Orchestr mladých Evropské unie, známý pod svým anglickým názvem European Union Youth Orchestra, kvůli brexitu přesune své sídlo z Velké Británie do Itálie. Tento týden to oznámil management.

Agentura Reuters krok označila za jeden z raných dopadů brexitu na kulturu.

Jak píše deník Guardian, orchestr vznikl roku 1976 v Londýně. Kvůli rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii se však nyní musí přestěhovat, aby mohl dál naplňovat svou evropskou roli – a také nadále čerpat peníze z Evropské unie, na jejichž přísunu existenčně závisí.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Nedává absolutně žádný smysl, abychom sídlili za hranicemi Evropské unie," vysvětlil ředitel orchestru Marshall Marcus. "Nelze žádat o evropské peníze a nebýt v Evropské unii."

Orchestr tak ve středu oznámil, že přijal nabídku italského ministra kultury Daria Franceschiniho a nastálo se přesune do italských měst Ferrary a Říma.

Právě v Itálii se narodil dnes již nežijící zakladatel Orchestru mladých Evropské unie, slavný Claudio Abbado. Těleso už má také na příští rok naplánované jarní a podzimní rezidence v Teatro Abbado právě ve městě Ferrara.

V budoucnu se hlavním partnerem orchestru stane italská veřejnoprávní vysílací stance RAI.

"Po více než čtyřiceti letech v Londýně začne nová, silně představivá etapa naší udržitelné budoucnosti," slibuje ředitel Marcus.

Orchestr mladých Evropské unie každý rok čítá zhruba 120 hudebníků ve věku mezi 17 a 24 lety, kteří vzejdou z konkurzů ve všech státech EU. 

Letos v tělesu působí třináct Britů. Podle deníku Guardian je nepravděpodobné, že by se Britové mohli do orchestru hlásit i poté, co Velká Británie opustí Evropskou unii.

Na stránkách tělesa se lze ovšem dočíst, že ještě příští rok se Britové mohou stále hlásit do konkurzu.

Momentálně jsou členy tělesa mimo jiné česká violistka Martina Englmaierová a klarinetista David Šimeček.

Orchestr mladých Evropské unie se předmětem politických sporů stal už vloni, kdy mu Evropská unie v rámci restrukturaliace svého financování kultury odepřela další podporu.

Když kauza vyšla najevo, na podporu orchestru vystoupili Berlínská filharmonie, dirigent sir Simon Rattle, londýnský sál Barbican či Salcburský festival. Evropští úředníci se odezvy zalekli a financování obnovili.

Orchestr mladých Evropské unie od svého založení v roce 1976 spolupracoval s předními dirigenty včetně Leonarda Bernsteina či současníka Daniela Barenboima, vystupoval v londýnské Royal Albert Hall či v newyorské Carnegie Hall.

Současným šéfdirigentem tělesa je Vasilij Petrenko.

Dosud orchestrem prošlo zhruba 3000 hudebníků, kteří dnes působí v předních evropských tělesech od London Symphony Orchestra přes Berlínskou filharmonii, nizozemský Royal Concertgebouw Orchestra až po americký Boston Symphony Orchestra.

"Běžte si poslechnout orchestr ve svém vlastním městě a velmi pravděpodobně v něm rozeznáte absolventy Orchestru mladých Evropské unie, kterých jsou po celé Evropě i světě tisíce," psal tehdy deník Guardian na obhajobu další existence tělesa.

Orchestr mladých Evropské unie znají také Češi, roku 2003 pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho v pražském Obecním domě uvedl Rachmaninovu Druhou. "Orchestr byl při závěru svého jarního turné skvělý – sehraný a kompaktní, hrající na plný plyn," napsaly tehdy Hospodářské noviny.

O šest let později těleso vystoupilo na festivalu Špilberk v Brně a v pražském Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha – tehdy jeho členy byli také houslistka Veronika Petrášová, violistka Kristina Fialová a hráč na trubku Petr Táborský.

"Díla byla nastudována s mimořádnou pečlivostí, orchestr hrál program celého večera s imponujícím nasazením a zároveň soustavně kontrolovanou hrou," napsal hudební časopis Harmonie v recenzi vystoupení, na jehož programu byla Dvořákova koncertní předehra Othello, Šostakovičova Devátá či taneční báseň La Valse Maurice Ravela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist