On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
01:07
James Bond se v USA vrátil do čela žebříčku návštěvnosti

Nejnovější bondovka Skyfall láká diváky i měsíc po uvedení do severoamerických kin. Podle dnes zveřejněných odhadů filmových studií se Skyfall vrátil do čela žebříčku návštěvnosti s víkendovými tržbami 11 milionů dolarů (215 milionů korun).

Již 23. film o dobrodružstvích Jamese Bonda, v hlavní roli s Danielem Craigem, byl do kin v USA a Kanadě uveden 9. listopadu, tedy skoro o dva týdny později než jinde ve světě. Již nyní je finančně nejúspěšnější filmovou bondovkou. Tento víkend se také s celosvětovými tržbami 918 milionů dolarů (17,9 miliardy korun) stal v tomto směru i vůbec nejúspěšnějším snímkem studia Sony Pictures.

Na druhém místě skončil o víkendu animovaný film Legendární parta (10,5 milionu dolarů) a třetí nejúspěšnější snímek posledních dvou týdnů Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část (9,2 milionu dolarů). Na čtvrtém místě je životopisný film Stevena Spielberga o slavném americkém prezidentovi Lincoln s 9,1 milionu dolarů a pátý snímek Pí a jeho život (8,3 milionu).

Hollywoodská studia se tento víkend vyhýbala v Americe větším premiérám v obavě, aby jejich filmy nezastínil dlouho očekávaný Hobit: Neočekávaná cesta, který půjde do kin 14. prosince. Jedinou výraznější premiérou byla romantická komedie Chlap na roztrhání, která na šestém místě utržila šest milionů dolarů. (čtk)

06:48
Mexicko-americká zpěvačka zemřela při pádu letadla

Americko-mexická hudební hvězda Jenni Riverová byla podle mexických úřadů v malém letadle, které se v neděli zřítilo na severu Mexika a z jehož posádky a cestujících podle záchranářů nikdo nepřežil. Informovaly o tom dnes zahraniční agentury.

"Vše svědčí o tom, že zříceným strojem je letoun Learjet 25, který vezl Riverovou a šest dalších lidí. Je ale těžké něco rozpoznat, z věcí i lidí. Náraz byl totiž tak silný, že trosky letounu jsou poházeny v okruhu 250 až 300 metrů," uvedl představitel mexické vlády.

Úřady čekají na oficiální potvrzení úmrtí 43leté zpěvačky a herečky na identifikaci ostatků obětí, ale mexická média již podle agentury AP vyjádřila její rodině upřímnou soustrast. Třikrát vdaná žena, která po světě prodala 15 milionů alb, měla pět dětí. (čtk)

10:01
Francouzský film Láska získal nejvyšší ocenění kritiků

Americké Národní sdružení kritiků v sobotu místního času vybralo za nejlepší letošní film francouzský snímek o stárnoucí dvojici Láska. Uvedla to dnes agentury Reuters, podle které se jedná o překvapivou volbu šedesátky členů amerického sdružení.

Filmu Michaela Hanekeho hovoří o manželích, jejichž dlouholetá láska a pevné pouto je náhle vystaveno těžké zkoušce poté, co žena prodělá mozkovou mrtvici a okolí se musí smířit s její proměnou. Hlavní role hrají Emmanuelle Rivaová a Jean-Louis Trintignant.

Celovečerní snímek Amour získal hlavní cenu, Zlatou palmu, i v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

V každoročním hodnocení Národní sdružení kritiků označilo za nejlepšího herce roku 2012 Američana Joaquina Phoenixe za jeho roli v dramatu Mistr. Film pojednává o tom, jak vojáci po návratu z fronty bojují v 50. letech se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života.

Film u kritiků bodoval i v dalších třech kategoriích. Volba sdružení kritiků tradičně naznačuje, kdo by mohl uspět i v kláním o filmového Oscara začátkem příštího roku. Do boje o prestižní zlatou sošku v kategorii cizojazyčný film byl vyslán i český snímek Ve stínu režiséra Davida Ondříčka. Vyhlašování Oscarů bude 24. února v Hollywoodu. (čtk)

11:54
Dvě ministerstva chybovala při čerpání dotací EU na památky

Ministerstva kultury a pro místní rozvoj při čerpání evropských dotací na obnovu památek podpořila podle Nejvyššího kontrolního úřadu i projekty nesplňující podmínky příslušného programu. NKÚ dnes v tiskové zprávě uvedl, že chyby se staly v letech 2007 až 2011 při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu, který prý navíc postrádal funkčně nezávislý dohled. Dotčená ministerstva ale uvádějí, že při čerpání dotací nepochybila.

NKÚ se v rámci kontroly operačního programu zaměřil na oblast Národní podpory využití potenciálu kulturního dědictví - peníze odtud slouží zejména k obnově a využití památek UNESCO a národních kulturních památek. Kontroloři prověřili dotace za 980,6 milionu korun u 12 příjemců. V osmi případech našli porušení zákona o veřejných zakázkách.

MK podle NKÚ podpořilo projekty, u kterých odborné posudky varovaly před rizikem zakázané veřejné podpory, u Evropské komise prý přitom neověřilo, že na tyto věci skutečně lze evropskou dotaci použít. "Resort tak riskuje v krajním případě i ztrátu významné části poskytnutých prostředků," míní NKÚ.

MK i MMR s odvoláním na Evropskou komisi uvádějí, že pomoc určená na podporu kultury a zachování kulturního dědictví nemá vliv na hospodářskou soutěž; problematiku s EK konzultovala již při přípravě programu. "Podpora do této oblasti byla tedy definována jako slučitelná se společným trhem," sdělila dnes mluvčí MK Markéta Ševčíková.

MK podle NKÚ neoprávněně uhradilo 185,4 milionu korun, když poskytlo peníze i na opravu nemovitostí, které nejsou na seznamu UNESCO a nejsou ani národní kulturní památkou. Šlo o bývalou sýpku a konírnu ve Velehradě nebo o objekty bývalého jezuitského semináře a koleje v Jindřichově Hradci.

Ministerstvo ale připomíná, že jeho program Vracíme památky do života má za cíl nikoli samotnou rekonstrukci objektů, ale prostřednictvím přidané hodnoty jejich oživení. "Proto je nezbytné, aby pro dosažení cílů projektu byly do realizace zahrnuty i objekty mimo národní kulturní památky či památky UNESCO," vysvětluje MK.

Ve Velehradě bylo prý proto nutné podpořit také renovaci bývalé sýpky a konírny. Projekt počítá i se vzdělávacími aktivitami, které ale není možné provádět v sakrálních prostorách.

Porušení zákona o veřejných zakázkách se v případě Velehradu stalo podle MK v roce 2010. "Na základě zjištění kontrolorů NKÚ byl předán podnět ÚOHS jako podezření na spáchání správního deliktu podle zákona o veřejných zakázkách a současně bylo oznámeno finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně," doplnila mluvčí.

"(Kontroloři) konstatovali také, že příjemci Dolní oblast Vítkovice byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. A to za práce a dodávky, které neodpovídaly smlouvám a fakturám," píše NKÚ. MK kontrolovalo faktury před proplacením. "To, zda odpovídá fakturovaná služba či dodávka, nemůže být kontrolováno na místě při každé předložené faktuře k proplacení. ... Při fyzické kontrole na místě je skutečnost kontrolována pouze namátkově na vzorku uskutečněných operací," hájí se MK.

Podle NKÚ také nebyl zajištěn funkčně nezávislý dohled nad programem. "Takzvaný pověřený auditní subjekt kontrolující fungování programu byl totiž personálně a částečně i finančně závislý na ministerstvu pro místní rozvoj, které přitom za Integrovaný operační program (IOP) zodpovídá," dodal NKÚ.

"PAS byl sice začleněný v organizační struktuře MMR, ale byl podřízen ministrovi pro místní rozvoj a byl na řídícím orgánu IOP zcela nezávislý. Věcně a metodicky byl PAS řízen ministerstvem financí," sdělila ředitelka odboru komunikace MMR Jana Jabůrková. Od začátku příštího roku budou podle ní všechny pověřené auditní subjekty zrušeny a za veškerou auditní činnost u operačních programů bude odpovědné právě ministerstvo financí. (čtk)

13:03
Vstupenky na koncert Philipa Glasse už jsou v prodeji

Ode dneška jsou v prodeji vstupenky na koncert Philipa Glasse, který se uskuteční 16. srpna 2013 v Multifunknčí aule Gong v Ostravě. Na programu pětihodinového večera je monumentální skladba Music in Twelve Parts, informovali pořadatelé.

Koncert má omezenou kapacitu - pouhých 1 400 míst. Vstupenky za nejvýhodnější cenu 1 200,- Kč je možné zakoupit prostřednictvím webových stránek Ostravského centra nové hudby, Brown Paper Tickets nebo v Minikino kavárně na Kostelním náměstí v Ostravě. Více informací naleznete na www.newmusicostrava.cz.

14:32
Snížení státního příspěvku Pražskému jaru zatím rozpočet neohrozí. Přečtěte si, kdo přijede na letošní ročník

Přestože ministerstvo kultury snížilo v letošním roce příspěvek festivalu Pražské jaro o tři miliony na 12 milionů korun, ceny vstupenek ani dramaturgii příštího ročníku to neovlivní. Festival hospodaří s pětasedmdesátimilionovým rozpočtem. Ten však již několik let stagnuje. Trvale snížená podpora státu se proto může projevit v budoucnu, zejména při pořádání mimořádných projektů, řekl dnes na tiskové konferenci k 68. ročníku ředitel přehlídky Roman Bělor.

Dotace na živé umění od MK v posledních letech klesají stále. V letošním roce byli kráceni téměř všichni žadatelé napříč uměleckými obory, včetně těch, kteří žádali dlouhodobě. "Považuji to za anomálii, protože jsme rodinným stříbrem. My jsme jen přechodní správci tohoto festivalu, který patří národu a kultuře. Myslím, že ministerstvo kultury má podobné věci významným způsobem podporovat. I ten (původní) patnáctimilionový příspěvek, který tvořil 20 procent rozpočtu, byla ostuda," řekl Bělor. Vedení přehlídky proto musí čerpat z rezerv.

Největší přehlídka klasické hudby v Česku se uskuteční mezi 12. květnem a 2. červnem 2013. Vstupenky se po internetu, v Rudolfinu a prodejních sítích po celé republice začnou tradičně prodávat již tuto středu 12. prosince.

Bývalý státní festival podporují i soukromí sponzoři a příjmy má také z prodeje vstupenek. Právě podíl prodeje přes internet se meziročně zdvojnásobil na téměř 40 procent, v minulém ročníku festival rekordně utržil přes 20 milionů korun.

Ceny lístků se pohybují mezi 50 a neobvykle až 7500 korunami. Právě nejdražší vstupenky jsou na mimořádný koncert Berlínské filharmonie, který předznamená festival 1. května ve Španělském sále Pražského hradu.

Hlavní programovou osu bude tvořit francouzská hudba. Prestižní zahájení přehlídky se Smetanovou Mou vlastí bude patřit Filharmonickému orchestru francouzského rozhlasu. Atraktivní je například i koncert Mnichovské filharmonie, barytonisty Matthiase Goerneho, sopranistky Angely Denokeové a recitály pianistů Andráse Schiffa a Garricka Ohlssona. Po loňském úspěchu se vrátí herec John Malkovich s Vídeňskou akademií. (čtk)

15:35
Soutěž na obnovu Bečova zná vítěze, zpřístupní se v roce 2015

Architektonickou soutěž na obnovu středověkého hradu Bečova nad Teplou vyhrála pražská kancelář MCA atelier. Významná památka ve správě státu se obnovuje dlouhodobě, soutěž byla na celkové řešení záchrany a využití dosud nepřístupné části areálu horního hradu. Výsledky dnes oznámili zástupci Národního památkového ústavu.

Architektonická soutěž je součástí projektu Bečov nad Teplou - příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů. Jeho cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní realizace. Hrady a zámky ve správě NPÚ jsou totiž podle památkářů ideálními modelovými pracovišti, na kterých je možné experimentálně odborné ověřovat postupy a procesy.

Do soutěže se přihlásilo 16 návrhů, šest z nich porota vyřadila kvůli porušení podmínek. Posuzovala se především komplexní architektonická kvalita návrhů, naplnění principů současné ochrany památek a respektu k autenticitě. Porota ale přihlížela i k ekonomické stránce a zohlednila provozně bezpečnostní parametry.

Od 16. ledna do 17. února se v Národním technickém muzeu bude konat společná výstava NPÚ a NTM, která kromě soutěžních návrhů představí také nerealizované návrhy význačných českých architektů 19. a 20. století.

Záchrana a obnova hradu a zámku Bečov bude ukončena v roce 2015 zpřístupněním celého areálu. Podle dřívějších informací má stát zhruba 94,5 milionu korun. V plánu je nyní mimo jiné rekonstrukce Pluhovských domů v areálu horního zámku. Právě tam se přemístí po dokončení oprav rozšířená expozice relikviáře svatého Maura, která je nyní v dolní zámecké budově. Z té zase vznikne klasická expozice s ukázkami dobových interiérů a mobiliáře.

Bečovský hrad z první poloviny 14. století je unikátním dokladem historické architektury - nebyl ani v době renesance ani baroka přestavěn, jak bylo zvykem, zachoval se tedy prakticky v původní podobě. (čtk)

16:29
Laureáty 20. ročníku Českých lvů vyhlásí ČFTA 2. března 2013

Ze tří desítek celovečerních hraných snímků, které měly premiéru v letošním roce, budou letos vybírat členové České filmové a televizní akademie (ČFTA). Moderátory nominačního i hlavního večera Českých lvů odtajní akademie 19. prosince, nominace oznámí v sobotu 2. února a dvacátý ročník vyvrcholí předáním křišťálových sošek 2. března.

"V případě dvou koprodukčních snímků bylo rozhodnuto, že nemohou být zařazeny do hlasování, protože nemají české tvůrčí zastoupení v žádné z kategorií režie, scénář, herec či herečka v hlavní roli. Jsou jimi slovensko-česká Love a polsko-česká Yuma," oznámila dnes ČTK produkční Otilie Semorádová z ČFTA.

V kategorii dokumentů se o Českého lva bude ucházet 15 titulů. "Celkem se tedy nadcházející hlasování týká pětačtyřiceti celovečerních snímků, což překonává ročník loňský a vyrovnává dosavadní rekord ročníku 2009," dodala.

Podle výkonného ředitele prezidia ČFTA Petra Vachlera zůstane i letos stejně jako v předchozích ročnících zachován princip pěti nominací, které se během finálového večera v souladu s druhým kolem hlasování zúží na tři, než bude vyhlášen vítěz. Podstatně větší příležitost k nominacím a oceněním budou mít od letošního ročníku české dokumenty.

"Po několika letech jednání na prezidiu ČFTA a podrobných analýzách podmínek ve světě jsme se přiklonili k závěru, že se dokumenty budou účastnit i kategorií kamera, zvuk, střih a hudba. Tento systém funguje například ve Francii, Německu, Polsku či Velké Británii," dodal Vachler.

Obdobné Ceny české filmové kritiky vstoupí do třetího ročníku 26. ledna. Průvodkyní tohoto večera s vyhlášením vítězů v pražském Divadle Archa bude Aňa Geislerová. V uplynulých dvou letech rozhodovalo vždy kolem pěti desítek filmových kritiků a publicistů, s podobným počtem se počítá i pro letošní ročník. Vybírat budou ze tří desítek celovečerních hraných filmů a 14 dokumentů, které byly letos uvedeny do kin.

Sdružení českých filmových kritiků, které se do budoucna stane vyhlašovatelem a organizátorem těchto cen, bude mít jakožto nová profesní organizace novinářů a publicistů plně pod kontrolou organizaci hlasování třetího ročníku, bude garantem jeho nezávislosti. Vyhlášení nominací, které vzejdou z prvního kola hlasování, se předpokládá začátkem ledna 2013. (čtk)

07:22
Ve věku 82 let zemřel dirigent a houslista František Vajnar

Ve věku 82 let zemřel 9. prosince dirigent, houslista a pedagog František Vajnar. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Opery Národního divadla Petr Kozlíček. Vajnar v letech 1985 až 1987 působil na postu šéfa Opery Národního divadla a v letech 1991 až 1993 jako šéfdirigent Státní opery Praha. Poslední rozloučení se uskuteční 14. prosince od 12:15 hodin v obřadní síni krematoria Praha - Motol, uvedl Kozlíček.

Vajnar byl na české hudební scéně druhé poloviny 20. století známou osobností; svou uměleckou kariéru dělil mezi operu a symfonická a komorní tělesa. Dirigoval téměř ve všech evropských zemích i ve Spojených státech, Japonsku, Kanadě a Austrálii. Řídil také Českou filharmonii, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský komorní orchestr. Významnou součástí Vajnarova uměleckého působení byla práce se souborem Collegium musicum Pragense. Jeho uměleckým vedoucím byl od roku 1968 do roku 1993, kdy soubor svou činnost uzavřel.

Vajnarova činnost zahrnovala většinu operního a symfonického repertoáru. Mezi jeho významná zahraniční nastudování oper patřilo například první australské provedení Smetanovy Prodané nevěsty v Opeře v Sydney v roce 1981; tamtéž a také v Melbourne uvedl na začátku 90. let Dvořákovu Rusalku. V irském Wexfordu provedl v roce 1989 Prokofjevovu operu Zásnuby v klášteře. (ČTK)

09:04
Na festivalu Rock for Church(ill) zahrají také Tata Bojs a Pražský výběr

Pořadatelé festivalu Rock for Church(ill) oznámili jména prvních čtyř kapel, které se zúčastní jeho 14. ročníku. Na akci zahraje španělská skupina Che Sudaka, kultovní Pražský výběr, Tata Bojs, kteří v roce 2013 oslaví čtvrtstoletí existence, a Prago Union s kapelou Živě band. Rock for Church(ill) se uskuteční 30. až 31. srpna ve Vroutku u Podbořan, ještě 28. února bude v Praze zimní ročník tohoto festivalu.

"Stejně jako dříve si zakládáme na žánrové pestrosti a kvalitě, kterou preferujeme nad kvantitou. Samozřejmě, že oznámená jména jsou jen první lákadla z programu, který bude čítat kolem dvaceti kapel," uvedl Šír. Předprodej vstupenek odstartoval 3. prosince. V pražském Lucerna Music Baru se 28. února bude konat zimní ročník Rock for Church(ill), na němž vystoupí britská formace Dub Pistols, která patřila k největším senzacím letního ročníku. Před nimi se představí reggae-soulový zpěvák Ucee za doprovodu muzikantů z United Flavour a také kapela The Spankers, která se na podzim vrátila z úspěšného turné po Brazílii.

Festival konaný ve Vroutku, v místech na půli cesty z Prahy do Karlových Varů, z původní regionální přehlídky vyrostl v mezinárodní akci, které se letos zúčastnil například velký objev taneční scény Parov Stelar z Rakouska. Minulé ročníky představily mimo jiné Stereo MC´s, Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Dub Pistols, Horace Andyho, NZ Shapeshifter, Tito & Tarantula a takřka kompletní tuzemskou scénu. Více informací je na www.rfch.cz. (ČTK)

10:30
Rolling Stones zakončí výroční turné koncertem se Springsteenem

Britská rocková skupina Rolling Stones si na závěrečný koncert svého krátkého výročního turné pozvala známá jména pop music. V sobotu 15. prosince s legendární kapelou v New Jersey vystoupí Bruce Springsteen, Lady Gaga nebo The Black Keys. Skupina o tom informovala na internetu.

Rolling Stones dosud odehráli v rámci miniturné k 50. výročí svého založení koncerty v Londýně a New Yorku. V plánu mají ještě středeční benefiční koncert v newyorské Madison Square Garden, kde spolu s nimi na podporu obětí nedávného hurikánu Sandy vystoupí například Bon Jovi, Eric Clapton, Bruce Springsteen, skupina Who, Paul McCartney a Roger Waters.

Den poté odehrají koncert v New Jersey, kde v sobotu zmíněným závěrečným vystoupením turné ukončí. (ČTK)

12:03
Anna Karenina vede v českých kinech

Filmový přepis klasického románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina se ihned po svém uvedení dostal do čela návštěvnosti českých kin. Snímek natočený britským režisére Joe Wrightem, který už na plátno převedl literární klasiku Pýcha a předsudek a Pokání, za první víkend zhlédlo téměř 17 000 diváků, v pokladnách nechali přibližně 2,2 milionu korun.

Anna Karenina s Keirou Knightley odsunula na druhé místo Atlas mraků, který natočili tvůrci Matrixu Lana a Andy Wachowští s německým režisérem Tomem Tykwerem. Film, v němž hrají například Tom Hanks, Jim Sturgess, Hugh Grant, Halle Berryová a Susan Sarandonová, zatím vydělal bezmála 13 milionů korun.

Třetí místo obsadila Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část. Celkem má už na kontě na 387 000 diváků, tržby přesahují 50 milionů korun. Následuje animovaný snímek Legendární parta, jehož tržby překročily tři miliony korun. Na pátém místě je Bondovka Skyfall, kterou už českých kinech vidělo bezmála 460.000 milovníků příběhů oblíbeného agenta 007. (ČTK)

15:10
Výtěžek sobotní aukce by měl pomoci Mánesu

Sobotní aukce společnosti Galerie Art Praha nabídne sběratelům 260 obrazů a plastik. Mezi autory jsou jména jako Josef Čapek, Václav Špála, Antonín Slavíček, Otto Guttfreund, Jiří Načeradský, Karel Nepraš, František Tichý nebo Josef Váchal. V druhé části se bude dražit kolekce děl ze sbírek Nadace českého výtvarného umění, jejíž výtěžek je určen na rekonstrukci Mánesa. Vybraná díla budou mít vyvolávací ceny od 2000 do 20 000 korun.

Předaukční výstava se koná v prostorách Galerie Art Praha denně od 10:30 do 19:00, aukce bude v sobotu v hotelu Hilton od 13:30.

Katalog obsahuje díla ze sbírky továrníka Jana Wiedemanna, mezi nimiž jsou třeba dva oleje Josefa Čapka ze 30. let - Muž ležící v trávě a Cikáni, které se budou oba vyvolávat po 1,2 milionu korun. Václav Špála je zastoupen dvěma obrazy s vyvolávacími cenami 650 000 a 350 000 korun. Šest desítek děl ze sbírek nadace reprezentují zejména práce členů někdejšího Fondu českého výtvarného umění, dnešní nadace, které budova Mánesa patří. Jarní podobná aukce vynesla přes tři miliony korun.

Rekonstrukce významné památky české moderní architektury začala letos v dubnu a měla by trvat do června příštího roku. Prvním návštěvníkům by se galerie měla otevřít na přelomu září a října. Hlavním architektem rekonstrukce je ateliér HMA, interiéry bude navrhovat architektka Daniela Polubědovová. Funkcionalistická budova by se měla po opravě vrátit ke své původní podobě z 30. let. (ČTK)

16:16
Zemřela legendární pěvkyně Višněvská, která podporovala pronásledovaného Solženicyna

Slavná ruská operní pěvkyně Galina Višněvská zemřela v úterý ve věku 86 let. Oznámila to ruská televize. Sopranistka světového významu patřila k legendám ruské operní tvorby a ikonám moskevského Velkého divadla, kde působila 22 let.

Pěvkyně, která byla manželkou slavného ruského violoncellisty Mstislava Rostropoviče, vystupovala během své bohaté kariéry na všech nejvýznamnějších světových pódiích včetně newyorské Metropolitní opery či londýnské Covent Garden. Z dlouhého seznamu jejích operních roli kritika vyzdvihovala zejména Taťjanu v Čajkovského opeře Evžen Oněgin a Lízu v Pikové dámě téhož autora, Aidu ve stejnojmenné opeře Giuseppe Verdiho či Tosku ve slavném díle Giacoma Pucciniho. V premiéře Višněvská uvedla některá významná pěvecká díla Dmitrije Šostakoviče či Benjamina Brittena.

Její tvůrčí život v SSSR komplikovaly konflikty s úřady, způsobené mimo jiné podporou, kterou na přelomu 60. a 70. let minulého století slavná zpěvačka poskytovala pronásledovanému spisovateli Alexandru Solženicynovi. V roce 1974 byla nucena i se svým manželem z vlasti odjet, byla zbavena sovětského občanství a žila v USA a ve Francii. Petrohradská rodačka se do Ruska vrátila v roce 1990 a stala se čestnou profesorkou Moskevské konzervatoře. V roce 2002 v Moskvě založila Centrum operního zpěvu, které nese její jméno.

V roce 2006 udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 Galině Višněvské cenu za celosvětový přínos medializaci hudby. Ocenění si zpěvačka kvůli nemoci nemohla osobně převzít, nicméně na českou metropoli prý vzpomínala velmi osobně. Právě tady se totiž v roce 1955 seznámila se svým budoucím manželem Rostropovičem. K setkání došlo náhodou při snídani v hotelu, oba umělci tehdy přijeli účinkovat na festival Pražské jaro. (ČTK)

17:48
Výstava ukazuje, jak se Josef Čapek věnoval lidem z okraje společnosti

Sociální motivy v tvorbě Josefa Čapka jsou námětem výstavy, která začne ve středu v informačním centru Galerie Středočeského kraje v Praze. Představuje především kresby a grafiky, na kterých se známý malíř věnuje lidem pohybujícím se na okraji společnosti. Práce pocházejí z let 1916 až 1926, kdy i na Čapka dolehla existenciální tíseň první světové války a napětí, které vzniklo z ekonomických krizí a nezaměstnanosti doprovázející poválečné období.

Autorem výstavy je Richard Drury, který, jak dnes řekl novinářům, se Čapkovou prací zabývá 15 let. "Celou dobu jsem přemýšlel, v čem je jeho trvalá a aktuální hodnota. Ač je formálně spojován s avantgardou, je to především humanista, člověk, který s obrovským soucitem přemýšlí nad osudem druhého člověka. Dlouho jsem chtěl udělat výstavu, která představí sociální motivy v jeho díle," řekl kurátor.

Výstava obsahuje 160 kreseb a grafik a dva obrazy, na nichž Čapek zachytil žebráky, žebračky, nevěstky, pijáky a chudé lidi obecně. Kresby sice často sloužily jako příprava na obrazy, ale podle Druryho nejsou nikterak méněcennými díly.

Mnohé jsou velmi drobné - Čapek byl schopen těžký lidský úděl vyjádřit na formátu jen o málo větším, než je poštovní známka. Sám pak tyto drobné kresbičky sestavoval do souborů a lepil je na karton, který signoval. Na výstavě je tak možné pozorovat, jak jediný motiv opakovaně znovu uchopoval a zpracovával. (ČTK)

07:47
Lincoln dostal rekordních 13 nominací na filmové ceny BFCA

Snímek o slavném americkém prezidentovi Lincolnovi režiséra Stevena Spielberga získal rekordních 13 nominací na ceny Americké asociace filmových kritiků (BFCA). Předstihl muzikál Bídníci s 11 nominacemi a komedii Silver Linings Playbook, která byla nominována desetkrát. Abrahama Lincolna hraje britský herec Daniel Day-Lewis, který byl nominován, stejně jako představitelé dalších rolí Tommy Lee Jones a Sally Fieldová. Spielberg byl navržen na nejlepšího režiséra.

BFCA sdružuje přes 270 severoamerických filmových kritiků z televize, rozhlasu a z internetových médií. Ceny BFCA patří k sérii ocenění připravujících půdu před únorovými Oscary. Zatím největší počet nominací - 12 - získal loni film Černá labuť. Dosud všeobecně oceňovaný thriller režisérky Kathryn Bigelowovoé o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty dostal "jen" pět nominací.

Naopak Bídníci podle známého divadelního muzikálu odešli s 11 nominacemi, včetně návrhů pro herce Hugha Jackmana a Ann Hathawayovou a režiséra Toma Hoopera. Svérázná komedie Silver Linings Playbook o lásce mladé vdovy a muže s maniodepresivní psychózou má deset nominací, mezi jiným pro režiséra Davida O. Russella a herce Bradleyho Coopera, Jennifer Lawrenceovou a Roberta DeNira. Devět nominací získal Pí a jeho život režiséra Anga Leea, zatímco thriller Argo, drama Mistr a bondovka Skyfall mají po sedmi nominacích. Vítězové budou vyhlášeni 10. ledna. (ČTK)

09:22
V Divadle Komedie vystupovalo bezdomovecké divadlo DivaDno

Na prkna pražského Divadla Komedie se v úterý postavili bezdomovci. Před publikem tu totiž vystupoval jejich soubor DivaDno. Kromě her mohli diváci vidět také dokument o přežití zimy v hlavním městě či dostat teplou polévku a koblihy. Dobročinný bezdomovecký den se v divadle konal už potřetí. Akci zorganizovalo sdružení DivaDno. Pracuje hlavně s bezdomovci, kteří chtějí svou situaci změnit. Podporuje je, aby se mohli odrazit ode dna.

„Kromě toho, že s nimi hrajeme divadlo, tak je také učíme vracet se zpátky do života, najít hrdost a sebevědomí a prosadit věci, které prosadit mají,“ řekl Jan Malec z bezdomoveckého divadla DivaDno. Podle něj je „celý fígl“ v tom, že herci z ulice musí začít chodit v určenou dobu na určité místo na zkoušky hry a musí se začít učit text. „Probudí se tak z letargie. Udržují si návyky potřebné pro běžný život. Na jevišti musí překonat rozpaky i trému a musí mluvit o svých pocitech. Pomáhá jim to pak v komunikaci, a to třeba i na úřadech,“ řekl Malec.

Bezdomovecké divadlo předvedlo publiku, v němž nechyběli bezdomovci, svou starší hru Experti. Představilo jim ale také nový kus Lajka, který napsal herec souboru. Je o životě lidí z ulice. Podle Malce je výsledek „o to brutálnější“, protože v představení vystupují amatéři a lidé, kteří vše zažívají na vlastní kůži. Hra je pro několik herců. Počet není přesně stanoven. Zahraje si ten, kdo přijde. Někdy tedy vystupuje osm, jindy třeba 12 lidí. (ČTK)

10:58
V Nizozemsku se koná unikátní van Gogha, představí stovky děl

Muzeum Kröllerové-Müllerové v obci Otterlo na východě Nizozemska pořádá unikátní výstavu děl malíře Vincenta van Gogha. Představí ve dvou částech stovky děl z celého tvůrčího období holandského mistra. Expozice nazvaná Vincent je zpět poutá podle agentury AP o to větší pozornost, že Van Goghovo muzeum v Amsterodamu je kvůli dlouhodobé rekonstrukci uzavřeno.

První expozice s názvem Rodná zem začala koncem listopadu a potrvá do 1. dubna 2013. Nabízí obrazy a kresby holandského mistra ze začátku jeho kariéry v Nizozemsku do roku 1885. Druhá část, Země světla, která začne 7. dubna a potrvá do 22. září 2013, se zaměří na vrcholná díla vytvořená ve Francii.

V roce 2003 byly u příležitosti 150. výročí narození Vincenta van Gogha (1853-1890) uspořádány v Otterlo a v Amsterodamu výstavy, jež navštívilo více než 1,2 milionu obdivovatelů výtvarného umění. (ČTK)

13:17
Herec Steve Buscemi, který je oblíbencem Tarantina nebo Jarmusche, oslaví 55. narozeniny

Ač není hercem velkých rolí a nesbírá ceny na červených kobercích, na plátně téměř vždy exceluje a pobaví. Za čtvrtstoletí své kariéry vytvořil americký herec Steve Buscemi, který 13. prosince oslaví pětapadesátiny, stovku rolí. Kouzlu tohoto herce s nezaměnitelnou fyziognomií přitom propadli jak nezávislí režiséři Quentin Tarantino, Jim Jarmusch či bratři Coenové, tak hollywoodští tvůrci. Sám Buscemi několik filmů také režíroval.

Herectví studoval Steven Vincent Buscemi už při střední škole a hrál ve vlastních divadelních hrách. V letech 1980 až 1984 pracoval v New Yorku jako hasič, po atentátech z 11. září 2001 pomáhal na místě tragédie jako dobrovolník. Na plátně debutoval v polovině 80. let, následovaly mj. krátký snímek Jima Jarmusche Kafe a cigára II či Povídky z New Yorku. Známějším se stal až díky bratrům Coenům, s nimiž od počátku 90. let točil šestkrát - například Barton Fink, Big Lebowski či oscarový Fargo, který Buscemi přijel v roce 1997 představit na MFF do Karlových Varů.

K dalším výraznějším Buscemiho filmům patří Gauneři a Pulp Fiction: Historky z podsvětí od Quentina Tarantina či komerční Armageddon a Con Air. Z jeho režijních počinů měly větší úspěch Můj nejmilejší bar či Interview. Poslední tři roky exceluje jako gangster Nucky Thompson v televizní sérii z produkce Martina Scorseseho Impérium - Mafie v Atlantic City, za jehož ztvárnění získal loni Zlatý glóbus.(ČTK)

15:56
Dvanáctkový den zvěční dokument od OSN

Studenti a dokumentaristé z celého světa zachytí "dvanáctkový" den (12.12. 2012) v dalším ze série filmů One Day on Earth (Jeden den na Zemi). Projekt organizuje OSN a navazuje na obdobné předchozí snímky, které zachytily dny 10. října 2010 (10.10.10) a 11. listopadu 2011 (11.11.11).

One Day on Earth organizuje OSN ve spolupráci s více než 60 neziskovými organizacemi. Do projektu by se měly zapojit stovky škol. Natáčet se má v každé zemi světa, informoval server britského listu The Daily Telegraph.

Kouzlo dnešního data vyvolává zvýšenou aktivitu uživatelů internetu. Na příslušném twitterovém účtu se například objevila statistika, že během jednoho dne ve světě vyjde v průměru 4489 nových knih a je odesláno osm miliard textových zpráv. Lidé údajně v průměru stráví denně hodinu a deset minut cestováním. Mnozí pokládají poslední datum s posloupností stejných číslovek v tomto století za nositele štěstí. Tradičně bývá v takové dny více svateb, zvláště v Asii. Někteří škarohlídi však tvrdí, že už dnes nastane konec světa. Jiní ho očekávají až 21. prosince.

16:19
Na Jezerce proběhne premiéra pokračování Hrdého Budžese v režii Goldflama

Pražské Divadlo na Jezerce uvede v středu večer premiéru dramatizace románu Darda spisovatelky Ireny Douskové. V režii Arnošta Goldflama vytvořila hlavní roli Bára Hrzánová. Jde o volné pokračování úspěšně zdramatizovaného bestselleru Hrdý Budžes.

Režisér inscenaci označuje za hodně hořkou komedii, protože už dospělá Helena se potkává s trápením a problémy. Spolu s Hrzánovou se na jevišti objeví Lenka Vlasáková, Miluše Šplechtová, Petr Vacek, Jan Hrušínský a další herci z Jezerky.

Nejtěžší podle Goldflama bylo vypořádat se s tím, že v Dardě je celkem 44 postav - přitom měl k dispozici jen osm herců. "Ta logistika jejich pohybu v tomto příběhu byla nejtěžší," řekl Goldflam. I proto je posadil na jeviště na celou dobu představení. (ČTK)

07:34
Lincoln a Bídníci mají nejvíc nominací na americké herecké ceny

Snímek Stevena Spielberga Lincoln, filmová adaptace muzikálu Bídníci a romantická komedie Silver Linings Playbook získaly dnes po čtyřech nominacích na ceny amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG). Všechny tři filmy byly nominovány na cenu pro celý herecký soubor snímku, která je hlavním oceněním SAG. V této kategorii byly navrženy i thriller Argo, pojednávající o amerických rukojmích v Íránu koncem 70. let, a britská komedie Báječný hotel Marigold.

Lincoln přinesl nominace v individuálních hereckých kategoriích Danielovi Day-Lewisovi, který hraje prezidenta Abrahama Lincolna za občanské války v 19. století, Sally Fieldové za úlohu Lincolnovy manželky a Tommymu Lee Jonesovi. Bídníci vynesli nominaci Hugh Jackmanovi a Anne Hathawayové. Za výkony ve snímku o lásce mladé vdovy a depresivního muže Silver Linings Playbook byli nominováni Bradley Cooper a Jennifer Lawrenceová, stejně jako ve vedlejší roli Robert De Niro. Kromě Lawrenceové byly na nejlepší herečku navrženy Jessica Chastainová, která hraje agentku Ústřední zpravodajské služby (CIA) ve filmu o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty, Francouzka Marion Cotillardová (De rouille et d'os), Britka Helen Mirrenová za úlohu ženy filmového režiséra Alfreda Hitchcocka ve snímku Hitchcock a Naomi Wattsová za snímek Nic nás nerozdělí o cunami v roce 2004.

V hlavní mužské kategorii byli vedle Coopera, Day-Lewise a Jackmana nominováni John Hawkes v úloze oběti obrny ve filmu The Sessions a Denzel Washington, který hraje pilota v dramatu Let. Ceny SAG budou předány 27. ledna. Patří před Oscary k nejsledovanějším, protože herci tvoří jednu z největších skupin, která o Oscarech hlasuje. (ČTK)

09:26
Bývalá Jaggerova přítelkyně prodala jeho dopisy, v aukci vynesly šest milionů

Za 187 250 liber (5,9 milionu korun) se ve středu v Londýně vydražilo deset dopisů, které koncem 60. let napsal frontman skupiny Rolling Stones Mick Jagger své tehdejší přítelkyni a zpěvačce Marshe Huntové. Podle aukční síně Sotheby's dopisy koupil po telefonu soukromý sběratel. Odhadní cena dopisů byla 70 000 až 100 000 liber.

Američanka Huntová se stala inspirací pro hit Rolling Stones z roku 1971 Brown Sugar a je matkou Jaggerova prvního dítěte. Podle Sotheby's posílal Jagger dopisy Huntové v létě 1969 během natáčení filmu Ned Kelly v Austrálii. Jagger v nich píše o jejich vztahu, ale i o prvním přistání člověka na Měsíci nebo Johnu Lennonovi a Yoko Ono.

"Vidíme zde Micka Jaggera ne jako světovou superhvězdu, ale jako poetického a sebevědomého 25letého muže s širokými intelektuálními a uměleckými zájmy," uvedl odborník na knihy ze Sotheby's Gabriel Heaton. V roce 1969 bylo Huntové 23 let a vystupovala v londýnské inscenaci muzikálu Vlasy. Dopisy dala do dražby, protože potřebuje peníze na opravu svého domu ve Francii. (ČTK)

11:52
Ostravské divadlo uvede dramatizaci románu Pěna dní

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede dramatizaci kultovního románu Borise Viana Pěna dní. Představení se režijně ujala režisérka Anna Petrželková. Premiéra se chystá na pátek 14. prosince.

"Je to nejkrásnější příběh lásky. Pojímá ji v celé její něze, spanilosti i bolesti. Nejvíc mne však přivábil k Vianovi jazyk, pohroužený zcela do rytmu jazzu. Ztělesňuje tak přesně jeho atmosféru - se vší jeho hravostí a tesknotou," řekla k představení režisérka.

Boris Vian byl průkopníkem jazzu, trumpetistou, pařížským bohémem, malířem, chansoniérem a především nekonvenčním spisovatelem. Jeho román Pěna dní se zprvu setkal s nepochopením. Čtenáři si jen těžko hledali k nezvyklé knize cestu. Boris Vian (1920-1959) zemřel předčasně, v pouhých 39 letech. Jen několik let po jeho smrti, na počátku 60. let 20. století, jeho román čtenáři znovu objevili.

V ostravské verzi se představí Ondřej Brett, Tereza Vilišová, Josef Jelínek, Sylvie Krupanská, Lukáš Melník, Dušan Urban, Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková. Scénu postavila Lucie Labajová, kostýmy připravila Eva Jiřikovská. (ČTK)

13:35
Depardieu odchází do Belgie kvůli daním. Prodává dům za miliardu

Známý francouzský herec Gérard Depardieu, který se kvůli zvýšení daní pro bohaté rozhodl přesídlit do Belgie, prodává svůj luxusní dům v centru Paříže. Napsal to francouzský list Le Parisien, podle něhož chce herec za dům asi 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Depardieu si koupil dům v belgické obci Nechin těsně u hranic s Francií. Přihlásil se také v Belgii k trvalému pobytu.

Jeho pařížský dům je v zámožné čtvrti Saint-Germain-des-Prés. Byl postaven v roce 1820, má 1800 metrů čtverečních obytné plochy, zahradu, terasy a bazén a je památkově chráněn. Třiašedesátiletý Depardieu, který patří k nejlépe placeným hercům ve Francii, si dům koupil v roce 2003.

Daňové zatížení v Belgii je obecně mnohem nižší než ve Francii, kde vláda socialistického prezidenta Françoise Hollandea splnila předvolební slib a zavedla v září 75procentní daň z příjmů přesahujících milion eur ročně (zhruba 25 milionů korun). Tvrdí, že se bude týkat asi 1500 lidí, bude platit jen dva roky a že jde o projev solidarity v době ekonomických problémů země. Podle opoziční pravice daň trestá bohaté a povede k odchodu bohatých Francouzů ze země. (ČTK)

15:54
Monkey Business si na vánoční koncert pozvali Dusilovou a Redla

V roli speciálních hostů vánočního koncertu Monkey Business, který se uskuteční 20. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny, se představí zpěvačka Lenka Dusilová a písničkář Vlasta Redl. Vystoupení s názvem "Matka nemá východisko" provázené provokativním plakátem s těhotnou řádovou sestrou nabídne i písně z chystaného alba Happiness of Postmodern Age, které by mělo vyjít v únoru příštího roku.

"Koncert bude řešit několik zásadních otázek, především Jak vyzrát nad hemeroidy?, Jak nevychovat ze svých dětí nevděčné fakany? nebo Jak vypadat sexy i v devadesáti dvou letech na nuda pláži bez plavek?," uvedl za kapelu Tomáš Tenkrát s humorem, typickým pro Monkey Business.

Populární skupina letos v květnu koncertem v pražských Žlutých lázních oslavila 12 let své činnosti. Na louce u Vltavy se s mnoha hosty uskutečnilo vystoupení pod názvem Když je pohoda, tak je dobrá nálada. Loni měl výjimečný narozeninový koncert Monkey Business ve Žlutých lázních název Návrat kvartálních pijáků. Na stejném místě před dvěma lety vyvrcholilo turné "Mankáčů" s názvem 10 let na vrcholu (ale čeho?). (ČTK)

17:20
K volbám vznikla výstava představující dřívější prezidenty

Fotografie československých a českých prezidentů vystavuje Fotogalerie Václav Lídl na pražských Vinohradech. Expozici Naši prezidenti připravila ze svých sbírek dvě fotografická sdružení s dlouholetou tradicí. Výstava připravená k nadcházející volbě prezidenta připomíná podoby a tváře hlav státu, umožňuje také srovnání dnešní prezidentské kampaně s řadu let starými snímky.

V široké škále snímků je mimo jiné portrét Ludvíka Svobody od Jiřího Všetečky, T. G. Masaryka v Topoľčiankách od proslulého fotoamatéra Karla Čapka či záběry z disidentské doby Václava Havla od Oldřicha Škáchy. Výstava potrvá do 6. ledna. Sbírka Svazu českých fotografů soustřeďuje více než 11 000 snímků od tisícovky autorů, z nichž přibližně třetina dnes už nežije.

Předností sbírky je, že vedle známých fotografů obsahuje práce fotoamatérů. Sbírka je vesměs vytvářena z darů, s čímž souvisí i rozdílný charakter jejích exponátů. Vedle umělecké hodnoty má cenu také dokumentační a historickou. Od roku 2000 je sbírka deponována v Národním archivu v Praze na Chodovci. Sbírka se dále rozšiřuje, putují do ní také vítězné kolekce ze svazem pořádaných soutěží. Pokračuje digitalizace sbírky a pořádají se výstavy, které ji postupně představují. (ČTK)

07:28
Divadlo na Vinohradech uvede komedii Zkrocení zlé ženy

Andrea Elsnerová a Filip Blažek ztvární hlavní role v komedii Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Premiéru má dnes v pražském Divadle na Vinohradech, kde ji v překladu Jiřího Joska nastudoval umělecký šéf Juraj Deák. Scénu vytvořil David Bazika, autorkou kostýmů je Sylva Zimula Hanáková, autorem hudby Dan Fikejz.

V dalších rolích se objeví například Oldřich Vlach, Hana Vagnerová, Michal Novotný, Marek Holý, Otakar Brousek ml., Jaroslav Satoranský, Jaromír Meduna a Lucie Polišenská.

Zkrocení zlé ženy patří mezi nejranější Shakespearovy hry, je datována rokem 1594 a považována za typický příklad tehdejší praxe, kdy divadelní texty vznikaly na základě oblíbených témat, často přepisováním a úpravami starších her nebo využitím různých legend či motivů z antické literatury.

Původní text nazvaný Zkrocení jedné zlé ženy vyšel 29 let před vydáním Shakespearovy verze, který starší příběh Petruccia a Kateřiny upravil k obrazu svému. Renesanční alžbětinské divadlo propojil se světem italské komedie dell'arte, citoval gagy, přebíral vtipy a použil vše, co se mu z původního textu hodilo. Příběh "krocení" je však podle dramaturga Patricka Fridrichovského starší, po Evropě kolovala řada podobných legend.

Shakespeare vstoupil do londýnského divadelního života v letech 1585 až 1592 pravděpodobně jako herec. V roce 1599 se stal spoluvlastníkem divadla Globe. S dramatickou tvorbou začal v letech 1589 až 1592, kdy vznikla historická trilogie Jindřich VI. V dalším období už psal většinou pravidelně jednu komedii a jednu tragédii za sezonu.

Zkrocení zlé ženy bylo na vinohradské scéně uvedeno třikrát. Poprvé v roce 1932 (režie Jan Bor), poté v roce 1939 (režie František Salzer) a pak v roce 1962 v režii Františka Štěpánka. Fridrichovský považuje některé principy vztahu mezi mužem a ženou za nadčasové. "Tato komedie je tedy více než jen humornou slovní bitvou opačných pohlaví. Je chytrým zrcadlem vztahů mezi mužem a ženou, životními partnery, ale také mezi otcem i dcerou či synem. Dotýká se základních hodnot, jakými jsou rodina a obyčejné lidské štěstí," uvedl. (ČTK)

08:33
Divadlo Komedie dnes uvede muzikál Divadlo Gočár

V pražském Divadle Komedie má dnes večer premiéru muzikál skladatele a libretisty Miloše Orsona Štědroně nazvaný Divadlo Gočár, jehož hlavními hrdiny jsou významní architekti XX. století Josef Gočár, Josip Plečnik a Pavel Janák. Nejbližší reprízy inscenace, kterou režíroval Jan Nebeský, se uskuteční 19. prosince a 31. ledna.

Na jevišti se objeví Jiří Štrébl v alternaci s Ondřejem Černým, Jan Mikušek, Petr Jeništa a Eva Vrbková. Na klavír zahraje autor projektu, kterého doprovodí saxofonista Pavel Fiedler a Jan Švamberg u bicích.

Tento týden uvedlo Divadlo Komedie také premiéru hry polského dramatika Tadeusze Słobodzianka z roku 2008 nazvané Naše třída. Středem jejího příběhu je skutečná událost - pogrom v Jedwabném v roce 1941, kdy místní občané povraždili své židovské sousedy. Kolektivním hrdinou Naší třídy jsou spolužáci - Poláci i Židé z jedné třídy nejmenovaného městečka. Na začátku příběhu jde o nevinné děti, na konci jsou ti dva, kteří přežili, bezmocnými starci. (ČTK)

09:52
Sochařskému provokatérovi Davidu Černému je 45 let

Sochař David Černý, který 15. prosince oslaví pětačtyřicetiny, dokáže svými díly i postoji nechat jen málokoho chladným. Jeden z nejznámějších českých výtvarných umělců posledních dvou dekád má na kontě řadu úspěšných instalací, na druhou stranu ale zůstává třeba v živé pamětí už více než deset let stará kauza kolem předávání Chalupeckého ceny.

Kvůli ostrému sporu s tehdejším šéfem Národní galerie Milanem Knížákem totiž Černý prestižní ocenění od prezidenta Václava Havla převzal nikoli v honosném prostředí Veletržního paláce, ale venku na ulici. David Černý ale často provokuje i svými díly - za všechny stačí zmínit Entropu, která před třemi lety během českého předsednictví Evropské unii dokázala nadzvednout ze židlí dokonce i některé diplomaty.

Jméno absolventa designu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze tak znají i lidé, kterým jinak výtvarné umění nic neříká. Řadu Černého děl totiž nelze přehlédnout. Stačí vzpomenout na duben 1991, když natřel narůžovo slavný tank číslo 23, který Prahu vlastně nikdy neosvobozoval. Už předtím měl úspěch kráčející trabant, který si později koupila německá ambasáda v Praze. K nepřehlédnutí jsou také mimina, která lezou po žižkovském vysílači.

Letos slavil Černý úspěch dokonce na londýnské olympiádě, jeho cvičící "dabldekr", který sloužil jako poutač před Českým domem, se líbil turistům i místním. Dnes stojí trochu v závětří u sídla miliardáře Andreje Babiše na pražském sídlišti. Černý ale není jen výrazný solitér, ostatně na jeho dílech většinou pracuje celý tým lidí. Před pěti lety patřil mezi otce smíchovského centra pro současné umění Meet Factory, spolupracuje i s filmaři nebo divadelníky. (ČTK)

12:19
Melodie z klasické operety Netopýr zazní opavským divadlem

Melodie z klasické operety Johanna Strausse mladšího Netopýr zazní Slezským divadlem Opava. Premiéru v režii Rudolfa Tesáčka chystá tamní operní soubor na neděli. Kromě stálých umělců v představení dostaly prostor mladé tváře, řekla ČTK ředitelka opavské opery Jana Andělová - Pletichová.

"V poslední premiéře letošního roku diváci uvidí a uslyší vedle renomovaných zpěváků také začínající umělce, kteří dostali na základě konkurzu příležitost uplatnit svůj talent," uvedla.

Důkazem toho je obsazení hned jedné z hlavních rolí - Gabriela. Držitele Ceny Thálie za rok 1999 Jana Ježka bude alternovat absolvent pražské konzervatoře Dušan Růžička. "Nyní studuje v Bratislavě. Dosud se představil jen v menších rolích v Liberci a v Praze ve Státní opeře," vyjmenovala Pletichová. Podobně je na tom obsazení dalších rolí.

Nejslavnější opereta krále valčíků byla poprvé uvedena na Velikonoční pondělí 5. dubna 1874 ve vídeňském Theater an der Wien. Celosvětový úspěch Netopýra ale odstartovalo až představení, které se ve stejném roce konalo v Berlíně. "Krásné melodie a dobrá výstavba příběhu s kvalitním humorem zajistily operetě Netopýr úspěch v podobě jedné z nejlepších a nejhranějších operet vůbec," uvedla.

Strauss mladší je autorem i dalších operet, které hrají operní a operetní soubory po celém světě - Cikánský baron, Vídeňská krev, Tisíc a jedna noc.

V dalších rolích se představí Katarína Jorda Kramolišová či Mariana Hochelová, Peter Soós, Josef Moravec, Zdeněk Kapl, Tereza Kavecká, Ilona Kaplová a další. Orchestr povede Petr Chromčák. Choreografii vytvořil Jiří Kyselák, kostýmy navrhl Tomáš Kypta a scénu Jaroslav Milfajt. (ČTK)

14:04
Ve vídeňském Technickém muzeu začíná velká výstava robotů

Ve vídeňském Technickém muzeu dnes začíná výstava robotů s názvem Robot - stroj a člověk? K vidění je více než 400 těchto moderních pomocníků člověka od průmyslových robotů až po robotického tuleně.

Rakouská agentura APA v souvislosti s otevřením výstavy připomíná, že český spisovatel Karel Čapek už v roce 1921 napsal divadelní hru R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti) o "ochočených" umělých pracovnících podobných člověku. Tehdy se také poprvé objevil pojem robot. Od té doby jsou s těmito stroji spojena očekávání, která většinou nebyla splněna, poznamenala APA.

To, že se vývoj ubíral zcela jiným směrem, než člověk očekával, podle kurátora Christiana Stadelmanna charakterizuje i vídeňskou výstavu, která do 14. července příštího roku na tisícovce čtverečních metrů představí více než 400 objektů od hraček po průmyslové roboty, od japonského humanoidního robota Asima až po robotického tuleně jménem Paro, láká k návštěvě ředitelka Technického muzea Gabriele Zunová-Kratká.

Technickému muzeu se podle APA dobře podařilo propojit minulost a budoucnost. Výstava je rozčleněna do čtyř segmentů - Stavebnice, Úslužní duchové, Šarm a idol a Báječné bytosti. Výstava tak začíná úplnými počátky robotiky v 17. století, kdy byl člověk vnímán jako technický systém a srdce začalo být srovnáváno s čerpadly a cévy s trubkami. Nechybí ani vědeckofantastické představy o robotech.

Ukázáno bude celé spektrum robotů od samočinných sekaček na trávu a robotické vysavače po dva obrovské roboty na sváření karoserie. Oba přitom budou během výstavy v nepřetržitém provozu.

Jedna sekce se věnuje robotům, kteří jsou nasazováni například na Marsu, v hlubinách oceánů nebo na odstraňování min. Mezi dalšími exponáty jsou "Vše zapisující zázračný stroj" Friedricha Knause z 18. století nebo z dnešního hlediska nemotorně působící roboti z počátků kybernetiky v 50. a 60. letech. Uměli na povel zadaný přes kolečko na vytáčení telefonního čísla například zvednout ruku nebo dokonce dámě připálit cigaretu.

Návštěvnickým magnetem výstavy ale pravděpodobně bude interaktivní koutek RoboLab, kde lidé budou mít možnost proniknout hlouběji do "střev" robotů. V části RoboZoo zase návštěvník může vidět v akci malé humanoidní roboty, pavoučí roboty, roboty na kolečkách i robotického tuleně.

Bohatý je také doprovodný program. Například 22. března ukáže televize Ö1 50letý průřez dějinami filmů o robotech a 27. dubna se uskuteční finále robotické soutěže pro týmy školáků z celé Evropy. (ČTK)

16:12
První vánoční trh Světlo Lucerny nabízí nezávislou tvorbu

První vánoční charitativní trh nazvaný Světlo Lucerny nabízí komorní přehlídku výrobků českých designérů a výtvarníků. Akce se v pasáži Lucerna pořádá ode dneška a potrvá do neděle 16. prosince pod záštitou manželů Ivana a Dagmar Havlových. Částka, kterou vyberou od prodávajících v rámci nájmu, poputuje na konto dětského domova Markéta v Radhošti.

"Je to charitativní akce a chceme tímto zahájit tradici Světlo Lucerny, které se rozzáří ještě před Vánocemi i na dálku i pro naše blízké. Chceme, aby tu byly na prodej drobné věci - dárky, které běžně nejsou v obchodech, aby lidé mohli obdarovat své blízké," řekla dnes Dagmar Havlová.

Za doprovodu vánočních koled si mohou návštěvníci vybrat zhruba u deseti obchodníků v centrální části pasáže například originální šperky, autorské kabelky a tašky, designové doplňky do domácnosti, dřevěné hračky i třeba netradičně zdobené sladkosti a produkty z bio farmy. Pokud se bude trhu do budoucna dařit, rozšířil by se podle Havlové i do dalších částí pasáže.

U některých stánků se budou moci zapojit do výroby i sami zákazníci. Mohou si například sami vytvořit vlastní obal na žvýkačky a v brašnářství vyrazit na zakoupených kožených páscích, peněženkách a taškách libovolný nápis, motiv nebo přání.

Prodávají se i čokoládové lucerničky, výtěžek z jejich prodeje půjde také na podporu dětí v nestátním domově Markéta. V současnosti jich zde žije osm od předškoláků po středoškoláky. Jde převážně o děti, které z různých důvodů nemohou být adoptovány a jsou odkázány na ústavní péči. V domově Markéta mohou vyrůstat podobně jako v normální rodině. Vánoční atmosféru dotvoří v sobotu vystoupení sborů Totál Vokál a Salvátorského sboru.

K uspořádání akce se prý Havlová rozhodla teprve nedávno, když měla jistotu o vlastnictví druhé poloviny pražského paláce Lucerna. Teprve letos v říjnu jí soud po mnoha letech sporů potvrdil, že vlastní celou budovu. (ČTK)

06:35
Francouzskou filmovou cenu získalo Loučení s královnou

Tradiční Cenu Louis-Delluc pro nejlepší francouzský film roku v pátek získalo historické drama Les Adieux à la reine, které režíroval Benoît Jacquot. Vítěze vyhlásila podle zpravodajského serveru Purepeople.com jako každý rok porota složená z dvacítky filmových kritiků a osobností v restauraci Fouquet's v centru Paříže.

Dramatu Les Adieux à la reine (Loučení s královnou) se podařilo porazit šest nominovaných filmů, mezi kterými byly především dva velcí favorité, romantická dramata De rouille et d'os režiséra Jacquesa Audiarda a Láska od Michaela Hanekeho. Získání Ceny Louis Delluc dává podle serveru naději laureátovi na úspěch i v roce 2013 v souboji o nejprestižnější místní cenu César, kterou uděluje francouzská Filmová umělecká akademie.

Les Adieux à la reine podle distributorů vypráví o prvních dnech Velké francouzské revoluce pohledem mladé služebnice královny Marie Antoinetty, kterou si zahrála Diane Krugerová. Služebná, kterou hraje Léa Seydouxová, nemá ani ponětí, že po boku své paní prožívá poslední tři dny přepychu, pompéznosti a extravagance na zhýralém versaillském dvoře.

Výroční Cena Louis Delluc se uděluje od roku 1937 na počest stejnojmenného francouzského avantgardního filmaře ze začátku 20. století. Loni získala cenu hořká komedie Le Havre. (čtk)

08:22
Jihočeské divadlo uvedlo Únos ze serailu

Jihočeské divadlo v pátek uvedlo komickou operu Únos ze serailu.

V českém znění přivádí na scénu humorem kořeněný únos dvou evropských dívek z tureckého harému. Režie se ujal Oldřich Kříž, v hlavní ženské úloze Konstance dnes diváci slyšeli českou sopranistku Lianu Sassovou, při druhé premiéře v sobotu ji vystřídá Eva Štrublová, jež se v této úloze vrací na jihočeskou scénu jako host.

Milovnické role jejího nápadníka Belmonta se dnes zhostil hostující Tomáš Kořínek, v sobotu v této roli vystoupí další mozartovský pěvec, člen domácí scény Aleš Voráček. V basové úloze strážce harému Osmina dnes posluchači slyšeli Miloše Horáka, alternovat ho bude Jevhen Šokalo. V dalších komediálních úlohách diváci v reprízách uvidí domácí Ivu Hošpesovou a novopečenou sólistku opery Národního divadla v Praze Yukiko Kinjo Šrejmovou. V mluvené roli Selima paši se vládcem Mozartova tureckého serailu stal šéf opery Miloslav Veselý.

Hudební nastudování Únosu ze serailu bylo svěřeno českému klavírnímu virtuózovi Petru Jiříkovskému, který od 1. října 2012 posílil jako dirigent a korepetitor operní soubor Jihočeského divadla. Jako sólista spolupracuje s řadou předních českých orchestrů a je častým hostem významných světových pódií.

Režie se ujal Oldřich Kříž, který už ve svém prvním profesionálním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích dostal jako barytonista řadu velkých operních příležitostí v podobě Dona Giovanniho, Rigoletta, Macbetha, Simona Boccanegry, Valentina a dalších. V roce 1994 se stal sólistou Státní opery Praha. Jeho mnohaleté divadelní zkušenosti ho pak přivedly na dráhu úspěšného operního a muzikálového režiséra.

Výtvarníkem scény i kostýmů je Jan Kříž, jehož kostýmní návrhy i scénografické řešení podporují hravý styl inscenace. (čtk)

10:32
Kabriolet z Rain Mana se prodal za 3,3 miliony korun

Kabriolet, který ve filmu Rain Man řídil americký herec Tom Cruise, se v pátek na dražbě v USA prodal za více než 170.000 dolarů (asi 3,3 milionu korun). S odvoláním na sdělení aukčního domu Heritage v texaském Dallasu o tom informovala agentura DPA.

Béžový Buick Roadmaster z roku 1949 s červenými koženými sedadly byl jedním z vozidel, které režisér Barry Lewinson v roce 1988 použil při natáčení.

Americká filmová akademie snímek v roce 1989 ocenila čtyřmi Oscary, mimo jiné pro nejlepší film a režii. Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli dostal Dustin Hoffman za ztvárnění Raymonda, autistického bratra Cruiseova hrdiny Charlieho Babbitta. (čtk)

15:47
Festival ve Skutci nabídne opery, balet i písně Queen

Desátý ročník hudebního festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč nabídne opery, balet, operetu i další žánry. Začíná 24. února, koncerty jsou naplánované do 28. dubna. Některá představení se uskuteční i mimo město. Program obsahuje dvě opery.

Festival zahájí dílo Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni v podání Jihočeského divadla České Budějovice. Druhým operním představením bude Tajemství od Bedřicha Smetany Divadla J. K. Tyla z Plzně. To uvede ve Skutči i balet Sen noci svatojánské. Moravské divadlo Olomouc přiveze nejúspěšnější českou operetu Polskou krev. V komorních koncertech se představí známé Smetanovo trio, světový barytonista Roman Janál se souborem Musica Florea, Musica Dolce vita či Alfréd Strejček s Václavem Uhlířem.

Novým dějištěm festivalového koncertu se stane kostel Nejsvětější Trojice v Chrasti, kde zazní Missa Brevis Jiřího Pavlici v nastudování regionálních pěveckých sborů a Chrudimské komorní filharmonie. V kostele Na Chlumku v Luži vystoupí Barocco sempre giovane s vynikajícím českým violoncellistou Jiřím Bártou. Druhý koncert zde bude patřit vokálnímu souboru Gentleman Singers. Na programu je rovněž vystoupení Filharmonie Hradec Králové s Písněmi rockové skupiny Queen pod názvem Symphonic Queen.

Přehlídku zakončí závěrečný koncert Jihočeské komorní filharmonie. Kompletní program je uveřejněn na www.festival-hudebni.skutec.cz. Předprodej vstupenek byl zahájen 7. prosince, nejdražší vstupenka stojí 350 korun. (čtk)

21:11
V Divadle Kalich spadl herec do hlediště, zranil sebe a pět diváků

V pražském divadle Kalich v Jungmannově ulici dnes odpoledne spadl jeden z herců do hlediště a kromě něj bylo zraněno pět diváků, včetně šestiletého dítěte. Potvrdily to pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová a mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Podle mluvčího divadla Jaroslava Panenky se utrhlo lano s hercem Janem Křížem při představení hry Robin Hood. Událost se podle Kropáčové odehrála kolem 17:00. Policisté prošetřují, za jakých okolností se nehoda stala, uvedla mluvčí. Podle Panenky si policie odvezla lano na expertizu. Technologie měla podle mluvčího bezpečnostní prověření a fungovala již při 200 reprízách muzikálu. Herec i diváci byli odvezeni do nemocnice.

Podle Ernestové záchranka odvezla dva muže a dvě ženy - měli lehká a středně vážná zranění. Ocelový hák na laně, které se s hercem přetrhlo, také podle mluvčí zranil na hlavě šestileté dítě. Záchranáři ho ošetřili a chtěli předat do nemocnice, babička si ho ale odvedla. Záchranka apeluje na rodinu dítěte, aby se s ním dostavila k vyšetření.

Kříž podle Panenky čeká v nemocnici na druhý rentgen, stále je při vědomí. Mluvčí proto doufá, že hercův stav není příliš vážný. "Lano bylo umístěno nad uličkou, takže diváci utrpěli spíše leknutí a šok," dodal. Divadlo podle Panenky funguje, odehraje se i večerní představení. V hlavní roli vystoupí Tomáš Savka, který Kříže alternuje. Efekt s lanem však diváci zatím neuvidí. (čtk)

07:32
Na piazzetu pražského Národního divadla se po roce vrací sauna

Na piazzetě Národního divadla v Praze zahájí dnes večer provoz mobilní sauna. Stejně jako loni nabídne zájemcům možnost zažít relax z horka a následného ochlazení uprostřed města. Sauna bude návštěvníkům přístupna po jedenáct dnů ode dneška do 8. ledna vždy ve večerních hodinách, každý den čtyřikrát.

"Neváhejte a vyzkoušejte si saunování uprostřed města. Podobné divadelní představení ve světě není," vyzývá zájemce ředitel Nové scény Štěpán Kubišta. Lidé si musí přinést ručník, župan, prostěradlo, žabky a plavky. K převlečení a úschově osobních věcí budou k dispozici šatny v suterénu Nové scény. Sauna má kapacitu osm osob a každé skupince bude k dispozici 60 minut. Vstupenky po 50 korunách jsou v prodeji v pokladnách Nové scény a Národního divadla.

Denní kapacita sauny je zhruba dvaatřicet zájemců. Podle organizátorů bude "plavat po hladině dlažby" uprostřed piazzety mezi budovami Národního divadla. Už loni upozorňovali, že plavky jsou nutné, jinak by tento záměr na veřejném místě nebylo možné uskutečnit.

Plovoucí sauna Josef je vlastně putovní. Její koncepci a realizaci umožnila společnost H3T Architekti, která ji loni instalovala v rámci ateliérové prezentace do prostor Akademie výtvarných umění v Praze. Poté ji vysadil jeřáb na střechu Galerie Trafačka, kde pobyla téměř měsíc, než potěšila zájemce u historické budovy Národního divadla. (ČTK)

09:41
Před 125 lety se narodil český malíř Josef Lada

Snad každý Čech vyrůstal s knížkami, v nichž byly obrázky namalované rukou Josefa Lady, který se narodil 17. prosince 1887 ve středočeských Hrusicích. Do milovaného Posázaví se často vracel ve svém díle a rodnou vesnici zvěčnil i v nesmrtelných příbězích o kocouru Mikešovi. Hrusice přitom Lada, nejmladší ze čtyř dětí ševce, opustil už jako třináctiletý. Odešel do Prahy, kde začínal jako malíř pokojů a později se učil knihařem.

Navštěvoval také kurzy kreslení na uměleckoprůmyslové škole a první úspěchy se svými obrázky slavil v časopisech už před první světovou válkou. Ve 20. letech už byl uznávaným karikaturistou, spolupracoval i na návrzích dekorací a kostýmů v Národním divadle. Ladovy typické kresby bez stínování v kombinaci s černou linkou doprovázejí i jedno z nejznámějších děl české literatury, Osudy Dobrého vojáka Švejka. Čtenáři oblíbený malíř zemřel tři dny před svými 70. narozeninami, 14. prosince 1957. (ČTK)

12:18
Gérard Depardieu se cítí "uražený", vzdá se francouzského pasu

Francouzský herec Gérard Depardieu se vzdá francouzského pasu. Teatrální gesto je jeho reakcí na skutečnost, že se prý cítí "uražený" kritikou předsedy francouzské vlády za to, že se uchýlil do daňového exilu v Belgii, napsala dnes agentura AFP.

V otevřeném dopise premiérovi Jeanu-Markovi Ayraultovi třiašedesátiletý herec napsal: "Nežádám, abyste se mnou souhlasil, ale aspoň byste mě mohl respektovat!"

Reagoval tak na prohlášení premiéra Ayraulta, který ve středu v televizi řekl, že Depardieův krok je "dosti ubohý". Všichni ho mají rádi jako herce, ale "platit daně je aktem solidarity, je to vlastenecký čin", prohlásil Ayrault.

Ve svém dopise slavný představitel mnoha filmových rolí včetně Cyrana z Bergeraku dodal: "Všichni ti, kdo opustili Francii, nebyli uráženi tak, jako jsem byl uražen já." Své daně si prý vždycky platil, prohlásil Depardieu. "Kdo jste, abyste mě takhle soudil?" zeptal se premiéra v dopise, který dnes zveřejnil list Journal du Dimanche.

"Vracím vám svůj pas a sociální pojištění, které jsem nikdy nevyužil. Už nesdílíme stejnou zemi, jsem opravdový Evropan, světoobčan, jak mě vždy učil můj otec," dodal na adresu premiéra.

Ve čtvrtek francouzští realitní agenti oznámili, že Depardieu prodává svůj luxusní dům v centru Paříže, za nějž chce asi 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Už dříve si koupil dům v belgické obci Nechin těsně u hranic s Francií. Přihlásil se také v Belgii k trvalému pobytu.

Ve Francii vláda socialistického prezidenta Françoise Hollandea splnila předvolební slib a zavedla v září 75procentní daň z příjmů přesahujících milion eur ročně (zhruba 25 milionů korun). Tvrdí, že se bude týkat asi 1500 lidí, bude platit jen dva roky a že jde o projev solidarity v době ekonomických problémů země. Podle opoziční pravice daň trestá bohaté a povede k odchodu bohatých Francouzů ze země. (ČTK)

14:20
V Itálii boduje vánoční komedie sponzorovaná pohřebním ústavem

V italských kinech v posledních týdnech boduje nová komedie režiséra Alessandra Genovesiho, které k realizaci významně pomohl velmi neobvyklý sponzor - pohřební ústav. Film s názvem Nejhorší Vánoce mého života (Il peggior Natale della mia vita) se točí kolem hrdiny, kterého všichni mylně považují za mrtvého, a pohřební firma si ve filmu zaplatila reklamu, takzvaný product placement. Píše o tom agentura Reuters.

Italský filmový průmysl se v posledních letech potýká s akutním nedostatkem peněz, protože z veřejných zdrojů jich dostává kvůli krizi stále méně. Státní podpora se za posledních pět let smrskla o polovinu a producenti jsou nuceni hledat nové zdroje. V případě Genovesiho předvánoční komedie se objevil zatím nevídaný přispěvatel - římský pohřební ústav Taffo Funerals.

Díky finanční spoluúčasti si pohřební firma ve filmu mohla udělat i reklamu, což si u recenzentů vysloužilo zdvižená obočí. Diváky ale product placement - a to ani takto neobvyklý - už nevyvádí z míry. "Nijak zvlášť vkusné to není, ale tyhle reklamy už jsou dnes v každém filmu," svěřila se po jedné z projekcí novinářům 73letá Gabriela Rossiová. "Nejsem si ale jistá, že to bude fungovat. Nemyslím si, že by si v žalu někdo vzpomněl na jméno pohřebního ústavu, které zaslechl ve filmu," dodala.

Reklama v rámci scénáře je v mezinárodních filmových hitech už zcela obvyklou věcí, fanoušci ji ale často pečlivě sledují. Letos se třeba o rozruch postarala nová bondovka Skyfall, v níž agent 007 popíjí sponzorské pivo Heineken namísto klasického "martini, protřepat, nemíchat".

Italská kinematografie ale zašla ještě dál - zná totiž i filmy, které vznikly výhradně na popud sponzorů, a přesto měly u diváků úspěch. Třeba roadmovie z roku 2010 Basilicata Coast to Coast (Basilicata od pobřeží k pobřeží) z velké části zaplatil jihoitalský region Basilicata v rámci marketingové kampaně pro turisty. Snímek ale v kinech vydělal. Stejné to bylo s komedií Benvenuti al Sud (Vítejte na jihu), která hlasitě propagovala služby privatizované italské pošty a stala se předloni druhým nejnavštěvovanějším filmem roku.

Itálie je vlastí řady ceněných filmových tvůrců, jakými jsou například Federico Fellini, Pier Paolo Pasolini, Vittorio de Sica či Sergio Leone. V posledních letech ale filmaři dávají přednost komerčním snímkům, které za hranicemi Itálie nemají mnoho šancí uspět.

"V tuhle chvíli prostě musím dělat komerční filmy, které budou mít ekonomickou návratnost," tvrdí režisér Nejhorších Vánoc mého života Genovesi. "Lidé čím dál víc touží po nějakém úniku, souvisí to s dobou, ve které žijeme," vysvětluje svou příchylnost k lehkým komediím. A chce-li takovou komedii zaplatit pohřební služba, proč se bránit.

Majitel Taffo Funerals Alessandro Taffo je ostatně spokojený. "Pohřební ústavy často ve filmech vystupují jako úplně neschopné firmy a tohle je příležitost ukázat naše podnikání v lepším světle. Nám se to nesmírně líbilo." (ČTK)

16:33
Mechanický betlém v Horní Lidči oblehli před Vánoci návštěvníci

Unikátní mechanický betlém v Horní Lidči na Vsetínsku přilákal před Vánoci více návštěvníků. Za rok, co je betlém otevřen, jich dorazilo asi 12.000, v prosinci se zájem rapidně zvýšil, uvedla průvodkyně Lucie Manová. Kromě tradičních dřevěných postaviček, z nichž jsou desítky pohyblivých, doplňují příběh o narození Ježíše Krista dřevořezby 40 míst Zlínského a Trenčínského kraje i film o historii a zvycích česko-slovenského pomezí, který umocňuje duchovní zážitek.

"Právě tímto snímkem je náš betlém mimořádný, v něm tkví jeho podstata," řekl starosta obce Josef Tkadlec. Při projekci navíc světelné efekty zdůrazňují jednotlivé části betléma, o kterých film v dané chvíli hovoří. Podle starosty si betlém za rok po otevření vybudoval pozici dalšího z významných turistických cílů Zlínského kraje. Navštěvují jej lidé ze širokého okolí, ale i cizinci. "O betlém se zajímají i cestovní kanceláře. Vozí nám sem například hosty z lázeňských Luhačovic," doplnil Tkadlec.

Mezi cizinci podle Manové převažují zejména Němci a Rusové. Přijíždějí i lidé z dalších částí České republiky. "Většinou se setkáváme s tím, že reklama předčí realitu. Tady je to jiné. To, co jsme viděli, bylo mnohem zajímavější a emotivnější než naše představy. Návštěvu určitě zopakujeme a vezmeme k tomu i manželky," řekl Ivo Čečman z Dubu nad Moravou, který do Horní Lidče přivedl skupinu otců s dětmi.

Betlém má podle Manové na 250 figurek, z nichž je asi 75 pohyblivých. "Několik figurek jsme během roku přidali, například velkého anděla, který chyběl nad svatou rodinou," poznamenala průvodkyně. Podle Tkadlece do betléma přibude ještě několik dalších mechanických figur. "Zajímavostí je, že někteří lidé nám sami dávají tipy a radí, co v betlémě chybí a co by v něm chtěli. Například navrhovali doplnit hornickou štolu s horníky nebo včelaře," doplnil starosta Horní Lidče.

Betlém je otevřený denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Do konce roku bude mimo pondělků uzavřen i na Štědrý den a na Silvestra. Kvůli zvýšenému zájmu by si návštěvníci měli prohlídku předem rezervovat na telefonním čísle 737 701 047 nebo e-mailem na adresu betlem@hornilidec.cz. Podle Manové jsou však víkendy do Vánoc takřka plné, zájemci mají větší šanci prohlédnout si betlém ve všední dny. (ČTK)