Bývalá ministryně zahraničí USA a pražská rodačka Madeleine Albrightová píše knihu nazvanou Fašismus.

Bude v ní varovat před křehkostí demokratických vlád a poukáže na krizi, kterou Spojené státy zažívají pod vládou prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura AP.

„Autorka se zabývá ekonomickými, náboženskými, rasovými i kulturními faktory, které dnes rozdělují společnost a po celém světě jsou živnou půdou fanatismu,“ uvedlo nakladatelství HarperCollins, které knihu vydá.

„Zároveň Albrightová popisuje, jak demagogové od Mussoliniho po Duterteho získali příznivce tím, že zneužívali strach, podporovali nenávist a slibovali jednoduchá řešení složitých problémů,“ dodalo nakladatelství.

Albrightová s ním podepsala smlouvu na dodání dvou knih. První titul nazvaný Fašismus vyjde v dubnu 2018.

Druhá kniha zatím nemá název. Albrightová se v ní bude věnovat době po svém odchodu z americké diplomacie roku 2001.

Albrightová, která šéfovala americké diplomacii za prezidenta Billa Clintona, už dříve vydala memoáry nazvané Pražská zima a Madeleine (v originále Madam Secretary).

Její nástupkyni ve funkci Condoleezze Riceové nedávno vyšla kniha Democracy (Demokracie), v níž mimo jiné vyzývá Spojené státy, aby byly vůdčí silou v obhajobě svobody a lidských práv ve světě.

Letos na podzim se na amerických pultech objeví také eseje Hillary Clintonové. Na životopisu pracuje též John Kerry, který Clintonovou nahradil ve funkci ministra zahraničí USA za vlády Baracka Obamy.

Související