Jazzový kontrabasista a baskytarista Miroslav Vitouš se letos stane prvním českým držitelem ceny Bohemia Jazz Award.

Dvanáctý ročník festivalu Bohemia Jazz Fest začne v pondělí 10. července na Staroměstském náměstí v Praze, kde Vitouš vystoupí v triu s kytaristou Rudym Linkou, italským bubeníkem Robertem Gattem a s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma. V pondělí to oznámili pořadatelé.

Vitouš, který 6. prosince oslaví sedmdesátiny, byl zakládajícím členem fusion skupiny Weather Report. Spolupracoval s muzikanty, jako byli český klávesista žijící v USA Jan Hammer, trumpetisté Freddie Hubbard a Miles Davis, klavírista Chick Corea, saxofonista Wayne Shorter nebo klávesista Joe Zawinul.

Cenu Bohemia Jazz Award organizátoři festivalu od roku 2008 udělují za umělecký přínos a popularizaci jazzové hudby. Dosavadními laureáty jsou světoví jazzoví umělci, naposledy sošku vloni obdržel devětasedmdesátiletý americký saxofonista Charles Lloyd.

Bohemia Jazz Fest zahájí dva večery v Praze na Staroměstském náměstí 10. a 11. července. Druhý večer budou hvězdami kytarista John Scofield a jeho kapela Überjam, kterou si čeští posluchači mohou pamatovat z vystoupení v pražském Divadle Archa. Scofielda doprovodí basista Andy Hess, druhý kytarista Avi Bortnick a bubeník Dennis Chambers.

Následovat budou koncerty v Plzni, kde 12. července opět vystoupí Scofieldův Überjam, či Liberci, kde 13. července zahraje úspěšné americké trio The Bad Plus. To se do Česka vrací po dvou letech, naposledy vystoupilo v rámci festivalu Mladí ladí jazz.

The Bad Plus zahrají v typickém složení Ethan Iverson na klavír, Reid Anderson na basu a David King za bicími.

15. července v Domažlicích a o den později v Táboře zahraje americké sexteto klávesisty a zpěváka Nata Osborna. Na poslední dva dny se pak Bohemia Jazz Fest přesune do Brna, oba večery završí vystoupení amerických Soul Rebels. kteří kombinují hip hop, funk, soul a jazz.

Všechny koncerty se konají pod širým nebem a tradičně jsou zdarma.

"Jsme potěšeni, že můžeme zpět přivítat staré přátele a představit novou generaci hudebníků, kteří předefinovávají a rozšiřují hranice jazzu," uvedl zakladatel a ředitel Bohemia Jazz Festu Rudy Linka.

Související