Elba, a jeho boji s Mužem v černém. Ten usiluje o zničení takzvané Temné věže držící svět pohromadě.

„Stephen King byl do adaptace velmi zapojený a měl spoustu nápadů. Nic nepřikazoval, ale vždy vyslovil dobrý názor,“ řekl režisér Arcel o zapojení autora předlohy do adaptace.

Herec Matthew McConaughey na premiéře konstatoval, že antagonistu Muže v černém ztvárnil s chutí.

„Vždy je zábavné hrát zápornou postavu, protože ta nemá žádné hranice. Nemusí se nikomu podbízet, s nikým se kamarádit. Nezáleží jí na dobrých mravech,“ vysvětlil McConaughey.

Časopis Variety napsal, že Hollywood vždy hledá příštího Pána prstenů nebo Harryho Pottera. Vrcholně populární sága Stephena Kinga byla pro manažery filmových studií atraktivní látkou – děj knih čítající dohromady 4250 stran osciluje od legend o králi Artušovi až po moderní střety velkoměstských mafií.

Adaptace se však rodila více než dekádu a spousta režisérů včetně J. J. Abramse z projektu postupně odstoupila.

V jeden okamžik se zdálo, že studio Universal Pictures podle Temné věže natočí sérii vzájemně propojených filmů a televizních seriálů.

Nakonec se projektu s rozpočtem 66 milionů dolarů ujala firma Sony Pictures a angažovala čtyřiačtyřicetiletého dánského režiséra Arcela, režiséra filmu Královská aféra či autora scénáře k adaptaci knihy Stiega Larssona zvané Muži, kteří nenávidí ženy.

Pro Arcela jde o významný projekt, první, který natočil v angličtině – tedy jazyce, jejž se prý kdysi učil právě čtením knih Stephena Kinga.

Ani s Nikolajem Arcelem ale studio nespolupracovalo bezproblémově. Podle Variety.com manažery první pracovní sestřih natolik vyděsil, až zvažovali, že Temnou věž svěří jinému filmaři.

Nakonec prý šéf Sony Pictures Tom Rothman ve střižně proseděl dlouhé hodiny.

Také první zkušební projekce prý ukázaly, že diváci světu Temné věže nerozuměli a film kritizovali.

Režisér Arcel ale popírá, že by střety byly tak intenzivní, jak tvrdí Variety.com.

„Pokud na filmu spolupracujete se dvěma studii a mocnými producenty, samozřejmě vás čekají vyhrocené tvůrčí debaty. Ale cítil jsem, že celou dobu stojí za mnou a dají na mé slovo,“ uvedl Arcel.

Rovněž šéf Sony Pictures sdělil, že s režisérem hodlá spolupracovat i nadále a jeho výkon oceňuje. Variety.com nicméně uvedlo, že Sony investovala 6 milionů dolarů do dotáček scén, které divákům pomohou pochopit motivaci hlavní postavy a lépe je seznámí se světem filmu.

Původně měla Temná věž mít premiéru již v únoru, studio ji však nakonec přesunulo na červenec.

Filmoví analytici odhadují, že v USA může snímek za první víkend utržit okolo 20 milionů dolarů.

Česká kina začnou film Temná věž promítat 24. srpna.