Nový singl v současné době natáčí skupina minus123minut, která se loni po sedmileté pauze vrátila na tuzemskou hudební scénu.

Původní sestavu tvořenou kytaristou, zpěvákem a skladatelem Zdeňkem Bínou a baskytaristou Fredrikem Janáčkem doplnil nový bubeník Dano Šoltis.

Kapela, která za svoji tvorbu mísící jazz, blues, funky a world music získala cenu Akademie populární hudby za rok 1999 v kategorii Objev roku, na koncertech počítá i s účastí hostujících hudebníků.

"Tím, že v Praze i po republice máme spoustu jazzových kamarádů, není problém, že s námi na koncertech vystupují jako hosté," řekl Bína.

„Jsou to mistři, kteří s námi dokážou odjamovat na svůj nástroj celý koncert. Dokážeme si představit i situaci, že pokud by vznikla v budoucnu situace, která by vybízela k tomu udělat si bohatší aranže s více lidmi, tak máme favority, které bychom měli rádi v kapele. Naštěstí to jsou jak super muzikanti, tak borci jako lidi. Ale trio je pro nás základ všeho," dodal.

Skupina ještě pod názvem -123 min. vznikla roku 1997, kdy po určité době společného hraní kytaristy a zpěváka Bíny a bubeníka Dominika Tůmy přišel baskytarista Fredrik Janáček. V roce 1999 skupina nahrála první desku Shooba Dooba.

O deset let později, krátce po vydání alba Dream, kapela na svých webových stránkách oznámila rozchod. Po obnovení činnosti zahájila koncertní činnost vystoupením na festivalu Votvírák v Milovicích vloni v červnu.

"Ve chvíli, kdy nám došlo, že podstatou předchozích problémů nebyla zlá vůle, ale forma slabosti a vyčerpání z intenzivního hraní, všechno se s nadhledem vyřešilo a mohli jsme pokračovat v silném přátelství," vysvětlil Bína.

"Pauza měla smysl z různých úhlů pohledu, a to, co teď prožíváme v kapele i s fanoušky, je naprosto úžasné. Jsme jako jedna rodina, která má radost z muziky," dodal.

Vedle ústředního dua Bína–Janáček se v kapele často měnila osoba bubeníka. Po Tůmovi se v ní vystřídali Václav Zima, Emil Valach, Martin Vajgl, Miloš Dvořáček a právě Dano Šoltis.

"Danko s námi hostoval již dříve, když zaskakoval za Vajgla i Dvořáčka. Tehdy jsme poprvé ucítili, že s ním máme pohodu. S bubeníky jsem měl problém už od své první kapely. Myslím si, že když se u někoho projeví přirozený talent do něčeho bouchat, navádí ho to k tomu být trochu drzý a přímý. Pak už je to jenom otázka toho, jak se to skloubí se srdcem. My teď máme bubeníka bez manýrů, který svým klidným srdcem kapele pomáhá," konstatoval Bína.

K nahrávce nové písně mají již minus123minut hotové základy.

"Do podzimu bychom to chtěli stihnout i s videem. Nechceme celé album, to přijde časem. Teď budeme sto procent energie věnovat postupně každé skladbě. Budeme průběžně vypouštět písničky a případně později vznikne celé album," dodal baskytarista Janáček.

Související