Moskevské Velké divadlo, tedy Bolšoj těatr, a newyorská Metropolitní opera se dohodly na společném nastudování tří oper. Hlavní ženské role se v nich zhostí ruská operní hvězda Anna Netrebková.

V Moskvě to tento týden oznámili ředitelé obou operních domů Vladimir Urin a Peter Gelb.

Koprodukční spolupráce dvou slavných souborů, plánovaná na léta 2019 až 2022, se uskuteční poprvé.

Ruská sopranistka se postupně představí v Aidě Giuseppa Verdiho, Salome Richarda Strausse a v Lohengrinovi Richarda Wagnera, kde se ujme postavy Elsy.

Všechny tři opery budou inscenovat jak Velké divadlo v Moskvě, tak i Metropolitní opera v New Yorku. Dle moskevského deníku Nezavisimaja gazeta předběžná dohoda mezi oběma institucemi zní, že Aida bude mít premiéru v New Yorku a zbylé dvě opery v Bolšoj těatru.

Na projektu, jejž šéfové obou operních scén dojednávali rok, mají spolupracovat oba umělecké soubory i technický personál.

Podle deníku New York Times spolupráci na loňské schůzce s Vladimirem Urinem schválil ruský prezident Vladimir Putin.

Projekt inicioval John Berry, bývalý umělecký ředitel Anglické národní opery v Londýně, jenž spolupracuje s Met a zároveň je jedním z poradců Bolšoj těatru.

"Společné tvůrčí projekty s Met byly naším dávným snem," komentoval společné nastudování slavných oper generální ředitel Velkého divadla Urin.

"Technická základna Velkého divadla prošla nedávno obnovou, v divadle pracují skuteční profesionálové a jeho dílny jsou z nejlepších na světě," nešetřil chválou generální manažer Metropolitní opery Gelb.

Koprodukce této velikosti mezi operními scénami není obvyklá, jakési základy však pro ni existují – balet Bolšoj těatru v newyorské Met poprvé vystoupil roku 1959. Naopak soubor Met do Moskvy nikdy nepřijel.

Podle šéfa Met má však spolupráce umělecké i ekonomické výhody. Pro interprety je navíc podle něj takový projekt velmi přitažlivý, protože mohou pracovat hned s dvěma divadly najednou.

Obsazení jednotlivých rolí podle ruských médií není ještě jasné – s výjimkou Netrebkové, která bude zpívat jak v Moskvě, tak v New Yorku.

Aidu má režírovat Američan Michael Mayer, držitel divadelní ceny Tony, Salome se ujme Němec Claus Guth a pro režii Lohengrina byl vybrán britský režisér Phelim McDermott.

Newyorské premiéry bude dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který se v roce 2020 ujme funkce hudebního ředitele Metropolitní opery, orchestr Velkého divadla bude řídit jeho šéfdirigent Tugan Sochijev.

Související