On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:03
V aukci se prodal deník Milana Knížáka

V nedělní dražbě Aukčního domu Sýpka na pražském Žofíně našla kupce více než polovina z nabízených 350 položek. Sběratelé si vybírali mezi obrazy, kresbami, grafikami, ale i nábytkem, bytovými doplňky či kolekcí českého uměleckého skla. Za vyvolávací cenu 70.000 korun se prodal unikátní deník Milana Knížáka; i s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 84.000 korun.

Kniha, která má 44 signovaných výtisků, zahrnuje texty, koláže, kresby, fotografie či asambláže dokumentující Knížákovy rané akce a aktivity z 60. a 70. let spojené s činností legendární skupiny Aktual. V nabídce byla také jedna z jeho destruovaných gramodesek - ta se prodala také za vyvolávací cenu 15.000 korun bez aukční přirážky 20 procent.

Nejdražší položky, jimiž byly dva obrazy Václava Boštíka vyvolávané po 500.000 korun, kupce nenašly. Za konečnou cenu 270.000 korun se prodala kresba japonského autora Fudžity Cuguharua (1886 až 1968) Portrét dívky, vyvolávaná za 180.000 korun. Cuguharu žil v avantgardní Paříži, do západoevropského modernistického stylu vnesl prvky tradiční tušové malby, jeho přáteli byli Pablo Picasso či Henri Matisse.

Za vyvolávací cenu se prodal skleněný Polibek z dílny Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, kupec za něj celkem zaplatí 216.000 korun. Podle Ireny Velkové z aukčního domu se dnes prodávaly lépe spíše levnější položky, zájem byl o grafiku a kresbu. Skoro dvakrát vzrostla cena jednoho ze dvou nabízených loutkových divadel z první poloviny 20. století, konečná cena je 14.000 korun za 15 loutek a dřevěnou scénu.

Aukční dům Sýpka se zaměřuje na prodej nejen výtvarného umění, designu a starožitností, systematicky nabízí také značkový a autorský nábytek, zejména z přelomu 19. a 20. století a z meziválečné doby, v aukčním katalogu ale mívá i design druhé poloviny 20. století, stylové šperky, značkové sklo a porcelán. (čtk)

07:12
Nové brněnské divadlo uvedlo inscenaci Pokrevní sestry

Divadlo na Orlí v Brně v neděli uvedlo novou inscenaci s názvem Pokrevní sestry. Původní dílo z roku 2005 autoři nyní dopracovali pro aktuální obsazení, včetně vzniku několika nových písní. Autorem hudby je Daniel Fikejz, texty písní napsala Radka Coufalová.

Inscenace navozuje konflikt dvou královen, anglické Alžběty I. a skotské Marie Stuartovny. V Pokrevních sestrách je soupeření o trůn historickou metaforou, bojem dvou žen zcela rozdílných povah. Mezi oběma osobnostmi stojí personifikovaná Láska, s níž každá z nich zachází zcela odlišně.

Dějinná realita se v inscenaci prolíná s ryzí současností, postavy mluví soudobým jazykem, je užita také angličtina a francouzština, nechybí jemný i drsnější humor s velkou dávkou nadsázky a ironie. Jak písňové texty, tak hudba zcela podporují celkové vyznění díla a potažmo inscenace jako metafory dnešního světa, jeho vztahů a vazeb.

Divadlo na Orlí zahájilo svoji činnost v říjnu loňského roku. Divadelní stánek vybudovala za 343 milionů korun Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Budova slouží především adeptům opery a muzikálu, kteří se vzdělávají na brněnské akademii. (čtk)

11:43
Američtí scénáristé ocenili filmy Argo a 30 minut po půlnoci

Filmové thrillery o americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) Argo a 30 minut po půlnoci dostaly v neděli hlavní ceny Sdružení amerických scénáristů (WGA). Týden před Oscary tak snímek Argo režiséra Bena Afflecka získal další prestižní ocenění a posílil svou pozici favorita. S

cénárista filmu Chris Terrio dostal cenu WGA za adaptovaný scénář. Snímek podle skutečné události z konce 70. let za íránské islámské revoluce líčí snahu CIA dostat z Íránu šest amerických diplomatů v přestrojení za filmový štáb.

Mark Boal, který napsal 30 minut po půlnoci, byl oceněn za původní scénář. Film režisérky Kathryn Bigelowové popisuje, jak agenti CIA pronásledovali šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Argo se v posledních týdnech rýsuje jako favorit Oscarů. Hlavní ceny dostal na Zlatých glóbech, britských filmových cenách BAFTA i od amerických sdružení herců, režisérů a producentů. (čtk)

13:58
Mosteckým divákům se vloni nejvíc líbilo drama Caligula

Divákům v Mostě se vloni nejvíc líbilo drama Caligula, ocenili i Radima Madeju v hlavní roli. Jeho výkon zaujal i hereckou asociaci, byl nominován do širšího výběru na cenu Thálie. Jako nejlepší herečku vybrali diváci Zitu Benešovou za roli Kateřiny v muzikálu Kiss me, Kate. Dnes o tom informovala mluvčí Městského divadla v Mostě Ivana Bonaventurová.

Keramickou Cenu diváka od litvínovské výtvarnice Evy Šiškové si Benešová odnesla již podruhé za sebou, vloni diváky zaujala v roli Betty ve hře Obchodník s deštěm. Ocenění za Caligulu převzali režisér Alexandr Galperin a představitel hlavní role Radim Madeja. "Bylo to pro mě nečekané a velmi příjemné překvapení. Všem, kteří hlasovali nejen pro mě, upřímně děkuji," řekl Madeja.

Nově mostecké divadlo vyhlásilo absolutního vítěze divácké ceny, ocenění předal Madejovi za roli Caliguly prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Asociace podle něj k tomuto ocenění přistoupila proto, že uznání si zaslouží víc herců a hereček než jen ti, kteří na konci dostanou Thálie.

"Proto se prezidium Herecké asociace rozhodlo ocenit v těch divadlech, která pořádají divácká hlasování, absolutního vítěze, který získá nejvyšší počet hlasů od diváků. Je to taková malá Cena Thálie v podobě grafického listu a finančního příspěvku k pohříchu nízkým hereckým gážím," uvedl Hromada.

Vloni diváci ocenili kromě Benešové také muzikál Noc na Karlštejně a herce Otto Lišku za roli krále kyperského v tomto představení. (čtk)

14:01
Troškovy Babovřesky zhlédlo o víkendu rekordních 140.532 diváků

Komedii Zdeňka Trošky Babovřesky zhlédlo za první víkend v kinech rekordních 140.532 diváků. Bylo to o 21.000 lidí více než v létě 2010 přilákal Jáklův thriller Kajínek, který dosud žebříček nejnavštěvovanějších českých filmů za první víkend vedl. Dnes to oznámila producentka Troškova snímku Dana Voláková. Filmoví odborníci tuto distribuční novinku hodnotí velmi kriticky.

"Podle oficiální tabulky, kterou vypracovala společnost Falcon, navštívilo vzápětí po premiéře snímek v multikinech CineStar, Cinema City a v jednosálových kinech po celé České republice 140.532 diváků. Když k nim připočteme platící fanoušky z předpremiér, máme už na kontě zhruba 150 tisíc lidí," uvedla Voláková.

"Podle dosavadních zážitků, besed s rozesmátými diváky a jejich ohlasů v kině i na sociálních sítích můžu být opravdu spokojený. I bez různých návodů a varování, jak se na film dívat, pochopili, že je chci jen pobavit," komentoval výsledek Troška.

Na Babovřesky nestačila ani Prušinovského komedie Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka, kterou loni v březnu za první víkend vidělo 116.286 lidí, ani Vejdělkovi Muži v naději s bilancí 107.378 lidí.

Když se vezme v úvahu bilance prvního víkendu z hlediska všech premiér, tedy včetně zahraničních megahitů, zaujmou Babovřesky osmé místo. Přičemž tuto tabulku vedou první a druhá část série Harry Potter a relikvie smrti s počtem 248.025, respektive 235.359 diváků.

Filmová kritika k Troškově komedii není vstřícná. František Fuka jí udělil 30 a Mirka Spáčilová 20 procent. Na internetovém magazínu Moviezone získala jen deset a na portálu čsfd.cz 28 procent. Klára Kolářová upozornila, že vzhledem k všudypřítomné reklamě je místy složité odlišit tento snímek od reklamního bloku. "U Babovřesk však možná dojde trpělivost i tolerantním fanouškům," napsala a filmu udělila 20 procent. (čtk)

14:19
Brněnská Husa na provázku se vrátí do Baráčnické rychty

Do Baráčnické rychty na Malé Straně v Praze, kde před 38 lety uspořádalo Divadlo Husa na provázku první pražskou přehlídku své tvorby, se tato brněnská scéna brzy vrátí. Od začátku března do 24. května na tuto tradici naváže uvedením čtyř komorních inscenací.

"Oceňujeme vstřícnost a velkorysost provozovatelů tohoto pro nás mytického prostoru. Přehlídce jsme dali název Sardinky a laskonka podle cyklu malé řady alternativních představení, na kterých nám záleží. Neměly by to být jen obyčejné zájezdy, ale do jisté míry i návraty ke kořenům scény, která letos oslaví 45. výročí svého vzniku," řekl na dnešním setkání s novináři její umělecký šéf a režisér Vladimír Morávek.

Upozornil, že iniciátorem návratu byl Miroslav Donutil, který se do Brna v příští sezoně vrátí. "Ztvární totiž Salieriho v mé inscenaci Amadea," vysvětlil.

Prvním počinem "spanilé jízdy" bude 4. března inscenace Tichý Tarzan věnovaná kyjovskému fotografu Miroslavu Tichému, sousedy považovanému za podivína. Dnes ovšem pokládanému za jednoho z nejvýznamnějších fotografů minulého století. "Hraje ho Ivana Hloužková," uvedl Morávek. Připomněl, že za tuto roli byla nominována na Thálii i cenu Alfréda Radoka.

Koncem března se v Baráčnické rychtě objeví herecký koncert ženské části souboru Husy na provázku v inscenaci hry Astrid Saalbachové Baletky..., která se hraje od roku 1997, obnovenou premiéru měla v roce 2010. V polovině dubna "provázci" přivezou autorský recitál Jana Budaře a 24. května uvedou inscenační črtu To léto v režii Jana Mikuláška.

Divadlo Husa na provázku hostovalo v Praze v 80. letech v hotelu Tichý na Žižkově, pak v Žižkovském divadle i na Chmelnici. Dnes je jeho hlavním domovem Divadlo Archa, kde se od 19. dubna podle Morávka uskuteční "pětidenní třeštění". Obsáhne pražské premiéry inscenací Dášeňka aneb Psí kusy, Ze života hmyzu, Svázaný Čapek, Kabinet Čapek, Trapná muka a Hordubal.

"Projektem Čapek (Čapkové) na provázku chceme oživit zájem o tvorbu autora, jehož osobnost je klíčová při zkoumání naší národní identity," dodal Morávek. (čtk)

14:52
Galerie hl. m. Prahy zrušila zakázku na pojištění, vypíše novou

Galerie hlavního města Prahy zrušila výběrové řízení, které vypsala na pojištění svého majetku. Důvodem byly špatně nastavené podmínky v konkurzu, galerii by se v případě plnění pojistné událost nepodařilo získat maximum možné náhrady. Ředitelka galerie Magdalena Juříková sdělila, že bude vypsáno nové výběrové řízení.

Zakázku v hodnotě přes deset milionů korun vypsalo bývalé vedení galerie loni v září. Jejím předmětem je poskytnutí pojištění budov a uměleckých předmětů, které jsou ve správě GHMP, a pojištění obecné odpovědnosti zadavatele.

Součástí výzvy byl i seznam děl, která chce galerie pojistit. Z něho vyplývá, že například pojistná hodnota Slovanské epopeje je 400 milionů korun. GHMP uváděla i návrhy pojistných částek u svých deseti budov, trojský zámek by měl být například pojištěn na 330 milionů.

Tak, jak byla zakázka vypsána, podle Juříkové neumožnila výběr nejvhodnější nabídky. V zadávacích podmínkách nebylo rozlišeno pojistné plnění při poškození budov přírodními živly. To podle galerie neodpovídá praxi pojišťoven, které standardně nabízejí pro jednotlivé živly různé limity. Stanovením jediného limitu by se tedy zadavatel de facto připravil o možnost vyšších limitů pro některá dílčí rizika, uvádí GHMP. Tento požadavek také podle galerie vedl k tomu, že dostala vzájemně neporovnatelné nabídky od jednotlivých zájemců.

Pojistku na veškerý majetek, který spravuje prostřednictvím svých příspěvkových organizací, loni získalo na základě konkurzu i ministerstvo kultury. Šlo o majetek v hodnotě přibližně 250 miliard korun a pojištěn je hlavně pro případ katastrofických událostí. Vítěz výběrového řízení majetek pojistil na čtyři roky za 80 milionů korun; cena je stejná jako v minulosti, stát ale podle ministerstva získal mnohem výhodnější podmínky pojištění. (čtk)

15:36
Nová kniha dobrodružství Jamese Bonda vyjde v září

Nová kniha dobrodružství o agentovi Jamesi Bondovi, jejímž autorem je britský romanopisec William Boyd, vyjde koncem září. Bylo to dnes oznámeno v Londýně.

Tvůrcem Jamese Bonda je britský spisovatel Ian Fleming. Po jeho smrti v roce 1964 píší další pokračování autoři, které vybírají Flemingovi dědici. V poslední době vydal Američan Jeffery Deaver v roce 2011 Nula stupňů volnosti a Sebastian Faulks v roce 2008 Peklo pro zvané.

Název a zápletka nového románu nebyly zatím zveřejněny. Vydavatelé knihy ale dnes potvrdili, že příběh se odehrává v roce 1969 a že Bond je "trochu starší", v nové knize mu bude 45 let.

Kniha vyjde 26. září, tedy ve stejný den, kdy v Británii vyjde na DVD zatím poslední filmová bondovka Skyfall. Letos v dubnu také uplyne 60 let od vydání vůbec prvního románu o Bondovi Casina Royale.

Fleming napsal o Bondovi 12 románů a dvě knihy povídek. V psaní příběhů o slavném agentovi pak pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner a Raymond Benson.

Z Boydových románů vyšly česky například Brazzavilská pláž či Věčný neklid. Za romány Zmrzlinová válka a Každé lidské srdce byl nominován na prestižní Bookerovu cenu. (čtk)

08:13
Klaus uvedl ve Španělském sále poslední koncert z cyklu Jazz na Hradě

Kontrabasista Miroslav Vitouš, saxofonista Jan Garbarek a bubeník a perkusista Trilok Gurtu vystoupili v pondělí ve Španělském sále Pražského hradu, kde se konal závěrečný 90. koncert z cyklu Jazz na Hradě. Prezident Václav Klaus a fanoušek tohoto žánru, který přehlídku před devíti lety založil, i pondělní setkání ve zcela zaplněném hledišti zahájil.

"Je to opravdu poslední koncert v tomto stylu a v této sérii. Na tuto myšlenku jsem přišel až po roce svého prezidentování - proto nemáme ten stý koncert," řekl prezident. Opravil pak Miroslava Vitouše, který tvrdil, že tu vystupuje potřetí. "S Kühnovým sborem se to nepočítá," vysvětlil Klaus.

První koncert se z jeho osobní iniciativy uskutečnil v únoru 2004 a připomněl 25 let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana. Prezident se do značné míry spolupodílel i na jeho dramaturgii. Platí to i o večeru 3. března, kdy budou do konce jeho prezidentského období zbývat jen čtyři dny. Zazpívá Lucie Bílá a vystoupí například pianista Emil Viklický, který do Prahy dovezl spoustu zámořských jazzmanů. Tento koncert však bude určen jen zvaným hostům. S hodinovým zpožděním se zřejmě objeví v České televizi. (ČTK)

09:49
V Praze začíná festival španělských filmů La Película, nabídne animci, horor i komedii

Premiérou černobílého němého filmu Sněhurka: Jiný příběh začne dnes večer v pražském kině Světozor osmý ročník festivalu španělských filmů La Película. Potrvá do 24. února a pak se přesune do Brna, Ostravy a Hradce Králové.

Zahajovací snímek zabodoval o víkendu při udělování španělských filmových cen Goya a zvítězil hned v deseti kategoriích. Příběh na motivy pohádkové Sněhurky se odehrává v jižním Španělsku 20. let; nechybí v něm dobrodružství, humor, býčí zápasy, ani legendárních sedm trpaslíků. Film získal i dvě ceny na MFF v San Sebastianu.

Program festivalu La Película však láká i na další snímky, dramaturgie sahá od originálního animovaného dokumentu přes svérázný horor až po crazy komedii. Prostor však mají i dramata včetně palčivých momentů španělské historie. Vybrané filmy divákům s humorem přiblíží současnou finanční krizi ve Španělsku, neznámou stránku frankistického režimu, tajemné události odehrávající se během 2. světové války či aktivity povstaleckých jednotek FARC v Kolumbii. Tvůrci snímků jsou režisérští matadoři typu Alberta Rodrígeze, Eduarda Cortése či Miguela Courtoise, ale i debutanti, kteří svými prvotinami vzbudili značný rozruch - Marçal Forès a Paco León.

Kompletní program je k dispozici na adrese www.lapelicula.cz.

11:01
Nazí muži přišli v Rakousku na výstavu o nahých mužích

Organizátory výstavy Nackte Männer (Nazí muži) ve vídeňském Leopoldově muzeu vzaly za slovo desítky mužů, kteří si explozi v pondělí přišli prohlédnout v rouše Adamově. Zvláštní nudistickou prohlídku pro veřejnost muzeum uspořádalo na žádost skupiny německých nudistů. Podle agentury Reuters na ni přišlo asi 250 lidí různých věkových skupin a zemí světa.

"Jsem teď na výstavě podruhé a je skvělé vidět Nahé muže jako nahý muž," řekl jeden z návštěvníků, který se představil jako Max. "Je to skvělá historka, kterou řeknu kamarádům," uvedl francouzský student Luc. "Je to poprvé, co něco takového dělám nahý, napadlo mě, že je načase udělat nějakou kravinu," řekl také.

Kromě Rakušanů na mimořádnou večerní prohlídku přijeli také lidé z Německa, Ruska nebo ze Slovenska. Nechyběly prý ani ženy. Jedna skupina návštěvníků byla údajně tak nadšená, že na konci prohlídky navzdory nízkým teplotám vyšla ven, aby se před muzeem vyfotografovala u sochy nahého muže od rakouské umělkyně Ilse Haiderové. Expozice, která byla kvůli velkému zájmu prodloužena do 4. března, pomohla zvýšit návštěvnost muzea o 17 procent. Loni tak do něj zavítalo více než 364 000 lidí. (ČTK)

13:26
Spolek Kašpar uvede v Celetné premiéru hry Baterka Miki

Divadelní spolek Kašpar uvede v úterý na jevišti pražského Divadla v Celetné českou premiéru inscenace nazvané Baterka Miki. V jediné roli muže z okraje společnosti se představí Petr Lněnička.

Autorkou tohoto 20 let starého textu je Francouzka Natacha de Pontcharraová. Poprvé v Česku vyšel v překladu Daniely Jobertové pod názvem Reflektor Miki v roce 2001 v časopisu Svět a divadlo. Krátce poté se hra dočkala scénického čtení v režii Jana Cikána s Pavlem Zatloukalem v roli Mikiho. Po více než deseti letech od překladu a přesně 20 let po napsání se teď konečně objeví plnohodnotně na jevišti pod lehce upraveným názvem Baterka Miki.

Protagonistou představení je muž z okraje společnosti, který vnímá svět duševně pokřivenou optikou a považuje se za nedoceněného hrdinu, když na svá bedra bere odpovědnost za blaho svého okolí. Režijně se inscenace ujal Lukáš Jůza, který je hercem spolku Kašpar mnoho let. Režíruje svého hereckého kolegu a spolužáka z DAMU Petra Lněničku. Baterka Miki se také řadí mezi sedm titulů nové programové řady souboru nazvané Kašpar.noir - Někdo to rád hořké! Kromě této novinky do ní spadají i některé starší tituly - Helverova noc, Běsi a Něžná je noc, dále sem patří nedávno uvedený Léčitel (Brian Friel) a Tetování (Dea Loherová). (ČTK)

15:30
Zemřel Jan Pilař, dlouholetý herec divadel v Pardubicích a Hradci

Ve věku 79 let zemřel v pondělí bývalý člen uměleckého souboru Východočeského divadla v Pardubicích Jan Pilař. V minulosti působil také v divadlech v Hradci Králové. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Radek Smetana.

Pilař začínal počátkem 50. let jako loutkoherec v brněnském Loutkovém divadle Radost. Roku 1959 je vyměnil za angažmá v nově vzniklém Východočeském loutkovém divadle Drak v Hradci Králové, jehož předním členem zůstal celých 35 let. Působil také v souborech královéhradeckého Klicperova divadla a posléze Východočeského divadla Pardubice, kde rovněž v roce 2002 režíroval hru Popelka.

Už za své brněnské éry přišel do styku i s filmem prostřednictvím drobných epizodních úloh i větší role Pepíka v budovatelském dramatu Miroslava Cikána Výstraha z roku 1953. Po dlouhé době se jako doktor mihl v roce 1989 v povídkovém filmu Jaroslava Soukupa Divoká srdce. Na plátně se znovu připomněl roličkou strýce Marxe v tragikomedii Oskara Reifa Postel a jako štamgast v hospodě v Soukupově policejní komedii Byl jednou jeden polda III - major Maisner a tančící drak. Významná byla jeho spolupráce s Českým rozhlasem. (ČTK)

16:57
Malíř džungle Plachta vystavuje nové obrazy s indiány

Výstava obrazů Otty Plachta inspirovaných mytickými příběhy a dnešním životem amazonských indiánů kmene Šipibó bude od středy přístupná v Galerii Montmartre v Řetězové ulici. Výtvarník, kterému se někdy přezdívá malíř džungle, pro výstavu připravil cyklus obrazů z letošního roku s názvem Kosmovize.

Staví se tu do role vypravěče, který obcházel roztroušené indiánské klany a vyprávěl dávné příběhy a mýty. Zobrazil jak základní mýty, jako třeba o stvoření rostlin, tak mýty, které žijí mezi domorodci dodnes. Například sirény, hroznýší ženy, které podle legendy obývají místní jezero stahují lidi pod hladinu. Zároveň mohou návštěvníci výstavy vidět dnešní indiánskou společnost - drobné a podsadité Šipiby tančící a popíjející alkohol v nočních barech.

Otto Placht se narodil v roce 1962. V 80. letech vystudoval AVU a od roku 1990 do 1993 působil v Ateliéru monumentální tvorby Jiřího Načeradského. Původně se věnoval tvorbě podle teorie fraktálů a chaosu. V roce 1993 se setkal v Miami s obrazy umělce Pabla Amaringa, inspirovanými halucinogeny. Amarignova tvorba ho natolik uchvátila, že odjel do peruánské Pucallpy. Několik let žil v džungli s indiány kmene Šipibó, jejichž estetikou je značně ovlivněn. +První výstava Plachtových amazonských obrazů se konala v roce 1997 v Galerii Václava Špály. Od té doby autor vystavuje pravidelně. Žije střídavě v Praze a Pucallpě, kde rovněž vyučoval jako hostující profesor na tamější univerzitě. (ČTK)

08:43
Leonardo DiCaprio brojí proti obchodu se slonovinou

Americký herec Leonardo DiCaprio se zapojil do kampaně, jejímž cílem je dosáhnout zákazu veškerého obchodu se slonovinou v Thajsku. Země sice zakazuje obchod s kly dovezenými z Afriky, ale se slonovinou z domácích slonů se smí obchodovat legálně. Této díry v zákoně podle aktivistů využívají pašeráci k nelegálnímu dovozu značného množství africké slonoviny, napsala dnes agentura AP.

DiCaprio proto společně se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) povzbuzují obyvatele, aby podepisovali petici vyzývající premiérku Jinglak Šinavatrovou k úplnému zákazu obchodu se slonovinou. Ten by podle nich pomohl zachránit africké a asijské slony před nelegálním lovem. "Celým sloním populacím hrozí vyhubení, pokud nepřijmeme okamžité kroky a nezastavíme tento nelegální obchod," citovala WWF DiCapriovu výzvu.

Osmatřicetiletý herec, který se proslavil v kasovním trháku režiséra Jamese Camerona Titanic, se naposledy objevil ve filmu Nespoutaný Django a hraje také v nadcházejícím remaku Velkého Gatsbyho v režii Baze Luhrmanna. (čtk)

09:58
Vyjde nový román Harukiho Murakamiho, o němž se nic neví

V dubnu vyjde nový román japonského spisovatele Harukiho Murakamiho. Na pulty obchodů se dostane tři roky po posledním dílu jeho trilogie 1Q84, oznámila agentura AFP s odvoláním na Murakamiho japonského vydavatele.

Nakladatelství Bungeishunju Ltd. je velmi skoupé na podrobnosti. V sobotu zveřejnilo jen malou reklamu v japonských novinách, která uváděla: "Haruki Murakami: Dlouho očekávaný román vyjde v dubnu."

"Tento projekt vychází jako přísně střežené tajemství," řekl mluvčí nakladatelství agentuře AFP. "Ta reklama je všechno, co v tuto chvíli smíme prozradit." Potvrdil jen, že román vyjde v japonštině. Informace o možných překladech zatím neuvedl.

Murakamiho třídílný román 1Q84, což se v japonštině dá číst jako 1984, se stal celosvětovým fenoménem. Už předtím ale byl Murakami velmi známý po celém světě a jeho díla byla přeložena do 40 jazyků včetně češtiny či slovenštiny. Mezi ně patří například Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží či momentka z japonské metropole nazvaná Afterdark. (čtk)

10:31
Hradecký divadelní festival hledá zájemce o vystoupení

Pořadatelé Open air programu, který je součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, hledají divadelníky, kteří mají zájem o vystoupení pod širým nebem před festivalovým publikem. Zájemci se mohou hlásit do konce března, informovalo sdružení Poco and poco animato, které program připravuje.

Sdružení pro letošní ročník festivalu, který se uskuteční od 21. do 30. června, hledá divadelní představení, performance, workshopy i další umělecké žánry. Zájemci o účast na hradeckém festivalu musí vyplnit formulář na www.openairprogram.cz, kde se dozví i další podrobnosti.

Open air program oživuje v průběhu festivalu desítky míst v historickém centru města, součástí programu pod širým nebem jsou i výstavy, koncerty, přednášky a diskuse. Loňský ročník hradeckého divadelního festivalu navštívilo rekordních 82.900 diváků, festival nabídl celkem 277 představení. Open air program loni zahrnoval 185 představení, které zhlédlo na 48.000 diváků.

11:33
Festival AniFest má nového ředitele

Festival animovaných filmů AniFest, který se koná v Teplicích, má nového ředitele. Jakuba Horu ve funkci po téměř pěti letech střídá Petr Šplíchal. Dnes o tom informoval mluvčí AniFestu Aleš Povr. Jakub Hora z funkce odstoupil a odchází za jinou prací.

Mezinárodní festival letos vstupuje do svého 12. ročníku. "Do čela této tradiční filmové přehlídky se postavil Petr Šplíchal. V nové funkci uplatní vystudovaný právník své četné předchozí zkušenosti ve filmovém průmyslu," sdělil Povr. Dodal, že Šplíchal se v minulosti podílel například na produkci Jakubiskova filmu Bathory či na produkci zahraničních snímků Kletba bratří Grimmů a Hartova válka, spolupracoval na seriálech Borgia či Ententýky.

Letošní ročník podle Povra tato personální změna nikterak negativně nepoznamená, a to přesto, že nastala v poměrně krátké době před zahájením festivalu. Konat se bude na přelomu dubna a května. "Nový ročník se připravuje, dějí se ty hlavní věci co se týká přípravy, tudíž je asi ideální doba, aby se to (nástup nového ředitele) stalo teď," řekl.

Hora ČTK řekl, že Anifest opouští z pracovních důvodů, chystá se změnit působiště. "Je to zatím ve fázi výběrového řízení. Zůstanu v oblasti umění, ale zatím o tom nemůžu blíž mluvit," podotkl. Z AniFestu prý neodchází ve zlém. "Bylo to necelých pět let pěkné práce," dodal. Změna je podle něj domluvená už od ledna a neměla by festival jakkoli ohrozit.

Mezinárodní festival AniFest se původně konal v Třeboni, devátý ročník organizátoři přestěhovali Teplic. Na jihu Čech ho nahradila obdobně laděná přehlídka Anifilm. (čtk)

14:00
Městská knihovna zavře pobočku na Pohořelci v Praze

Městská knihovna v Praze ukončí ke 4. březnu provoz pobočky Hradčany na Pohořelci. Fungování pobočky přestává hradit městská část Praha 1, která na ni ročně přispívala 600 tisíc korun. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého jde vzhledem k hustotě knihoven v dané oblasti o neadekvátní částku. Finance na provoz pobočky nemá ve svém rozpočtu ani Městská knihovna, sdělila  mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

"Zvažovali jsme hustotu knihoven. Dvě stanice nahoru tramvají je knihovna na Břevnově, opačným směrem je Národní knihovna. Význam knihoven je nesporný, je dobře, že lidé chodí do knihoven a nejen na internet. Přesto se domnívám, že v tak malé městské části, jako je Praha 1, je to finanční podpora neadekvátní," řekl dnes novinářům Lomecký.

Část knihovního fondu i pracovnice pobočky Hradčany se přesunou na Břevnov. Tato pobočka byla vloni částečně revitalizovaná. "Nabízí jak klidné místo ke čtení pro dospělé, tak i koutek pro děti," uvedla Hanzlíková. V nabídce jsou kromě knih a časopisů také hudebních CD, knihovna nabízí přístup k internetu, včetně volné wi-fi sítě.

Dalšími dobře dostupnými knihovnami pro obyvatele Hradčan jsou Ústřední knihovna na Mariánském náměstí a pobočka Dejvice v budově Národní technické knihovny v Dejvicích. Městská knihovna má dohromady 42 poboček.

Prázdné prostory pobočky Hradčany budou využity pro bytové nebo nebytové účely, uvedl Lomecký. (čtk)

14:06
Zemřel německý spisovatel Otfried Preussler

Ve věku 89 let zemřel německý autor dětské literatury Otfried Preussler. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na stuttgartské nakladatelství Thienemann. Mezi nejznámější díla libereckého rodáka patří Krabat (Čarodějův učeň) a Malá čarodějnice. Preussler zemřel v pondělí v jihobavorské obci Prien am Chiemsee.

Preusslerovy knihy byly podle DPA přeloženy do 55 jazyků a prodalo se jich více než 50 milionů výtisků. Spisovatel je autorem 32 knih.

Román pro mládež Krabat, který je převyprávěním lužickosrbské legendy, je v České republice známý také pod názvem Čarodějův učeň. V roce 1977 režisér Karel Zeman uvedl animovanou verzi příběhu. Jeho Čarodějův učeň je dodnes považován za jeden z nejlepších českých filmů všech dob.

Preussler pro své povídky často čerpal inspiraci z lidových vyprávění a pověstí Pojizeří a sousedních regionů. Vyprávěli mu je už babička a otec, jenž byl učitelem.

První povídky Preussler napsal už jako dvanáctiletý. Jeho snem bylo žít jako spisovatel v Praze nebo tam působit jako profesor na Karlově univerzitě. V roce 1942 ale čerstvého maturanta povolal wehrmacht a Preussler byl jako sudetský Němec za války nasazen v Rusku. Pět let strávil v ruském zajetí v Tatarské republice, kde onemocněl břišním tyfem a malárií. Teprve v roce 1949 se dostal do bavorského Rosenheimu, kde se shledal s odsunutými příbuznými i libereckou snoubenkou Annelies Kindovou, s níž se brzy oženil a měl s ní tři dcery.

Učitel, novinář a publicista slavil první spisovatelský úspěch v roce 1956 s pohádkou Malý vodník. Podle agentury APA se vždy zasazoval o to, aby bylo dětem ponecháno jejich dětství a aby nebyly zatěžovány problémy dospělých.

V posledních letech žil Preussler zcela v ústraní u malebného bavorského Chiemského jezera. Veřejně se nebránil ani iniciativě německé ministryně pro rodinu Kristiny Schröderové, aby byly z jeho pohádkové knížky Malá čarodějnice odstraněny pojmy jako "černoušek" a "černoch". (čtk)

14:51
Moravské divadlo po 11 letech znovu uvede slavnou operetu Netopýr

Moravské divadlo v Olomouci po jedenácti letech znovu uvede inscenaci operety Johanna Strausse Netopýr. Rozverný příběh o jedné vydařené pomstě nastudoval se souborem olomoucké opery a operety Zbyněk Brabec, který coby režisér na scéně Moravského divadla debutuje. Nejpopulárnější Straussova opereta bude mít v Moravském divadle premiéru v pátek.

"Jde o jednu z nejkvalitnějších a nejpropracovanějších operet. V tomto žánru je běžné, že námět není ničím úchvatný a hudební stránka převyšuje obsah. Netopýr má však obdivuhodně kvalitní hudební složku i libreto. Obsahuje velmi chytlavé melodie," řekl dnes novinářům umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald.

Oswald ke spolupráci přizval dlouholetého sólistu opery a operety Divadla J. K. Tyla v Plzni Zbyňka Brabce, který tuto operetu dobře zná. Jeho první profesionální role totiž byl Princ Orlovský právě v Netopýrovi. "Moravské divadlo jsem dosud znal coby operní a operetní sólista, zazpíval jsem si tu třeba svou vysněnou roli Podhájského v inscenaci Dvě vdovy," podotkl Brabec.

V roli Gabriela von Eisensteina alternují Petr Martínek a Ondřej Koplík. Rosalindu ztvární Lea Vítková, která tuto roli alternuje s Magdou Málkovou. Roli doktora Falkeho si zahrají Martin Štolba a Vladislav Zápražný a komornou Adélu Elena Gazdíková a Barbara Sabella. V úloze Alfréda pobaví Jakub Rousek a Milan Vlček a ředitele věznice Franka si zahrají a zazpívají Vladimír Třebický a Petr Špaček. Při přípravě inscenace spolupracoval režisér Brabec se scénografem Pavlem Krejčím a kostýmní návrhářkou Soňou Valentovou

Moravské divadlo dosud uvedlo dvanáct inscenací operety Netopýr. Poslední nastudoval před jedenácti lety režisér Jiří Nagy. Premiéra byla 15. února 2002. (čtk)

17:41
Docela velké divadlo v Litvínově chystá premiéru Ferdy Mravence

Docela velké divadlo v Litvínově chystá premiéru dětského představení Ferda Mravenec. Pohádkový muzikál podle knihy Ondřeje Sekory nastudoval s tamním souborem režisér a zároveň ředitel divadla Jurij Galin. Výpravné kostýmy pro představení vytvořil Tomáš Krypta, který pracoval také na Letních shakesparovských slavnostech. Premiéra bude v pátek 22. a sobotu 23. února.

Pro potřeby divadla upravila Sekorův námět Jana Galinová. "Diváci, a to i ti dospělí, se mohou těšit na šikovného soukromého mravenčího řemeslníka Ferdu, který umí úplně všechno, a tak se u něj v dílničce netrhnou dveře," sdělila ČTK Galinová. Nepřijdou ani o další oblíbené postavy, Brouka Pytlíka, nafoukanou Berušku, Koníka nebo mravkolva Ťutínka.

Hudbu a písně pro muzikálovou podobu Ferdy Mravence napsal Jan Turek, choreografii vytvořila Lenka Lavičková. Výpravné kostýmy navrhl Tomáš Krypta, z jehož dílny vzešly například kostýmy pro hru Othello uváděnou v roce 2006 na Letních shakespearovských slavnostech. Scénu představení vytvořil Hynek Dřízhal.

Na jeviště litvínovského divadla přichází Ferda Mravenec necelé dva měsíce poté, co oslavil 80. narozeniny. Komiksová postavička praktického optimisty se poprvé objevila v Lidových novinách 1. ledna 1933 v rubrice, kterou kreslil a psal Ondřej Sekora. Knížky o slavném mravenci patří k dobře prodávaným.

Sekorův námět nastudovali před litvínovským divadlem například v roce 2007 v Malém Vinohradském divadle v Praze nebo v roce 1994 v Českém Těšíně. (čtk)

18:33
Odborníci se obávají o osud ředitelky NPÚ, píší ministryni

O další osud generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové se obávají představitelé několika akademických a uměleckých institucí. Napsali dnes ministryni kultury Aleně Hanákové otevřený dopis. Žádají, aby se za ředitelku památkářů postavila a neodvolávala ji z funkce.

"Z médií i dalších zdrojů jsme se dozvěděli o zpochybnění její pozice a silném politickém tlaku na její bezprostřední odvolání. Jsme přesvědčeni, že tento krok by byl v aktuální situaci závažnou chybou, která by mohla ohrozit Národní památkový ústav v samé jeho podstatě," stojí v dopise, který má ČTK k dispozici.

Podepsali ho děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, ředitel Ústavu pro dějiny umění FF UK Jan Royt, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd Vojtěch Lahoda a rektor AVU Jiří Kotalík.

Goryczková vede NPÚ od konce roku 2008, loni se proti ní začaly ozývat kritické hlasy z řad památkářů kvůli reorganizaci celého ústavu, kterou připravila. Zásadní změnou platnou od začátku letošního roku bylo zavedení čtyř nových územních správ.

Kritikům připadlo nadbytečné, poukazovali na to, že teprve nedávno bylo dokončeno zřízení současných územních pracovišť tak, aby bylo jedno v každém kraji. Obávali se také, že krok může vést k oddělení odborné činnosti památkářů a správy památek; to ale vedení NPÚ vylučuje. Podle Goryczkové má reorganizace NPÚ vést ke zlepšení péče o památky, jasnějšímu vymezení rozpočtových pravidel i financování a efektivnějšímu hospodaření s penězi.

Nové uspořádání kritizoval bývalý ředitel brněnského NPÚ Petr Kroupa, jehož ředitelka NPÚ později odvolala. Podle ní skončil kvůli manažerským pochybením. O reorganizaci rozhodla v září. Tehdy měl podle ní možnost kvůli svému nesouhlasu se změnami odstoupit, což neučinil. Důvody Kroupova odvolání se koncem listopadu začala zabývat i ministryně kultury, rozhodnutí ředitelky NPÚ však změnit nemůže.

"Během uplynulých pěti let ve funkci generální ředitelky Goryczková prokázala nesporné odborné, manažerské i morální kvality, které výrazně napomohly posílení role NPÚ v očích odborné veřejnosti," píší signatáři dopisu. Podle nich je nutné, aby ve funkci zůstala také právě kvůli reorganizaci, kterou osobně garantuje. Její pozastavení nebo účelové změny by mohly mít pro NPÚ fatální důsledky, mezi které je nutno počítat pokles odbornosti či ohrožení unikátního souboru hradů a zámků ve správě NPÚ, míní podepsaní odborníci. (čtk)

19:25
Na duben se chystá 20. ročník Dnů evropského filmu

Už podvacáté se letos uskuteční Dny evropského filmu. Od 11. do 16. dubna se odehrají v pražských kinech Světozor a Lucerna, pak se přesunou do brněnského kina Art.

Ozvěny této přehlídky současné evropské kinematografie pak potěší filmové fanoušky i v Jablonci nad Nisou, Uherském Hradišti, Boskovicích, Ostravě a Hradci Králové.

"Jsem rád, že se nám každým rokem daří uvést více než čtyři desítky současných evropských snímků. V programu nebude chybět sekce představující kandidáty jednotlivých evropských zemí na oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film. Samozřejmostí je i sekce filmů navržených na cenu Evropského parlamentu LUX," řekl dramaturg Zdeněk Blaha. Sekce K věci, vzniklá ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise, nabídne podle něj témata související s aktuálním Evropským rokem občanů.

Zahajovacím snímkem dvacátých Dnů evropského filmu bude švédský koprodukční příběh Call Girl režiséra Mikaela Marcimaina. Zachycuje události kolem takzvané Geijerovy aféry, jež otřásla Švédskem v 70. letech za vlády Olofa Palmeho a dotkla se předních činitelů země. Tehdejší ministr vnitra Lennart Geijer totiž společně s dalšími politiky čelil obvinění z vyhledávání sexu s nezletilými prostitutkami. Na MFF v Torontu získal film Cenu mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI, z MFF ve Stockholmu si odnesl Cenu diváků.

Mezi zavedené sekce se zařadí Film&Music, přinášející hrané a dokumentární snímky s hudební tematikou. Druhým rokem fungující sekce Media představí tituly, jež v minulosti úspěšně čerpaly finanční podporu z programu MEDIA.

"Diváci tak budou mít možnost vrátit se k řadě oblíbených projektů napříč zeměmi i žánry, které z běžné nabídky kin již zmizely," dodal Blaha. (čtk)

20:59
Chan chce posledním filmem upozornit na ilegální obchod s uměním

Hongkongský herec a režisér Jackie Chan chce svou poslední akční komedií Chinese Zodiac (Čínský zvěrokruh) upozornit na ilegální obchod s uměním v Číně. Při návštěvě jihokorejského soudu rovněž potvrdil, že jeho příští filmy možná nebudou akční, což je žánr, který jej proslavil.

Chan chce, aby jeho nejnovější film upozornil celý svět na to, jak jsou čínské národní umělecké poklady pleněny a rozprodávány.

Snímek Chinese Zodiac je o muži, který objeví 12 starověkých bronzových hlav zvířat symbolizujících 12 znamení čínského zvěrokruhu. Jde o legendární artefakty údajně uloupené cizími kolonizátory z areálu pekingského Letního paláce. Chana inspirovala vlastní zdrcující zkušenost, když v Hongkongu viděl tři z těchto hlav jako položky v aukci.

Chan se při uvedení filmu v Soulu rovněž zmínil o své budoucnosti. "Pomýšlel jsem na důchod a co se týče akčních filmů, myslím, že Chinese Zodiac možná bude můj poslední bombastický akční film," prohlásil autor filmů jako Božská relikvie, Křižovatka smrti, Tenkrát na Východě, Police Story nebo Legenda o opilém Mistrovi. (čtk)

07:12
Ceny Brit Awards dostali Mumford and Sons i Emeli Sandé

Na středečním udílení britských hudebních cen Brit Awards byla vyhlášena nejlepší skupinou folk-rocková čtveřice Mumford & Sons, nejlepší zpěvačkou Emeli Sandéová a nejlepším zpěvákem Ben Howard. Sandéová získala také cenu za album roku se svou debutovou deskou Our Version of Events. Howard byl označen i za britský objev roku.

Cenu Brit Award za nejlepší singl obdržela podle očekávání britská zpěvačka Adele s písní Skyfall ze stejnojmenné filmové bondovky. Skupina hrající alternativní rock Coldplay vyhrála v kategorii nejlepší živé vystoupení, ve které byli nominováni i rockoví veteráni Rolling Stones.

Úspěch Skotky Sandéové v kategorii nejlepší zpěvačky znamená, že tato cena nepřipadne Amy Winehouseové, která na ni byla překvapivě posmrtně nominována. Otec Winehouseové, která předloni zemřela podle úřadů na otravu alkoholem a posmrtně jí vyšlo album Lioness: Hidden Treasures, přišel na slavnostní vyhlašování v londýnské O2 Aréně ve vestě s fotografickým zobrazením své dcery. (čtk)

10:33
Zínský filmový festival má novou programovou ředitelku

Zlínský filmový festival pro děti a mládež má novou programovou ředitelku. Stala se jí dosavadní vedoucí programového oddělení Markéta Pášmová, blízká spolupracovnice Petra Kolihy, který loni opustil post uměleckého šéfa festivalu. Dnes o tom informovala mluvčí festivalu Kateřina Buzková. Koliha byl ve vedení festivalu devět let, přijal nabídku řídit nově vznikající kanál České televize zaměřený na děti. Po jeho odchodu se pořadatelé festivalu rozhodli tento post neobsazovat a změnit strukturu.

Pášmová pochází z filmařské rodiny, vedoucí programového oddělení festivalu byla od roku 2004. "Pozice programové ředitelky je pro mě výzva a radost zároveň. S Petrem Kolihou jsem pracovala deset let a za tu dobu se člověk leccos naučí a pochopí. Navíc jsem sama máma, takže mám k dětské duši poměrně blízko. Samozřejmě mám se svým týmem nové plány, jistě ale nebudeme bořit fungující a prověřenou strukturu festivalu. Zákonitě však do výběru filmů vneseme něco nového, osobitého, promítne se tam možná i generační posun," uvedla sedmatřicetiletá Pášmová.

"Rádi bychom pevněji profilovali jednotlivé kategorie, uvedeme dvě zcela nové sekce, oživili jsme soutěžní kategorii studentských filmů. Festival se ale nebude rozrůstat rozsahově, nové sekce tak nahradí některé starší," uvedla programová ředitelka, která zodpovídá za obsah filmového programu festivalu a je jedním z dramaturgů podílejících se na výběru filmů.

Festival se letos bude věnovat dánské kinematografii. Již 53. ročník se bude konat od 27. května do 1. června. Přibudou nové sekce, pohádkám se bude věnovat sekce nazvaná Tisíc a jedna noc, sekce Young Stars bude do Zlína přivážet začínající mladé herecké hvězdy z republiky, Evropy i zámoří. (čtk)

11:07
Hudba Vypsané fixy je navržená na Českého lva

Píseň Čtyři slunce napsal Michal Mareda z pardubické kapely Vypsaná fixa za krátkou chvíli. Kapela složila hudbu ke stejnojmennému filmu, který získal hned 12 nominací na Českého lva ve všech kategoriích včetně hudby. Přitom spolupráce s režisérem Bohdanem Slámou vznikla vlastně náhodou, díky jeho dětem, které kapelu poslouchají, řekl dnes Mareda.

"Bohdan Sláma má čtyři děti, dvě už jsou starší a poslouchají naši kapelu. Přivedly ho na koncert a líbilo se mu to," řekl muzikant řečený Márdi.

Sláma prý "propadl mylné teorii", že by Márdi mohl hrát hlavní postavu. Na konkurzu muzikant neuspěl. Později se mu ale režisér ozval, ať mu kapela složí ústřední píseň, která zní v závěru filmu. Slámovi se píseň Čtyři slunce líbila a skupina pro něj složila a natočila i hudbu k filmu.

"Píseň jsem napsal strašně rychle, když jsem si přečetl scénář. Text i hudbu jsem měl hned. Někdy ty písničky přijdou z ničeho nic, je to výjimečné, tady zafungovala vyšší síla," řekl Mareda.

Hudba ve filmu má tři roviny. Znějí tam písně českých punkových kapel nebo Mozart, zbylou hudbu složila Vypsaná fixa. Hotovou ji měla asi za tři týdny. Například závěrečnou mystickou scénu podbarvila tóny španělské kytary. Všechna hudba se do filmu nevešla, ale fanoušci kapely si ji mohou přehrát na serveru YouTube, kde lidé sdílejí svá videa.

"Předtím jsme filmovou hudbu nikdy nedělali. S bubeníkem jsme prosadili, že do toho půjdeme, už nominace je pro nás ocenění, že nejsme takoví nýmandi," řekl Mareda.

V roce 2007 se kapela Vypsaná fixa objevila ve filmu Václav režiséra Jiřího Vejdělka. Vystupuje v něm jako skupina na vesnické zábavě a hraje písně, které má ve skutečnosti na repertoáru. Například píseň Dezolát se díky filmu stala hodně populární. Filmaři ji vybrali záměrně, protože korespondovala s osobností hlavního hrdiny, kterého hrál Ivan Trojan.

"Tenkrát nám pomohl Jan Muchow, který do filmu dělal muziku. Na písničku Dezolát jsme sestříhali klip a hodně nám to pomohlo, film byl hodně úspěšný a hodně se líbila. Dobré je to i s písničkou Čtyři slunce, má na YouTube asi půl milionu poslechů, což je docela dost, i když ji nehrají rádia. Je to náš největší hit za poslední tři čtyři roky," řekl Mareda.

Film Čtyři slunce byl uveden do kin vloni. Sleduje příběh rodiny a jejích přátel na malém městě. Hrají v něm Aňa Geislerová, Karel Roden, Jaroslav Plesl nebo Jiří Mádl. Film bude usilovat o křišťálové sošky 2. března. (čtk)

12:17
Moskevská policie zadržela ženy, které chtěly položit kytice u výročí punkové modlitby Pussy Riot

Moskevská policie dnes v centru města zadržela dvě ženy, které podle policejní zprávy "narušovaly veřejný pořádek". Podle očitých svědků šlo o aktivistky, které chtěly v chrámu Krista Spasitele položit kytice při příležitosti prvního výročí dnes už proslulé "punkové modlitby" skupiny Pussy Riot. Obě zadržené měly na tvářích masku.

Opoziční ruský list Novaja gazeta napsal, že zadrženými ženami jsou aktivistky Jelena Volkovová a Irina Karabucová. Podle mluvčího moskevské policie byly obě odvedeny na služebnu, kde mají absolvovat "preventivní besedu". Pak budou propuštěny.

Skupina Pussy Riot loni 21. února způsobila v Moskvě poprask, když pět jejích členek proniklo v maskách do chrámu Krista Spasitele, hlavního pravoslavného kostela v metropoli. Na jednom z oltářů dívky šokovaným věřícím předvedly divoký punkový koncert, jímž protestovaly proti rostoucímu vlivu církve na ruskou politiku.

Dvěma protagonistkám koncertu se podařilo před přivolanou policií utéct, tři další byly ale zadrženy a neušly tvrdému trestu. Jekatěrina Samucevičová, Marija Aljochinová a Naděžda Tokolonnikovová se ocitly před soudem, který je poslal na dva roky do vězení. Samucevičové později soud trest podmínečně odložil, Aljochinová a Tolokonnikovová si trest odpykávají v pracovním táboře.

Kauza vyvolala v zahraničí silné protesty a v Rusku vzrušenou diskusi o právu na svobodné vyjádření a ochraně práv věřících. Všechny tři odsouzené dívky podaly žalobu na ruskou justici k Evropskému soudu pro lidská práva. Chrám Krista Spasitele dnes střeží zesílené policejní oddíly, v okolí parkují policejní autobusy. (čtk)

13:11
Režisér Haneke nastudoval Mozartovu operu

Světoznámý rakouský režisér Michael Haneke nastudoval Mozartovu operu Cosi fan Tutte, která bude mít premiéru už v sobotu v madridském Královském divadle (Teatro Real). Po kontroverzní zásadní modernizaci Mozartova Dona Giovanniho před sedmi lety v Paříži si nebyl režisér známější spíš svou filmovou tvorbou jistý, jak nakonec jeho nový operní pokus dopadne.

"S Mozartem jsme všichni odsouzeni k neúspěchu. Otázkou zůstává, do jaké míry," pokusil se autor filmů jako Pianistka nebo Bílá stuha shrnout své pocity. Už předem přitom podle agentury AFP označil svůj druhý pokus nově zaranžovat některé z klasických děl svého slavného rodáka Wolfganga Amadea Mozarta za pravděpodobně poslední. "V podstatě půjde o derniéru," podotkl Haneke a dodal, že se chce zase vrátit k psaní scénářů, zkrátka vrátit se ke své profesi filmaře.

Hanekeho verze Dona Giovanniho přitom zájem vzbudila, protože dostal prý až 15 nabídek k nastudování operních představení. S díky je ale odmítl, protože se necítí být v tomto ohledu tím nejpovolanějším.

Haneke se narodil v Mnichově, rodina se však brzy přestěhovala do Vídně, kde Haneke studoval filozofii, psychologii a dramatickou tvorbu. Od 70. let působil jako divadelní a televizní scenárista ve Stuttgartu, Düsseldorfu, Frankfurtu, Hamburku, Mnichově, Berlíně a ve Vídni. Na jevišti inscenoval hry Strindbergovy i Goethovy. Zároveň pracoval pro německou stanici Südwestfunk, nejprve jako redaktor a dramaturg, a později i jako režisér televizních inscenací. Televizní debut natočil v roce 1973.

Poté začal točit filmy. V roce 1992 zaujal kontroverzním snímkem Bennyho video o znuděném chlapci, který si k sobě do bytu pozve dívku a natočí její popravu jateční pistolí. Mezi evropské režisérské elity jej zařadil film Pianistka z roku 2001 s Isabellou Huppertovou v hlavní roli, který získal Velkou cenu na filmovém festivalu v Cannes a mnoho dalších cen. Obdobný úspěch mu přinesl i film Bílá ztuha z roku 2009, mimo jiné vítěz festivalu v Cannes (Zlatá palma) a také nejlepší evropský film roku. V Cannes je ostatně Haneke "jako doma" - bodovaly zde i další jeho filmy, například Utajený (2005) a Kód neznámý (2000). (čtk)

13:57
Nejslavnější česká opereta Polská krev se vrací do Plzně

Nejslavnější česká opereta se vrací na plzeňské jeviště. Polská krev Oskara Nedbala měla v Plzni před 100 lety svou českou premiéru, poté ji na místních scénách vidělo několik generací diváků ve 12 inscenacích. S třináctým provedením nyní přichází Jan Ježek, jenž se v roli režiséra představí Plzeňanům poprvé. Divadlo slibuje kromě zábavy i "značnou dávku slovanského citu, snesitelnou míru sentimentu a především celou plejádu skvělých melodií". Slavnostní uvedení je v sobotu, řekla mluvčí divadla Eva Ichová.

"Polská krev je bezesporu nejlepší a nejoblíbenější českou klasickou operetou, která se v pravidelných intervalech vrací do každého hudebního divadla," uvedla.

Premiéru měla Polská krev 25. října 1913 ve Vídni, za dirigentský pult se postavil sám Oskar Nedbal. Ohlas publika byl obrovský, titul se stal nejúspěšnější operetní novinkou sezony a do konce roku 1915 dosáhl počtu 250 repríz. "Během další sezony ji hrálo neuvěřitelných 237 divadel po celém světě," uvedla Ichová.

Bitvu o českou premiéru vyhrála Plzeň. Tehdejší ředitel Karel Veverka přivezl narychlo přímo z Vídně kartáčový otisk klavírního výtahu a zároveň nechal překládat libreto od domácího tenoristy. "Ten po svých večerních představeních vždy celou noc překládal, ráno přinesl texty do divadla a tam se ihned zkoušelo. Dirigent Jan Janota zároveň nacvičoval s orchestrem. Premiéra se uskutečnila 26. prosince 1913, tedy dva měsíce po vídeňské premiéře," dodala Ichová.

V pořadí třináctou inscenaci nyní Plzeňanům nabídne tenorista Jan Ježek. "Polskou krev považuji jednoznačně za nejlepší českou operetu. V mých úvahách hrála určitou roli i skutečnost, že dirigent Petrdlík se studiem Nedbalovy hudby dlouhodobě zabývá, takže mám jistotu, že inscenace bude kvalitní i po hudební stránce," přiblížil důvody, proč režii přijal. Herce prý vede k tomu, aby hráli operetu "mile vážně". "Jde většinou o operní sólisty, kteří nikdy nebudou hrát jako činoherci, ale musíme se pokusit, aby dialogy nezněly strojeně. Učím je, aby hráli tak, jako když se bavíme mezi sebou, přirozeně, z očí do očí," řekl Ježek, který si zatím operetní režii vyzkoušel v Olomouci a v Liberci.

Premiéru má Polská krev 23. února ve Velkém divadle od 19:00. (čtk)

14:22
Zemřel ruský režisér Alexej German

V Petrohradu dnes ve věku 75 let zemřel významný ruský scénárista a režisér Alexej German. Autor, který kvůli sporům se sovětským režimem natočil jen pět filmů, zaujal zejména kritickým pohledem na ruskou společnost v éře diktátora Josifa Stalina. Jeho nejslavnější filmy se z trezorů dostaly do ruských kin až v době "perestrojky" Michaila Gorbačova.

Za nejvýraznější Germanovovy filmy jsou označovány snímky Prověrka osudem, Dvacet dnů bez války nebo Můj přítel Ivan Lapšin. Jeho poslední film vytvořený podle vědeckofantastického románu bratrů Strugackých Je těžké být Bohem se teprve dokončuje.

German byl oceňován v zahraničí, v roce 1990 byl členem poroty na filmovém festivalu v Cannes. (čtk)

15:48
Hudební soutěž Nuberg vyhrál skladatel Petr Wajsar

Hlavní cenu hudební soutěže Nuberg o titul nejúspěšnějšího díla soudobé vážné hudby i cenu veřejnosti získal Petr Wajsar za svou skladbu nazvanou 8 vět na vějíře. Cena mladých putuje k Janu Duškovi za hudbu k filmu Východ a západ. V šestém ročníku soutěže o nejlepší premiéru roku se letos ucházelo o přízeň veřejnosti sedm skladeb. Výsledky klání dnes zveřejnili pořadatelé na tiskové konferenci.

Skladby laureátů zazní živě na zahajovacím koncertu nového cyklu Berg MMXIII, který se pořádá 13. března v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci. Soutěž pořádá orchestr Berg, má dvě ceny i dvě poroty.

Ze sedmi soutěžících skladatelů představil orchestr Berg tvorby tří vůbec poprvé - od Františka Chaloupky, Jana Šikla a Vojtěcha Esterleho. Výběr skladeb byl žánrově pestrý, od hudby k němému filmu, přes duchovní hudbu až ke scénickému projektu.

Z téměř tisícovky platných soutěžních hlasů doputovalo podle pořadatelů rekordních 755 hlasů ze škol. Z více než 50 procent hlasovali lidé do 34 let věku, v kategorii nad 65 let bylo devět procent hlasujících.

Soutěžní skladby byly k dispozici nejen na internetu, ale i v rámci poslechové výstavy. Doprovodný program letošního ročníku nabídl například Noční hudební maraton v bohnické galerii Prádelna.

Orchestr Berg si při vzniku v roce 1995 dal závazek uplatňovat méně běžnou dramaturgii a propagovat méně známé tituly z oblasti "mimo hlavní proud". Jeho členové se také angažují v komorní a sólové hře. Soutěží chce Berg nejen upozorňovat na mladé skladatele, ale také navnadit veřejnost k poslechu nových skladeb. (čtk)

16:03
Činohra a balet Národního divadla ukončily stávkovou pohotovost

Členové činohry a baletu Národního divadla v Praze ukončili po setkání s nově jmenovaným ředitelem Janem Burianem stávkovou pohotovost. Dnes to oznámil mluvčí činohry Tomáš Staněk. Burian povede českou první scénu od srpna. Zaměstnanci ND vstoupili do stávkové pohotovosti loni v září po náhlém a kritizovaném odvolání ředitele Ondřeje Černého.

Zatímco herci a tanečníci považují návrh transformace Národního divadla za maximálně fundovaný, sólisté opery ND začátkem února podpořili stanovisko svého orchestru proti zvažovanému slučování hudebních těles Národního divadla a bývalé Státní opery Praha. Připojili se k jejich stávkové pohotovosti a návrh transformace ND vypracovaný týmem expertů a schválený ministerstvem kultury nadále společně odmítají.

"Jan Burian se dnes setkal s činoherním souborem. Po zhruba hodinovém jednání herci ukončili stávkovou pohotovost a podpořili tak nastupujícího ředitele," řekl Staněk. Podle něj Burian deklaroval, že ve své práci vyjde ze závěrů expertního týmu ministerstva kultury, které doporučují autonomizaci jednotlivých souborů a revizi právního statutu ND.

"Návrh transformace považujeme za maximálně fundovaný," komentoval jednání Václav Postránecký. Jiří Štěpnička doufá, že se novému řediteli podaří koncepci realizovat, a uklidní tak situaci v divadle.

Podle uměleckého šéfa činohry Michala Dočekala svědčí poslední kroky ministerstva, tedy sestavení expertního týmu a jmenování ředitele, o pozitivní změně jeho přístupu jakožto zřizovatele k Národnímu divadlu.

Soubor baletu se s nastupujícím ředitelem setkal ve středu. "Na základě tohoto setkání věříme, že problémy spojené s fungováním našeho souboru se podaří vyřešit. Balet proto ukončil stávkovou pohotovost," potvrdil dnes jeho umělecký šéf Petr Zuska.

"V civilizované zemi bych po jmenování nastoupil do dvou let. Současná situace ale žádá, abych předčasně opustil své milované divadlo v Plzni a nastoupil do Národního divadla dřív," podotkl Burian, který se funkce ujme už 1. srpna; jmenován byl na šest let.

Dnes řekl, že jednání i s nespokojenými operními sólisty a zástupci orchestrů povede v úterý 26. února. "Chci jim říct, jak já v tuto chvíli vnímám koncept dalšího rozvoje Národního divadla. Mým úkolem je rozpracovat materiál vypracovaný experty, jeho součástí je pochopitelně i dialog s vedoucími pracovníky, zaměstnanci a zástupci odborů," podotkl.

Do 31. července bude v čele české první scény dočasně pověřený provozně-technický ředitel Václav Pelouch. (čtk)

16:23
Zlínský filmový festival pošle do Brazílie filmy Zemana a Týrlové

Zlínský filmový festival pro děti a mládež bude spolupracovat s podobným festivalem v Brazílii. Tamní pořadatelé se mimořádně zajímali o Cestu do pravěku od Karla Zemana a jeho animované filmy, informovala dnes mluvčí festivalu Kateřina Buzková. Zástupci zlínského festivalu jednali o spolupráci se svými kolegy z celého světa na německém Berlinale.

Brazilský dětský filmový festival se odehrává v Riu de Janeiru a dalších městech. Pro nejmenší brazilské děti by chtěl připravit krátké animace od Hermíny Týrlové.

Zájem o spolupráci projevil také berlínský festival krátkých filmů pro děti a mládež Berlin, jehož pátý ročník se uskutečnil loni v listopadu, nebo festival v Reykjavíku. Každý rok si budou také pořadatelé zlínského festivalu posílat tipy a informace o aktuální situaci v dětské a mládežnické filmové produkci se svými kolegy v Portugalsku.

Zlínský festival patří k nejstarším svého druhu, letos se bude konat 53. ročník. Bude se věnovat dánské kinematografii. Loni se ve Zlíně promítalo 246 filmů, 13 z nich ve světové premiéře. (čtk)

17:09
Centrum současné dramatiky spolupracuje s Pokorným a Šotkem

Desítka dramatiků s jedenácti náměty na původní hru se přihlásila do rezidenčního programu, který potřetí vyhlásilo Centrum současné dramatiky Divadla Letí. V sezoně 2012/2013 si mohli zvolit mezi dvěma scénami zahrnutými do tohoto projektu - Divadlem Letí a Slováckým divadlem v Uherském Hradišti. Vybranými autory se stali Jiří Pokorný a Milan Šotek, oznámila dnes produkční Madla Zelenková.

Jiří Pokorný přihlásil námět na hru s pracovním názvem Lejstro z Babylónu, jejímž tématem je zkáza Evropské unie. "Premiéra inscenace tohoto textu by měla proběhnout v sezoně 2014/2015 v produkci Divadla Letí v rámci mezinárodního projektu EurOpus. S partnery z Rakouska, Švédska a Rumunska v něm budeme vyvíjet nové hry evropských dramatiků, které budou reflektovat společenskou situaci v Evropské unii," uvedla Zelenková.

Pokorný v 90. letech působil jako umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem, pak byl ve stejné funkci v brněnském HaDivadle a v letech 2002 až 2006 byl členem uměleckého vedení Divadla Na zábradlí. Cenu Alfreda Radoka za nejlepší českou původní hru získaly jeho texty Taťka střílí góly (1997) a Odpočívej v pokoji (1998).

Autorem pro uherskohradišťskou scénu se stal Milan Šotek s námětem Fraška a la krab, který má využít velký pohybový i pěvecký potenciál jejích členů. Text se má pohybovat mezi kabaretem a hrou pro mládež, kdy základní dějovou linku rozvinou komediální výstupy a songy. Premiéra v režii Martiny Schlegelové je plánována na podzim 2014 na Malé scéně Slováckého divadla v rámci dramaturgické linie komorních inscenací.

Šotek založil ještě při studiích dramaturgie činoherního divadla na DAMU spolu s Igorem Orozovičem a Jiřím Suchým z Tábora autorské divadlo Cabaret Calembour, kde se uplatňuje jako autor, textař a herec. Od sezony 2010/2011 je dramaturgem činohry Moravského divadla Olomouc.

Rezidenční program je jednou z hlavních programových linií Centra současné dramatiky Divadla Letí. Vybraným dramatikům má poskytnout zázemí, aby mohli v úzké spolupráci s divadlem a konkrétním inscenačním týmem vyvíjet text a jeho inscenaci.

Cílem projektu Centrum současné dramatiky, který zaštítil Václav Havel, je podpora vzniku nové dramatiky, nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci Evropské unie a propagace současné dramatiky u veřejnosti. (čtk)

17:43
Příští týden bude mít premiéru film o unesené dívce Kampuschové

Příští týden vstoupí do rakouských a německých kin film o únosu Nataschi Kampuschové. Jeho název 3096 Tage (3096 dní) odkazuje na dobu, kterou do svého útěku v roce 2006 rakouská dívka strávila převážně ve sklepě domu únosce Wolfganga Priklopila. Světovou premiéru si film odbude v pondělí ve vídeňském multikině Cineplexx, do běžné distribuce pak bude uveden ve čtvrtek.

Premiéra filmu ve vídeňské čtvrti Favoriten se odehraje se všemi slavnostními náležitostmi včetně červeného koberce, po němž se kromě samotné Kampuschové projdou tvůrci filmu - německo-americká režisérka Sherry Hormannová, britská představitelka unesené dívky Antonia Campbellová-Hughesová a Dán Thure Lindhardt, jenž ztvárnil únosce Priklopila.

Filmový projekt inicioval německý producent Bernd Eichinger. Po jeho smrti v roce 2011 se produkce stala mezinárodní a film byl natočen v angličtině.

Se zfilmováním příběhu dnes 25letá Kampuschová souhlasila právě díky své důvěře v Eichingera a jeho produkční společnost Constantin Film. Prvním filmem, který viděla na svobodě, byl totiž právě snímek z jeho dílny Parfém: Příběh vraha. Kampuschová si smluvně vyhradila právo na drobné zásahy do scénáře.

Děj filmu se opírá z velké části o stejnojmennou autobiografii Kampuschové, kterou 2. března roku 1998 jako desetiletou Priklopil unesl, když šla do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se jí podařilo utéct až 23. srpna 2006. Únosce, který si chtěl z dívky vychovat ideální ženu, ještě týž den skočil pod vlak.

Děj filmu se odehrává převážně v temném klaustrofobickém prostoru, takže i zkušený 77letý kameraman a manžel režisérky Hormannové Michael Ballhaus (Poslední pokušení Krista, Mafiáni, Gangy New Yorku) označil práci na filmu za největší výzvu.

Natáčelo se především v mnichovských studiích společnosti Bavaria Studios. Podzemní vězení ve Strasshofu o pěti metrech čtverečních nechala Kampuschová v roce 2011 zasypat, jak v neděli prozradila v německé talk show Günthera Jaucha.

Natascha Kampuschová už dva týdny po útěku poskytla rozhovor rakouské televizi a diváky uchvátila mimo jiné vyjadřovacími schopnostmi a bohatým jazykem. I když se dodnes nezbavila mírného ostychu před lidmi, smířila se s rolí mediální hvězdy. V roce 2010 o svém životním martyriu napsala knihu, která se na měsíce stala bestsellerem.

V rozhovoru s Jauchem Kampuschová řekla, že po nedostatku jídla u Priklopila dodnes necítí hlad nebo nasycenost. Prozradila také, že s rodinou se vídá jen zřídka, že právě přerušila učení na zlatnici a že budoucnost nechává otevřenou. "Nechám se překvapit, co přinese," konstatovala. (čtk)

18:22
Hradecká galerie otevřela výstavu grafiky Jiřího Samka

Galerie moderního umění v Hradci Králové dnes otevřela výstavu grafik Jiřího Samka z Police nad Metují na Náchodsku. Expozice, která nabízí více než sedm desítek děl, bude otevřena do 2. června. Dnes to řekla Martina Vítková z hradecké galerie.

"Jiří Samek tvoří vlastní technikou, kterou je hlubotisk z linolea. Na výstavě je k vidění také několik jeho starších prácí, které vytvořil ještě tradičním linorytem," řekla Vítková. Na výstavě jsou zastoupené práce od konce 70. let až do loňského roku.

Samek tvrdí, že hlubotisk z lina se stal jedinou grafickou technikou, kterou zobrazuje své nejbližší okolí. "I když jsem vyzkoušel jiné grafické techniky, linoryt do roku 1980 převažoval. Od tohoto data jej tisknu jako hlubotisk. Využívám tvárnosti lina, často zvolený formát rozřezávám, do jeho částí vtírám barvy a k tisku je opět skládám v celek," uvedl dříve Samek.

Samek v posledních letech získal za svoji práci s linorytem pojatým jako tisk z hloubky několik domácích i mezinárodních ocenění. "Ta jeho technika je úžasná, Samek díky ní dokáže civilní věci zpracovat velmi poeticky," řekla Vítková. V hradecké galerii je to první výstava tohoto autora, v minulosti vystavoval například v Náchodě či Klatovech. Zúčastnil se také zhruba čtyř desítek grafických bienále a trienále.

Výstava je umístěna ve výstavních sálech v přízemí, v malém výstavním sále v prvním poschodí je do 7. dubna k vidění výstava nazvaná Práce, práce, která přibližuje pracovní motivy zachycené v kresbách, grafikách, obrazech i sochařských dílech. Vystaveno je téměř pět desítek děl od 24 autorů. Návštěvníci galerie si také mohou prohlédnout stálou expozici. Více informací je možné najít na www.galeriehk.cz. (čtk)

19:29
Začala oprava Fantovy kavárny na Hlavním nádraží v Praze

V historické budově pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce secesní Fantovy kavárny. Oprava kupole, střechy, prosklené fasády i interiéru by měla být dokončena zhruba za rok. Dnes to řekl Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni Česká republika, která budovu Českých drah získala do pronájmu na 30 let. Rekonstrukce celé historické Fantovy budovy vyjde na stovky milionů korun.

"Zatím nebudeme říkat, na kolik přijde oprava kavárny, protože to nevíme přesně. Souvisí to také s dalšími faktory, například s tím, že tam přijde nájemce, který bude investovat do interiérů. Investice za celou budovu ale vyjdou na stovky milionů," uvedl Hamšík.

Stavební práce, které začaly v těchto dnech, by neměly narušit chod nádraží. "Cestující vlaků budou zasaženi jen minimálně," uvedl mluvčí.

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Je charakteristická vysokou kupolí, jejíž stěny zdobily secesní motivy a sochy připomínající česká města, do nichž v době vzniku nádraží vedla dráha z Prahy. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun, autorem celé historické budovy je architekt Josef Fanta.

Společnost Grandi Stazioni Česká republika připravovala rekonstrukci Fantovy budovy spolu s památkáři. "Nemůžeme určit ani přesný termín dokončení, jde o památkově chráněný objekt, u jehož rekonstrukce se některé věci nedají předjímat," uvedl Hamšík. Právě památkáři budou mít nejvíce práce při rekonstrukci interiéru.

Secesní charakter budovy bude zachován i po opravách, stejně tak původní účel kavárny. Společnost už jedná s možnými zájemci o pronájmu a provozování kavárny.

Rekonstrukcí Fantovy kavárny, kterou provádí společnost Metrostav, pokračuje celková revitalizace nádraží. Opraven už byl suterén Fantovy budovy, který plynule navazuje na novou odbavovací halu. Nová hala byla otevřena v dubnu 2011. Celkem zde vzniklo 10 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, nové toalety, dva výtahy, renovován byl také informační a orientační systém haly. (čtk)

20:08
Muzeum v Zábřehu představuje na výstavě život vězňů z Mírova

Do života vězňů z jedné z nejtěžších káznic v zemi, Mírova, mohou od tohoto týdne nahlédnout návštěvníci muzea v Zábřehu na Šumpersku. V expozici na ně čekají nejen vězeňské mundúry, uniformy dozorců, ale i autentické zabavené věci tamních trestanců. Lákadlem je i lano, za pomocí kterého se vězeň Jiří Kajínek dostal v roce 2000 do té doby z nedobytné mírovské pevnosti na svobodu. Výstava zájemcům také přibližuje historii této káznice od jejího vzniku v roce 1858.

"Expozice mapuje historii věznice až do současnosti. Jsou tu uniformy vězeňských strážců, dnes vězeňské služby, ale i například jejich čepice z doby okupace, kdy vězně hlídal příslušník říšské vězeňské služby, nebo oděvy vězňů. Nechybí ani vybavení jako zámky či katrové klíče," řekl dnes ČTK kurátor výstavy Zdeněk Doubravský.

Na vystavených exponátech mohou lidé sledovat i vývoj věznice například z pohledu každodenních potřeb. "Například dříve se používaly pro jídlo vězňů misky, dnes je veškeré nádobí plastové," podotkl kurátor. Zajímavostí jsou i zabavené nepovolené věci, které vězeňská služba za uplynulá léta našla u obyvatel mírovské věznice. Patří k nim hodinky, zápalky, ale i břitvy či nože nebo peníze, dříve se totiž místo nich používaly vězeňské poukázky.

Největší pozornost návštěvníků přitahuje proslulé Kajínkovo lano spletené z prostěradel zakončené kotvou vyrobenou z části postele. Muzeum přitom na výstavu získalo i snímky pořízené hned po jeho útěku, které dokládají, jak bylo lano při jeho útěku ukotveno.

Na výstavě zábřežské muzeum spolupracovalo s pracovníky Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR i s mírovskou věznicí. Zapůjčila vlastní výstavu ze zákristie kostela svaté Markéty, která byla připravena ke 150. výročí vzniku věznice na hradě Mírově. Kromě exponátů dokumentujících historický vývoj vězeňství po etapách od roku 1858 až do současnosti putovaly z mírovské věznice do Zábřehu i díla vězňů. "Současná činnost odsouzených byla prezentována 43 obrazy, jde většinou o kopie významných výtvarných děl z knih s výtvarnou tematikou. Na výstavu jsme zapůjčili také 25 kusů hraček, jako je například drátodráha, domeček se zvonkem či ježek k procvičování motoriky," řekla ČTK mluvčí káznice Kamila Válková. Dodala, že věznice také na výstavu dodala výrobky, které vznikly během pracovní činnosti odsouzených při výrobě nábytku.

Mírovská věznice patří mezi nejstarší káznice v zemi. Její počátky se datují k září 1858, kdy bránou prošel první vězeň jménem Přibyl. Proč si šel do cely sednout, se však už v historických záznamech nedochovalo. Hrad, ve kterém věznice sídlí, byl založen v polovině 13. století. (čtk)

21:32
Oprava Mánesa stojí, nadace ale slibuje, že ji stihne

Rekonstrukce Mánesa, která měla skončit letos v červnu, už několik týdnů nepokračuje. Důvodem je nedostatek peněz a z něj plynoucí spory ve správní radě Nadace českého výtvarného umění, které významná památka moderní architektury patří. Tři členové rady byli odvoláni, proti čemuž se brání žalobou. Nový předseda správní rady Petr Siegl ale řekl, že nadace jedná o půjčce s bankami a rekonstrukce by měla být dokončena podle plánu, respektive s přibližně tříměsíční prodlevou.

Dlouho chystaná oprava Mánesa začala loni, stát má přibližně 150 milionů, ze třetiny ji nadace plánovala hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a také z evropských zdrojů. Před třemi lety nadace jednala s tehdejším generálním ředitelem ČEZ Martinem Romanem o sponzorském daru 100 milionů.

Správní rada nadace se však s Romanem nedohodla, neboť požadoval většinu ve správní radě. Jako Romanův člověk do ní tehdy nastoupil Milan Bufka, v té době ředitel Galerie hlavního města Prahy. Když z dohody s Romanem sešlo, vyzvala správní rada Bufku k odstoupení, on tak ale neučinil.

Nadace si nakonec chtěla vzít půjčku u banky a jako záruka měla sloužit budova Mánesa. To ale zákon neumožňuje. A kvůli údajnému porušení zákona, statutu i etického kodexu nadace při sjednávání úvěru správní rada nadace odvolala v listopadu své vedení. Skončil předseda rady Martin Pavala, místopředseda Petr Hejma a člen rady Ivan Prokop. Na jejich místa byli hned kooptováni bývalý kurátor GHMP Karel Srp, který se podle Pavaly stará o Romanovu sbírku umění, a restaurátor Národní galerie Petr Kuthan. Post předsedy správní rady převzal výtvarník Petr Siegl.

"Naše odvolání zásadně zpochybnilo důvěryhodnost nadace v očích banky a jednání nové správní rady o úvěru byla neúspěšná. Nová správní rada se rovněž dodnes nebyla schopna domluvit se Skanskou, takže té nezbylo nic jiného než rekonstrukci pozastavit," řekl ČTK Pavala. Odvolání podle Pavaly přišlo bezdůvodně a v době, kdy úvěr už byl ve spolupráci s právníky připraven.

Možností, jak ručit Mánesem, podle něj bylo dočasné vyjmutí z nadačního jmění. Plánovalo se převedení Mánesa na společnost Apella fine arts, kterou v roce 2009 založila nadace a v jejíchž orgánech od loňského prosince sedí členové její současné správní rady. Od 1. ledna 2014 bude platit nový nadační zákon, který již umožní ručení majetkem nadace; tehdy se měl Mánes vrátit.

Odvolaní členové správní rady říkají, že ředitelka a právnička nadace věděly, že nadace ze zákona nemůže úvěr zaručit svým majetkem. Ředitelka nadace odkazuje na správní radu. Její předseda říká, že shánění peněz je "živá věc" a věří, že stavba bude záhy pokračovat.

Vyjádření Milana Bufky se nepodařilo získat, ve středu ale řekl v Českém rozhlase, že kromě jednání s bankami se bude nadace také snažit oslovit Prahu, zda by do projektu nechtěla vstoupit. Odvolaní členové správní rady podle něj zahájili rekonstrukci bez toho, aby měli zajištěno její finanční krytí. To ale dotčení popírají a také Skanska uvádí, že v době zahájení rekonstrukce neshledávala financování stavby jako rizikové. (čtk)

07:42
Sourozenci Ulrychovi představili CD Bratr sestry

Padesát let společného vystupování, 40 let od chvíle, kdy založili skupinu Javory, a pět let od návratu k beatovým začátkům vznikem kapely Javory beat si v příštím roce připomenou Hana a Petr Ulrychovi.

"Natočíme každý své profilové sólové album, to moje vyjde zřejmě letos, přičemž Hanka mi ho přeci jen orámuje svým typickým javorovským zpěvem," řekl Petr Ulrych před čtvrtečním koncertem ve Švandově divadle v Praze. Sourozenci na něm představili své zatím poslední album. Vyšlo koncem minulého roku a má název Bratr sestry.

"Javory beat jsou svou energií podstatně odlišné od původní skupiny, ale v obou obsazeních jsme schopni hrát naše hity," podotkl Ulrych. Upozornil, že už 15 let s nimi vystupují manželé Štruncovi - houslistka Kateřina a cimbalista Dalibor. Právě v příštím roce chtějí Ulrychovi zmapovat na společných vystoupeních obou uskupení svou hudební historii. Připravovat se na to budou letos. (ČTK)

09:08
Muzeum Kampa chce přispět k novému zhodnocení děl Olbrama Zoubka

Práce Olbrama Zoubka z 50. a 60. let vystavuje v prostorách bývalých koníren Muzeum Kampa. Jmenuje se Olbram Zoubek neznámý. "Název výstavy nemá navodit dojem, že tvorba Olbrama Zoubka z let 1951 až 1966 je neznámá, ale spíš poněkud zapomenutá a překrytá čistě figurální plastikou z dalších období," říká autor výstavy Václav Erben.

V době svého vzniku patřilo podle něj Zoubkovo dílo mezi umělecky a vývojově nejzajímavější projevy českého moderního sochařství, které je z dnešního pohledu srovnatelné se soudobou evropskou plastikou. Výstava soch z let 1951 až 1966 chce rehabilitovat jeho tehdejší tvorbu ze současného pohledu a přispět k novému zhodnocení jeho díla.

Šestaosmdesátiletý sochař Olbram Zoubek je žádaným výtvarníkem, jehož díla zdobí veřejná prostranství, interiéry úřadů či soukromé sbírky. Do širšího povědomí vešel poté, co v roce 1969 odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil i jeho náhrobek. Od začátku 70. let mu komunistický režim zakázal vystavovat. Zoubek poté pracoval jako restaurátor. Dnes je známý především figurálními plastikami, které jsou typické štíhlou vertikálou a výraznými gesty. (ČTK)

10:31
Slavná klavíristka Grimaudová do Prahy nepřijede, už v minulosti koncert v Česku odřekla

Světově uznávaná klavíristka Héléne Grimaudová nezahraje 20. dubna na donátorském koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Pořadatelé z festivalu Dvořákova Praha na webových stránkách oznámili, že se koncert ruší z organizačních důvodů. Proč vyhledávaná umělkyně do Prahy nepřijede, však neuvedli. Vstupné bude posluchačům vráceno.

Grimaudová tak nevystoupí v Česku už podruhé. Před více než pěti lety totiž na festivalu Pražský podzim odřekla koncert těsně před jeho začátkem. Cena Antonína Dvořáka za celoživotní přínos české klasické hudbě bude proto předána v pražské primátorské rezidenci. S Grimaudovou plánuje v dubnu spolupracovat například Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii.

Slavná Grimaudová patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti a její nahrávky a koncerty jsou žádány po celém světě. V české metropoli měla hrát již v roce 2007. Těsně před generální zkouškou však zrušila své vystoupení kvůli nepřekonatelným výhradám k intonaci koncertního křídla a také neshodě s vedením Pražského podzimu. (ČTK)

12:14
Centrum DOX představuje slavného umělce Krzysztofa Wodiczka

Centrum současného umění DOX připravilo jednu z nejobsáhlejších přehlídek díla světově uznávaného umělce Krzysztofa Wodiczka. Zároveň je první prezentací jeho tvorby v České republice. Představuje dokumentaci jeho známých videoprojekcí na veřejné budovy a mimo jiné také Wodiczkovo nejnovější dílo Out/Inside(ři), které vzniklo přímo pro výstavu ve spolupráci s romskou komunitou ze šluknovského výběžku a které dalo název i celé výstavě.

Autor se v něm věnuje postavení Romů v České republice a konfrontuje tak aktuální společenský problém s historickými symboly v podobě hrdinů českých dějin. Tak jako v celé své tvorbě dává umělec hlas lidem, které společnost vytlačila na okraj, a osvětluje neřešené otázky nečekaným způsobem, říká kurátor výstavy Jaroslav Anděl.

Na busty významných mužů a žen české historie se promítají obličeje romských dětí, které sdělují svá přání a vyprávějí o svých traumatech způsobených projevy rasové nenávisti. Autor zase touto velmi působivou instalací vyjadřuje své přání, aby Romové našli místo v dějinách českého státu a mohli z nich vyrůst nástupci Masaryka, Palackého nebo Smetany. Také každá další projekce představená na výstavě se tematicky týká místa, kde se odehrála. Záznam z projekce v Hirošimě tak ukazuje, jak autor na tamní známý památník promítal ukázky výpovědí obětí jaderného výbuchu. (ČTK)

13:41
Román Rowlingové pro dospělé vyjde česky počátkem dubna

První kniha spisovatelky J. K. Rowlingové určená dospělým čtenářům vyjde 4. dubna v tuzemském nakladatelství Plus. Román Prázdné místo (The Casual Vacancy) bude mít českou i slovenskou variantu, do češtiny román přeložila Hana Zahradníková, do slovenštiny Zora Ličková.

Děj románu je situován do fiktivní vesnice Pagford v jihozápadní Anglii, která trochu připomíná Forest of Dean, kde Rowlingová vyrůstala. Na půdorysu doplňovacích místních voleb vyvolaných smrtí jednoho z radních líčí spory a zájmy, které pohánějí místní politiku, a třídní rozdíly, které mohou rozdělovat i nejmalebnější anglické vesnice.

V originále vyšla kniha loni v září, neprodávala se sice tak rychle, jako její knížky o Harrym Potterovi, ale i tak se ihned stala nejprodávanější knihou v Británii. Za první týden od vydání se jí prodalo 375.000 tištěných a elektronických exemplářů. Britská televizní stanice BBC chce román zfilmovat. (ČTK)

15:22
Punkové drama DonT Stop bude soutěžit v Římě

Punkové drama DonT Stop režiséra Richarda Řeřichy, natočené v koprodukci společností HBO Europe a Evolution Films, bylo vybráno do soutěžní sekce mezinárodního filmového festivalu v Římě. Festival se uskuteční od 3. do 11. dubna.

Příběh party mladíků, kteří ve znormalizovaném Československu založili punkovou kapelu, tak podle Brožkové znovu potvrdil svůj mezinárodní ohlas. Nostalgické drama o touze po svobodě v komunistickém dusnu, zpestřené punkovou hudbou, bylo uvedeno v mimosoutěžních sekcích přehlídek ve Varšavě a v Arrasu. Do svého programu ho zařadily i loňské mezinárodní festivaly v Karlových Varech a Bratislavě.

"Přirozeně nás těší, že nedlouho po příznivém přijetí dramatu Hořící keř v zahraničí si další snímek z naší produkce vede tak dobře," komentovala přijetí do soutěže v Římě producentka Tereza Polachová. Třídílné drama Hořící keř věnované památce Jana Palacha natočila pro HBO režisérka Agnieszka Hollandová. (ČTK)

17:30
Divadlo U stolu nastudovalo představení o "Magoru" Jirousovi

Básník Ivan Martin Jirous a jeho dcera Františka jsou hlavními postavami nové komorní inscenace brněnského Divadla U stolu. Hra vychází z Františčiných zápisků, zazní v ní také básně Jirouse, jedné z vůdčích postav undergroundové kultury a několikanásobného politického vězně. Inscenace nazvaná Magor líčí jejich společné soužití v bytě na Smíchově.

Režisér a scénárista Ivo Krobot svěřil úlohu básníka Janu Kolaříkovi, stálému spolupracovníkovi Divadla U stolu a herci Divadla Husa na provázku, které sídlí v téže budově na Zelném trhu. Jirousovu dceru ztvární Petra Bučková. Scénář tvoří hlavně deníkové záznamy a vzpomínky Jirousové. Důležitou součástí jsou také básně, z nichž některé zhudebnil Zdeněk Kluka.

Inscenace podle divadelníků nabídne neobvyklý pohled na básníka, jenž byl často vnímán hlavně jako svobodomyslný excentrik a provokatér. Svědčila o tom i jeho zažitá přezdívka Magor. Dcera, s níž osm let sdílel byt v Nádražní ulici na Smíchově, jej však líčí také jako citlivého, mnohdy smutného a unaveného muže. Hra má premiéru v sobotu, nevelký sklepní sál Divadla U stolu je vyprodaný. Znovu je na programu v neděli a poté třikrát v březnu. (ČTK)

06:42
César podlehl Lásce, francouzskou filmovou cenu vyhrálo také Argo

Cenu pro nejlepší film získal na vyhlašování francouzských výročních filmových cen César snímek Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Ten navíc získal cenu pro nejlepšího režiséra a představitelé titulních rolí ve francouzsko-rakouském snímku, Emmanuelle Rivaová a Jean-Louis Trintignant, byli oceněni v hlavních hereckých kategoriích. Hanekeho film o stárnoucí manželské dvojici dostal francouzské ocenění za nejlepší původní scénář. Film Láska financovaný ze 70 procent francouzskými producenty získal také pět nominací v hlavních oscarových kategoriích, přestože jde o francouzsky mluvený snímek.

Oscary se budou rozdělovat při slavnostním ceremoniálu v noci na pondělí SEČ. Haneke už odcestoval do Los Angeles, a proto se 38. ročníku slavnostního udílení cen v pátek večer v Paříži neúčastnil. Hanekeho film je přitom už získal Zlatou palmu v Cannes či americký Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film. Pětaosmdesátiletá Rivaová pokračuje ve sklizni ocenění za roli nemocné ženy na konci života. Už díky ní má například britskou filmovou cenu Bafta nebo Evropskou filmovou cenu a navíc ještě má šanci v neděli získat poprvé v životě amerického Oscara.

Nejlepším zahraničním filmem se ve francouzské metropoli stal snímek o osvobození amerických rukojmích v Íránu v roce 1979 Argo, který patří rovněž mezi velké favority oscarového klání. (ČTK)

07:58
V Británii se soutěží o cenu za nejpodivnější název knihy

Příručka k ořezávání tužek či popisování vlivu čaje na změny ve světě jsou na seznamu publikací, které soutěží o letošní britskou cenu za nejpodivnější název knihy. Držitel ceny Diagram, o které se rozhodne ve veřejném hlasování na internetu, bude oznámen 22. března. Na seznamu 35. ročníku soutěže jsou například tituly Byl Hitler nemocný?, Podkroví Severní Ameriky: holubníky, Jak uklidňující čaj změnil svět, Boží čmáranice: jak jde život a čas penisu, Krátká historie ukrajinských traktorů, Jak nabrousit tužku a Zvláštní incident psa v nočním čase.

Cena za nejpodivnější název knihy se může někomu zdát poněkud potrhlá, ale vydavatelé a knihkupci dobře vědí, že titul může výrazně ovlivnit prodejnost knihy, vysvětlil Philip Stone, který koordinuje udílení ceny sponzorované britským časopisem Bookseller. Nezvyklý název přitahuje podle něj pozornost a zvědavost lidí a dělá z nich potencionální kupce.

Cena Diagram vznikla podle Reuters na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1978. První ročník vyhrála kniha s názvem Průběh druhého mezinárodního semináře o myší nahotě. (ČTK)

09:26
Nová budova Národního muzea se v sobotu vrátí do doby Rakouska-Uherska

Nová budova Národního muzea ožije v sobotu atmosférou rakousko-uherské monarchie, když dobový fotografický ateliér a módní výtvarné dílny přenesou návštěvníky do doby císaře pána.

"Další z cyklu zážitkových akcí zájemcům poodhalí, jak se tehdy žilo. Přiblíží, jak se oblékaly dvorní dámy, jak se používal dobový fotoaparát či s jakými hračkami si tehdy děti hrály. Malí i velcí návštěvníci rozhodně nebudou jenom přihlížet - ve výtvarných dílnách si budou moci vlastnoručně ozdobit vějíř, vytvořit zajímavé šperky nebo vlastní řád a medaili," uvedla mluvčí muzea Tereza Petáková.

Z bohatého programu si budou moci vybrat děti i dospělí. Například při prohlídkách výstav Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii. Ve fotografickém studiu si příchozí vyzkouší dobový fotoaparát, techniky fotografování či sestaví vlastní cameru obscuru. V módním salonu císařovny Sissi a jejích dvorních dam si vyrobí doplňky podle trendů vládnoucích císařskému dvoru. Pánové si zhotoví cylindr či nechají "narůst" knír. (ČTK)

11:04
Národní divadlo uvede v příští sezoně nového Wilsona nebo bajku od Čapků

Šest operních, sedm činoherních a dvě baletní premiéry a jednu v Laterně magice obsahuje dramaturgický plán Národního divadla na příští sezonu. Celkem se bude na jevišti "zlaté kapličky", ve Stavovském divadle, Státní opeře, v Kolowratu a Nové scéně hrát stovka inscenací, z toho čtyři desítky operních a devětadvacet činoherních. Vyplývá to z nabídky předplatného na sezonu 2013/2014, jehož prodej zahájí česká první scéna 1. března.

Opera bude v dramaturgii reagovat na 200. výročí narození Giuseppa Verdiho a Richarda Wagnera a na 100 let od narození Benjamina Brittena. V příštím roce pak diametrálně odlišnými díly domácích skladatelů připomene Rok české hudby. Novinky zde nastudují také režiséři David Pountney (Simon Boccanegra) a Andrejs Žagars (Tannhäuser). Verdiho jubileum připomene i jeden z tuctu koncertů. Podle uměleckého šéfa činohry Michala Dočekala se bude nová sezona prostřednictvím řady klasických textů věnovat české současnosti. Například Ostrovského les zobrazí společnost toužící jen po požitcích a penězích. V historické budově se po mnoha desetiletích objeví Strakonický dudák - o osudech talentu v Česku i o lásce k zemi, která ji často tak málo opětuje.

Bratři Čapkové napsali dramatickou bajku Ze života hmyzu jako satirický obraz lidské společnosti a i skoro po stovce let se prý "hmyz" hemží stále stejně - směšně i hrozivě. Dočekal doufá, že sezonu doplní inscenace amerického režiséra Roberta Wilsona s názvem 1914. Tento mág moderního divadla se v ní inspiroval Haškovým Švejkem a protiválečným opusem Karla Krause Poslední chvíle lidstva. (ČTK)

12:35
Pražský Febiofest nabídne koncerty v garážích, zahrají The Spankers nebo Traband

I letos obohatí hudba program Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest od 15. do 22. března v garážích pražského multikina Cinestar Anděl. V rámci Febiofest Music Festivalu vystoupí například kapely Švihadlo, Čankišou, Traband, The Spankers, Atari Terror a také Allstar Refjúdží Band. Vstup bude opět zdarma.

"Zastoupena bude world music, reggae, ska, electro, rock, funky a mnoho dalších žánrů. Filmoví fanoušci se mohou těšit na filmem inspirované melodie Photolabu, romskou etno muziku Bitumen Beatu či tvrdý projev Atari Terroru. Koncerty budou začínat každý den v 18:30 hodin," řekl mluvčí festivalu Pavel Sladký. Kompletní program naleznou zájemci na adrese www.febiofest.cz/cs/musicfest/.

Část sobotního večera 16. března bude patřit Visual Manualu. Půjde o prezentaci děl mladých umělců, tentokráte těch, kteří se orientují především na audiovizuální umění (performance, animaci, video, film, videomapping a další). Po celou dobu festivalu budou v garážích vystaveny plakáty umělecké skupiny 1 collective, které vznikaly pro jednotlivé díly Visual Manualu a vyhrály třetí místo v soutěži European Design Awards. (ČTK)

14:11
Na turné s Citronem vyrazí i zpěvačka Tanja, kapela chce podpořit prodeje reedic

Ostravskou kapelu Citron doprovodí na plánovaném turné jako speciál host zpěvačka Tanja. Vítězka mezinárodní soutěže Intertalent a dvojnásobná bronzová slavice se na pódia vrátila po delší odmlce v roce 2005. Turné společně zahájí 18. dubna v Praze a zakončí jej o deset dnů později v Ostravě.

"Tanja je s kapelou Citron úzce spojena. Také díky ní se v minulosti proslavila a prosadila. V devadesátých letech minulého století se ale stáhla do ústraní. Od roku 2005 je však zpět na koncertních pódiích. V roce 2009 dokonce vydala novou desku Já vím," uvedl za organizátory Patrik Kohut.

Citron chce šňůrou sedmi koncertů - zahraje i v Českých Budějovicích, Velkém Meziříčí, Brně, Pardubicích a Zlíně - podpořit prodej dvou reedic svých úspěšných desek Radegast a Plni energie. I proto se turné jmenuje Radegast a Plni Energie Tour 2013. Během koncertů kapela kompletně odehraje všechny skladby z těchto desek. (ČTK)

15:28
Divadlo v Dlouhé uvede Ibsena, kterým se inspiroval i Lars von Trier

Pražské Divadlo v Dlouhé uvede v sobotu večer premiéru inscenace hry norského dramatika Henrika Ibsena nazvané Eyolfek. Jejím režisérem byl Jan Nebeský. V roli ústředního manželského páru se představí Jan Vondráček a hostující Lucie Trmíková. V roli jejich syna Eyolfka se objeví Vlastík Kaňka či alternující Vojta Lavička.

Podle dramaturga Štěpána Otčenáška je tato málokdy uváděná hra jakousi jedovatou vivisekcí manželského vztahu založeného na sobectví. V popředí je vina rodičů za smrt dítěte - inspiroval se jí i Lars von Trier ve svém filmu Antikrist.

"Režisér Nebeský už u nás před lety připravil Ibsenovu Divokou kachnu. Rozhodli jsme se nyní pro tento text, který, i když se tak často neuvádí, je velice pozoruhodný. Navíc tento režisér vlastně českému divadlu objevil Ibsena jako moderního autora - samozřejmě společně s překladatelem Františkem Frölichem," uvedl Otčenášek. (ČTK)

16:19
Aukční síň Christie's bude dražit díla Andyho Warhola online

Aukční síň Christie's zahájí příští týden dražbu 125 děl amerického umělce Andyho Warhola, která poběží pouze na internetu. Je to vůbec poprvé, co se Warholovo umění bude prodávat výhradně online, uvedla ve čtvrtek Christie's, kterou citovala agentura AFP. Aukce začne v úterý 26. února a potrvá do 25. března.

Na prodej bude "široká škála médií napříč umělcovou kariérou", napsala aukční síň v prohlášení. Jejich odhadovaná cena sahá od 600 do 70 000 dolarů. (ČTK)

07:45
Horácké divadlo chystá Hamleta, Allena nebo Mistra a Markétku

Horácké divadlo v Jihlavě zahájí novou sezonu 2013/2014 klasickou tragédií Williama Shakespeara Hamlet. Představení v režii uměleckého vedoucího Pavla Palouše uvede 7. září. Předplatitelé zhlédnou na velké scéně od září do května obvyklý počet šesti inscenací. K tomu navíc divadlo chystá na malé scéně mimo předplatné dramatizaci tragikomedie Paula Vogela Nejstarší řemeslo.

Shakespearovo nejslavnější drama vystřídá v říjnu divadelní adaptace jednoho z nejslavnějších románů 20. století Mistr a Markétka Michaila Bulgakova. Fantaskní grotesku inspirovanou Faustem i křesťanskými evangelii, jejíž děj autor zasadil do reálií budovatelských kulis Moskvy 30. let dvacátého století, se souborem nastuduje hostující režisér Ivan Rajmont. Zcela jiný žánr nabídne divákům kriminální retrokomedie Woodyho Allena Prokletí nefritového škorpiona. Komedie s typickým autorovým humorem protkaná množstvím gagů v režii Pavla Palouše bude mít premiéru 30. listopadu.

Dramaturgický plán zachovává trend posledních let, kdy Horácké divadlo nabízí alespoň jeden výrazný hudební titul. V příští sezoně ho bude reprezentovat legendární muzikál Šumař na střeše v režii Kateřiny Duškové. Premiéra díla autorů Josepha Steina, Jerryho Bocka a Sheldona Harnicka bude 1. února 2014. (ČTK)

09:31
Brněnské galerie v Radnické ulici připravují 24 výstav, chtějí přiblížit aktuální výtvarné umění

Ve třech galeriích provozovaných Turistickým informačním centrem města Brna se letos uskuteční celkem 24 výstav v tematicky provázaných blocích. Cílem je přiblížit veřejnosti aktuální tendence ve výtvarném umění. Výstavní plán vznikl na základě otevřeného výběrového řízení. Galerijní radě se přihlásilo na 120 autorů a kurátorů s různými projekty, informovalo centrum v tiskové zprávě.

"Záměrem letošní programové koncepce je propojit architektonicky i dramaturgicky oddělené prostory galerií a současně 'razantněji' formulovat komentáře k současnému výtvarnému dění," stojí ve výstavním plánu. Turistické informační centrum města Brna spravuje tři tradiční výstavní prostory v Radnické ulici - Galerii mladých, Galerii Kabinet a Galerii U Dobrého pastýře. Každá má specifické zaměření, jednotlivé výstavy doplňuje doprovodný program soustředěný na spolupráci s veřejností a školami všech stupňů.

Součástí letošní koncepce je také nový komunikační prostor v Galerii mladých. Má "časosběrnou" funkci. Celý rok se tam budou soustřeďovat artefakty, různé předměty a texty od vystavujících autorů, postupně tak vznikne zvláštní skupinová instalace. (ČTK)

11:04
Špinar režíruje v Klicperově divadle Havlovu Žebráckou operu

Klicperovo divadlo v Hradci Králové chystá na 2. března premiéru hry Václava Havla Žebrácká opera v režii Daniela Špinara. Dramaturgyně inscenace Ilona Smejkalová uvedla, že oproti jiným inscenacím Žebrácké opery klade hradecké divadlo větší důraz na milostné peripetie Havlových hrdinů.

Hře, kterou Havel napsal v roce 1972, podle dramaturgyně nechybí nadčasovost, originalita a humor. Hradecká Žebrácká opera bude jedenáctou českou inscenací původního Havlova textu. Havel hru napsal na objednávku Činoherního klubu, kde však nebyla uvedena. Premiéra se uskutečnila v listopadu 1975, kdy inscenaci uvedlo Divadlo na tahu.

Režisér Špinar před hradeckou premiérou uvedl, že je to jeho první zkušenost s textem Václava Havla. Špinar tvrdí, že Havlovy hry vždycky raději četl, než je sledoval v divadle. "Připadalo mi to takové 'ukecané'. Ale myslím si, že čím je člověk starší, tím víc jeho hrám rozumí," uvedl Špinar, který hru posunul do Anglie sedmdesátých let 20. století. (ČTK)

13:28
Před pěti lety získali Irglová a Hansard Oscara

Vítězné tažení písně Falling Slowly z filmové romance s názvem Once vyvrcholilo 25. února 2008 na předávání filmových Oscarů. Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová s irským hudebníkem, jejím tehdejším partnerem Glenem Hansardem získali tehdy cenu za nejlepší filmovou píseň roku. Je to zatím poslední úspěch českého umělce na předávání proslulých filmových cen.

Markéta Irglová pochází z Valašského Meziříčí. Její otec Marek před 12 lety pozval Hansarda do Valašského Meziříčí na koncert a po něm k sobě na zahradu na večírek, kde Ir tehdy třináctiletou Irglovou viděl poprvé. O tři roky později si talentovanou hudebnici odvezl s sebou do Irska a společně vystupovali na koncertech. V roce 2006 Irglová a Hansard vydali společné album The Swell Season a nedávno dokonce dostali i prestižní hudební cenu Grammy.

Irský nezávislý snímek Once se proslavil poté, co získal cenu diváků na filmovém festivalu Sundance 2007. A jejich životní příběh byl pro film dokonalou reklamou. "Jen jsme spolu hráli," popisoval Hansard. "Markéta byla velmi mladá. Ale chvíle, co jsme spolu strávili, byly neuvěřitelně intenzivní. Když padla poslední klapka Once, uvědomil jsem si, že jsem do ní blázen." Jejich láska však nedlouho poté skončila. (ČTK)

15:46
Před Oscary se vyhlašovaly nejhorší filmy. Nejvíc Zlatých malin nasbíral Twilight

Filmovou anticenu za nejhorší snímek roku získala upírská epopej Twilight sága: Úsvit 2. část. Porota ji už při nominacích označila nejen za nejhorší film roku 2012, nejméně povedené ze všech byly podle ní také hlavní a vedlejší role. Zlaté maliny se rozdávají den před udílením hollywoodských Oscarů.

Malinu za hlavní roli dostala Kristen Stewartová, za druhou hlavní roli pak Taylor Lautner a za režii Bill Condon. Twilight sága: Úsvit 2. část završí jinak velmi oblíbenou ságu; samotný film podle agentury Reuters vydělal zhruba 829 milionů dolarů (asi 16 miliard Kč). Celá Twilight sága si ale vysloužila malinu za nejhorší scénář. Twilight sága bývá v soutěži pravidelně zastoupena, ale nikdy se jí nepodařilo obsadit všechny hlavní kategorie ceny, o kterou žádný z filmařů moc nestojí.

Kritiku za svůj filmový debut si vyslechla zpěvačka Rihanna, a to za vedlejší roli v akčním sci-fi filmu Bitevní loď. Malinu ale dostal rovněž komik Adam Sandler, který si ji vysloužil za nejhorší herecký výkon a nejhorší scénář k filmu Můj otec je šílenec. Sandler je terčem kritiky dost často a loni dostal hlas ve všech deseti kategoriích za komedii Jack a Jill. (ČTK)

08:06
Ve Studiu Marta prolnuli antický námět se sci-fi Orwella a Strugackých

Brněnské Studio Marta, které je divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU), uvedlo v neděli premiéru autorské inscenace režisérky Eriky Smrekové Vaše bolest/Moje potěšení. Vypráví v ní známý antický příběh mykénského královského rodu nedlouho po dobytí Tróje, řekl mluvčí školy Luboš Mareček. Připomněl, že ve Studiu Marta absolvují studenti Ateliéru činoherního herectví JAMU.

Inscenace je nejen popisem určitého rozkladu rodiny, ale nabízí i širší pohled, který zobrazuje společenskou strukturu, na základě které je příběh vyprávěn, uvedl Mareček.

Tvůrcům inscenace se podle něj podařilo prolnout antický námět s atmosférou sci-fi, kterou reprezentují například George Orwell, Jevgenij Zamjatin či bratři Arkadij a Boris Strugačtí. Jde tedy o zcela moderní pojetí klasického příběhu. (ČTK)

09:34
Zemřel přední německý dirigent Wolfgang Sawallisch

V pátek ve věku 89 let zemřel ve svém domě v Grassau na jihu Bavorska přední německý dirigent a pianista Wolfgang Sawallisch. Oznámila to podle agentury AP Bavorská státní opera. Sawallisch během své kariéry řídil řadu světových orchestrů včetně České filharmonie.

Sawallisch se v roce 1957 stal nejmladším dirigentem na wagnerovském operním festivalu v Bayreuthu. V 60. letech řídil Vídeňský symfonický orchestr a v letech 1971 až 1992 působil jako hudební ředitel bavorské opery. V letech 1993 až 2003 byl Sawallisch hudebním ředitelem symfonického orchestru ve Filadelfii. V roce 1986 se Sawallisch zařadil mezi několik zahraničních dirigentů, kteří na úvod Pražského jara dirigovali Mou vlast. Před ním to byl Lovro Matačič (1984) a v roce 1989 sir Charles Mackerras.

Sawallisch byl uznáván zejména za svou interpretaci hudby Richarda Strausse a symfonií Antona Brucknera. Jako pianista doprovázel řadu velkých operních pěvců. Jedním z jeho věhlasných počinů byl koncert 11. února 1994 ve Filadelfii, kdy svou hrou na klavír nahradil ve dvou operách Richarda Wagnera celý orchestr, který kvůli sněhové bouři nedorazil, a ještě řídil sbor a sólisty. (ČTK)

10:22
Ruský občan Depardieu chce natočit film o Čečensku

Francouzský herec Gérard Depardieu, který je od ledna ruským občanem, chce natočit film o Čečensku. Depardieu to prohlásil při nedělní návštěvě čečenské metropole Groznyj, informovala agentura RIA Novosti. "Chci tady natočit film, abych ukázal, že v Grozném je toto možné, velký film," řekl Depardieu. "Podrobnosti sdělit nemohu, ale vím, že se sem chci vrátit a že je to jen začátek."

Známého herce, který se v sobotu v mordvinském Saransku oficiálně přihlásil k trvalému pobytu, do Čečenska pozval místní prezident Ramzan Kadyrov. Ten již do země pozval řadu osobností filmového plátna, jako jsou například Jean-Claude Van Damme nebo Hilary Swanková. Depardieu není v Čečensku poprvé, tuto jihoruskou republiku navštívil loni v říjnu. Tehdy u příležitosti Kadyrovových 36. narozenin provolával tamnímu předákovi i Čečensku slávu, poznamenala RIA Novosti. S Kadyrovem, který je v zahraničí často kritizován za zločiny proti lidskosti, se nyní Depardieu pobavil na parketu u tradičního kavkazského tance lezginka.

Čtyřiašedesátiletý Depardieu získal ruský pas osobně od ruského prezidenta Vladimira Putina poté, co se ve své vlasti dostal do sporu s nejvyššími vládními představiteli kvůli vysokému zdaňování bohatých Francouzů. Zatímco pro Rusko je hercova volba oceněním, ve Francii si Depardieu vysloužil spíše posměch. (ČTK)

13:11
Film o Kampuschové prý poprvé odhaluje její znásilňování únoscem

Nový film o únosu Nataschi Kampuschové poprvé odhaluje, že tato rakouská dívka byla opakovaně znásilněna svým únoscem Wolfgangem Priklopilem, uvedl dnes server britského deníku The Independent. Muž ji unesl jako školačku a věznil téměř devět let ve sklepě svého domu u Vídně.

Kampuschová vždy odmítala reagovat na tvrzení, že měla s Priklopilem sex. Podle The Independent však nyní uvedla, že film odhalí celou pravdu, protože se všechny informace stejně dostaly na veřejnost v důsledku úniků z policejního vyšetřování. "Cítím se nyní dost silná na to, abych mohla říci celý příběh o mém únosu," řekla nyní 25letá Rakušanka. Film 3096, jehož název vyjadřuje počet dní, které do svého útěku v roce 2006 dívka strávila v domě únosce, si odbude světovou premiéru dnes ve vídeňském multikině Cineplexx. Do běžné distribuce bude uveden ve čtvrtek.

Děj filmu se opírá z velké části o stejnojmennou autobiografii Kampuschové, kterou 2. března 1998 jako desetiletou tehdy 44letý spojový technik Priklopil unesl, když šla do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se jí 23. srpna 2006 podařilo utéct. Únosce, který si prý chtěl z dívky vychovat ideální ženu, ještě týž den skočil pod vlak. (ČTK)

14:48
Plachetka zazpívá Figara ve Vídni a Británii, míří též do Chicaga

Českého operního pěvce Adama Plachetku letos čekají role Figara ve Vídni a na festivalu v Glyndebourne v Británii. Poprvé vystoupí se slavným Chicagským symfonickým orchestrem. V příští sezoně pak jeho basbaryton zazní také v Berlíně, Miláně a samozřejmě znovu ve Státní opeře ve Vídni, která jej jeho stálým působištěm. Plachetka to ČTK řekl v Brně, kam přijel s programem tvořeným oratorními áriemi Georga Friedricha Händela.

Pěvec se těší zvláště na Figara v Británii. "Budu mít po delší době hodně času na zkoušky a doufám, že si na to najdu novější názory a zvládnu roli opracovat trochu z jiné strany, než ji dělám teď," uvedl sedmadvacetiletý Plachetka, uznávaný zvláště jako interpret mozartovských rolí. Kromě Figara ve Figarově svatbě patří k jeho velkým úlohám ještě třeba Don Giovanni.

Právě kvůli Wolfgangu Amadeu Mozartovi často Plachetkovi nezbývá čas na barokní repertoár. "Těžiště poptávek je spíše v Mozartových operách, takže baroko zpívám v poslední době méně často," uvedl pěvec. Zpívat Mozarta jej však také baví a těší, tudíž prý nemusí tolik litovat. S Händelovými áriemi se loni představil ve Znojmě, Třebíči a Praze, Brno je prozatím poslední zastávkou programu, v němž jej doprovází orchestr Czech Ensemble Baroque. (ČTK)

16:31
V politicky nekorektní hře HaDivadla vystupují i Fischer a Klaus

Brněnské HaDivadlo připravuje českou premiéru politicky nekorektní a umělecky radikální hry Velemarš. Jejím autorem je jedenatřicetiletý německý literát Wolfram Lotz. Text je vyjádřením Lotzova konceptu "nemožného divadla". Brněnští divadelníci jej částečně doplnili o české reálie. Žánrově nezařaditelná hra spojuje různá témata, relativizuje hodnoty a jistoty. Defilují v ní historické i fiktivní postavy včetně prezidenta Václava Klause nebo bývalého premiéra Jana Fischera.

"Je to autorova první velká divadelní hra, která ale okamžitě vzbudila v německém prostředí pozornost. Je nemožné říct v jedné větě, o čem divadelní hra je. Obsahuje spoustu různých témat, postav," uvedl dramaturg Jan Havlice. Podle režiséra Filipa Nuckollse lze Velemarš svým způsobem považovat za politické divadlo, ale zároveň může být považován i za dadaistický kabaret nebo čirou fantasmagorii. "V podstatě se dostáváme k tématu nemožnosti vyřknout v současné relativní době nějaké vážně míněné slovo," uvedl Nuckolls.

Z historických postav se ve hře objevuje anarchista Bakunin, z mytologických hrdinů Prométheus, z literárních postav třeba Hamlet. Některé figury z německé politiky a kultury brněnští inscenátoři nahradili českými osobnostmi - jedna část hry například vychází z formátu zábavného pořadu Televarieté včetně jeho protagonistů Jiřiny Bohdalové a Vladimíra Dvořáka. (ČTK)

07:05
Tomáš Luňák uvede Aloise Nebela v Římě

Režisér Tomáš Luňák uvede koncem týdne svůj snímek Alois Nebel na přehlídce zemí Visegrádu v Římě. Dosud byl podle jeho odhadu promítnut na čtyřiceti až padesáti festivalech ve světě. Luňák to v pondělí řekl ČTK, když opět držel v ruce cenu, kterou získal loni v prosinci. Evropská filmová akademie tehdy Aloise Nebela vyhlásila nejlepším animovaným celovečerním filmem kontinentu.

Tohoto "evropského Oscara" původně režisér dostal s producentem Pavlem Strnadem na Maltě. Pak si ale organizátoři sošku vzali zpět, aby na ni vyryli název snímku a jména tvůrců. Nyní ji filmaři převzali od zástupců společnosti, kteří ocenění převezli do Česka.

Film ověnčený třemi Českými lvy vznikl podle trilogie komiksů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem. Vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, metodou takzvané rotoskopie. Černobílý snímek byl celovečerním debutem 38letého režiséra, který studoval animovaný film na Filmové škole ve Zlíně a na FAMU v Praze. Získal zkušenosti i na stáži na univerzitě v Barceloně. Předtím natočil krátké filmy a videoklipy, například pro skupinu Priessnitz, Věru Bílou a Ivu Frülingovou. (ČTK)

08:38
Kolín otevřel městskou galerii podle návrhu Sklepáka Davida Vávry

Respekt k původní architektuře Jindřicha Freiwalda, kterou "oprašoval jemným kartáčkem". Tak charakterizoval architekt a herec David Vávra, jak dospěl k návrhu městské galerie, kterou v pondělí otevřeli v kolínském divadle. Zrekonstruované prostory někdejší herecké zkušebny nabídly prvním návštěvníkům průřez tvorbou impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského.

Známý pražský architekt Freiwald je podepsán pod řadou kolínských budov včetně divadla. Vávra usiloval o to, aby jeho zásah nebyl vidět a aby Freiwaldovu ideu světelné spirituální galerie nerušil. "Nejtěžší bylo se nepředvádět. Sloužit. Největší nepřítel architekta je nápad," řekl Vávra novinářům o své dvouměsíční práci na projektu. "Vzhledem k tomu, že se s Davidem známe léta, tak to se podepsalo na naší spolupráci, která byla velice snadná. My se strašně rychle domluvíme," popsal vztah investora a architekta ředitel divadla Luboš Růžička.

Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televize, má jako architekt široký záběr - od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla a je podepsán i pod studií plánované přestavby kutnohorského pivovaru, který opustila společnost Heineken. Na projekt ale zatím nejsou prostředky. "Jenom jsem vyslal inspirativní šíp a čekám, jestli s ním někdo zamává," uvedl Vávra ke svým aktivitám v Kutné Hoře. (ČTK)

10:24
Manéž Bolka Polívky je do května v Praze, historii pořadu připomíná výstava fotografií

Padesát dílů zábavného pořadu brněnského studia České televize Manéž Bolka Polívky zmapoval fotograf Jef Kratochvil. Po premiéře v divadle tohoto oblíbeného komika v Brně si je mohou zájemci do konce května prohlédnout v pražském Café baru Platýz.

Pořad se poprvé na obrazovce objevil v roce 1987, zaujal typickým humorem a nečekanými improvizacemi. V kategorii Zábavný pořad získal čtyřikrát výroční cenu Elsa udělovanou Českou filmovou a televizní akademií. Jubilejní padesátý díl měl premiéru začátkem roku. Jde o nejstarší zábavný pořad České televize.

Do prvních dílů si hostitel pozval Miroslava Horníčka, Michaela Kocába, Hanu Hegerovou, Jiřího Suchého a další osobnosti, které se tehdy v televizi neobjevovaly vůbec, či jen výjimečně. V padesáti vydáních se vystřídalo přes 350 účinkujících. Kromě dvou stovek domácích herců, zpěváků a dalších osobností mezi ně patří několik desítek souborů, kapel, tanečníků, artistů, mimů i zahraničních umělců. Vystavené snímky dokumentují, že své místo měla v Manéži také živá zvířata - pštros, jaguár, koně či leopard. (ČTK)

12:51
V Divadle Komedie se bude vzpomínat na Lustiga

Vzpomínkový večer ke druhému výročí úmrtí spisovatele Arnošta Lustiga se dnes bude konat v Divadle Komedie. Setkání se připravuje jako doprovodná akce k udělení Ceny Arnošta Lustiga, jíž nedávno založila k připomenutí tohoto spisovatele Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Prvním laureátem ceny se loni stal biskup Václav Malý, ten letošní bude znám 12. dubna. V úterním komponovaném večeru budou z Lustigovy knihy Démanty noci číst členové výboru Ceny Arnošta Lustiga - lékař Jan Pirk, publicista Jefim Fištejn, nakladatelka Markéta Mališová, pěvkyně Soňa Červená nebo tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

Arnošt Lustig zemřel 26. února 2011 ve věku 84 let. Hlavním tématem jeho tvorby byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Jako židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Život si zachránil útěkem z transportu. Ve své tvorbě popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání ale prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. (ČTK)

13:35
Festival Jeden svět letos uvede více než stovku dokumentů

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět letos uvede více než stovku snímků o lidských právech, médiích, životním stylu a zdravotnictví. V pražských kinech se 15. ročník uskuteční od 4. do 13. března, pak se přesune do dalších 40 měst. Následně bude v Bruselu a v Českých centrech v rámci festivalových ozvěn. Každoročně ho navštíví na 100 000 diváků, je největší akcí svého druhu na světě.

Festival v Praze letos nabídne filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech a přiblíží práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů. Snímky budou ze 30 zemí. Například Jihokorejec Hark-čun I přiveze dramatický dokument Po zemi, po moři, ve kterém sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem.

Dán Kaspar Schröder navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání, totiž možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze producentka Tone Grottjordová. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby, při natáčení ovšem zasáhl jeho hrdiny teroristický útok Anderse Breivika. (ČTK)

15:06
Dub Pistols budou hvězdou festivalu Rock for Church(ill)

Britská formace Dub Pistols, která patřila k největším senzacím letního festivalu Rock for Church(ill) ve Vroutku, bude hvězdou jeho zimní verze konané 28. února v pražském Lucerna Music Baru. Vedle kapely mixující elektronickou taneční muziku s reggae a hiphopem akce nabídne zpěváka Uceeho s doprovodnou kapelou Flavour Band složenou z muzikantů United Flavour a reggae-popovou skupinu The Spankers. ČTK o tom za pořadatele informoval Lukáš Kolíbal.

Dub Pistols loni vydali velmi úspěšné album Worshipping the Dollar, s kterým okouzlili mimo jiné i festival Rock for Church(ill). "Vystoupení jsme si to moc užili a lidé nám věnovali opravdu úžasné přijetí, které z toho udělalo hodně speciální koncert. Energie publika doslova přeskočila na podium a inspirovala nás ke skvělému vystoupení," vzpomínal frontman Barry Ashworth.

Festival Rock for Church(ill) se letos uskuteční 30. až 31. srpna v severočeském Vroutku. Prvními potvrzenými kapelami jsou Che Sudaka ze Španělska, Pražský výběr, Tata Bojs, Polemic, Pipes and Pints, Sto zvířat, Sunshine, Xavier Baumaxa a Prago Union + Livě Band. Více informací je na www.rfch.cz. (ČTK)

06:13
Opera i balet ND se připojí k Roku české hudby

Opera i balet Národního divadla v Praze se v programu na další sezonu chystají v roce 2014 zúčastnit mezinárodního projektu Rok české hudby. Baletní soubor proto nastuduje produkci nazvanou Česká baletní symfonie II., která představí tuzemské choreografy tvořící na českou hudbu. Opera ND plánuje premiéru Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Sezonu 2013/2014 dnes představilo vedení ND na tiskové konferenci.

Loňské dohady o rozpočtu první české scény, váhavý postoj zřizovatele ministerstva kultury, sloučení se Státní operou Praha i náhlé odvolání ředitele ND Ondřeje Černého vedly k nejistotě, která ovlivnila i přípravu nové sezony. "Sezona se rodila velmi těžce a se zpožděním. Byli jsme v časovém presu," připustil dnes Václav Pelouch, který dočasně ND řídí.

Národní divadlo připraví celkem 16 premiér, téměř 80 repertoárových inscenací i několik koncertů. Přesto bude chybět jeden z baletních titulů, který měl být třetí novinkou nové sezony. Kvůli posunuté rekonstrukci jevištních technologií ve Státní opeře a škrtům v rozpočtu bude posunuta na listopadu 2014. Na jeviště baletu se nicméně vrátí Prokofjevův balet Romeo a Julie v novém nastudování pod vedením šéfa baletu Petra Zusky.

Vedení ND postrádá pro příští rok zhruba 25 milionů korun, poté, co ministerstvo snížilo příspěvek o 15 milionů. Dalších deset milionů prý tvoří náklady za vyšší ceny energií a pohonných hmot. "To je cena, o kterou jsme museli omezit zejména uměleckou činnost, ale náklady jsme seškrtávali, kde to šlo," řekl Pelouch. Tržby loni vzrostly o 2,4 procenta oproti roku 2011.

Kvůli úsporám se musela odsunout i operní koprodukce Lulu a jedna činoherní premiéra na Nové scéně. Národní divadlo hospodaří s více než jednou miliardou korun, příspěvek ministerstva se v současnosti pohybuje okolo 630 milionů.

Opera ND uvede šest premiér. Příští rok chce připomenout dvě skladatelská výročí; 200 let od narození Giuseppa Verdiho a 200 let od narození a 130 let od úmrtí Richarda Wagnera. Verdiho tvorbu oslaví inscenací opery Simon Boccanegra i Verdiho festivalem ve Státní opeře.

Na inscenaci Simon Boccanegra bude spolupracovat s Velšskou národní operou a světově uznávaným režisérem Davidem Poutneym. "Spolupráce s Poutneym bude pokračovat hned v následující sezoně uvedením Lulu od Albana Berga," řekl umělecký šéf Opery Rocc. Z Wagnerova díla nastuduje ND na scéně Státní opery operu Tannhäuser.

Po úspěšném projektu skladatele Aleše Březiny Zítra se bude... se ND chystá rozšířit repertoár o další jeho světovou premiéru s názvem Toufar. V hlavní roli opět vystoupí pěvkyně Soňa Červená. Operetní repertoár doplní Lehárova Veselá vdova v hudebním nastudování dirigenta Enrica Dovica a inscenace barokních oper Dido a Aeneas i Coronide. (čtk)

07:32
Z Komisaře Rexe bude celovečerní film

Krimiseriál Komisař Rex se vrátí na obrazovky v podobě celovečerního filmu, prozatím alespoň v Rakousku a v Itálii. Natáčení začalo v pondělí na severu Itálie.

Slavný policejní pes se v novém filmu vydá pátrat po zločincích po boku 46letého Juergena Maurera, který ztvární roli hlavního vyšetřovatele.

Televizní film s názvem Kommissar Rex - Eiszeit (Komisař Rex - doba ledová) vzniká ve spolupráci televizí ORF a RAI v alpském regionu Trident-Horní Adiže, konkrétně v lázeňském městě Meranu a jeho okolí. Příběh se odvíjí od únosu vnuka bohatého hoteliéra. Natáčení má trvat do konce března.

Seriál Komisař Rex v letech 1994 až 2004 vysílala původně stanice Sat.1, ale dobře ho znají i čeští diváci. V hlavních rolích v něm zazářili Tobias Moretti a Gedeon Burkhard. (čtk)

08:12
Národnímu divadlu stouply tržby, vloni přišlo přes 600 tisíc diváků

V uplynulém roce vzrostly tržby pražského Národního divadla proti roku 2011 o 2,4 procenta. Ve Státní opeře, která je od loňského ledna součástí české první scény, se příjmy z představení zvýšily o 5,8 procenta. Souhrnně navštívilo 1105 představení 608.743 diváků, hlediště byla v průměru zaplněna ze 70 procent. Na dnešním setkání s novináři to uvedl dočasně pověřený ředitel ND Václav Pelouch.

Jak vyplývá z výroční zprávy ministerstva kultury, v roce 2011 bylo prodáno 445.545 vstupenek a do Státní opery, která ovšem ještě nebyla součástí ND, přišlo 204.071 diváků. Hlediště byla v průměru zaplněna ze 71,8 procenta respektive 72,9 procenta.

Podle Peloucha se v sezoně 2013/2014 uskuteční 16 premiér, které doplní téměř 80 repertoárových inscenací, koncerty a další akce. "Dramaturgii jsem konzultoval s Janem Burianem, který funkci ředitele ND převezme 1. srpna. Do příští sezony zasahovat nebude," uvedl. Dramaturgie se odvíjí také od několika výročí. Například vypuknutí 1. světové války připomene projekt činohry z dílny Roberta Wilsona nazvaný 1914.

"Inscenace bude unikátní i tím, že se v ní už podruhé setká špička českého činoherního divadla se jmény určujícími směr divadla světového. Inspirací je Haškův Švejk a Krausovy Poslední chvíle lidstva," řekl šéf činohry Michal Dočekal. Na zhruba čtyřikrát dražší projekt, než je "běžné", sehnal peníze od sponzorů a ministerstva kultury, které ho zařadilo do akcí k Roku české hudby, protože v něm zazní tvorba skladatele Aleše Březiny. K projektu Dočekal také získal koproducenty ze Slovenského národního divadla a divadla Vígszínház z Budapešti.

"Smlouva s Robertem Wilsonem je těsně před podpisem. V inscenaci zazní jazyky bývalého mocnářství, dojde k hostování herců zmíněných divadel. Po deseti reprízách uvedeme v Bratislavě a Budapešti, projekt představíme v létě 1914 na festivalu v Bělehradě," řekl Dočekal. Činohra uvede šest dalších novinek včetně Tylova Strakonického dudáka v režii Jana Antonína Pitínského. Řada dalších klasických textů se bude věnovat české současnosti, i když mají kořeny v minulosti.

"Například Ostrovského Les je komedie zobrazující společnost toužící jen po požitcích a penězích. Hlavní roli ztvární Iva Janžurová v režii Davida Drábka. Po mnoha letech se vrátí i Moliérův Tartuffe, režisérem bude Gábor Tompa," podotkl šéf činohry. Nová scéna bude hostit komorní drama o velkých problémech s pracovním názvem Poslední zvonění - původní dramatizaci povídky Johanna Urzidila. Autorem adaptace a režisérem je David Jařab. Premiéru budou mít Strasti života z pera izraelského dramatika Hanocha Levina. Daniel Špinar připraví alegorickou moralitu bratří Čapků Ze života hmyzu.

V příští sezoně oslaví Nová scéna ND 30 let od svého vzniku. Premiérovou inscenaci pro Laternu magiku připraví Alice Nellis, přiblíží v ní poslední dny spisovatele Julese Verna. Prodej předplatného začne 1. března. Abonenti získají výhody včetně garance stálého místa a nižší cenu oproti běžnému prodeji. Volit mohou z 33 balíčků složených ze čtyř až osmi představení. Podrobnosti se dozví na internetové adrese www.predplatnend.cz. (čtk)

09:30
Britští kriti chválí Bowieho nové album

Britští hudební kritici dnes v předstihu velmi kladně hodnotí nové album Davida Bowieho, které vyjde za dva týdny. Šestašedesátiletý zpěvák vydává první desku po deseti letech a například deník The Independent o albu The Next Day (Příští den) píše, že by mohlo jít o "největší comeback v dějinách rock'n'rollu". Zatím není jasné, zda Bowie vyjede na turné, které by provázelo vydání alba.

Kritici nadšeně přijali už v lednu vydaný singl Where Are We Now?, který je součástí nového alba se 14 skladbami. Písnička je melancholickým pohledem na 70. léta, která Bowie částečně strávil v Berlíně.

Podle kritiků je Bowie na novém albu, které v Británii vyjde 11. března, v nejlepší formě. Některé britské listy album rozebírají píseň po písni a udílejí mu čtyři nebo plný počet pěti hvězdiček. "The Next Day Davida Bowieho je možná nejlepším comebackovým albem všech dob," napsal kritik listu The Independent Andy Gill.

Neil McCormick z listu Daily Telegraph udělil albu rovněž nejvyšší hodnocení. Podle něj je nahrávka "nabitá emocemi, hudebně rozmanitá" a působí jako "elektrický blesk", jenž prochází Bowieho vlastním mýtem a "chaotickým světem 21. století posedlým celebritami a sužovaným válkami".

Alexis Petridis z listu The Guardian uvedl, že i když album obsahuje odkazy na Bowieho dřívější tvorbu, většinou se vyhýbá tomu, aby bylo jen zvukovou vzpomínkou na jeho hvězdnou hudební kariéru. Kritik upozornil na to, že kvalitu samotného alba, "které je myšlenkově provokativní, zvláštní a plné skvělých songů", by mohl zastínit mediální poprask, který se kolem nečekaného alba strhl. Tajnůstkářský Bowie totiž jeho vydání ke svým 66. narozeninám oznámil v lednu zcela nečekaně.

Mezi písně, které kritikové vyzdvihují nejčastěji, jsou Valentine's Day, Dancing Out In Space a You Feel So Lonely You Could Die.

Bowie se proslavil v roce 1969 albem Space Oddity. Na albu i na koncertech tehdy vystupoval jako androgynní postava Ziggy Stardust. Později na sebe upozorňoval nejen experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů.

David Bowie je považován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd a prestižní londýnské muzeum Victoria and Albert mu věnovalo výstavu, která začne koncem března.

Během turné v roce 2004 absolvoval operaci srdce. Od té doby naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku. Bowie odmítl možnost vystoupit při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně, přestože ho o to osobně prosil režisér show Danny Boyle. (čtk)

10:04
V podzemí Staroměstské radnice už se nebudou pořádat výstavy

V románsko-gotickém podzemí pražské Staroměstské radnice se už nebudou pořádat výstavy. Na doporučení památkářů a restaurátorů o tom v úterý rozhodla rada města. Cenné sklepení je podle odborníků ve špatném stavu, doporučují proto opravu a zrestaurování kamenného zdiva. Informace potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Z posudku Národního památkového ústavu i ze zprávy restaurátora vyplývá, že vysoká návštěvnost hodnotnému suterénu nesvědčí. Prostory jsou totiž průchozí, a vznikají tak nestabilní klimatické podmínky, které narušují zdivo. "Na řadě míst jsou patrná i některá mechanická poškození způsobená zřejmě procházejícími návštěvníky," uvedla ve zprávě Věra Kučová z NPÚ. Středověké zdi jsou podle ní poškozené i necitlivým navrtáním otvorů a osazením hmoždinek, které slouží pro připevnění exponátů.

Památkáři navrhli zásadní omezení návštěvnosti sklepení. Nutné je podle nich změřit vlhkost i statiku a zajistit zpevnění uvolněných částí kamenů a další opravy.

Podzemní část domu U Kohouta, který je součástí Staroměstské radnice, dává návštěvníkům možnost nahlédnout do doby počátků Starého Města pražského. Úroveň města byla tehdy o několik metrů níže, než je nyní. Terén města musel být totiž kvůli častým záplavám navyšován, takže ve 13. století se z původních domů stalo podzemí. Nejstarší částí suterénu Staroměstské radnice je románský sál z druhé poloviny 12. století. (čtk)

10:59
Obnovené nakladatelství Československý spisovatel končí

Nakladatelství Československý spisovatel, jehož činnost před třemi lety obnovil majitel prodejen Levných knih, končí. Letos vydá už jen pár posledních titulů, informovala dnešní Mladá fronta Dnes. Mluvčí Československého spisovatele Eva Kaiserová uvedla, že nejde o reakci na nějakou finanční ztrátu nebo zásadní prohru na trhu, ale jen obezřetnost majitele. Knihám se totiž daří stále hůř.

"Pan majitel (Jan Maivald) si uvědomuje, že knihám se daří čím dál tím hůře, a protože je především byznysmen, od tohoto byznysu upouští," vysvětlila mluvčí. Prodejnám Levné knihy se Maivald bude ale dál věnovat, uvedla MfD.

Československý spisovatel vznikl v roce 1949 sloučením nakladatelství Františka Borového, Evropského literárního klubu a nakladatelského družstva Máj. Počátkem roku 1994 bylo nakladatelství zaregistrováno pod názvem Český spisovatel a o tři roky později zaniklo. V roce 2010 byla jeho činnost obnovena pod záštitou Levných knih.

V Československém spisovateli vyšly za poslední dva roky hlavně tradiční a osvědčené tituly spadající do povinné četby - zejména česká klasika. (čtk)

12:59
Jeremy Thomas, Richard Lester a Jerzy Stuhr přijedou na Febiofest

Britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas, stvořitel filmových Beatles Richard Lester a polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr převezmou na Febiofestu cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident tohoto mezinárodního filmového festivalu Fero Fenič. Jmenovaní tak doplní americkou herečku Geraldine Chaplinovou, která stejné ocenění převezme v závěru přehlídky.

Jubilejní 20. ročník se uskuteční od 14. do 22. března v Praze a bude pokračovat ve všech krajských městech. Thomas převezme Kristiána při zahájení v multikině Cinestar Anděl před projekcí filmu Kon-Tiki nominovaného na Oscara. Snímek mapuje plavbu Thora Heyerdahla z Peru do Polynésie, kterou roku 1947 uskutečnil na voru vlastní výroby.

"Dalšími zahajovacími tituly budou komedie Gambit podle scénáře bratrů Coenových režiséra Michaela Hoffmana a drama ze života slavného malíře Renoir, jehož premiéru uvedl Gilles Bourdos v Cannes. Fanoušci si letos mohou vybrat z 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl," uvedl Fenič.

Na webu byl už zveřejněn program včetně doprovodného Febiofest Music Festivalu. V soutěži Nová Evropa se objeví 14 celovečerních snímků, které opět posoudí 33členná porota složená z dobrovolníků a udělí Grand Prix. Bude mezi nimi i snímek Miry Fornayové Můj pes Killer, který získal hlavní cenu v Rotterdamu. Zahájí regionální ozvěny, v kinech bude od 11. dubna.

Thomas dostal v roce 2006 Evropskou filmovou cenu za výjimečný přínos světové kinematografii. Za téměř čtyři dekády produkoval přes pět desítek snímků. Jedenaosmdesátiletý britský filmař amerického původu Richard Lester patří mezi nejvlivnější režiséry 60. let minulého století. Febiofest připomene jeho o dekádu starší snímky spojené s komikem Peterem Sellersem a pak se skupinou The Beatles (Perný den, Pomoc!)

"V rámci pocty Jerzymu Stuhrovi zařadíme českou premiéru digitálně zrestaurovaných kopií filmu Wodzirej, který v roce 1977 natočil Feliks Falk, a kultovní komedie Sexmise," řekl programový ředitel Štefan Uhrík. Hostem tradičního slovenského pondělí bude herečka Zdena Studenková.

Sekce Made In USA nabídne například nový režijní opus Roberta Redforda, thrillery Briana De Palmy a Stevena Soderbergha, dvě černé komedie Jako za starejch časů s Al Pacinem a Christopherem Walkenem v hlavních rolích a divácký hit loňského festivalu v Sundance Sezení.

Uveden bude i portrét Woodyho Allena. Panorama světového filmu poukáže na Bernarda Bertolucciho a Marka Bellocchia, Skandinávce Lasse Hallströma a Billa Augusta, Francouze Jacquese Audiarda a osobnost nové rumunské vlny Cristiana Mungia. Tvorbu držitele karlovarského Křišťálového glóbu z roku 2008 Henrika Rubena Genze zastoupí černá komedie Nerada ruším. Mezi hosty se objeví i rakouský filmař Ulrich Seidl a uvede trilogii Ráj. Své snímky představí také finský režisér Aku Louhimies.

"Nemáme generálního či hlavního partnera, finance sháníme od menších podporovatelů. Výší rozpočtu jsme se vrátili o 14 let zpátky," řekl bez uvedení konkrétní částky Fenič. "Podobné finanční problémy řeší i další přehlídky, festival v Rotterdamu hledá mecenáše i mezi diváky," uvedla programová ředitelka Hana Cielová. Vstupné se ale nezvýší a činí 89 Kč. Předprodej začne 6. března, v posledních letech chodí na projekce v Praze na 60 tisíc lidí. (čtk)

14:19
GASK v Kutné Hoře se letos soustředí na současné umění

Galerie Středočeského kraje se chce v letošním výstavním plánu soustředit na současné umění. Novinářům to dnes v Praze řekla její ředitelka Jana Šorfová. Loni byla hlavním bodem programu galerie výstava Europa Jagellonica, která se stala nejnavštěvovanější loňskou výstavou v zemi. Letošním zásadním projektem bude podle Šorfové výstava umělců odkazující k dílu svérázného českého fotografa Miroslava Tichého.

Projekt Obrazy za obrazy (s podtitulem Umělci Tichému - Tichý umělcům) představí sbírku současného umění z nadace Tichý Oceán, kterou založil švýcarský sběratel Roman Buxbaum. Pod vedením kurátora Zdeňka Felixe výstava představí na 500 děl od více než stovky evropských i amerických umělců pracujících s klasickými i netradičními médii.

Miroslav Tichý (1926 až 2011) díky svému nekonformnímu způsobu života a své specifické tvorbě přitahoval mnohé tuzemské i zahraniční umělce. Ti ho navštěvovali a vyměňovali s ním svá díla, po jeho smrti v této výměně pokračoval jeho podporovatel a sběratel Roman Buxbaum, říkají zástupci galerie. Výstava v GASK začne 7. dubna a potrvá do července.

Druhou letošní hlavní výstavou bude v GASK od poloviny září prezentace práce 25 německých umělců. Ukáže objekty, sochy, instalace, videa na pomezí interiérového designu a umění. K putovní výstavě budou doplněny artefakty českých tvůrců, jejich prezentaci připravují tvůrci přehlídky Designsupermarket.

GASK bude letos součástí pražského festivalu PF 13, který představuje současné sklářské umění, a také festivalu Tina B. V nově zrekonstruované části bývalé jezuitské koleje, kde GASK sídlí, vznikl nový výstavní prostor Jezuitská galerie a pořadatelé o něm mluví jako o "místu pro duchovní umění".

Menší výstavy budou pokračovat ve čtyřech specifických prostorách galerie zaměřených třeba na prezentaci kresby, na multimediální tvorbu studentů nebo na současnou tvorbu pohybující se na hranici umění a designu. Pouze krátkodobě, třeba ve významné svátky, pak bude vystavována středověká kutnohorská iluminace, o níž mají návštěvníci GASK stále zájem.

Šorfová doplnila, že byla dokončena rekonstrukce celé někdejší jezuitské koleje. Protože ale galerii pro výstavní účely stačí prostory, které již využívá, budou některé z dalších prostor sloužit třeba jako ubytovací kapacity pro umělce, další se budou využívat komerčně. (čtk)

14:57
Filharmonie Gustava Mahlera připomene deset let svého trvání

Jihlavská Filharmonie Gustava Mahlera připomene v sobotu slavnostním galakoncertem desáté výročí svého trvání. Návštěvníci uslyší nejúspěšnější skladby z repertoáru filharmonie - slavné operní árie i hudbu z filmů a muzikálů. Filharmonie je i deset let po svém vzniku jediným profesionálním hudebním tělesem v Kraji Vysočina. Dnes to řekla ředitelka filharmonie Drahomíra Majerová.

"Jako hosté s filharmonií vystoupí například tenorista a sólista Státní opery Praha Ondřej Socha či držitel Ceny Thálie za rok 2009 basista Pavel Vančura," uvedla Majerová.

Filharmonie Gustava Mahlera vznikla v Jihlavě v roce 2003 s původním názvem Komorní filharmonie Vysočina. V roce 2011, kdy uplynulo 100 let od smrti hudebního skladatele Gustava Mahlera, se těleso přejmenovalo. Orchestr je složen většinou z učitelů uměleckých škol a studentů akademií, ale i z hostujících profesionálních hudebníků. Složení filharmonie nabízí varianty od komorního smyčcového orchestru až po velký symfonický orchestr.

Slavnostní galakoncert se uskuteční v jihlavském Domě kultury v sobotu od 19:00. (čtk)

15:33
Těatr Novogo fronta oslaví 20 let existence v NoD

Divadelní soubor Těatr Novogo Fronta, který už dvě desítky let působí v České republice, oslaví jubileum novým projektem s izraelským divadlem Clipa. Společný projekt The Other, který bude podle pořadatelů první izraelsko-českou divadelní koprodukcí, má premiéru 28. a 29. dubna v pražském klubu NoD.

Česká repríza se uskuteční 1. května v jihlavském centru DIOD a izraelská premiéra v srpnu v telavivském Clipa Centre for Contemporary Art.

Režisérka Těatru Novogo Fronta Irina Andrejevová a vedoucí souboru Clipa Dmitrij Tjulpanov se setkali v roce 1991 v Rusku při společném představení Češuja (Šupiny), které zaznamenalo v 90. letech velký ohlas. Poté se jejich cesty rozešly a oba umělci založili vlastní soubory. Tjulpanov založil s tanečnicí a režisérkou Idit Hermanovou Clipa Theater. Za léta své existence si Clipa vytvořila nezaměnitelný divadelní jazyk a poetiku, která staví na silné vizualitě.

Projekt The Other vznikal na podzim 2012 při návštěvě Andrejevové v Tel Avivu v době týdenního vyostřeného konfliktu mezi izraelskou vládou a hnutím Hamás. Hlavním tématem projektu The Other, který bude podle autorů brutální groteskou, má být nenávist a její vznik jak u jednotlivce, tak ve společnosti.

Dalším z výstupů projektu bude dvoudenní workshop s tvůrčím týmem 9. a 10. března v berlínském Theaterhaus Mitte, čeští zájemci se na něj mohou hlásit do 4. března na emailu info@tnf.cz. (čtk)

15:57
Originály dopisů Karla Maye poprvé vystavuje Náprstkovo muzeum

Pouze do 10. března budou v Náprstkově muzeu v Praze instalovány dosud nikdy nevystavené originální dopisy Karla Maye (1842-1912). Stane se tak v rámci expozice o tomto spisovateli, kterou dosud navštívilo na 16.000 lidí.

Více než sto let staré písemnosti z Památníku národního písemnictví podle badatelů vypovídají o rozporuplné osobnosti slavného romanopisce. Dokumentují, jaký honorář obdržel za napsání Vinnetoua, jak obtížná byla jeho domluva s Josefem Richardem Vilímkem, majitelem českého nakladatelství. Jsou tu i nově objevené písemnosti odhalující zákulisí vzniku slavných "mayovek".

"Vzácná korespondence vypovídá o složité cestě Mayových hrdinů i padouchů k českým čtenářům," uvedl na dnešním setkání s novináři komisař výstavy Petr Mašek. Přestože je Karel May dodnes jedním z nejčtenějších německých autorů v Česku a jeho život je dobře znám, některé kapitoly zůstávají nepovšimnuty. "Jednou z nich je vztah k Vilímkovi - kapitola, která ukazuje intriky, blafování i otevřené spory," podotkl Mašek.

Dopisy přibližují obchodní jednání mezi autorem a nakladatelem, která nebyla vedena v rukavičkách, byl to urputný boj o každý fenik. Ani Vilímek nebyl žádný greenhorn, ale zkušený obchodník i diplomat. Jeho cílem bylo udržet spisovatele na své straně, donutit ho k válečné výpravě proti pirátským vydavatelům jeho knih v češtině, pro sebe získat co nejlepší cenu a utajit autorovi některé edice.

Vedle dopisů známých přes 35 let je i originál smlouvy Karla Maye s nakladatelstvím J. R. Vilímek ze dne 18. října 1898. Unikáty jsou nově objevené Mayovy písemnosti - dopis z 3. února 1910 a pohlednice z 21. března 1899. Památník národního písemnictví s Národním muzeem právě vydal katalog s reprodukcemi rukopisných originálů a jejich české překlady pod názvem "Šest feniků za exemplář? Ne! Nemožné!". Poprvé je tak představil veřejnosti. "Ani v Německu dosud nic podobného nevyšlo," komentoval to sběratel a mayolog Jan Koten.

Výstava Po stopě Karla Maye z cyklu Monarchie připomíná až do 27. října románové dílo tohoto autora a přenáší návštěvníky do Severní a Jižní Ameriky i do muslimského světa zabírajícího území Sahary, přes Súdán, Saudskou Arábii, Turecko až na Balkán. (čtk)

16:13
Zlínské divadlo uvede původní hru o Hanzelkovi a Zikmundovi

Městské divadlo Zlín dokončuje přípravu původní hry o osudech cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Autorem scénáře je dramaturg zlínské scény Vladimír Fekar, režie se ujal Petr Štindl. Do příprav se zapojil i Miroslav Zikmund, jenž žije ve Zlíně a 14. února oslavil 94. narozeniny. Premiéra inscenace nazvané Palubní deník Hanzelky a Zikmunda se uskuteční v sobotu 2. března.

"Není ale jen o cestování, ale i o jejich cestě životem. Mladí kluci, kteří odjeli s entuziasmem do svobodného světa po válce se vlastně vrátili do nesvobodného světa. Zůstali tady a ten jejich sen se začal rozplývat," řekl Štindl. Hra je unikátní tím, že se na jejím scénáři svými radami podílel sám Zikmund. "Je to pro mě jeden z posledních lidí, který v sobě nese pel první republiky a její grácii. Tedy to, o čem už nyní jen sníme," dodal Štindl.

Cestovatelé Hanzelka a Zikmund se stali legendou, při vyslovení jejich jmen se snad každému v Česku vybaví vůně tajemných dálek a touha po dobrodružství. Vytvořili dvojici, která projela takřka celý svět a své zážitky zpracovala v desítkách knižních, rozhlasových i filmových cestopisů. Neodloučila je ani dvě desetiletí, kdy byli v nemilosti komunistického režimu, rozdělila je až Hanzelkova smrt v roce 2003.

"Mně se líbí, jak se vztah k přesně zaznamenaným faktům v denících a knihách snoubí nebo střetává s emočním zážitkem, který v jednotlivých situacích prožili. My se to pokoušíme kombinovat. Myslím, že to pan Zikmund pochopil a že ho bavilo dávat tam konkrétnosti tak, aby to mělo přesnou faktografickou váhu, ale divadelní svět nechal na nás," uvedl autor scénáře Fekar. Zikmund podle něj viděl jen část zkoušek, celou inscenaci zhlédne poprvé až na premiéře.

Při zkouškách byl podle Luďka Randára, který ztvárňuje postavu Miroslava Zikmunda, mladého hraje Zdeněk Lambor, hercům nápomocen. "Říkal, ptejte se mě na cokoliv, od toho jsem tady," uvedl Randár. "Hltal jsem ho, je to neuvěřitelný člověk. Ve svých 94 je absolutně v kondici fyzicky, ale hlavně psychicky," řekl. Jiřího Hanzelku hrají Radoslav Šopík a Pavel Vacek, v inscenaci se představí ještě dalších devět herců. (čtk)

16:44
Pořadatelé Magnesie Litery odstranili z kategorie jméno sponzora

Organizátoři literární ceny Magnesia Litera ustoupili od pojmenování jedné z kategorií po spisovatelce Lucii Seifertové. Kategorie dětských knih měla letos nést její jméno s tím, že její nakladatel bude odměnu v dané kategorii sponzorovat. Pavel Mandys za pořádající občanské sdružení Litera dnes sdělil, že nakladatel Lucie Seifertové dál zůstane jedním ze sponzorů soutěže.

Hlavní vítěz soutěže Magnesia Litera získává odměnu 200.000 korun. Letos poprvé pořadatelé oznámili, že díky sponzorům dostanou odměnu 30.000 také vítězové některých kategorií. Mělo jít o kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu, Dilia Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež. Záhy však na to reagovalo nakladatelství Baobab, které se věnuje především autorským knihám pro děti, a stáhlo své knihy ze soutěže. Nelíbilo se jim, že by cena měla nést jméno žijící autorky, která navíc aktivně působí v daném oboru.

V úterý doporučila jméno Seifertové z názvu kategorie stáhnout česká sekce IBBY (International Board on Books for Young People). "České sekce IBBY doporučila jméno Lucie Seifertové z názvu kategorie stáhnout a do budoucna se vyvarovat pojmenovávání kategorií po žijících autorech," uvedl Mandys. Česká sekce IBBY má své zástupce v občanském sdružení Litera a deleguje porotce právě do kategorie Litera za knihu pro děti a mládež.

"Nesouhlas s pojmenováním kategorie po žijící autorce postupně dosáhl úrovně, kdy sponzoring přestává mít smysl: namísto aby Lucii Seifertové a našemu nakladatelství dělal dobré jméno, tak toto dobré jméno může začít poškozovat," uvedl nakladatel Petr Prchal, který knihy Seifertové vydává.

Výsledky letošní 12. knižní ceny Magnesia Litera budou vyhlášeny 24. dubna v přímém přenosu České televize. Nominace pořadatelé soutěže oznámí přibližně v polovině března. Letošní ročník byl obeslán 324 přihláškami, což je o jednu méně než loňské rekordní číslo. Cílem soutěže je propagovat především současnou tuzemskou literaturu a pomoci oceněným knihám k cestě za čtenáři. (čtk)

17:15
Zemřel francouzský spisovatel a filozof Hessel

Ve věku 95 let zemřel v noci na dnešek francouzský spisovatel a filozof německého původu Stéphane Hessel. S odvoláním na rodinu zesnulého o tom informovala agentura AFP. Hessel se proslavil bestsellerem Vzpouzejte se, který byl přeložen i do češtiny.

Hessel byl také diplomatem, v roce 1948 se podílel na sepisování Všeobecné deklarace lidských práv. Jako levicový aktivista například tvrdil, že "současná mezinárodní diktatura finančních trhů ohrožuje mír a demokracii."

Spolu s Václavem Havlem patřil Hessel v prosinci 2011 k signatářům pražské deklarace, která mezinárodní společenství vyzývá k vyjádření podpory všem disidentům na světě.

V roce 2006 získal Stéphane Hessel nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie. (čtk)

17:48
Festival Smetanova Litomyšl založil mecenášský klub

Operní festival Smetanova Litomyšl založil poprvé ve své historii mecenášský klub. Vedení hudební přehlídky se tak rozhodlo kvůli nedostatku finančních prostředků, řeklo dnes na tiskové konferenci v Praze. Festivalu totiž ubývají sponzoři a skončila i podpora z evropských grantů. To má vliv i na program nadcházejícího 55. ročníku, který bude vzhledem k úsporám kratší. Hudební přehlídka získala zatím tři mecenáše, kteří věnovali celkem půl milionu korun.

Prodej lístků na Smetanovu Litomyšl, která se uskuteční mezi 13. až 30. červnem, začne příští středu 6. března. Vstupenky oproti loňsku mírně podraží.

Smetanova Litomyšl je jedním z posledních festivalů na české klasické scéně, který se na donátorskou pomoc obrátil. "Sponzorů ubývá a my bychom byli rádi, kdyby se k nám přesunul západní model a mecenášství se stalo pravidlem i v celé české kultuře," řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Mecenášský klub má podobnou třístupňovou formu, jakou nabízí konkurenční Pražské jaro.

Třicetimilionový rozpočet festivalu, který oproti loňsku poklesl o dva miliony, byl závislý zejména na sponzorech. Zhruba deset milionů získává přehlídka ze vstupného, ze státních zdrojů - od kraje, města a ministerstva kultury dostává zhruba 19 procent (5,7 milionu Kč). "To je strašně málo, protože některé jiné festivaly se blíží ke 30 procentům, která jsou běžná i na Západě," poznamenal.

Vzhledem k úsporám se letos například zmenší propagace, zejména venkovní reklama, a šetřit se bude i na společenských akcích.

Pikna je přesvědčen, že Smetanova Litomyšl má obdobnou nabídku interpretů a těles jako jiné festivaly, přitom disponuje menšími finančními prostředky. Kdybychom měli víc peněz, uměli bychom udělat víc muziky, podotkl.

Festival nabídne 23 hudebních pořadů a tradičně i výtvarné umění, tentokrát připomene 100. výročí od narození významného malíře Václava Boštíka. Zahajovací koncert bude patřit Česká filharmonii, poprvé na této přehlídce pod taktovkou nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Přednesou Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. (čtk)

18:56
Experti chtějí, ať filmy z 60. až 90. let spravuje filmový archiv

Filmoví odborníci chtějí, aby ministerstvo kultury pověřilo Národní filmový archiv správou filmů vyrobených v letech 1965 až 1991 ve studiích na Barrandově a ve Zlíně. Filmy dnes spravuje fond kinematografie, který má do konce letošního roku uzavřenou smlouvu s Ateliéry Bonton Zlín. Firma zahraničním zájemcům nebo tuzemským televizím prodává stovky českých filmů. Do konce roku také měl fond připravit koncesní řízení pro výběr nového správce filmového archivu a způsob obchodování s filmy.

Zástupci Českého filmového a televizního svazu a Asociace režisérů a scenáristů dnes sdělili, že podporují stanovisko, aby správou filmů byl pověřen Národní filmový archiv. "Správou rozumíme svěření filmů do potřebné odborné péče a zároveň scelení zcela nesmyslně rozděleného filmového fondu, vytvořeného v dobách státního monopolu," uvedli v dopise, který dostala i ministryně kultury.

NFA je podle nich institucí zřízenou právě k tomuto účelu. "V současné době prochází zásadní progresivní reformou, která zaručuje, že její letité odborné zkušenosti i zkušenosti s obchodní činností jsou zárukou dobré správy kompletního archivu," píšou odborníci. FITES a ARAS upozorňují, že je třeba řešit otázku, jak správně nakládat s národním kulturním dědictvím, které má v tomto případě i nezanedbatelný potenciál ekonomický.

Vyjádření ministerstva kultury se dnes nepodařilo získat. Dříve uvedlo, že výše povinného odvodu z prodeje starších filmů do fondu bude minimálně 40 milionů korun ročně. Příjem z prodeje licencí ke starým filmům je významným finančním zdrojem fondu kinematografie, a tedy i zdrojem, z něhož se podporuje výroba nových českých filmů, festivaly a digitalizace kin. V žádném případě fond nechce dopustit, aby bylo obchodování s filmy přerušeno.

Televizní licence na vysílání filmů mohou být nyní prostřednictvím zlínských ateliérů poskytovány do konce roku 2014. "Pro nejbližší dva roky jsou tedy zajištěny a nepředpokládáme, že by nebyly poskytnuty," uvedlo již dříve ministerstvo kultury. Pro rok 2015 bude smlouvy uzavírat nový obchodní partner, anebo ve výjimečném případě sám fond. Proluka v poskytování televizních licencí tedy nenastane, ubezpečilo ministerstvo kultury. (čtk)

19:33
V Brně začal filmový festival, nabídne stovku projekcí

Stovku projekcí nabídne filmovým fanouškům čtvrtý ročník festivalu Cinema Mundi, který dnes začal v Brně. Na náměstí Svobody přehlídku zahájili filmový režisér Jan Hřebejk a herci Jan Budař a Boleslav Polívka. Brno si velký mezinárodní festival zaslouží - už kvůli své výhodné poloze mezi Prahou, Vídní a Valašskem, řekl při zahájení patron festivalu Polívka, valašský patriot.

Hlavní programový blok tvoří snímky, které čtyři desítky států vyslaly do boje o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Mnoho z nich dosud české publikum nemohlo vidět, případně se vůbec nedostanou do distribuce. "Promítneme filmy ze všech kontinentů," řekl dramaturg Lukáš Skupa. V programu nechybí ani drama Láska Michaela Hanekeho, které nakonec prestižní cenu získalo.

Jedna z vedlejších sekcí se zaměřuje na komediální tvorbu z Mexika, Brazílie a Argentiny. Pořadatelé vybrali asi 20 filmů z poslední dekády. Cílem je ukázat, že jihoamerická tvorba, obvykle spojovaná hlavně s dramaty, kriminálními filmy a politickými či sociálními tématy, skýtá i řadu zajímavých veseloher s různými odstíny humoru, uvedl Skupa.

Jako zahajovací snímek zvolili dramaturgové festivalu americkou komedii Terapie láskou. Za ztvárnění hlavní role psychicky labilní dívky dostala herečka Jennifer Lawrenceová Zlatý glóbus i Oscara. Festivalová projekce je českou předpremiérou filmu.

Na festival přijedou filmoví tvůrci z Česka i zahraničí. K váženým hostům patří třeba portugalský režisér Joao Canijo, jenž se zúčastní dvou projekcí rodinného dramatu Krev mojí krve. Za film získal jednu z cen na festivalu v San Sebastianu. Turecká delegace přijede podpořit film Když vzplane oheň, americký režisér Mike Magidson představí snímek Inuk. Český film reprezentují například režiséři Jiří Chlumský a Jiří Menzel.

Dějištěm přehlídky je multiplex Velký Špalíček, dále kina Art a Lucerna, Divadlo šansonu a Divadlo Bolka Polívky. Základní vstupenka stojí 100 korun, studenti a senioři zaplatí 80 korun. Týdenní přehlídku uzavře vyhlášení cen Mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi.

V dosavadních třech ročnících festival přivítal téměř 34.000 diváků, promítl 264 filmů a hostil 88 filmařů z Česka i z ciziny. Na organizaci se podílejí studenti brněnských středních a vysokých škol. Překládají titulky, tvoří lektorské úvody, zajišťují chod přehlídky i doprovodný program, zasedají ve festivalové porotě. Letošní rozpočet festivalu činí 1,3 milionu korun. (čtk)

20:41
Olomoucká univerzita představuje na výstavě historii Malajsie

Historii, tradice i zvyky Malajsie představuje výstava, kterou dnes v Uměleckém centru otevřela olomoucká univerzita. K této zemi má Univerzita Palackého i osobní vazby, zdejší vysokou školu totiž studuje stovka Malajců. Právě tito studenti dnešní vernisáž zpestřili svým tradičním oblečením, nechyběla ani ukázka tradiční malajské kuchyně. Z Olomouce se výstava přesune do Prahy.

"Cílem je představit veřejnosti tuto pro nás tak exotickou zemi. Její studenti mají v Olomouci silné zastoupení, na lékařské fakultě studuje v anglickém programu General Medicine přes 100 posluchačů z Malajsie. Loni se dokonce uskutečnila promoce prvních 19 malajských absolventů," informovala proděkanka lékařské fakulty Ivana Oborná.

Výstava zobrazuje historii malajského národa. Mapuje především archeologické nálezy z údolí Lenggong ve státě Perak v Malajsii. Toto archeologické naleziště bylo loni zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nálezy z tohoto údolí pocházejí z doby před dvěma miliony let. Jde o nejstarší naleziště ležící mimo africký kontinent, které zároveň poskytuje nejdelší záznam o našich předcích v jediné lokalitě.

Expozice návštěvníky seznámí nejen s historií této země, ale i se životem obyvatel Malajsie, představuje například umělce stínové loutkohry, řezbáře nebo švadleny, které se věnují prastarým technikám výšivky.

Výstava s názvem Malajsie - historické a kulturní dědictví byla připravena při oslavách zapsání naleziště na seznam UNESCO, od loňského jara byla přístupná v Paříži, odkud doputovala na dva týdny do Olomouce. V Česku bude mít zastávku ještě v Praze, poté se vrátí do Paříže. V Olomouci výstavu pořádá místní univerzita ve spolupráci s velvyslanectvím Malajsie, se kterým má škola dlouholeté kontakty. Expozice je zařazena do programu letošních oslav 440 let od založení této vysoké školy. (čtk)

21:19
V Přerově se představí významná malířská rodina Šnajdrů

Prostřednictvím několika desítek obrazů se v přerovské městské galerii představí od čtvrtka významná malířská rodina Šnajdrů z Olomouce. K vidění budou olejomalby, tempery nebo figurální tvorba podaná technikou mačkaných a vrstvených kreseb. Tři generace této rodiny patří podle odborníků k uznávané tuzemské umělecké špičce. Expozice má název Spřízněnost, otevřena bude do konce března.

"Na výstavě chceme představit díla Františka Šnajdra, který žil v Toveři, a Miroslava staršího a mladšího. Každý z autorů pracuje jiným způsobem, ale vlivy a rodinné zázemí ukazují na Františkovy pokračovatele," řekl dnes kurátor výstavy Miroslav Schubert.

Expozici její kurátoři rozdělili na třetiny, každému z malířů věnovali prostor v podobě více než desítky výtvarných děl. Trojí zobrazení si klade podle autorů výstavy za cíl demonstrovat tvorbu tří pohledů na realitu, která si je blízká a přitom rozdílná svým zpracováním.

Příslušníci této rodiny se podle kurátora výrazně podíleli či podílejí na vývoji výtvarného umění na střední Moravě zhruba od 40. let minulého století. "Nejznámějším z této rodiny je Miroslav starší, který už od 60. let má pozici nejen na olomoucké či moravské scéně, ale i celorepublikové. V 70. a 80. letech prožil útlum, protože kvůli režimu nemohl vystavovat. Od 90. let již opět patří mezi významné české autory," podotkl Schubert.

Ve šlépějích mu jde jeho syn Miroslav Šnajdr mladší, který začal do uměleckých kruhů pronikat v 80. letech. K malířství oba autory přivedl jejich otec a děda František Šnajdr z Toveře u Olomouce. V 19 letech přišel o obě ruce a své známé krajinomalby maloval protézami. Inspiroval se přitom okolím své rodné Toveře. (čtk)

22:08
Kralice nad Oslavou chystají oslavy výročí vydání Bible kralické

Kralice nad Oslavou na Třebíčsku se připravují na oslavy 400 let, které letos uplynou od posledního vydání jednodílné Bible kralické. Kniha se na několik dalších století stala vzorem pro tisk českých biblí i pro udržení a rozvoj českého jazyka. Vrcholem oslav, které se uskuteční přímo v obci 13. až 15. září, bude komponovaný kulturní program. Dnes to řekl starosta Emil Dračka. Na oslavy se chystají i církve a další instituce.

"Výročí Bible kralické připomene řada akcí po celé republice, například Česká pošta připravuje vydání nové známky s tématem bible," řekl Dračka. V církevních sborech se podle něj už nyní konají odborné přednášky, další se uskuteční při tradiční akci Noc kostelů a při jiných příležitostech.

V pátek 13. září by měl program začít zahájením výstavy výtvarných prací z celostátní soutěže. "Během sobotního hlavního programu uvidí návštěvníci kromě koncertů také vystoupení osobností společenského života s jejich autentickými výpověďmi o tom, co pro ně Bible kralická znamená," uvedl Dračka. Odborníci i další zájemci se budou moci zúčastnit tematických přednášek.

Podrobný program oslav se podle Dračky stále dotváří. Měl by však oslovit návštěvníky všech věkových skupin, věřící i nevěřící. Kralice očekávají, že na oslavy přijede kolem tisícovky lidí. "Pro obec to bude zřejmě historicky největší akce," uvedl starosta. Náklady na oslavy by měly dosáhnout přibližně 750 tisíc korun. Obec vydá z rozpočtu kolem 100 tisíc korun, přispět by podle Dračky měl Kraj Vysočina a sponzoři.

Českobratrská církev evangelická připravuje k oslavám celocírkevní shromáždění. Na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy se podle organizátorů v říjnu uskuteční konference k výročí Bible kralické zaměřená na širší dějiny bible v období české reformace. Česká biblická společnost připravuje k tomuto výročí vydání Bible kralické s poznámkami.

Bible kralická je první český překlad z původních jazyků, nikoliv latinské Vulgaty. Její první vydání vyšlo v šesti svazcích, v jednosvazkovém vydání vyšla poprvé v roce 1596. (čtk)

23:31
Monkey Business vydají nové album, turné začne 1. března

Nové album Happiness of Postmodern Age (Štěstí postmoderní doby) s mnoha hosty vydá 8. března skupina Monkey Business. Kromě americké písničkářky Joan Baezové se jeho natáčení zúčastnili rappeři Vladimir 518, Orion a Kato, člen britské skupiny Freak Power Ashley Slater, zpěvačka Tereza Černochová, Ivan Mládek, Dan Bárta a Vojta Dyk. Vedle původních 11 písní album nabídne i coververzi písně Baezové Diamonds and Rust a remix prvního singlu The Ferry Tales. První z patnácti zastávek koncertní šňůry je naplánována na 1. března do Brna.

"S Baezovou jsme se seznámili na koncertu pořádaném u příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce, a když jsme loni hledali hosty na naši desky, vzpomněli jsme si na ni. Využili jsme proto její loňské návštěvy Prahy a pozvali jsme ji na náš vánoční koncert i do studia," řekl zpěvák Matěj Ruppert.

Rappeři Vladimir 518, Orion a Kato s Monkey Business natočili píseň Rockin´ At The Lobby Bar, která je zvláštní tím, že jde teprve o druhou skladbu v třináctileté historii kapely, v níž se objevila čeština. "Jeden z důvodů, proč natáčení desky trvalo tak dlouho, bylo to, že jsme původně chtěli mít celou desku v češtině. Měli jsme i zajímavé náměty, ale v té češtině to neznělo moc dobře. Tak jsme se rozhodli se netrýznit a udělali jsme to jako vždycky s anglickými texty Vráti Šlapáka," uvedl Ruppert. Šlapák booklet alba obohatil i přílohou s překlady svých textů ve stylu Františka Halase a dalších básníků.

Dalším významným hostem na Happiness of Postmodern Age je skladatel a humorista Ivan Mládek. Jeho banjo zní v písni Your Girl Looked Like Bill Ward On The Cover Of Sabotage. "Jeden náš kamarád se dost bolestně rozcházel se svou dívkou, seděli jsme u Romana Holého na chalupě a najednou někdo povídá, že ta holka vypadá jako bubeník Bill Ward na obalu desky Sabotage od Black Sabbath, takže není čeho litovat," vysvětlil text Ruppert.

Vydání alba předznamenaly problémy s obalem, na němž z letadla vystupuje templářský rytíř s useknutou hlavou v ruce. Podle pravidel digitálního obchodu iTunes je násilný a nevhodný pro rodiny. Speciálně pro iTunes proto nakonec vznikla nová verze přebalu, na níž useknutou hlavu nahradil míč. "V dnešní době polonahých fotek a klipů zpěvaček nerozumím tomu, že někoho může evidentně umělá useknutá hlava pohoršovat," řekl Ruppert. (čtk)

06:42
Festival Fun Fatale obsadí klub Mlejn ve Stodůlkách

V pražském klubu Mlejn ve Stodůlkách bude dnes večer zahájen novocirkusový festival Fun Fatale, na kterém vystoupí pouze ženy. Podle dramaturgyně a akrobatky souboru Cirkus Mlejn Elišky Brtnické má podpořit ženy v umělecké tvorbě, být oslavou ženského těla i duše. Svou představu o tomto žánru předvedou divákům ženské akrobatické soubory i sólistky z Německa, Velké Británie, Švýcarska, Švédska, Itálie a Česka.

V rámci tří workshopů se budou moci zájemci seznámit s několika technikami pod vedením profesionálních akrobatek. Zaměří se na prověšené lano, švihadlo a párovou akrobacii.

Závěrečný večer festivalu nabídne v neděli filosofické klaunské představení švédské umělkyně Kajsy Bohlinové s názvem Soused reality. Festival zakončí český soubor Amanitas fire theatre vystoupením Cirkus Galaxie NGC 2997. (čtk)

07:22
Vltava představila nový koncertní program s Kapitánem pejskem

Skupina Vltava v ne zcela zaplněném pražském Lucerna Music Baru představila nový koncertní program s názvem 30 případů Kapitána pejska aneb Kapitán pejsek na stopě písní a obrazů. Po středeční premiéře jedna z nejoriginálnějších tuzemských kapel chystá v první polovině roku koncerty po celé České republice.

"30 případů Kapitána pejska bude takový průlet světem vltavských písní, kde jednotlivé postavy navážou vzájemné kontakty a vůbec celý ten náš vesmír ožije a alespoň na dobu koncertu se ujme vlády," sliboval před koncertem kytarista a zpěvák Robert Nebřenský.

Vltava shromážděná kolem Nebřenského, která se v roce 2010 po sedmi letech vrátila na pódia, zahájila koncert skladbou já už dělat nebudu a v první části představení nabídla především písně z posledního tři roky starého alba Komedianti se vracejí domů.

Vltava se představila s novými členy baskytaristou Tomášem Uhlíkem a kytaristou Peterem Binderem. Právě Binder ovlivnil novou tvář kapely nejen jako vynikající instrumentalista, ale také jako spoluautor nového repertoáru a polovina tvůrčího tandemu. "Dobře se doplňujeme, protože každý máme něco, co ten druhý neumí. Jako ti dva bratři - on byl lepší v počtech a já zas lépe četl," uvedl Nebřenský s odkazem na text písně Léta prázdnin známý v interpretaci Karla Gotta. Převážně mladé publikum ocenilo aplausem Binderova kytarová sóla i bicí Martina Vajgla.

Největší devizou Vltavy je podle hudebních publicistů původnost a nezávislost na jakýchkoli žánrech. To dokázala po přestávce v druhé komornější části koncertu, kterou zahájila skladba Prstýnek. V závěru koncertu zazněly oblíbené písně se "zvířecí tématikou" Kapitán pejsek, Zajíc a koza a Prasátko. Nechyběla ani titulní píseň alba Marx Engels Beatles z roku 1998, kterou tehdy Akademie populární hudby nominovala na album roku. Touto skladbou projevila Vltava sympatie k liverpoolské čtveřici. "Máme nejraději pozdější období Beatles. Desky Abbey Road, Yellow Submarine nebo Let It Be. Jsou pro nás určitě jednou z důležitých inspirací," uvedl Binder.

Vltava vznikla v roce 1986. O tři roky později vyšla první dlouhohrající deska Mládí i tak velkou lásku bere s humorem s nezapomenutelným hitem Prasátko. (čtk)

08:45
Národní divadlo dnes uvede balet Čarodějův učeň

Druhou a poslední premiérou Baletu Národního divadla v současné sezoně bude dnes večer představení Čarodějův učeň, které zpracovává známou lužickosrbskou legendu. Inscenace vznikla v režijním tandemu SKUTR, který tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Jejich dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků, za svou tvorbu získali mnoho cen. Choreografii připravil Jan Kodet, hudbu složil Zbyněk Matějů.

Tvůrci o představení mluví jako o tanečním hororu. Přinášejí na scénu starou legendu z přelomu 17. a 18. století, která pojednává o chlapci, který se na prahu dospělosti přiblížil černé magii a je jí fascinován, dokud nepozná, že ho může zahubit.

Příběh zobrazuje nebezpečí střetů se záhadnými silami, které dokážou poblouznit i fascinovat. Příběh čarodějova učně Krabata je znám zejména z animovaného filmu Karla Zemana ze 70. let. (čtk)

09:55
Předsedou poroty festivalu v Cannes bude Spielberg

Americký režisér a producent Steven Spielberg, který patří mezi nejmocnější muže Hollywoodu, bude předsedou poroty 66. ročníku filmového festivalu v Cannes, který se bude konat od 15. do 26. května letošního roku. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na organizátory festivalu.

Ačkoli většina Spielbergových filmů, které se kdy v Cannes promítaly, byla mimo soutěž, v roce 1974 jeho snímek Sugarlandský expres dostal cenu za nejlepší scénář.

Za 40 let kariéry natočil šestašedesátiletý Spielberg 27 filmů, které se většinou zapsaly do historie světové kinematografie - od televizního filmu Duel z roku 1971 přes Čelisti (1975), Blízká setkání třetího druhu (1977), Dobyvatele ztracené archy (1981), E.T. - Mimozemšťana (1982) až po Schindlerův seznam, Jurský park (1993) či Zachraňte vojína Ryana (1998) a Lincolna (2012), za který před několika dny herec Daniel Day-Lewis dostal třetího Oscara za hlavní roli.

Sám Spielberg má na kontě dva Oscary za režii za filmy Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam. Lincoln nasbíral 12 nominací, ale třetí sošku režisérovi nevynesl.

Coby předseda poroty filmového festivalu v Cannes se Steven Spielberg zařadí za Nanniho Morettiho, který porotu vedl v loňském roce, a před ním například Robert de Niro, Tim Burton, Isabelle Huppertová a Sean Penn. (čtk)

10:14
Jedenáct souborů bude soutěžit na Třešťském divadelním jaru

Jedenáct soutěžních představení nabídne návštěvníkům 52. ročník přehlídky amatérských divadelních souborů Třešťské divadelní jaro. Uskuteční se 8. až 15. března. Nejlepší soubory může porota nominovat nebo doporučit na národní přehlídky Divadelní piknik Volyně, Popelka Rakovník a Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Sdělila to Michaela Marešová z městského odboru kultury v Třešti.

"Festival zahájí ochotníci z divadelního souboru Domino při Domově dětí a mládeže v Pelhřimově komedií Arnošta Goldflama Vratká prkna," uvedla Marešová.

Festivalu se zúčastní amatérské divadelní soubory převážně z Vysočiny, představí se však také ochotníci z Brna, Kroměříže a Ústí nad Orlicí. Posledním soutěžním představením bude cimrmanovské vyprávění Ladislava Smoljaka Hymna aneb Urfidlovačka v nastudování souboru Žďár ze Žďáru nad Sázavou. Většina souborů si pro třešťskou přehlídku připravila pohádky a komedie. Potřebné informace o festivalu i jeho programu najdou zájemci na webových stránkách.

Festival Třešťské divadelní jaro oživí doprovodný program. Návštěvníci uvidí obrazy žáků výtvarného oboru třešťské umělecké školy, které se budou po festivalu dražit. Před každým představením bude ve foyer kulturního domu hrát živá hudba, denně bude vycházet festivalový deník s aktuálním zpravodajstvím a fotoreportážemi. Po každém představení mohou diváci v anketě zhodnotit, jak se jim představení líbilo.

Třešťského divadelního jara, které patří k nejdéle trvajícím přehlídkám svého druhu v Česku, se už zúčastnily stovky amatérských divadelních souborů. Nastudované hry viděly desetitisíce diváků. (čtk)

11:58
Americká zpěvačka Anastacia ruší turné,zjistili jí rakovinu prsu

Americká zpěvačka Anastacia ruší plánované evropské turné, protože jí lékaři opět zjistili rakovinu prsu, sdělil dnes server britského deníku The Daily Mirror. Omluvila se proto všem fanouškům, kteří se chystali na její koncertní šňůru, která měla začít 6. dubna v Londýně a skončit 23. dubna v Mnichově. V Česku, kde vystoupila v roce 2009, nyní podle britského serveru Digital Spy zpívat neměla.

"Cítím se tak hrozně. Zklamu všechny své úžasné fanoušky, kteří se těšili na turné A Man´s World Tour. Láme mi to srdce," citoval The Daily Mirror čtyřiačtyřicetiletou hvězdu, které lékaři poprvé zjistili rakovinu prsu v roce 2003 a úspěšně ji vyléčili pomocí operací a ozařování.

Anastacia ujistila, že přes novou nepříznivou diagnózu bude pokračovat v psaní písní a nahrávání nového alba. Věří, že bude s to uspořádat nové turné co nejdříve. Hodlá s nemocí bojovat a prosí o to, aby se v této pro ni těžké době nenarušovalo její soukromí.

Majitelka chraplavého hlasu v červenci 2009 v Praze před úspěšným koncertem v Tesla Areně předala šek na 50.000 korun přednostovi onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboši Petruželkovi. Peníze šly na Projekt 35, zaměřený na pomoc mladým ženám s touto nemocí. (čtk)

12:28
Návštěvnost pražských památek kolísá podle sezony

Praha nabízí dlouhý seznam památek, muzeí a galerií, z nichž nejnavštěvovanější zůstává Pražský hrad. Za rok jeho sály a nádvoří projde téměř 1,5 milionu lidí. Mezi atraktivní místa pro cizince i české turisty ale patří v metropoli i výstavní síně nebo muzea. Do Židovského muzea zavítá každoročně kolem půl milionu návštěvníků, expozice Národní galerie vloni vidělo 443.000 lidí.

Z historických nebo technických staveb si turisté nejčastěji prohlížejí Staroměstskou radnici a Petřínskou rozhlednu. Obě památky mají roční návštěvnost kolem půl milionu lidí.

Z nepřeberného množství muzeí jdou turisté nejčastěji do Židovského muzea. Pozadu nezůstává ani Národní muzeum nebo Národní technické muzeum. Novou budovu NM a její expozice si vloni prohlédlo přes 81.000 lidí, celková návštěvnost všech objektů NM, včetně mimopražských, byla vloni 251.000 lidí. Zrekonstruované NTM si vloni prohlédlo 205.000 lidí, v roce 2011 to bylo o 90.000 lidí více. Letos v lednu navíc muzeum přivítalo půlmiliontého návštěvníka.

Do čtyř poboček Muzea hlavního města Prahy přišlo vloni asi 93.000 lidí, nejvíc do hlavní budovy na Florenci. V roce 2011 to bylo asi 70.000 návštěvníků. Od letoška převzalo muzeum do své správy i několik pražských věží, kde čeká asi 750.000 návštěvníků ročně.

Milovníky výtvarného umění v Praze láká šest stálých expozic Národní galerie, které loni navštívilo 443.000 lidí. Z toho Veletržní palác s moderním a současným uměním vidělo přes 165.000 návštěvníků. Rok předtím byla návštěvnost NG 347.000 lidí, loni jí hodně pomohla výstava Slovanské epopeje právě ve Veletržním paláci.

Jejích bezmála 65.000 návštěvníků si do svých statistik ale započítává i Galerie hlavního města Prahy, která má výpravný cyklus ve své správě. NG jen poskytla prostory k vystavení. Městskou galerii a její pobočky navštívilo vloni celkem 204.000 lidí, zatímco v roce 2011 to bylo 159.000 návštěvníků.

Státní je také Galerie Rudolfinum, její výstavy loni vidělo přes 72.000 diváků, v roce 2011 to bylo asi o 2000 lidí více. Městskou akciovou společností je Obecní dům, kam loni přišlo 45.000 lidí.

K nejnavštěvovanějším pražským soukromým galeriím patří centrum současného umění DOX, které loni navštívilo více než 58.000 lidí. Holešovický DOX funguje jen čtyři roky, přesto si jeho program našel množství zájemců. Muzeum Kampa, které představuje především sbírky Jana a Medy Mládkových, ale pořádá také množství výstav, navštěvují lidé hlavně v letní sezoně. Loni muzeum přivítalo přes 43.000 návštěvníků.

ČTK oslovila také komerční muzea, informace o návštěvnosti ale poskytlo jen minimum z nich. "Bohužel údaje o návštěvnosti považujeme za soukromá data, která nikde nechceme zveřejňovat," sdělila například Martina Kotoučková, manažerka muzea mechanických erotických zařízení Sex Machines Museum. Údaje o počtu lidí, kteří si prohlédli expozice, neposkytlo ani Muzeum Karlova mostu, Muzeum voskových figurín nebo Muzeum lega.

Poměrně velkou návštěvností se naopak pochlubilo soukromé Muzeum komunismu, které vloni navštívilo téměř 61.000 lidí, v roce 2011 to bylo skoro 63.000 lidí. Do muzea čokolády Choco Story zajde ročně kolem 40.000 lidí.

Vedle muzeí, galerií a památkových objektů turisty v Praze lákají také místa pod širým nebem. Množství parků doplňují především Palácové zahrady pod Pražským hradem, které provozuje Národní památkový ústav. V roce 2011 si je přišlo prohlédnout 68.445 lidí, loni 55.286 lidí. (čtk)

TOP 5 nejnavštěvovanějších cílů v Praze (2011)

Všechny údaje jsou v tisících.

1 Pražský hrad 1430,0

2 Zoologická zahrada 1371,8

3 AquaPalace 830,0

4 Staroměstská radnice 570,6

5 Židovské muzeum 560,7

Zdroj: CzechTourism

Návštěvnost vybraných muzeí v tis. (2012)

Všechny údaje jsou v tisících.

Židovské muzeum 545,0

Národní muzeum 251,3

Národní technické muzeum 205,1

Muzeum hl.m.Prahy 93,5

Uměleckoprůmyslové muzeum 92,0

Návštěvnost vybraných galerií v tis. (2012)

Všechny údaje jsou v tisících.

Národní galerie 443,0

Galerie hl.m.Prahy 204,0

Galerie Rudolfinum 72,0

DOX 58,0

Muzeum Kampa 43,0

14:12
O místo ředitele Muzea umění v Olomouci mají zájem dva lidé

O místo nového ředitele Muzea umění v Olomouci, které patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu v zemi, mají zájem dva uchazeči. Rozhodující bude pro ně příští týden, kdy se uskuteční druhé kolo výběrového řízení. Nového šéfa muzea poté jmenuje ministryně kultury. Dosavadní ředitel Pavel Zatloukal opustí místo na konci března, jde do důchodu. Odejde po 23 letech a symbolicky v den, kdy v muzeu skončí jeden z jeho nejvýznamnějších výstavních projektů Od Tiziana po Warhola.

Zájemci o místo ředitele Muzea umění v Olomouci se mohli hlásit do konce ledna. Podle Jana Vondrysky z ministerstva kultury se přihlásili dva lidé, oba postoupili do druhého kola, které se uskuteční v úterý. "S těmito kandidáty budou provedeny osobní pohovory a závěrem komise vydá doporučení konkrétního kandidáta pro paní ministryni," řekl dnes Vondryska. Budou je posuzovat nejen zástupci ministerstva, ale i Olomouckého kraje, zástupci Asociace muzeí a galerií či z olomouckého arcibiskupství.

Jména ani profese adeptů zástupci ministerstva nesdělili, lze však předpokládat, že budou i mimo Olomouc. Zájemce totiž nezná ani dosavadní ředitel Zatloukal. "Vím pouze o tom, že se druhé kolo uskuteční v úterý, nic jiného," řekl dnes ČTK. Ve funkci bude poslední měsíc. "V plánu mám vyřizovat běžnou agendu, čeká mne spousta lidí a návštěv, navíc dobíhá náš výstavní projekt. Měsíc bude nabitý," doplnil Zatloukal, který Muzeum umění vedl od roku 1990.

Muzeum umění Olomouc spravuje na 200.000 sbírkových předmětů a co do jejich počtu se řadí hned za Národní galerii v Praze. Krátkodobými a střednědobými výstavami i dlouhodobými expozicemi představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech - v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Arcidiecézním muzeu Kroměříž a v Muzeu moderního umění Olomouc.

Nyní se prezentuje projektem Od Tiziana po Warhola, kterým zároveň slaví 60 let činnosti. Návštěvníkům představuje díla Tiziana, van Dycka, Myslbeka, Filly, Toyen a dalších autorů. Muzeum vystavuje 590 exponátů z vlastních sbírek i od sběratelů. Podle Zatloukala jde o bilancující výstavu, která mapuje práci zástupců muzea za poslední desetiletí. Končí 31. března příštího roku. (čtk)

14:41
Brněnský památkový ústav povede Zdeněk Vácha

Brněnský Národní památkový ústav povede od příštího pátku Zdeněk Vácha. Do funkce se jej rozhodla jmenovat generální ředitelka ústavu Naděžda Goryczková na návrh výběrové komise. Dnes to řekla Dita Roubíčková z vedení NPÚ. Vácha působil léta jako odborný náměstek brněnského ředitele ústavu a od loňského 20. listopadu byl pověřený jeho vedením, poté co Goryczková odvolala brněnského ředitele Petra Kroupu.

"Mým hlavním úkolem bude dokončit reorganizaci NPÚ v rámci brněnského územního pracoviště a konsolidovat jej po jistých turbulencích, které s ní byly spojeny," řekl dnes Vácha.

V budoucnu chce zintenzivnit spolupráci mezi ústavem, radnicemi, krajem i veřejností. Žádné zásadní personální změny nepřipravuje, a to ani ve vztahu ke svému předchůdci Kroupovi.

Ten po odvolání z funkce ředitele vede Centrum obnovy památek 20. století, které organizačně spadá pod brněnský NPÚ.

Generální ředitelka sice Kroupu kritizovala za jeho údajná manažerská pochybení, zároveň upozorňovala, že patří k významným odborníkům. "O jeho odbornosti nemůže být nejmenších pochyb," uvedl ke Kroupovi nový ředitel jihomoravských památkářů.

Předmětem sporu mezi Goryczkovou a Kroupou se stalo to, kde bude sídlit centrum pro správu moravských hradů a zámků. Kroupa prosazoval Brno, ale vybrána byla nakonec Kroměříž, a to podle návrhu generální ředitelky. Změny platí od 1. ledna, kdy se správa zámků v rámci NPÚ oddělila od klasické památkové péče.

"Není sporu o tom, že pro Brno znamená to, že v něm centrum není, oslabení prestiže. Na druhé straně ten manažerský tým, jenž nyní vede moravské hrady a zámky v Kroměříži, byl v době, kdy se o věci rozhodovalo, odborně zdatnější než v Brně," uvedl Vácha.

Spor mezi Goryczkovou a kroupu řešila i ministryně kultury Alena Hanáková. Žádné stanovisko k němu ale dosud nedala. Kroupa výtky generální ředitelky odmítá. Přihlásil se do výběrového řízení na obsazení postu ředitele, z něhož byl odvolán, ale neuspěl v něm. (čtk)

14:54
MK dnes výsledky grantů neoznámí

Ministerstvo kultury mělo ve čtvrtek oznámit výsledky grantového řízení na živé umění. Tento termín se však posouvá na neurčito. "Vzhledem ke stále probíhajícím jednáním grantových komisí o dodatečném navýšení finančních prostředků na grantové tituly (především pro oblast živého umění) dochází v některých případech k posunu vyhlášení výsledků 2. kola grantových řízení," napsalo ministerstvo na své webové stránky.

"Neprodleně po uzavření jednání bude MK o výsledcích informovat na webových stránkách a tiskovou zprávou," dodává ministerstvo. (red)

15:23
Film Fair Play Andrey Sedláčkové se právě natáčí na Barrandově

V jednom z barrandovských ateliérů v Praze natáčela dnes režisérka a ve Francii etablovaná střihačka Andrea Sedláčková další záběry filmu Fair Play. Scénář příběhu o mladé atletce, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu, napsala sama. Objeví se v něm například slovenská herečka Judita Bárdosová, Aňa Geislerová, Roman Luknár, Roman Zach, Ondřej Malý, Taťjana Medvecká a Igor Bareš.

Producenty ze společnosti Negativ, kde vznikly například snímky Alois Nebel, Protektor a Štěstí, zaujal kromě výborně napsaného dramatu i boj o ztracenou lidskou důstojnost, kterou tak důsledně pošlapávala komunistická diktatura. Film vzniká v česko-slovensko-německé koprodukci, koproducentem je i Česká televize. Podpořil ho fond kinematografie, slovenský Audiovizuální fond a německý fond MDM. Natáčení se z Prahy přesune na Slovensko a do Německa, v kinech se má snímek objevit začátkem roku 2014.

"Jsme přesvědčeni, že film Fair Play by se mohl stát jedním z projektů, které pomůžou vyrovnávat se s nedávnou minulostí. Podobně jako se to podařilo v případě německého snímku Životy těch druhých nebo rumunského 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny," uvedli producenti Kateřina Černá a Pavel Strnad.

Bárdosová, která debutovala v oceňovaném filmu Dům, hraje talentovanou sprinterku Annu, která se ve středisku vrcholového sportu připravuje na olympijské hry a i přes svůj špatný kádrový profil je zařazena do programu specializované lékařské péče. Její matka Irena (Anna Geislerová), bývalá tenisová reprezentantka, začne mít podezření, že podpůrné prostředky, které dostává, jsou zakázaným dopingem. Vydává se do souboje se systémem, v němž se nebude hrát podle pravidel fair play.

Hlavní postavě Anně je v příběhu 18 let; zhruba ve stejném věku byla i režisérka Andrea Sedláčková v roce 1983. Do scénáře tak vložila mnoho ze svých zkušeností a zážitků. Krátce před sametovou revolucí emigrovala do Paříže, 17. listopad byl pro ni shodou okolností dnem, kdy dostala ve Francii politický azyl. Vždy prý toužila napsat a natočit film o boji za "malou lidskou svobodu" v komunistické diktatuře.

"Před několika lety se na veřejnosti poprvé objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopingu československých sportovců pomocí anabolických steroidů. Programu zahájeného v roce 1983 se zúčastnilo mnoho olympioniků. To bylo obrovské téma," podotkla Sedláčková. Inspirovala se volně archivními materiály, které odkryly praktiky a metody, kdy stát vědomě ničil zdraví špičkových sportovců.

Náročným úkolem pro filmaře je co nejdokonalejší rekonstrukce dobových prostředí 80. let, na níž se podílí kameraman Jan Baset Střítežský, architekt Petr Fořt a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Štáb už má za sebou letní natáčení v Bratislavě a ve Vysokých Tatrách.

Sedláčková debutovala v roce 2000 filmem Oběti a vrazi a natočila několik divácky úspěšných dokumentů a televizních filmů. (čtk)

15:49
Držitel Oscara architekt Karel Černý dostane Českého lva

Filmový architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za film Miloše Formana Amadeus z roku 1984, získá Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Křišťálové sošky budou předávány na slavnostním večeru v sobotu 2. března v pražské Lucerně. Dnes to oznámila Česká filmová a televizní akademie.

Devadesátiletý Karel Černý pracoval na téměř stovce filmů, stovce televizních inscenací, 15 seriálech včetně Hříšných lidí města pražského a šesti desítkách krátkých snímků a reklam. S Karlem Kachyňou se setkal u pěti filmů, v roce 1953 se s Karlem Zemanem podílel na mezinárodně ceněné trikové Cestě do pravěku. O deset let později se poznal s Milošem Formanem a počínaje Černým Petrem spolupracoval na všech jeho filmech, natočených v tehdejším Československu.

Když chtěl Forman dělat Amadea, oslovil ho znovu. Kvůli tomuto projektu se v Praze nákladně upravovaly interiéry historických budov. V roce 1985 se pak zúčastnil oscarového ceremoniálu. Měl pocit, že byl pozván jen formálně, ale nakonec to byl Amadeus, který získal osm prestižních sošek, z nichž jedna patřila právě jemu.

V minulých letech byli Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii poctěni Josef Somr, Zdeněk Svěrák, režiséři František Vláčil, Jan Švankmajer, Karel Kachyňa, Jiří Menzel, Miloš Forman a Jiří Krejčík. Dále pak například kameraman Miroslav Ondříček, kostýmní výtvarník Theodor Pištěk a herečky Stella Zázvorková a Jana Brejchová. (čtk)

16:33
Národní galerie představuje tvorbu sochaře Demartiniho

Přehlídku tvorby sochaře Huga Demartiniho (1931 až 2010) připravila Národní galerie v Praze. Výstava ve Veletržním paláci zahrnuje díla od roku 1956 do počátku 90. let ze všech nejdůležitějších období jeho umělecké dráhy. Poukazuje na Demartiniho přínos českému sochařství druhé poloviny 20. století, který se zakládá především na jeho odvaze k experimentu.

Autoři výstavu nazvali ... a měl rád ženy, podle svých slov proto, aby do instalace plné převážně dokonalých geometrických tvarů přinesli trochu hravosti a života. Architektonicky expozici připravil Federico Díaz, který cestu Demartiniho tvorbou pojal jako postup černým lehce zakřiveným tunelem, který lemují sochařova díla. Návštěvníci mají možnost srovnávat jeho práci také s instalací výstavy děl Karla Malicha, která začala nedávno v Jízdárně Pražského hradu.

Oba autory spojuje nejen to, že byli ve své době Díazovými pedagogy a osobními přáteli, ale především novátorský a průkopnický přístup k výtvarnému projevu. V případě Demartiniho výstava sleduje autorův vývoj od tradičního figurálního sochařství přes informel ke konstruktivním tendencím 60. let, kdy vytvářel charakteristické reliéfy a objekty z chromových koulí a podnikal experimenty s náhodnými kompozicemi zasahujícími do oblasti akčního umění.

Součástí výstavy je studio s interaktivními hrami na témata okamžitá socha, stavba a řád, objekt. Připraveny jsou také výtvarné dílny pro rodiny s dětmi, výtvarné herny, workshop pro dospělé a série komentovaných prohlídek. Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář.

NG přehlídkou Demartiniho tvorby pokračuje v prezentaci prací významných umělců z generace, která se začala na české výtvarné scéně výrazně prosazovat v 60. letech 20. století. Po loňské výstavě Theodora Pištěka a současné výstavě bude program v příštím roce pokračovat retrospektivou malíře Jana Kotíka (1916 až 2002). (čtk)

17:05
Komedii Martin a Venuše ocení zejména zkušení rodiče

Zejména zkušení rodiče, kteří vědí, jak je obtížné skloubit kariéru s výchovou dětí, ocení komedii režiséra Jiřího Chlumského Martin a Venuše. Rodinný film vyprávějící s nadsázkou o tom, že i zdánlivě sobecký muž se dokáže postarat o malé děti, natočil podle scénáře, pod nímž jsou podepsané Kristina Dufková a Andrea Jarošová. Do tuzemských kin bude uveden 7. března.

"Přečetl jsem si scénář mladých talentovaných autorek, které popisovaly úžasné situace, na něž si vzpomínám ještě z dob, kdy má dcera byla malá. Přišly mi natolik pravdivé a zároveň směšné, vtipné, že jsem si říkal, že to bude zábavný film pro všechny mající děti. A je už jedno, jestli jim odrostly nebo jsou ještě malé," uvedl režisér Chlumský.

Námět filmu odehrávajícího se ve výtvarném prostředí není nijak nový, přináší situace ukazující muže, kteří se nemotorně starají o své potomky. Hlavní hrdina Martin (Marek Taclík) si po prohrané sázce s manželkou Vendulou (Kristýna Boková) musí se svou ženou prohodit role. Měsíc se ona věnuje své kariéře výtvarnice a odpočinku, zatímco Martin zkouší skloubit svoji práci s péčí o jejich tři děti. Vznikají tak situace, kdy při krmení zjišťuje, že bryndáky jsou příliš malé, v kolik hodin vlastně děti chodí spát nebo že je potřeba je doprovázet do baletu a ještě k tomu uklízet byt. Není divu, že při tom shonu dětem "vaří" k večeři chleba se sýrem a stává se klientem rychlého občerstvení.

"Role Venduly mi byla blízká svou schizofrenií ve smyslu řešení otázky, že chci být máma na sto procent a zároveň dělat ještě něco jiného," sdělila Boková.

Na rozdíl od své filmové manželky, která má ve skutečném životě syna, představitel Martina Taclík nemá rodinu ani děti. "Být otec jenom na place je krásné, doma si od těch dětí krásně odpočinete. Ale být otec ještě doma musí být šílená kombinace, takže pro mě, jako jednoho z mála z týmu filmu, to byla výhoda," podotkl.

Režisér Chlumský potvrdil, že natáčení s dětmi je jedno z nejnáročnějších. "Ale na druhou stranu má i svoje zvláštní kouzlo - dítě je velice kreativní, a když se s ním napojíte na společnou vlnu, tak je to práce moc hezká. Natáčení s dětmi doporučuji, je to osvěžující lázeň na naší stařeckou dospěláckou duši," řekl.

Výraznou součástí snímku je hudba Michala Hrůzy, který natočil a společně s Klárou Vytiskovou pro snímek nazpíval písně Duše do vesmíru a Venuše. "Martin a Venuše je film naší generace, myslím tím generace dnešních rodičů malých dětí. Je v něm přesně to, co všichni známe. Jak to všechno zkoordinovat, mít čas na děti, vydělávat peníze, mít čas na partnera a na sebe," podotkl Hrůza, který si předtím filmovou muziku vyzkoušel v dramatu Lidice. (čtk)

17:43
Nová výstava představuje poslední tvůrčí etapu Chatrného

Poslední tvůrčí etapu výtvarníka Dalibora Chatrného přibližuje veřejnosti nová výstava nazvaná Bylo bude. Moravské zemské muzeum ji uspořádalo v Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici v Brně. Tvoří ji práce, které Chatrný vytvořil v posledním půlroce života, řekla mluvčí muzea Eva Pánková.

Chatrný patřil k nejvýznamnějším brněnským výtvarníkům druhé poloviny 20. století. Zemřel loni v létě v hospici v Rajhradě, bylo mu 86 let. Zpočátku se prosazoval jako grafik, později se stal jedním z průkopníků a hlavních představitelů konceptuálních směrů ve výtvarném umění.

Výstavu v Janáčkově památníku tvoří stovka takzvaných pojmových desek, které v celku tvoří "pojmovou zeď". Na každé desce lze číst slova, rčení či dětská říkadla, některé jsou kresebně dotvořeny. Texty při různých vzájemných konfrontacích dávají překvapivé významy.

"Výstava připomene neobyčejně velkou invenci a nezaměnitelné myšlení tohoto velikána konceptualismu," uvedla Pánková. Expozice potrvá do 21. dubna 2013. (čtk)

18:22
Ve věku 88 let zemřel hudební skladatel Jaroslav Celba

Ve věku 88 let ve středu zemřel hudební skladatel Jaroslav Celba. Jeho melodie doprovázely desítky filmů včetně známých večerníčků Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence a motýlu Emanuelovi a Štaflík a Špagetka. Uvedl to server iDnes.cz a ČTK to potvrdil Ochranný svaz autorský.

Podle filmového portálu CSFD.cz vytvořil Celba hudební doprovod ke čtyřiadvaceti snímkům včetně seriálů. Byl skladatelem, který se věnoval téměř výhradně filmu animovanému. Byly mezi nimi například snímky Drátovat, flikovat (1979), Supermyš (1980), Všehochlup (1980), Prak darebák (1982) a Had je mašinka (1986).

Vloni v červnu byl Celba Ochranným svazem autorským vyhlášen nejúspěšnějším domácím autorem v zahraničí v roce 2011. Pár měsíců před tím si v Náchodě spolu s ostatními připomněl památku Josefa Škvoreckého, který zemřel 3. ledna v 87 letech v Torontu. "Naše mládí jsme si zopakovali na každé straně románu Zbabělci. Dětinskou radost nám způsobovalo, když jsme se v jednotlivých postavách nacházeli," zavzpomínal tehdy.

Jaroslav Celba se narodil 26. prosince 1924 v obci Kramolna u Náchoda. Od mládí miloval jazz a stal se členem místní studentské kapely, kterou vedl jeho kamarád Josef Škvorecký. Celba se ostatně později stal předobrazem literární postavy - kytaristy Harýka - v jeho nejznámějším díle Zbabělci.

V roce 1949 byl Celba po vykonstruovaném obvinění zatčen a odvezen do nechvalně proslulého "domečku" v Praze na Hradčanech, známé mučírny komunistické tajné policie. Byl označen za tajného agenta nepřátelských států a byl pro něj navržen trest smrti. Během soudního procesu však vešly ve známost zřejmé nesrovnalosti. Nakonec dostal dva roky, které si odpykal v Plzni na Borech a pak v uranových dolech v Jáchymově.

Po návratu z vězení se Jaroslav Celba usadil v Praze, kde studoval na Lidové škole umění. V uvolněných 60. letech se opět jako hudebník i skladatel věnoval jazzu. Poté, co se náhodou seznámil s výtvarníkem a animátorem Zdeňkem Smetanou, jím byl osloven ke spolupráci na animovaném filmu. Jmenoval se Jediná radost a byl to úkol vskutku osudový. Následovaly pak další snímky včetně zmíněných večerníčků. (čtk)

18:59
Drama Bez doteku je debutem osmnáctiletého režiséra Chlupáčka

Celovečerní filmový debut nejmladšího českého režiséra, osmnáctiletého Matěje Chlupáčka s názvem Bez doteku vypráví příběh dospívající dívky Jolany, kterou zneužívá její nevlastní otec. Problémy v rodině, neschopnost komunikace a uzavírání do sebe ji vtáhnou do vlastního světa, v němž divák ztrácí přehled o tom, co jsou představy a co fikce. Snímek, v němž se v hlavních rolích představí Tereza Vítů, Marian Roden, Petra Lustigová, Kryštof Hádek, Adrian Jastraban a Ondřej Malý, uvede společnost CinemArt do tuzemských kin 28. března.

"Od začátku šlo především o lehce nadsazený filmový příběh, který mě provokoval jistou neuchopitelností a zajímavým konceptem dvou polovin, které reprezentují schéma: příčina-následek," uvedl režisér Chlupáček ke snímku podle scénáře Jana Mazance.

Námět prý Chlupáček začal zpracovávat už ve čtrnácti letech. "Tehdy jsem měl v hlavě jen základní kostru příběhu o holce, která se skrze naprosto nepřijatelné rodinné prostředí dostane až na dno společnosti do nevěstince. A se vším se vypořádává ve své vlastní hlavě pomocí snových sekvencí," řekl režisér, který se podle svých slov musel řadu věcí z filmové branže učit za pochodu. Film po třech měsících příprav natočil za 20 dní.

"Myslím, že film Bez doteku nenechá diváka lhostejným, přiláká silnou atmosférou a vyvolá diskuzi," míní představitelka hlavní role Tereza Vítů. Roli jejího nevlastního otce ztvárnil Marian Roden. "Fascinují mě mladí tvůrci, proto také rád spolupracuji se studenty z filmových škol," uvedl mladší bratr Karla Rodena. (čtk)

19:22
Divadlo Ungelt uvede v pátek českou premiéru hry Růžové brýle

Divadlo Ungelt uvede v pátek českou premiéru hry amerických autorek Janice Goldbergové a Susan Bigelowové s názvem Růžové brýle. Hlavní role ztvární Zuzana Bydžovská, Hana Maciuchová a Sabina Rojková, inscenaci nastudovala režisérka Lucie Bělohradská.

Irskou hospodu a židovské lahůdkářství dělí v tomto dramatickém příběhu, odehrávajícím se v roce 1938 v Chicagu, jen úzká ulička. Jejich majitelky však rozděluje nejen náboženství, ale i dávný spor jejich zesnulých manželů.

"Zaujal mě na něm fakt, že velké historické události jako šíření hrůzovlády nacismu v Evropě se zobrazují v malé kuchyni dvou chudých imigrantek v Americe. Tedy velké téma hrané v úplně obyčejném prostředí a obyčejnými lidmi. Ten kontrast je krásný," řekla režisérka.

Hru jí umělecký šéf a majitel Ungeltu Milan Hein poslal před dvěma lety ještě nepřeloženou. "Fascinovala mě i tím, co jsem do té doby vůbec netušila, totiž že v Americe od 20. let existovaly přistěhovalecké kvóty, které omezovaly počet židovských přistěhovalců, což ve válečné situaci nebylo dobré," dodala Lucie Bělohradská.

Majitelka irské hospody žije se svou neteří Peg v sousedství Rose, ovdovělé majitelky židovského lahůdkářství. Holčička se rozhodne obě ženy spřátelit, k čemuž bude nutno překonat mnohé předsudky i nedůvěru.

Obě americké autorky už spolu napsaly desítku her. Růžové brýle z roku 2009 přeložila Jitka Sloupová.

Bydžovská už v Ungeltu hrála ve dvou inscenacích, Maciuchová tu má premiéru. Patnáctiletá Sabina Rojková studuje prvním rokem herectví na pražské konzervatoři a účinkuje v seriálu Ulice. Jako dvanáctiletá se objevila ve dvou inscenacích Městských divadel pražských. Roli Peg v Ungeltu získala po vítězství v konkurzu. (čtk)

20:13
V Teplicích začala výstava fotoskupiny Total, fotí už 45 let

V teplickém muzeu začala výstava členů místní fotografické skupiny Total. Společně fotí už 45 let, od závodního fotokroužku Bonex se odtrhli v roce 1968. Fotografové ve věku od 65 do 85 let představují na výstavě s názvem Ještě nejsme do šrotu své snímky z posledních tří let. Řekl to jeden z autorů Jiří Ressig. Výstava se koná v bývalé jízdárně teplického zámku, kde sídlí místní muzeum.

S nápadem na společnou výstavu přišel před dvěma lety právě Ressig. "Vystavovali jsme společně skoro po celém světě, ale od 90. let jsme fungovali dost samostatně. Tak jsem navrhl, abychom ještě na stará kolena udělali výstavu," řekl dnes Ressig. Spolu s ním v Teplicích vystavují František Kornalík, Stanislav Malý, Jiří Morman, Vladimír Murtin, Milan Nový, Jaroslav Rytych, Jaroslav Štulc a Martin Votava.

Věrni názvu výstavy Ještě nejsme do šrotu vystavují tepličtí fotografové svá díla vyfocená za poslední tři roky. "Každý autor si sám vybral, co chce vystavit. Část panelů jsme vyhradili i historii Totalu. Jsou tam starší fotky také od autorů, kteří už nežijí nebo se odstěhovali," dodal.

Původně společná záliba přerostla u členů fotografické skupiny Total do více než čtyřicetiletého přátelství. "Nikdo nám to nechce věřit, ale scházíme se každý čtvrtek těch 45 let. Už to není tolik o focení, ale o kamarádství," doplnil jeden z vystavujících fotografů.

Zrod skupiny se váže na atmosféru roku 1968, podle Ressiga se tehdy čtyři nebo pět členů závodního fotografického kroužku rozhodlo, že chce fotit jinak. "Zjistili jsme, že nám nestačí ta věčně začátečnická úroveň. Že chceme dělat moderní, avantgardní věci," dodal.

Všichni členové Totalu za své fotografické kariéry nakonec opustili analogové fotoaparáty a přešli k digitálním přístrojům.

"Zpracování obrazových souborů v některém z grafických editorů je samozřejmostí. V ovládání moderní fotografické techniky se můžeme poměřit s mnohem mladší generací. A máme v mnoha vědomostech navrch. My jsme se museli naučit ovládat a nastavit naše analogové foťáky ručně! Na rozdíl od mnoha mladých víme, co je to hloubka ostrosti, kompozice a další věcičky, které dnes digiťák nastavuje sám," píší v pozvánce na výstavu, která v jízdárně teplického zámku potrvá do 6. dubna letošního roku. (čtk)

06:44
Sopranistka Peretjatková v Obecním domě představi průřez kariérou

Představit vše, co ve své dosavadní kariéře zpívala na jevišti, se tuto neděli v pražském Obecním domě chystá mezinárodně uznávaná ruská sopranistka Olga Peretjatková. Na jejím českém debutu zazní její oblíbené árie kupříkladu z oper od Donizettiho, Masseneta, Verdiho, Offenbacha a operety Netopýr Johanna Strausse. Vybrala je ze svého úspěšného debutového alba La bellezza del canto.

"Mám ráda všechny árie. Nejoblíbenější je ale právě ta, kterou zpívám teď, protože jedině tak mohu být uvěřitelná před publikem," řekla dnes na setkání s novináři a studenty Peretjatková, která ještě večer odjíždí do Zlína kvůli zkoušce s orchestrem.

Vyhledávanou divu evropských operních scén doprovodí ve Smetanově síni zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou povede italský dirigent Giuseppe La Malfa. Koncert se bude opakovat 6. března v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Letos třiatřicetiletá rodačka z Petrohradu, k jejímž vzorům patří například pěvkyně Edita Gruberová, ve svých začátcích působila v Hamburské státní opeře. Právě zde v rámci studentského programu získala podle svých slov mnoho zkušeností a ztvárnila mnoho rolí po boku slavných pěvců. Pracovala mimo jiné i s americkým režisérem Robertem Wilsonem.

Její kariéra poté vedla například do Berlínské státní opery, mnichovské Bavorské státní opery, divadla Théatre des Champs-Elysées v Paříži nebo opery benátského divadla La Fenice. Od roku 2007 působí na "volné noze".

Jak tvrdí, ke každodennímu tříhodinovému cvičení zpěvu patří i studium jazyků, které je pro její práci klíčové. Jestliže neznáte jazyk, nemůžete správně zazpívat part cizího autora, aby projev šel do hloubky a byl opravdový, zdůraznila.

Sama se domluví několika jazyky včetně toho "operního" - italštiny, v níž také dnes odpovídala na otázky. Peretjatková připustila, že k sobě musí být stále kritická. "Jakmile se člověku začne líbit, jak zpívá, je to začátek konce," dodala s úsměvem.

K jejím nedávným úspěchům patří například silvestrovský koncert v Baden-Badenu s pěvci Thomasem Hampsonem a Robertem Villazónem. Po jeho boku ztvárnila také roli Giunie v Mozartově opeře Lucio Silla letos lednu na festivalu Mozartwoche v Salcburku. Společně zazpívají i v červenci na Salcburském festivalu. Peretjatková nahrává exkluzivně pro label Sony Classical, s nímž ji v červnu čeká natáčení druhého CD s áriemi a písněmi Mozarta, Belliniho, Gounoda a Donizettiho. (čtk)

07:38
Balet Národního divadla uvedl taneční příběh o Krabatovi

Taneční inscenaci na motivy známé legendy o čarodějově učni uvedl ve čtvrtek večer v premiéře Balet Národního divadla. Představení vzniklo v režii mladé a oceňované dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, choreografie je dílem Jana Kodeta, hudbu složil Zbyněk Matějů. Čarodějův učeň je druhou a poslední baletní premiérou současné sezony, premiérové publikum jí dnes večer odměnilo dlouhotrvajícím potleskem vstoje. Další premiéru uvede Balet Národního divadla až v polovině listopadu.

V té čtvrteční tvůrci přivedli na scénu téma lužickosrbské legendy z přelomu 17. a 18. století. Pojednává o chlapci, který se na prahu dospělosti přiblíží černé magii a je jí fascinován, dokud nepozná, že ho může zahubit. Příběh zobrazuje nebezpečí střetů se záhadnými silami, které dokážou poblouznit i fascinovat. Hlavní hrdina dojde k poznání, že jen láska může přemoci i ta nejtemnější kouzla.

Sirotka Krabata jeho nuzné životní podmínky přivedou uprostřed třicetileté války do Černého mlýna, kde se stává pomocníkem vedle 11 dalších chlapců. Spřátelí se s nimi, ale stále více chápe, že do mlýna nikdo nepřiváží obilí, že Mistr učí své chlapce černé magii a jediným návštěvníkem je tajemný muž, jímž je sám ďábel.

Ten má s Krabatovým Mistrem úmluvu, podle níž vždy na Nový rok o půlnoci jeden z pomocníků zemře. Krabat to zjistí, chce učedníky pomstít a učí se magii rychleji, aby mohl s Mistrem bojovat. Dívka z blízké vesnice má šanci zachránit Krabata před smrtí. Někdo totiž na Nový rok zemřít musí, ale láska dívky přemůže sílu Mistra, kterého si vezme Kmotříček - ďábel.

Do románové podoby legendu převedl koncem 60. let německý autor dětské literatury Otfried Preussler, rodák z Liberce, který 18. února zemřel ve věku 89 let a jemuž tvůrci věnovali dnešní premiéru. Preussler pro své povídky často čerpal inspiraci z lidových vyprávění a pověstí Pojizeří a sousedních regionů. V Česku je příběh čarodějova učně Krabata známý zejména z animovaného filmu Karla Zemana ze 70. let.

V baletní inscenaci tančili v premiérovém večeru v sólových partech Alexander Katsapov jako Mistr, v roli Krabata Viktor Konvalinka, pomocníky ztvárnili Marek Svobodník, Jonáš Dolník a Mathias Deneux, dívčí role mají Zuzana Šimáková a Zuzana Susová a Kmotříčka hraje Jiří Kodym. Scéna Jakuba Kopeckého se inspirovala kromě jiného opuštěnými industriálními budovami na severu Čech, které pohlcuje příroda. Inscenace je podle tvůrců určena nejen rodinám s dětmi a dospělým, ale hlavně dospívající mládeži. (čtk)

08:37
Začala demolice části Berlínské zdi známá jako East Side Gallery

Část víc než kilometrového dochovaného úseku Berlínské zdi známého jako East Side Gallery začala rozebírat těžká technika. Zřejmě to souvisí s dlouhodobými plány místních developerů. Berlíňané proti ničení pomalovaných betonových segmentů tvořících údajně největší galerii pod širým nebem na světě protestují.

Podle agentury DPA ve čtvrtek překvapivě začala obávaná demolice částí světoznámé East Side Gallery. Radnice městské části Friedrichshain-Kreuzberg tvrdí, že s tím nemá nic společného.

Stavební stroje údajně odstranily v délce víc než 20 metrů horní lem valu. Na dvou místech byly vážně poničeny i malby.

East Side Gallery vznikla blízko mostu Oberbaumbrücke po pádu Berlínské zdi. Jednu z největších turistických atrakcí německé metropole dotvořilo zhruba 120 umělců z celého světa. Proti projektu investorů zvanému Mediaspree protestuje občanská iniciativa Mediaspree versenken (Potopit Mediaspree), která varuje, že v pátek mají být části zdi strženy. Svolala proto protest formou lidského řetězu.

Investoři v lokalitě chtějí postavit mrakodrap s luxusními byty. Znovu postaven má být také most přes Sprévu zničený za 2. světové války. (čtk)

09:42
Palác Kinských je na půl roku zavřený

V paláci Kinských na Staroměstském náměstí bude ode dneška dočasně uzavřena stálá expozice Národní galerie v Praze. Výstavy se ale v tomto objektu budou i nadále konat. Důvodem jsou úspory provozních nákladů, které po Národní galerii chce ministerstvo kultury.

V paláci Kinských se dnes nachází stálá expozice umění antiky a orientu a konají se v něm výstavy zejména kresby a grafiky, jejichž sbírka v paláci sídlí. Důvodem omezení dostupnosti je podle vedení NG relativně nízká návštěvnost paláce Kinských. Orientální umění bylo dříve léta na zámku ve Zbraslavi, který ale musela NG opustit.

Národní galerie bude prý sledovat, jak se uzavření části paláce projeví na úsporách. Pokud se vytvoří dostatečná rezerva, mohl by se celý objekt na podzim zase otevřít. K dalším úsporám na provozních nákladech by podle vedení NG mohlo vést přemístění některých sbírek. Jasné je však zatím jen to, o čem se dlouho mluvilo - tedy přesun gotického umění z Anežského kláštera do Salmovského paláce na Pražském hradě. V Anežském klášteře by pak měla najít nové sídlo stálá expozice umění 19. století, která opustila před rokem klášter sv. Jiří na Hradě. (čtk)

10:33
Sídlo Filharmonie Brno má být živým centrem, říká nová ředitelka

Nová ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová by ráda proměnila Besední dům, sídlo orchestru, v živé kulturní centrum, které se neotevírá jen při koncertech. Činnost filharmonie chce více přiblížit široké veřejnosti. S vybudováním nové koncertní síně v nejbližších letech asi počítat nelze, řekla Kučerová. Bývalá dramaturgyně a manažerka České televize uspěla ve dvoukolovém výběrovém řízení, do funkce oficiálně nastoupila dnes. Novou šéfku má také Dům umění města Brna. Vede jej Terezie Petišková.

Prvním úkolem nové ředitelky filharmonie bude dokončení programu příští sezony včetně dohod s hostujícími umělci a dirigenty. Brzy se začne prodávat předplatné. Kučerová plánuje také jednání se sponzory. Přeje si, aby se filharmonie více zviditelnila v médiích, udržela si současnou návštěvnost a případně upoutala pozornost nových skupin návštěvníků.

Kučerová nepředpokládá, že by se v příštích několika letech začalo s výstavbou nové koncertní síně, po které brněnská kulturní obec volá desítky let. "V nejbližších letech to asi reálné není. Ale je důležité nenechat tento plán usnout, musíme se o něm dále bavit a hledat nejvhodnější řešení - jak z hlediska akustiky, tak kapacity nebo dopravní obslužnosti," uvedla Kučerová.

V současnosti filharmonie vystupuje nejčastěji v Besedním domě, Janáčkově divadle a Wannieck Gallery. Žádný z těchto sálů však podle odborníků není pro symfonické koncerty ideální. Hudebníci proto volají po vybudování nové síně - Janáčkova kulturního centra. Chybí však peníze.

Bývalý ředitel Filharmonie Brno Zbyněk Matějů rezignoval na funkci z rodinných důvodů, odešel loni na konci listopadu. Od té doby instituci dočasně vedl provozně-ekonomický náměstek Roman Fürle.

Filharmonie Brno je příspěvkovou organizací města, stejně jako Dům umění. Jeho bývalý ředitel Rostislav Koryčánek v konkurzu neobhájil svou pozici. Komise místo něj vybrala teoretičku výtvarného umění Terezii Petiškovou. Magistrát kvůli Koryčánkovu odchodu z funkce čelil kritice. Skeč zesměšňující výběrové řízení se dokonce stal součástí scénického časopisu Rozrazil, který v lednu připravily tři soubory Centra experimentálního divadla. (čtk)

11:58
Monkey Business v klubu Fléda zahajují turné

Skupina Monkey Business dnes v brněnském klubu Fléda zahájí turné k nové desce Happiness of Postmodern Age. Koncertní šňůra má 15 zastávek. Nahrávka sice oficiálně vyjde až 8. března, zájemci si ji ale mohou koupit už dnes na Flédě. Brňané také jako jedni z prvních uslyší naživo skladby z nové desky.

Z Brna se Monkey Business vypraví do Valašského Meziříčí, ještě v březnu pak stihnou České Budějovice, Kadaň, Karlovy Vary a Litoměřice. Další koncerty následují v dubnu a květnu. Své 13. narozeniny kapela oslaví 23. května ve Žlutých lázních v Praze.

Při nahrávání nové desky si Monkey Business pozvali do studia řadu hostů. Vokály ve třech písních nazpívala Američanka Joan Baezová, přispěli také rappeři Vladimir 518, Orion a Kato, člen britské skupiny Freak Power Ashley Slater, zpěvačka Tereza Černochová, banjista Ivan Mládek a zpěváci Dan Bárta a Vojta Dyk. Vedle 11 původních písní album nabízí i coververzi písně Baezové Diamonds and Rust a remix singlu The Ferry Tales.

Monkey Business se čtrnácti hudebními cenami Anděl patří mezi nejúspěšnější tuzemské kapely nového tisíciletí. Skupinu založil v roce 2000 multiinstrumentalista a producent Roman Holý, který se obklopil hudebníky z pop-funkové scény. V průběhu třinácti let vydali sedm řadových alb a dvě DVD. (čtk)

12:13
Kusturica se vzdal funkce ředitele přírodního parku

Známý srbský režisér Emir Kusturica se vzdal kvůli problémovému účetnictví funkce ředitele přírodního parku Mokra Gora. Umělec, který v Mokré Goře žije ve folklórní vesnici Drvograd, jejíž stavbu financoval, se ocitl na černé listině srbského nejvyššího kontrolora. Ten našel nesrovnalosti v mnoha případech čerpání financí ze státního rozpočtu v roce 2011. Filmař dal nejevo, že je postupem kontrolních úřadů pobouřen.

Režisér tragikomických snímků z balkánského prostředí se zařadil mezi plejádu starostů a ambasadorů, u kterých úřad vrchního srbského kontrolora Radoslava Sretenoviče odhalil přestupky a vznesl četná obvinění. Kusturica mimo jiné čelí obvinění z hospodářských přečinů, napsal server Radiosarajevo.ba.

"Nelíbí se mi podílet se na veřejném životě, kde se 'provozní chyby' bez předchozího doložení přestupku či zneužití pravomocí označují za ostudné chování... Rozhodl jsem se, že nechci být součástí takového veřejného života, a tak jsem okamžitě rezignoval," citovala Kusturicu média.

Podle serveru BalkanInsight.com Kusturica už do budoucna nechce prosit srbské úřady, aby mu finančně vypomáhaly s organizací jeho filmového festivalu Kustendorff Film and Music Festival, který v přírodním parku Mokra Gora pořádá. Vzdal se také funkce předsedy srbského Svazu lyžařů. (čtk)

12:55
Do indických kin jde film o teroristických útocích v Bombaji

Film natočený podle teroristického útoku v Bombaji v roce 2008, kdy během třídenního řádění komanda deseti zabijáků přišlo o život 166 lidí, vstoupil dnes do indických kin. Nezvykle emotivní příběh natočený v indickém Bollywoodu a nazvaný The Attacks of 26/11 (Útoky z 26. 11.) popisuje tehdejší události z pohledu policejního důstojníka, napsala agentura Reuters.

Film připomíná chvíle, kdy deset ozbrojenců zaútočilo synchronizovaně mimo jiné na dva luxusní hotely, železniční stanici a židovské středisko a začalo systematicky zabíjet. Jde o zatím poslední ze série bollywoodských snímků, které se inspirovaly skutečnými událostmi, což nebývalo v indické kinematografii zvykem. Jen za posledních několik let tak vznikly filmy o děsivé vraždě modelky či odvážném přepadení banky.

Režisér filmu Rám Gopal Varma řekl, že se rozhodl natočit tenhle film, aby se pokusil odpovědět na otázku, jak může malá hrstka útočníků obléhat město o rozloze Bombaje. "Jak může držet desítka mužů město s 15 miliony obyvatel v šachu? To je něco, co by chtěli všichni vědět," řekl agentuře Reuters.

Film se soustřeďuje na městskou policii a její reakci na útoky, z nichž Indie viní pákistánskou ozbrojenou skupinu Laškare tajjaba. V hlavní roli vysokého bombajského důstojníka se objevuje veterán indického filmu Nana Patekar. Jeho postava, která vznikla podle skutečné osoby, vypráví příběh snímku, jenž do nejmenších podrobností popisuje, jak se smůlou stíhané policejní síly, které útok zastihl naprosto nepřipravené, snaží vyrovnat s tak obrovským úkolem. V jednom okamžiku zoufale říká vládnímu činiteli: "Já nevím, co dělat."

"Je třeba pochopit, že policie byla zmatená a nevěděla, co má dělat," dodal Varma. "Kdybyste byli na jejich místě, reagovali byste na incident tohoto rozsahu stejně. Je důležité pochopit jejich úhel pohledu."

Film ovšem zatím sklízí smíšené reakce. Zatímco kritik zpravodajského kanálu NDTV míní, že některé okamžiky filmu jsou "dost silné, aby se dotkly obnažených nervů", kritika v deníku DNA tak vlídná nebyla. "Z filmu The Attacks of 26/11 se vyklubal zmatený kus, který nemá ani propracovanou metodologii dokumentu ani dramatičnost výpravného filmu," napsal kritik Tušar Joši. (čtk)

17:24
V Brně poprvé nastudovali Brittenovu operu podle Shakespeara

První brněnské uvedení opery Sen noci svatojánské připravuje na příští pátek Národní divadlo Brno. Autorem díla je britský skladatel Benjamin Britten, který vycházel ze slavné divadelní hry Williama Shakespeara. Od Brittenova narození letos uplyne 100 let. Jeho život a dílo proto připomíná také výstava ve foyer Janáčova divadla, řekla mluvčí brněnské první scény Šárka Motalová.

V Brittenově opeře podle divadelníků nechybí humor ani krásné melodie. V kulisách navržených Jaroslavem Milfajtem a kostýmech Andrey Kučerové ožije kouzelný svět lesních skřítků a elfů. Publikum pobaví například rozverné výstupy mileneckých párů nebo herecké scény nemotorných řemeslníků.

Opera se drží Shakespearova textu, který Britten pouze zkrátil a mírně upravil. Vypustil například první dějství a vyškrtl některé menší postavy. Celý děj kromě závěrečného svatebního veselí pak skladatel přesunul do nočního lesa, kde vládnou kouzla víl a elfů.

Britten (1913 až 1976) patří ke klasikům hudby 20. století. Skládal opery, orchestrální i komorní skladby. Sen noci svatojánské měl premiéru v roce 1960, postupně se objevil ve většině slavných hudebních divadel celého světa. Odborníci jej považují za jedno z nejlepších operních zpracování některé ze Shakespearových her.

Režisérem brněnské inscenace je Roman Meluzín, dirigentem Jakub Klecker. V představení účinkují například Ilham Nazarov, Andrea Široká v alternaci s Andreou Vizváriovou, Stanislav Slovák, Ondrej Šaling, Roman Janál nebo Jana Wallingerová. Po premiéře následuje do konce sezony ještě pět repríz. (čtk)

17:25
Rozsáhlá publikace ukazuje celou Drtikolovu tvorbu

Reprezentativní dvousvazkovou monografii Františka Drtikola vydalo nakladatelství Svět, jež se na tvorbu slavného fotografa, výtvarníka a myslitele specializuje. Rozměrná publikace zahrnuje text historičky Anny Fárové, obrazová část pak nejobsáhlejší průřez tím nejdůležitějším, co ve své fotografické tvorbě Drtikol vytvořil. Fotografie pocházejí především ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea, kde dnes knihu představili novinářům.

Muzeum vlastní světově unikátní kolekci Drtikolových prací čítající přes 5000 kusů. Kromě osobních darů Drtikola má na její podobě významný podíl i Fárová (1928 až 2010), která v muzeu působila. Kniha vznikala od roku 2006, původně měla vyjít už v roce 2010, práce se protáhly a Fárová se jejího vydání nedožila.

Monografie má název František Drtikol - Etapy života a fotografického díla (Secese - Art deco - Abstrakce). Výchozím textem je rukopis napsaný Fárovou ve francouzštině v polovině 80. let pro zahraničního nakladatele; ve své vlasti tehdy po podpisu Charty 77 nemohla publikovat, připomněl nakladatel Stanislav Doležal. Podkladem pro tehdejší práci byl Fárové katalog k Drtikolově výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu na přelomu let 1972 a 1973, kterou uspořádala. Předtím se v roce 1970 postarala o převezení celého jeho odkazu do muzea, kam tehdy nastoupila.

Do češtiny svůj francouzský text přeložila sama autorka. Kniha v prvním díle obsahuje také anglické resumé, druhý díl zahrnuje pouze fotografie do roku 1935, kdy se Drtikol rozhodl fotografickou tvorbu ukončit. Editor knihy doplnil, že reprodukce vznikly novým fotografováním všech snímků a používaly se různé současné technologie za účelem získání co nejvěrnější podoby originálu.

Výpravná kniha se bude prodávat za 6000 korun, vyšla v nákladu 1000 kusů. Výrobní náklady podle Doležala činily tři miliony korun, práci svojí či Fárové do nákladů vůbec nepočítá; na prodejní ceně se odráží padesátiprocentní rabat distributorů. Během přípravy knihy se také výrazně zvedla DPH. Největší profit z knihy má stát, na většinu činností spojených s výrobou knihy se tato daň vztahuje, uvedl Dušan Seidl z muzea. Na publikaci poskytlo grant ministerstvo kultury, výše takového příspěvku ale podle Doležala dosahuje pěti až deseti procent nákladů. (čtk)

07:34
Loutkářské muzeum v Chrudimi se po dlouhých opravách otevře

Loutkářské muzeum v Chrudimi po dlouhých opravách zahájí v sobotu opět plný provoz. Kromě stavebních úprav se změnila stálá expozice, nyní nese název Magický svět loutek. Dříve byla uspořádána podle typů loutek, jednotlivá patra byla věnovaná například marionetám nebo maňáskům, řekla novinářům ředitelka muzea Simona Chalupová.

"Nyní jdeme chronologicky, aby lidé, kteří o tom vůbec nic nevědí, získali v prvním patře představu, jak vypadalo kočovné divadlo v 19. století, o patro výše je soubor loutka a moderna z let 1900 až 1950 a poslední podlaží je věnované zahraniční části sbírek. Dnes jsou tam vystavené hlavně orientální stínové loutky," uvedla Chalupová.

Loni se za 25 milionů korun, které poskytlo ministerstvo kultury jako zřizovatel muzea, opravily fasády a obnovily některé venkovní kamenné prvky. Nově se propojily prosklenými dveřmi oba historické objekty, v nichž muzeum sídlí. Návštěvníkům jsou také nově k dispozici šatna, kavárna s obchodem a hernou pro děti a sál na drobná představení a promítání, nová jsou sociální zařízení. Vlastní expozice stála asi osm milionů korun. Muzeum chce ještě zprovoznit venkovní terasy, které jsou díky zdvižné plošině přístupné i vozíčkářům a matkám s kočárky. (ČTK)

09:07
Absolutní vítězkou brněnských Cen Diva je opět baletka Smejkalová

Návštěvníci Národního divadla Brno si loni nejvíce oblíbili baletní sólistku Andreu Smejkalovou. Díky jejich hlasům se podruhé za sebou stala absolutní vítězkou Cen Diva. Výsledky pořadatelé vyhlásili v Mahenově divadle. Do Síně slávy Národního divadla Brno vstoupili herečka Jana Hlaváčková, operní pěvec Richard Novák, baletka Olga Skálová a kostýmní výtvarnice Inez Tuschnerová.

O výsledcích Cen Diva každoročně rozhodují diváci. Tentokrát mohli hlasovat v lednu a únoru prostřednictvím anketních lístků nebo na webu divadla. Určovali nejlepší premiérové inscenace a nejoblíbenější mužské i ženské umělce v jednotlivých souborech.

V opeře diváci vybrali Rusalku v režii Vladimíra Morávka, z pěvců se jim líbili Pavla Vykopalová a Ladislav Mlejnek. Nejlepší baletní inscenací roku je Lucidor a Arabella, mezi tanečníky uspěl vedle Smejkalové ještě Jan Fousek. V činoherním souboru triumfovali Eva Novotná a Petr Bláha, z inscenací Romeo a Julie v Mahenově divadle a Anna Karenina v Redutě, která je samostatnou součástí divadla, ale nemá vlastní soubor. (ČTK)

10:55
Zpěvačku Boyleovou čeká filmový debu

Skotskou zpěvačku Susan Boyleovou, kterou proslavila účast v televizní talentové soutěži Britain's Got Talent, čeká o Vánocích debut na filmovém plátně. Zahraje si ve filmu The Christmas Candle (Vánoční svíce) na motivy novely amerického kazatele a spisovatele Maxe Lucada. Příběh je zasazen do prostředí anglické vesnice na přelomu 19. a 20. století, kde kouzelné svíce mění životy lidí, informoval americký deník The New York Times.

Boyleová se ve filmu objeví po boku britské herečky Samanthy Barksové, která je představitelkou Eponiny v muzikálu Bídníci režiséra Toma Hoopera, anebo po boku skotského herce Sylvestera McCoye. Ten hrál například ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta.

Producenti nesdělili, jakou roli Boyleová ve snímku ztvární, ani to, zda v něm bude zpívat. Natáčení začalo tento týden na ostrově Man mezi Británií a Irskem. (ČTK)

12:19
Výstava Od Tiziana po Warhola spěje v Olomouci k závěru, vidělo ji skoro 30 tisíc lidí

Velký výstavní projekt Muzea umění v Olomouci s názvem Od Tiziana po Warhola spěje k závěru. Rozsáhlá expozice, která patří mezi nejvýznamnější výstavní projekty tohoto muzea, bude otevřena poslední měsíc. Stovky vystavených exponátů si dosud nenechalo ujít téměř 28 500 návštěvníků. Je to druhá nejvyšší návštěvnost výstavy v tomto muzeu, informoval mluvčí Muzea umění Petr Bielesz.

"Výstava Od Tiziana po Warhola se už nyní řadí mezi nejúspěšnější projekty muzea. V celkové návštěvnosti ji momentálně předčí jen Olomoucké baroko, které jak v Muzeu umění Olomouc, tak ve Vlastivědném muzeu představovalo na přelomu let 2010 a 2011 barokní umění a navštívilo jej za čtyři měsíce 32 000 lidí," uvedl mluvčí muzea. Rekord podle něj však může být ještě překonán, expozice je otevřena do konce března.

Bezmála 600 exponátů od starého umění až po současnou výtvarnou kulturu přilákalo do Olomouce návštěvníky z celé země. Jubilejní výstava se podle mluvčího muzea už zájmem diváků vyrovnala retrospektivě Josefa Lady, která v roce 2008 přilákala více než 28 000 návštěvníků a předstihla přehlídku tvorby zakladatele pop-artu Victora Vasarelyho, kterou v roce 2007 navštívilo bezmála 20 000 lidí. (ČTK)

14:02
Mladý orchestr připomene v Brně jubilea čtyř světových skladatelů

Jubilea čtyř významných hudebních skladatelů 20. století připomene příští týden koncert v brněnském Sále Břetislava Bakaly. Vystoupí soubor Brno Contemporary Orchestra, který se věnuje moderní a soudobé vážné hudbě. "Jde o největší koncert naší sezony," uvedl v tiskové zprávě Pavel Šnajdr, dirigent mladého orchestru.

Koncert nese název 1913-23-33, což jsou roky narození Benjamina Brittena, Witolda Lutoslavského, Györgye Ligetiho a Henryka Góreckého. První dva jmenovaní se narodili před 100 lety, Ligeti by letos slavil devadesátku, Góreckému by bylo 80 let.

Na koncert z jejich skladeb, který se uskuteční 6. března, ještě zbývají volné vstupenky. "V létě s tímto programem vyjíždíme na festival do Krakova," uvedl Šnajdr. (ČTK)

15:36
Slavný herec Richard Burton dostal hvězdu v Hollywoodu vedle Elizabeth Taylorové

Britský herec Richard Burton dostal hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy vedle své někdejší manželky Elizabeth Taylorové, s níž se zapsal do dějin kinematografie ve filmové klasice Kleopatra. Jeho hvězda byla odhalena v pátek, téměř 30 let po jeho smrti, napsala agentura Reuters. Burton, který zemřel v roce 1984, dostal tuto poctu za celoživotní kariéru v rámci 50. výročí vzniku filmu Kleopatra, při jejímž natáčení začala také jeho bouřlivá láska s Taylorovou, se kterou se oženil dvakrát po sobě. Hvězdu za svého otce symbolicky odhalila adoptovaná dcera Burtona a Taylorové Maria Burtonová.

Burton byl nominován celkem sedmkrát na Oscara v letech 1953 až 1978, ale vysněnou sošku nikdy nezískal. S Taylorovou hrál v jedenácti filmech včetně Kdo se bojí Virginie Woolfové v roce 1966 nebo o rok později ve Zkrocení zlé ženy. Poprvé se s ní oženil v roce 1964 a rozvedl se o deset let později. V následujícím roce se opět vzali, ale toto manželství vydrželo jen devět měsíců.

Burton, který se narodil jako Richard Jenkins, byl celkem ženatý pětkrát a zemřel v roce 1984 na krvácení do mozku ve věku 58 let. Taylorová, která se vdala osmkrát, zemřela v roce 2011 ve věku 79 let. (ČTK)

07:54
Zemřel italský hudební skladatel Armando Trovajoli

Známý italský skladatel Armando Trovajoli, který složil hudbu pro více než 300 filmů, zemřel ve věku 95 let. Maria Paola Trovajoliová dnes informovala média, že její manžel zemřel před několika dny. Přesné datum ani žádné bližší podrobnosti neuvedla.

Trovajoli spolupracoval s režisérem Vittoriem De Sicou a jeho hudba doprovází mimo jiné filmy se Sofií Lorenovou. Složil hudbu pro snímky jako Horalka, Boccacio 70, Včera, dnes a zítra, Manželství po italsku či Život je krásný.

Mezi Trovajoliho hity patří romantická melodie Roma nun fa´ la stupida stasera, která je oblíbená mezi návštěvníky Říma. Římský starosta Gianni Alemanno nazval kvůli této písni Trovajoliho "hlasem Říma". Trovajoli hrál rovněž na piáno a zahrál si po boku takových jazzových velikánů jako Miles Davis a Duke Ellington. (ČTK)

09:28
V Plzni začaly Smetanovské dny, nabídnou řadu skvělých hudebníků

Plzeňská premiéra vokálně-instrumentálního díla Missa Sanctissimae Trinitatis od českého rodáka Jana Dismase Zelenky zahájila v sobotu v Plzni hudební festival Smetanovské dny. Tvorbu jednoho z největších evropských barokních skladatelů posluchačům v kulturním domě Peklo představil Ensemble Inégal, pražský barokní orchestr a sbor. V dalších dnech festival nabídne dvě desítky koncertů a představení, ale také výstavy. Lidé se mohou těšit na řadu skvělých hudebníků, mimo jiné ruského violoncellistu Denise Šapovalova.

"Letos je tomu přesně 150 let, co byla v Čechách poprvé koncertně provedena Zelenkova hudba. Stalo se tak zásluhou Bedřicha Smetany, který si Zelenkova díla opsal v Drážďanském archivu a řídil pak jejich provedení na Slavnostech Novoměstského divadla v Praze," uvedla Soňa Kratochvílová z Plzeňské filharmonie, jež festival pořádá. Dnešní zahájení bylo zvoleno záměrně k datu 2. března, tedy ke dni výročí narození Bedřicha Smetany. Právě Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou pomohl objevit Zelenkův odkaz, uznávaný soubor získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám.

Podle ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové vystoupí v Plzni až do 21. března řada předních českých i zahraničních hudebníků. Kromě Šapovalova to bude například izraelská houslová hvězda Hagai Šaham, který začal s hrou na housle v šesti letech a jako sólista vystoupil s mnoha světově proslulými orchestry. Šaham Smetanovské dny zakončí spolu s Pražskou komorní filharmonií, a to 21. března. (ČTK)

11:06
Klicperovo divadlo uvedlo Havlovu Žebráckou operu s větší porcí lásky a vášně

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu večer uvedlo premiéru hry Václava Havla Žebrácká opera. Hradecké nastudování je jedenáctou českou inscenací původního Havlova textu. Režie hradecké inscenace se ujal Daniel Špinar. Hře, kterou Havel napsal v roce 1972, podle dramaturgyně Ilony Smejkalové nechybí nadčasovost, originalita a humor.

"Oproti jiným inscenacím Žebrácké opery klademe v naší 'mafiánské grotesce' větší důraz na milostné peripetie Havlových hrdinů, jejich lásku a vášeň," uvedla Smejkalová. Havel hru napsal na objednávku Činoherního klubu, kde však nebyla uvedena. Premiéra se uskutečnila v listopadu 1975, kdy inscenaci uvedlo Divadlo Na tahu.

Režisér Špinar před premiérou uvedl, že je to jeho první zkušenost s textem Václava Havla. Špinar tvrdí, že Havlovy hry vždycky raději četl, než je sledoval v divadle. "Připadalo mi to takové 'ukecané'. Ale myslím si, že čím je člověk starší, tím víc jeho hrám rozumí," uvedl Špinar, který hru posunul do Anglie sedmdesátých let 20. století. (ČTK)

11:58
Poprvé před českým publikem zazpívá sopranistka Peretjatková

Poprvé před českým publikem se v neděli večer představí ruská sopranistka Olga Peretjatková. Ve Smetanově síni Obecního domu představí výběr ze svého úspěšného debutového alba La bellezza del canto. Zazní například árie z oper Donizettiho, Masseneta, Verdiho, Offenbacha i z operety Netopýr Johanna Strausse, které pěvkyně považuje za dobrou ukázku své dosavadní kariéry.

Vyhledávanou divu evropských operních scén doprovodí ve Smetanově síni zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou povede italský dirigent Giuseppe La Malfa. Koncert se bude opakovat 6. března v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Letos třiatřicetiletá rodačka z Petrohradu, k jejímž vzorům patří například pěvkyně Edita Gruberová, ve svých začátcích působila v Hamburské státní opeře. Její kariéra poté vedla například do Berlínské státní opery, mnichovské Bavorské státní opery, divadla Théatre des Champs-Elysées v Paříži nebo opery benátského divadla La Fenice. Několikrát vystupovala po boku pěvců Thomase Hampsona a Roberta Villazóna. (ČTK)

12:45
Sixtinská kaple s Michelangelovými malbami zatím zůstává přístupná pro turisty

Turisté zatím stále mohou obdivovat Michelangelovy malby v Sixtinské kapli, která bude místem volby nového papeže, informoval v sobotu mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. Vatikán se nyní připravuje na příjezd kardinálů, kteří rozhodnou o termínu konání volby, tedy i o uzavření kaple pro veřejnost. V pondělí ve Vatikánu začne generální kongregace, tedy setkání všech kardinálů bez ohledu na věk.

Teprve kongregace rozhodne o zahájení příprav Sixtinské kaple na konkláve - shromáždění kardinálů mladších 80 let, kteří jsou oprávněni zvolit následníka Benedikta XVI. Sixtinská kaple je součástí vatikánských muzeí, které patří mezi nejnavštěvovanější památky v Itálii. Předloni přilákala více než pět milionů turistů a překonala rekord v návštěvnosti památek v zemi.

Lombardi uvedl, že svůj příjezd na kongregaci již oznámilo 66 kardinálů a 75 dalších má trvalý pobyt v Římě. Kardinálové do Vatikánu neustále přijíždějí, i když někteří se již omluvili, že se kvůli zdravotním problémům nedostaví nebo kvůli pracovním povinnostem přicestují o den později. O termínu konkláve se tak zřejmě hned v pondělí nerozhodne. (ČTK)

14:17
Před 335 lety se narodil italský skladatel Antonio Vivaldi

Před 335 lety, 4. března 1678, se v italských Benátkách narodil věhlasný skladatel barokní hudby, houslista a dirigent Antonio Vivaldi. Jeho nejznámějším dílem je soubor čtyř houslových koncertů nazvaný Čtvero ročních dob, který patří k nejznámějším a nejhranějším skladbám ze své doby. Své vrcholné dílo Vivaldi věnoval hraběti Václavu Morzinovi.

Kromě intenzivního hudebního vzdělávání Vivaldi vystudoval teologii, v roce 1703 byl vysvěcen na kněze, ale pro vážné astma se záhy své církevní dráhy vzdal. Pokračoval jako houslový a posléze koncertní mistr v benátském sirotčinci. Na vrcholu své kariéry dostával Vivaldi objednávky od šlechtických a královských dvorů celé Evropy.

Vivaldi proslul hlavně instrumentálními skladbami, méně známá je jeho operní tvorba. Z tištěných libret je známo více než 40 titulů, hudba se ale dochovala jen u poloviny z nich, protože se partitury tehdy ručně opisovaly. Vivaldiho hudba byla nesmírně populární také v Čechách. V roce 2008 se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnila světová novodobá premiéra Vivaldiho nalezené opery Argippo, která je jedním z Vivaldiho vrcholných děl a kterou pražské publikum poprvé slyšelo v roce 1730. Autor ji napsal pro Prahu a její provedení zde pravděpodobně i řídil. Vivaldi zemřel ve Vídni 28. července 1741. (ČTK)

15:06
Na benefičním koncertu zahraje poprvé v Praze pianista Oniščenko

Poprvé v Praze vystoupí v neděli uznávaný ukrajinský klavírista Dmitry Oniščenko. Výtěžek z koncertu, který se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina, poputuje ve prospěch dětí léčených na Klinice dětské hematologie a onkologie ve FN Motol Praha. Oniščenko se představí jako sólista Třetího klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova. Doprovodí jej Severočeská filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Petra Jiříkovského. Ve druhé části benefičního večera orchestr přednese oblíbenou Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka.

Výtěžek koncertu podpoří činnost Klubu interaktivního domu, jehož pracovníci se už patnáct let snaží zpříjemňovat pobyt v nemocnici vážně nemocným dětem prostřednictvím terapeutických motivačních a herních programů. Koncert je zároveň poctou profesorovi Josefu Kouteckému, zakladateli oboru dětské onkologie v České republice.

Klavírní virtuos Oniščenko je laureátem řady významných mezinárodních klavírních soutěží. V rámci své kariéry koncertoval již v Austrálii, Francii, Japonsku nebo Spojených státech. (ČTK)

16:47
Kapela Lucie chystá turné i muzikál pro karlínské divadlo

V Hudebním divadle Karlín v Praze začalo v neděli první kolo konkurzů na role v muzikálu s názvem Lucie, větší než malé množství lásky. Kromě členů slavné skupiny, která se po několikaleté přestávce dala loni v prosinci znovu dohromady, posuzovalo výkony i vedení karlínské scény včetně režiséra Petra Novotného. Premiéra muzikálu, do jehož konkurzu se přihlásily více než čtyři stovky zájemců, bude letos na podzim. Sami členové skupiny v něm vystupovat nebudou.

"Vloni jsme se domluvili s kapelou, že něco zase začneme dělat. Kromě turné v roce 2014, nových písní a pár letošních vystoupení je mezi nimi i tento projekt. Z několika scénářů jsme nakonec zvolili ten od zakládajícího člena kapely Sto zvířat, textaře a saxofonisty Tomáše Belka," řekl ČTK lídr skupiny David Koller. Belko napsal i dva texty na poslední dvě desky Lucie. Termín je podle Kollera téměř šibeniční; když se ale uvolnil prostor v Karlíně, využili toho. "Na jevišti zazní naše hity a bude se tam i mluvit. My jsme do toho dali naše písně a dohlédneme na to, aby to probíhalo v duchu, který máme rádi. Sami se však v něm neobjevíme," dodal Koller.

O příběhu zatím nechtěl mluvit, ale leccos napovídají požadavky konkurzu na jednotlivé role. Inscenátoři hledají pro roli grafičky krásnou, tajemnou, drzou a ostrou dívku a pro roli televizní zprávařky dívku krásnou a ambiciózní. Technik má být "sympatický, pohledný mladík", jeho kolega má neustále myslet na sex. Píseň Medvídek má zpívat starší šéf tiskárny, jinak bohatý zamindrákovaný idiot, chlípník a žvanil, zatímco policejní vyjednavač Boris, drsný, chytrý a cynický chlapík, zpívat nebude. (ČTK)