V Nové budově Národního muzea v Praze začala výstava nazvaná Fenomén Masaryk, která připomíná 80 let od smrti prvního československého prezidenta.

V šesti různých sekcích expozice až do konce ledna příštího roku představuje 220 sbírkových předmětů, například světlý vycházkový oblek Tomáše Garrigua Masaryka, jeho posmrtnou masku či filmové a zvukové materiály.

Na výstavě lze mimořádně vidět také originály Rukopisů královédvorského a zelenohorského, které budou vystaveny do 2. října.

"Nechtěli jsme Masaryka představit pouze jako politika, ale podívali jsme se na něj jako na člověka. Nemá to být žádná výstava vzpomínající na důstojného pána s bradkou na koni," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Chceme se pokusit zaměřit především na mladou generaci, aby sem přišla a zkusila Masaryka pochopit a třeba trochu jeho myšlenek a ideálů převzala do svého konání," dodal Lukeš.

Jednotlivé výstavní díly s názvy jako Tomáš, Profesor, Garrigue, Prezident nebo Obraz ukazují Masaryka v několika rovinách včetně pohledů do soukromí.

Mezi vystavenými předměty je orlí pero, kterým roku 1918 v americké Filadelfii podepsal Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských států, dále společenské šaty Masarykovy manželky Charlotty nebo knihovna prezentující prezidentovy spisy a knižní díla.

Nechybí ani připomenutí jeho sporů s různými oponenty.

"Dokumenty z období sporů o rukopisy nebo procesu s Leopoldem Hilsnerem ukazují Masaryka jako člověka, který se nebál postavit většině, pokud byl přesvědčen o své pravdě," podotkl generální ředitel muzea Lukeš.

Výstavu Fenomén Masaryk doplní tři menší doprovodné výstavy, které se budou věnovat tématům souvisejícím se životem T. G. M.

První z nich se od 15. září do 2. října zaměří na Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský, další se od 3. října do 30. listopadu bude věnovat procesům s Hilsnerem a poslední od 1. prosince do 31. ledna 2018 představí snímky z Hradního fotoarchivu vzniklého z činnosti tiskového odboru prezidia ministerské rady v letech 1918 až 1933.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel, zemřel před osmdesáti lety v Lánech. Roku 1930 byl přijat zákon o Masarykových zásluhách obsahující větu "Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“.

Po odchodu z funkce roku 1935 jej parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.