Online

7.4.2013 17:09 Festival KRRR! nabídne Vesmírnou odyseu nebo Star Wars ze 70 mm kopií

Festival filmů promítaných ze 70 milimetrů širokého filmového pásu KRRR! nabídne v Krnově na Bruntálsku devět celovečerních filmů a několik fragmentů z dalších snímků. Z klasického celuloidového pásu se v krnovském kině Mír 70 bude promítat například i muzikál Hello, Dolly! z roku 1969 či první díl série Smrtonosná past s Brucem Willisem v hlavní roli z roku 1988. ČTK o tom informoval vedoucí kina Pavel Tomešek. Osmý ročník akce startuje 12. a skončí 14. dubna. Návštěvníci se mohou těšit i na další populární snímky, jako jsou Indiana Jones a Poslední křížová výprava, snímek 2010: Druhá vesmírná odysea či další kosmickou klasiku Star Wars: Epizoda 6 - Návrat Jediů. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Přehlídka má podle organizátorů za úkol připomenout ve střední Evropě už nepoužívaný formát filmové kopie, který oslňoval návštěvníky brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem. "Stejně jako v předchozích letech se snažíme sehnat filmy, které v době svého uvedení vzbudily mimořádný ohlas a jejichž uvedení na velké filmové plátno je dnes málo pravděpodobné," uvedl Tomešek.

Velkou neznámou podle něj ale vždy zůstává kvalita kopií. Ty totiž trpí ztrátou barevnosti a posunem k červeným tónům. Tato závada je dána výrobním procesem určitých filmových materiálů. "U kopií starých 25 až 45 let se s tím musíme smířit. I přesto filmy dovedou překvapit množstvím zachycených detailů," řekl.

Pořadatelé už v těchto dnech do Krnova svážejí filmové pásy. Celkem se bude jednat o 600 kilogramů tohoto materiálu. Pokud by se filmy rozmotaly, spojily by města Krnov a Zlaté Hory vzdálené od sebe 40 kilometrů. Bližší informace o přehlídce lze získat na webových stránkách www.krrr.cz. (ČTK)

7.4.2013 14:24 Herec Wesley Snipes propuštěn z vězení, kde byl za daňové úniky

Americký filmový herec Wesley Snipes byl propuštěn z vězení, kde si odpykával tříletý trest za daňové úniky. Z něj zbývají ještě čtyři měsíce, které padesátiletá hollywoodská hvězda stráví v domácím vězení, informoval zpravodajský server BBC News.

Snipes hrál v desítkách filmů, ale nejznámější je z trilogie Blade o lovci upírů. Jeho kariéra ovšem utrpěla značnou ránu, když byl v roce 2008 odsouzen ke třem letům vězení za úmyslné krácení daní.

Podle rozsudku si od roku 1999 vydělal více než 38 milionů dolarů (720 milionů korun), ale zaplatil z nich jen malé nebo žádné daně. Vyhnul se zaplacení daní z příjmu ve výši více než 15 milionů dolarů (285 milionů korun). Po sérii neúspěšných odvolání Snipes nastoupil v roce 2010 do věznice s nejnižším stupněm ostrahy. (ČTK)

7.4.2013 12:37 Výstava fotek přibližuje život předků na Valašsku

Život předků na Valašsku přiblíží prostřednictvím fotografií muzeum ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. Vystaveny budou snímky zachycující pasení ovcí, otloukání píšťalek, přeskakování ohňů, modlitbu v kostele nebo koupání v potoce. Před objektiv fotografky Gabriely Miklové se postavily děti z folklorního souboru Valášek z Horní Lidče na Vsetínsku, které si tak vyzkoušely, jak žili jejich dědové a babičky, řekla ČTK Ludmila Brousilová za obec Horní Lideč.

Projekt nazvaný "Kdyby moje nožky nechodily bosky" vznikal rok. "Fotilo se od zimy do zimy na nejrůznějších místech Horní Lidče. Na chvíli dětský soubor zavítal i do rožnovského skanzenu a Kosenky ve Valašských Kloboukách," poznamenala Brousilová. Každá z desítek fotografií vypráví podle vedoucí Valášku Silvie Matúšové příběh. "Snímky zachycují jeden rok u valašských dřevěniček, starých stodol, život nahoře v horách, ale i dole v údolí," uvedla Matúšová.

Fotografie byly nejdříve vystaveny na konci loňského roku v Horní Lidči v prostorách mechanického betlému. Za čtyři měsíce si je tam prohlédlo téměř šest tisíc lidí. Výstava bude v klobouckém muzeu pro veřejnost otevřena od 9. dubna, potrvá do poloviny května. (ČTK)

7.4.2013 11:42 Výtvarný génius Pablo Picasso zemřel před 40 lety

Byl jedním z nejplodnějších, ale i nejrozporuplnějších umělců 20. století. Jeho osobnost se hemžila paradoxy, sobeckost se mísila s velkorysostí, téměř tyranské sklony vyrovnávalo velké charisma. Španěl Pablo Picasso byl však především stálicí moderního umění. Měl fantazii, miloval barvy, bizarní tvary a zejména pak ženy, na něž působil jako magnet. Zemřel před 40 lety, 8. dubna 1973. Malíř, sochař i keramik prošel bohatým a často překvapivým stylovým vývojem. Expresívní modré období (1902 až 1904) vystřídalo lyrické růžové (1905 až 1907), pak jej ovlivnila africká plastika, iberské archaické období (provokativní dílo Avignonské slečny) a vše vyvrcholilo kubismem.

Rodák ze španělské Málagy (25. října 1881) projevoval již od dětství mimořádné nadání. V roce 1887 se začal zdokonalovat na Královské akademii v Madridu, o sedm let později se už zabydloval v Paříži.Jedním z jeho nejslavnějších děl se stala monumentální černobílá Guernica (1937), která zachycuje bombardování tohoto baskického města v období občanské války nacistickým letectvem, spojencem režimu generála Franciska Franka.

Pacifista, antifašista a od roku 1944 člen komunistické strany Picasso zareagoval také na vstup Hitlerovy armády do Československa v roce 1939 - a to obrazy Kočka chytající ptáka a Kočka požírající ptáka. Po válce se symbolem míru pak stala Picassova holubice, kterou namaloval mimo jiné na plakát pro mírový kongres v Paříži v roce 1949. (ČTK)

7.4.2013 10:18 V Pardubicích nastudovali konverzační tragikomedii od Neila Simona

Malá scéna Východočeského divadla v Pardubicích se v sobotu proměnila v hotelový pokoj. Odehrály se v něm tři různé příběhy o lásce, nevěře, rodičovské lásce a panice. Divadlo nastudovalo konverzační tragikomedii populárního amerického autora Neila Simona Apartmá hotelu Plaza. Hlavních postav ve všech aktovkách se zhostili Jiří Kalužný a Petra Janečková. Vedlejší role svěřil režisér Petr Novotný mladších členům souboru Petře Tenorové a Petru Borovcovi.

První hrdina je záletný manžel. V den výročí se sejdou s manželkou v pokoji 719 hotelu Plaza na Páté Avenue v New Yorku, kde prožili líbánky. Jeho žena chce oživit manželský vztah, který skomírá. V dalším příběhu vystupuje svůdník a hollywoodský producent. Nudí se a chce si užít s dávnou známou. Jako poslední vstoupí do hotelového pokoje číslo 719 otec, který přemlouvá dceru, aby vylezla z koupelny a vrátila se na svatební obřad.

Malá scéna je komorní a emoce si diváci užili zblízka. Režisér to připodobnil k zážitkové turistice, kterou si oblíbili Japonci. Turisté se posadí u cizích lidí v obývacím pokoji a sledují rodinu, jak žije. Neil Simon píše o obyčejných lidech. Nikdy nezačíná psát komedii, vždy nejdřív uvažuje o tragických rysech svých postav. Proto nejsou jeho hry jednoznačně jen komedie a mají víc rozměrů. (ČTK)

7.4.2013 08:36 Divadlo Buranteatr předvedlo premiéru hry Pán s kaméliemi

Premiéru romantické hry s tradičním námětem a netradičním zpracováním v sobotu viděli diváci od brněnského divadla Buranteatr. V sále Stadionu v Kounicově ulici předvedlo inscenaci Pán s kaméliemi na motivy hry Alexandra Dumase mladšího. V centru příběhu stojí Armand Duval, který je beznadějně zamilován do krásné kurtizány. Proto režisér Šimon Caban vyměnil v názvu dámu za pána, vysvětlili divadelníci novinářům.Záměnou se tak překvapivě mění nejen pojetí celé historie, ale i její konec.

Duval je v Cabanově pojetí, který je režisérem a zároveň autorem dramatizace, mladý muž, který se domnívá, že je poblázněný láskou, a má proto právo na svou milenku. "Sebestředný hrdina, který není zvyklý na odmítání, tápe ve vztazích, v nichž je dnes pro muže stále těžší najít své místo. Divokostí odhaluje svou nejistotu a křehkost, ale i žádostivost, sobectví a krutou, směšnou žárlivost," uvedl Caban.

V titulní roli vystoupil Michal Isteník, jenž ztvárnil hlavní úlohu malíře Alfonse Muchy také v Cabanově inscenaci Muchova epopej v Městském divadle Brno. Postava Duvala mu poskytuje bohaté herecké možnosti, je vypravěčem, hercem, přednášejícím, kritikem, naivou i cynikem. (ČTK)

7.4.2013 07:12 Pavel Bobek zpíval vsedě, pražská Lucerna aplaudovala ve stoje

Téměř zaplněný Velký sál pražské Lucerny s místy k sezení dnes v rámci festivalu Dvorana Country Radia aplaudoval vystoupení Pavla Bobka, kterého doprovodila skupina Roberta Křesťana Druhá tráva. Zatímco šestasedmdesátiletý zpěvák absolvoval většinu koncertu vsedě na židli, publikum ho odměnilo ovacemi vestoje.

"Sotva jsem se sem vyhrabal, ale jsem tady," přivítal nadšené diváky Bobek, kterému na schodech na jeviště pomohli dva asistenti. Populární zpěvák podobně jako nedávno na udělování Cen Anděl, kdy byl uveden do síně slávy, zazpíval písně Pojď stoupat jako dým nebo Ruby, nechtěj mi lásku brát.

"Tahle skladba vždy pro mě moc znamenala a znamená dodnes," podotkl Bobek, který během přibližně půlhodinového vystoupení posluchačům nabídl také titulní skladbu svého posledního alba Kruhy. To vyšla loni, přestože před třemi lety při přebírání zlaté desky za album Víc nehledám... Bobek prohlásil, že jde o jeho poslední album. Prodalo se ho přes 9000 nosičů a Bobek tehdy dobyl tuzemskou hitparádu ve svých dvaasedmdesáti letech, což je rarita. (ČTK)

6.4.2013 20:13 Olomoucký Majáles přinese stovku vystoupení

Majáles Univerzity Palackého přinese letos Olomoučanům desítky koncertů, divadelních představení, ale i výstav či sportovních klání. Během dvoudenní akce do města zavítá například kapela Vltava či američtí punkeři. Chybět nebude tradiční průvod v čele s králem. Stovka akcí se uskuteční na nádvoří Zbrojnice, v areálu letního kina či v Korunní pevnůstce. Majáles je součástí letošních oslav 440. výročí založení olomoucké univerzity. Informovali o tom zástupci univerzity.

Dvoudenní oslavu studentského života naplánovali pořadatelé na 7. a 8. května. "Nechceme pořádat akci pouze pro studenty, programem cílíme i na rodiny s dětmi a obecně na veřejnost. Využíváme toho, že středa 8. května je státní svátek a Olomoučané se tak mohou přijít bavit spolu se studenty," uvedl hlavní koordinátor oslav Ondřej Martínek.

Hudební program je naplánován na nádvoří Zbrojnice a v areálu Korunní pevnůstky, afterparty s živou i reprodukovanou hudbou pak v olomouckých klubech. Úterní scéna na Zbrojnici bude patřit mimo jiné neofolkařům Jananas, populární Vltavě nebo slovenským Lavagance, pevnůstka bude po oba dva dny zaměřená rockověji - vystoupí zde Staré pušky, Sunset Trail, američtí punkeři Rat City Riot, ale také kapela Umakart. "Celkem zahrají tři desítky kapel zastupujících snad všechny žánry, a mimo to připravujeme i zajímavou alternativní scénu," uvedl Martínek.

Na své si přijdou také milovníci divadla či filmu, pro které bude určen areál Letního kina Olomouc. Zde postaví své šapitó Divadlo Konvikt, pro zájemce budou připraveny také workshopy a večer se chystá promítání klasické české veselohry Limonádový Joe.

Tradiční korunovace krále Majálesu se uskuteční v úterý na Horním náměstí. Chybět nebude ani průvod v maskách za doprovodu hudebníků, divadelníků či zahraničních studentů směrem ke Zbrojnici. Jméno krále zatím organizátoři nechtějí prozradit.

Majáles Univerzity Palackého se letos uskuteční po roční pauze potřetí, poprvé jako dvoudenní akce. Celkem je do příprav zapojeno několik desítek studentů napříč osmi fakultami univerzity. Podrobnosti o programu, který čítá téměř stovku bodů, najdou zájemci na www.majales.upol.cz. (čtk)

6.4.2013 18:47 Výstava fotografií Jana Ságla ukazuje i život v disentu

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech dnes začala výstava fotografií Jana Ságla nazvaná Tanec na dvojitém ledě. Ukazuje život českého disentu kolem skupiny The Plastic People of the Universe v 70. letech i estetiku vlaštovek na drátech. Některé snímky jsou vystavené úplně poprvé, uvedla Jana Zajoncová z galerie. Výstava potrvá do 1. září.

"Jednou se udělal pořádný led, ale pak přišla obleva, odtálo to a pak zase přišel mráz a po něm se vytvořila taková krustička, po které jsme lítali. Začalo se to s námi houpat, ale my jsme předstírali, že je pod krustou ještě starý pevný led a nic se nám nemůže stát, i když jsme tušili, že tam asi tak pevný led není...," popsal Ságl inspiraci pro název své výstavy.

"Dvojitý led" je ale podle něj hlavně metafora, i pro život za normalizace. "Dvojitý led je hlavně o hře, kdy se sám v sobě přesvědčíš a utvrdíš v tom, že nebude žádný průšvih. Sice víš, že tam nakonec zahučíš, ale chceš věřit tomu, že tě nedostanou. Dostali nás úplně všechny, uvedl fotograf narozený v roce 1942 v Humpolci.

Pracoval jako nezávislý fotograf pro časopisy Výtvarná práce a Výtvarné umění. Na přelomu 60. a 70. let Ságl začal dokumentovat prostředí českého undergroundu a disentu, jeho žena, výtvarnice Zora Ságlová, je sestrou básníka a hudebníka Ivana Martina Jirouse. Fotografoval prostředí undergroundových kapel The Primitives Group a The Plastic People of the Universe. "Do roku 1976 vznikala série fotografií, které dokumentují akce a koncerty obou kapel a s nimi zachycují jejich přátele a příznivce z řad osobností českého undergroundu a disentu," uvedla Zajoncová.

Mnohé z nich jsou podle ní zveřejněny poprvé. "Svou lehkou atmosférou nedávají tušit, že vznikly v nelehkém období normalizačního Československa. Lidé na nich se svobodně baví, slaví a tančí, poddali se oné iluzi zdánlivě bezpečného dvojitého ledu, který pod nimi ale pomalu praská," dodala galeristka.

Výstavu doplňují dva samostatné cykly ze 70. let. Série Domovní prohlídka vznikla jako reakce na neustálou hrozbu zatýkání. Fotografie a negativy pokládal Ságl za dávno ztracené, protože je před hrozbou domovní prohlídky ukryl pod podlahou i mezi známými. Našly se až vloni.

Druhý cyklus Vlaštovky zachycuje ptáky na elektrickém vedení. Hlavním zájmem Ságlových snímků se nakonec stala krajina, kterou fotil i pro zahraniční periodika. Jeho dílo je zastoupené ve sbírkovém fondu českých i světových galerií. (čtk)

6.4.2013 17:56 Zemřel španělský režisér Luna, který objevil Penelope Cruz

Ve Španělsku dnes zemřel známý režisér Josep Joan Bigas Luna, jehož film Šunka, šunka z roku 1992 objevil pro filmový svět herce Penelope Cruzovou a Javiera Bardema. Oznámila to tisková agentura Europa Press a španělská televizní a rozhlasová společnost RTVE s odvoláním na sdělení rodiny.

Luna zemřel dnes ráno u sebe doma v Riera de Gaia na severovýchodě Španělska. Bylo mu 67 let a podlehl po dlouhém boji rakovině. Bigas Luna se narodil v Barceloně 19. března 1946 a stal se jedním z nejvlivnějších španělských filmařů.

Svůj první celovečerní film Tetování natočil v roce 1976, kdy mu bylo třicet. Za snímek Šunka, šunka dostal Stříbrného lva na filmovém festivalu v Benátkách a ocenění poroty na festivalu v San Sebastianu. Mezinárodní uznání si získaly i další jeho snímky.

Kontroverzní filmař, považovaný za mistra erotických scén, začínal jako režisér krátkých filmů. Odborné kinematografické vzdělání neměl, vystudoval průmyslový a interiérový design. Od počátku 70. let se věnoval návrhářství nábytku, vystavoval fotografie a působil jako pedagog. (čtk)

6.4.2013 16:25 Městské divadlo v Brně chystá Dona Juana i Flashdance

Devět inscenací včetně pěti českých a jedné světové premiéry připravuje na příští sezonu brněnské Městské divadlo. Muzikálové fanoušky potěší například tituly Flashdance a Don Juan. "Vedle inscenací nových připravujeme pro diváky i poklady divadelní historie ve zcela současných výkladech," sdělila mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Muzikál Flashdance, který vychází ze stejnojmenného filmu, uvede Městské divadlo Brno počátkem příští sezony jako první scéna na evropském kontinentu. Nový romanticko-historický muzikál Don Juan připravují autoři Vašo Patejdl, Ivan Hubač, Eduard Krečmar a Martin Hrdinka. Jejich společné dílo si v Lidické ulici odbude světovou premiéru.

Městské divadlo se při sestavování dramaturgického plánu rozhodlo ještě pro dva další muzikály. Prvním z nich je hudební veselohra Sliby chyby, druhým hororová parodie Mladý Frankenstein. Oba tituly se v posledních letech s úspěchem hrají po celém světě.

Činohra se chystá například na černou komedii Rekviem za nesmrtelného. Režisérka Hana Burešová ji nastuduje v české premiéře. Z klasických látek si divadelníci vybrali Strýčka Váňu od Antona Pavloviče Čechova a Krále Leara Williama Shakespeara. Nabídku Městského divadla na příští sezonu doplňují detektivka Podivný případ se psem a komedie Dvojitá rezervace. (čtk)

6.4.2013 15:42 Česká filharmonie koupila do Rudolfina nové klavírní křídlo

Česká filharmonie zakoupila do Rudolfina nové koncertní křídlo Steinway model D v hodnotě 3,5 milionu korun. Vedení filharmonie vybralo nástroj s pianisty Ivo Kahánkem a Kirillem Gersteinem v pátek v hamburském sídle firmy Steinway. Křídlo tak doplní pětici koncertních klavírů, které mají sólisté v Rudolfinu k dispozici. Nástroj zakoupilo pro filharmonii ministerstvo kultury, které je jejím zřizovatelem. Informoval o tom generální ředitel ČF David Mareček.

"Vybrali jsme model D, největší koncertní nástroj, který bude sloužit ve Dvořákově síni. Jde o obnovu klavírního parku po deseti letech, což není sice optimální, protože by se to mělo měnit po šesti až sedmi letech, nicméně jsme vděčni, že se to podařilo," řekl Mareček.

Návštěvníci koncertů uvidí nové koncertní křídlo až na začátku příští sezony. Nástroj sice bude do Rudolfina převezen v nejbližších týdnech, musí se však v prostorách síně aklimatizovat.

Zástupci filharmonie vybírali nástroj přes čtyři hodiny, pomáhal jim v tom i klavírní ladič Rudolfina Jan Machart, který se o křídla stará. "Je to zodpovědné. Nejdříve se vylučuje, jaký nástroj se zvolí, a pak se volí mezi dvěma. My jsme se všichni poměrně rychle shodli na jednom," uvedl Mareček, který původně hru na klavír studoval.

Z pětice křídel se v Rudolfinu používají na sólové koncerty dva. Jsou číslované podle toho, jak byly pořízeny; čím nižší číslo, tím starší klavír. Na koncerty se používá Steinway číslo 3, který vybíral ještě někdejší šéfdirigent ČF Vladimir Ashkenazy, nebo číslo 5, který je nejnovější. K nim přibude nyní pořízené. (čtk)

6.4.2013 14:37 Bondovský herec Daniel Craig bude účinkovat na Broadwayi

Představitel Jamese Bonda Daniel Craig si zahraje na Broadwayi ve hře Zrada, jejímž autorem je britský nositel Nobelovy ceny za literaturu Harold Pinter.

Craig, který už několik let ztvárňuje roli agenta Jejího Veličenstva 007, nastoupí do newyorského divadla Barrymore Theatre na podzim. Jeho hereckou partnerkou v představení bude Rachel Weiszová.

Hra Zrada, pojednávající o milostném trojúhelníku, patří mezi nejznámější tvůrčí počiny Pintera, jenž zemřel v roce 2008. Drama zfilmoval před 30 lety režisér David Hugh Jones, který do hlavních rolí obsadil Jeremyho Ironse, Patricii Hodgeovou a Bena Kingsleyho. (čtk)

6.4.2013 13:30 Festival Polička Jazz nabídne sedm koncertů

Celkem sedm vystoupení čeká návštěvníky letošního 17. ročníku festivalu Polička jazz. Zahájí jej 10. dubna tanečně-hudební projekt skupiny VerTeDance s názvem Kolik váží vaše touha? Za pozornost ale stojí určitě všechny koncerty, řekla Alena Báčová, ředitelka Tylova domu, kde se přehlídka koná.

Kromě českých hudebníků vystoupí i dvě formace ze Slovenska, Lucia Ludžinská s Borisem Čellárem s projektem Quintessence a Silvia Josifoska se skupinou Band. "Slovenky jsou po umělecké a hudební stránce špičky," uvedla Báčová.

Podle počtu prodaných vstupenek je zatím největší zájem o vystoupení populárního Ondřeje Havelky a skupiny Melody Makers. Na programu jsou ale i další známá jména, například Jazz Q Martina Kratochvíla s Oskarem Petrem nebo Pražský Big Band Milana Svobody. "Nechci ale vyzdvihovat některá jména, jeden vedle druhého jsou vynikající," míní Báčová.

Festival končí 13. dubna, podrobný program je zveřejněn na stránkách města. Jako doprovodný program připravili pořadatelé výstavu fotografií Ivana Prokopa s názvem Nejen jazz. Soubor portrétů hudebních osobností představuje ukázku z jeho více než třicetileté tvorby (čtk)

6.4.2013 11:58 Zahraniční festivaly uvedou filmy od Hřebejka i Fornayové

Během jara čeká řadu českých filmů účast na zahraničních festivalech. Nechybí mezi nimi festival nezávislého filmu v Římě, německý festival GoEast zaměřený na východní a střední Evropu či přehlídka krátkých animovaných snímků FilmFest Dresden. Mnohé byly přijaty do soutěží, jiné budou mít mezinárodní premiéru, řekla Daniela Hurábová z Českého filmového centra.

Na 37. ročníku MFF v Hongkongu mohli diváci vidět v programové sekci World Cinema - Global Vision komedii Jana Hřebejka Svatá čtveřice. Festival, který skončil 2. dubna, je jednou z nejuznávanějších platforem pro asijské filmaře i profesionály a diváky z celého světa. Zajímavým česko-slovenským počinem je film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer, který odstartoval svoji dráhu hlavní cenou na MFF v Rotterdamu. Z 18. ročníku MFF Vilnius zaměřeného na kinematografii střední a východní Evropy si přivezl cenu z hlavní soutěžní sekce. Promítal se tam i animovaný snímek Michaely Pavlátové Tramvaj a Hřebejkova Svatá čtveřice.

V těchto dnech se koná mezinárodní festival nezávislého filmu v Římě, kde se o cenu mezi desítkou soutěžních titulů uchází česko-slovenský film Don’t Stop režiséra Richarda Řeřichy. V Torontu se na přelomu dubna a května na největší přehlídce dokumentárního filmu Severní Ameriky Hot Docs představí nový dokument Adama Oľhy nazvaný Nový život, který vznikl letos v česko-slovenské koprodukci.

Ve Wiesbadenu se na 13. ročníku GoEast festivalu filmů střední a východní Evropy od 10. do 16. dubna v soutěži objeví sociální drama Poupata Zdeňka Jiráského a dokument Pevnost Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské. Loni se stal nejlepším snímkem mezinárodního festivalu v Jihlavě. Mezi projekcemi pro děti bude uveden režijní debut producenta Petra Oukropce Modrý tygr. Přehlídka GoEast uvede také ve speciálním programu film Věry Chytilové Sedmikrásky.

Významným festivalem krátkého animovaného filmu je 25. ročník FilmFest Dresden, který nabídne v soutěži Tramvaj Michaely Pavlátové a v sekci Open Stage studentský film Zuzany Bahulové nazvaný Otto Wichterle. V součinnosti s Národním filmovým archivem tam bude promítnuta desítka českých animovaných filmů z let 1933-1945. (čtk)

6.4.2013 09:17 Beyoncé nazpívala remake hitu Amy Winehouse

Americká zpěvačka Beyoncé nazpívala pro novou filmovou adaptaci románu Velký Gatsby verzi hitu své zesnulé britské kolegyně Amy Winehouseové Back to Black. Jedenatřicetiletá zpěvačka nový song nahrála společně se 37letým rapperem, jenž si říká André 3000, informovala americká média.

Velký Gatsby má letos zahajovat filmový festival ve francouzském Cannes.

Hlavní role se ve snímku režiséra Baze Luhrmanna ujal Leonardo DiCaprio. Hudbu k filmu produkoval rapper Jay-Z, manžel Beyoncé. Další písně zpívají například Lana Del Reyová a Jack White. (čtk)

5.4.2013 15:30 DiCaprio a Hanks připravují film o Gorbačovovi

Film o bývalém šéfovi sovětské komunistické strany a zároveň prvním a posledním prezidentovi SSSR Michailu Gorbačovovi mají v plánu natočit američtí herci a producenti Leonardo DiCaprio a Tom Hanks. Podle amerického filmového serveru deadline.com má být tématem filmu rozpad Sovětského svazu a konec studené války. Sám Gorbačov má být v projektu konzultantem, podle ruského tisku ale bývalý šéf SSSR zatím o filmu nic neví.

Scénář k filmu napsal John Shiban, který je tvůrcem westernového seriálu Peklo na kolech a sci-fi seriálu Akta X známého i v České republice. Podnět k přípravám snímku dalo údajně osobní setkání DiCapria s Gorbačovem před dvěma lety v Berlíně. Sovětský vůdce se už v jednom DiCapriově filmu objevil, v roce 2007 účinkoval v dokumentárním ekologickém snímku nazvaném 11. hodina.

Na přípravách filmu spolupracuje s DiCapriem a Hanksem společnost HBO Films. Ani jeden ze dvou slavných producentů se prý ale ve filmu jako herec neobjeví. Termín dokončení výroby ani uvedení do kin zatím nebyl stanoven.

Dvaaosmdesátiletý Gorbačov navíc o přípravách filmu nic neví. "Nic jsem zatím o takových plánech neslyšel, žádné kontrakty jsem nepodepsal a nikdo se na mě s žádostí o konzultace neobrátil," řekl dnes agentuře Interfax. Dodal ale, že by proti natočení takového filmu námitky neměl. "Nebyl by to první pokus uchopit toto téma, ale ztvárnit je objektivně se zatím nikomu nepovedlo," prohlásil.

Podle amerického serveru InsideTV se připravuje ještě jeden film věnovaný osobě Michaila Gorbačova. Natáčet ho má režisér Mike Newell a jeho tématem má být sovětsko-americký summit v Reykjavíku v roce 1986, který významně přispěl k ukončení studené války. Gorbačova má ztělesňovat Christoph Waltz, někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana Michael Douglas. (ČTK)

5.4.2013 14:05 Před 70 lety poprvé vyšel Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho

Stále nové generace výtvarníků a filmařů se touží zmocnit půvabu knihy Malý princ francouzského tvůrce Antoina de Saint-Exupéryho. Tato filozofická pohádka o dítěti v dospělém člověku neztrácí s léty své kouzlo a Saint-Exupéry ji i sám ilustroval.

Aristokrat, spisovatel a záložní pilot Saint-Exupéry na začátku druhé světové války stvořil rukopis Malého prince během pobytu ve Spojených státech po kapitulaci Francie. Odjel tam se záměrem přesvědčit tamní vládu, aby vstoupila do války proti nacistickému Německu. Kniha je nejčtenějším a nejpřekládanějším dílem z francouzštiny; ve Francii ji zvolili nejlepší knihou 20. století. Byla přeložena do 250 jazyků a dialektů včetně Braillova písma. Ročně se jí prodá přes milion výtisků a s celkovým počtem před 140 milionů kopií je jednou z nejprodávanějších knih všech dob.

Vyšla rok před autorovou smrtí a od té chvíle dodnes byla adaptována do všelijakých podob včetně audionahrávek, divadelních her, filmů či baletu. V roce 2008 vznikl i grafický román, který podle knihy nakreslil francouzský výtvarník Joann Sfar. O pozdější světové proslulosti Malého prince se ale jeho autor nedozvěděl. V roce 1944 odjel do severní Afriky a znovu se pustil do létání jako člen výzvědné letky Svobodných Francouzů. Velitelé mu povolili osm startů. A z posledního, 31. července 1944, se nevrátil. (ČTK)

5.4.2013 12:26 Předkapelou skupiny Bon Jovi budou Support Lesbiens

Pražský koncert americké skupiny Bon Jovi, který se uskuteční 24.června v Synot Tip Aréně v pražském Edenu, zahájí v roli předskokana Support Lesbiens. Do metropole zavítají Bon Jovi v rámci světového turné Because We Can, které začalo v únoru v Severní Americe. Support Lesbiens se představí v nové sestavě. Za pořadatele o tom informovala Kateřina Dědková.

Na pódiu se Support Lesbiens představí v nové sestavě, kterou tvoří kytarista Hynek Toman, zpěvák Czenda Urbánek, klávesista Jan Andr, bubeník Radek Tomášek a baskytarista Filip Fendrych. "Kapely Bon Jovi si nesmírně vážím. Její hity si zpívají lidé po celém světě už od 80.let a po třiceti letech stále stejně suverénně vyprodává stadiony na všech kontinentech," uvedl kytarista Hynek Toman.

"To, o čem každá kapela na počátku své kariéry sní, Bon Jovi naplnili bezezbytku hned několikanásobně. Přestože by už mohli jen těžit ze své pozice, na své hudbě i koncertech stále tvrdě pracují a fanoušky neustále překvapují něčím novým," dodal. Nový program Bon Jovi nabídne hity jako Livin' on a Prayer, It's My Life, You Give Love a Bad Name, Who Says You Can't Go Home a také několik nových skladeb z alba What About Now. (ČTK)

5.4.2013 10:53 Moravská galerie představuje rakouského fotografa Koppitze

Dílo fotografa Rudolfa Koppitze představuje nová výstava v Moravské galerii v Brně. Koppitz se narodil v německy mluvící rodině na Bruntálsku, ale většinu tvůrčího života prožil v Rakousku, kde dodnes patří k nejuznávanějším fotografům své generace. Právem jej však lze řadit na přední místa i v rámci dějin české fotografie, řekli dnes novinářům tvůrci výstavy.

Koppitzova díla jsou charakteristická důrazem na formu, precizním technickým zpracováním a hrou se světlem a stíny. Výstava mapuje jeho celoživotní tvorbu, od raných fotografií krajiny, na kterých si zkoušel složité technické postupy, až po slavné akty včetně nejznámější Studie pohybu. Zajímavostí jsou letecké snímky, které Koppitz pořizoval jako průzkumný fotograf za první světové války. "Při pohledu na záběry ze vzduchu si ani neuvědomíme, jak nebezpečné bylo jejich získávání," uvedla autorka výstavy Monika Faberová.

Koppitz (1884 až 1936) patřil k zastáncům tradicionalistické umělecké fotografie a příliš se neztotožňoval s dobovou avantgardou. Vycházel spíše z vídeňské secese a symbolismu, později směřoval k realističtější a dokumentárně zaměřené tvorbě. Nejvýznamnější jsou jeho inscenované, často skupinové akty, ale pozornost si podle odborníků zaslouží také krajiny, autoportréty, snímky se sportovní tematikou a fotografie ze života na rakouském venkově.

Koppitzovo dílo, zejména záběry z venkova, se po umělcově smrti objevovalo také v nacistických publikacích. "O Koppitzových vlastních politických názorech ovšem nic nevíme," řekla Faberová.

První Koppitzovu monografickou výstavu v Česku doprovází katalog s uceleným přehledem celoživotního díla. Ve výstavních síních Pražákova paláce je přibližně 150 fotografií. Největší část zapůjčil vídeňský Photoinstitut Bonartes, který spravuje většinu Koppitzovy pozůstalosti. Expozice potrvá do 7. července. (ČTK)

5.4.2013 09:08 České muzeum hudby uvede barokní operu Siface od Nicoly Porpory

Novodobá premiéra barokní opery Siface od skladatele Nicoly Porpory a libretisty Pietra Metastasia se uskuteční 10. května v sále Českého muzea hudby v Praze, kde poprvé zazněla před 284 lety. Účinkovat budou hudebníci mezinárodního souboru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka. Režie a barokní gestika jsou dílem Zuzany Vrbové. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu barokních umění Český Krumlov Jiří Kiprý.

Pražské představení je součástí 6. ročníku festivalu. Od 20. do 22. září budou také tři představení Siface v zámeckém divadle v Českém Krumlově. "Archivy jsou plné neznámých oper, jde o to si vybrat. Snažíme se sáhnout po nehraných věcech, které mají nějaký vztah k Čechám a Moravě," řekl ČTK Macek, který dílo nastudoval podle původních partitur. V Praze Siface poprvé slyšeli hosté mecenáše umění hraběte Františka Antonína Šporka pozvaní do jeho divadla v roce 1729, pouhé tři roky po premiéře v Benátkách.

Titulní postavou opery je Syfax (italsky Siface), vládce starověké Numidie, království na území dnešního Alžírska a části Tunisu. Spíše než historické události jsou však námětem opery milostné vztahy despotického krále k jeho manželce a milence. Po pražském uvedení Siface v částečném scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Prostory Českého muzea hudby místo zavedených operních scén pořadatelé podle svých slov zvolili z finančních důvodů. Rozpočet festivalu se od jeho vzniku podle ředitele Kiprého ztrojnásobil na současných 2,4 milionu korun. (ČTK)

5.4.2013 07:41 GASK ukáže práce umělců inspirovaných odkazem fotografa Tichého

Více než stovka evropských i amerických umělců zajímajících se o dílo svérázného českého fotografa Miroslava Tichého vystaví od neděle své práce v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Expozice Images for Images (Obrazy za obrazy) představí sbírku současného umění z nadace Tichý Oceán, kterou založil Čechošvýcar Roman Buxbaum. Ředitelka GASK Jana Šorfová dnes novinářům řekla, že jde o ještě rozsáhlejší výstavu, než byla Europa Jagellonica, která se loni stala nejnavštěvovanější v zemi. Vedení galerie očekává, že Images for Images bude mít podobný úspěch.

Tichý (1926 až 2011) díky svému nekonformnímu způsobu života a specifické tvorbě přitahoval mnohé tuzemské i zahraniční umělce. Ti ho navštěvovali a vyměňovali s ním svá díla, po jeho smrti v této výměně pokračoval jeho podporovatel a sběratel Buxbaum, který jako dítě bydlel v umělcově sousedství.

"On byl kamarád mého strýčka a měl v našem domě ateliér, babička mu ho dala k dispozici, když se v 50. letech vrátil z blázince, a tam on pracoval. Takže k nám chodil každý den na oběd a moje první vzpomínky jsou z perspektivy tříletého kluka, který si hraje pod stolem a kouká se na jeho boty," popsal Buxbaum své nejranější kontakty s Tichým. Později se začal o dílo Tichého zajímat a zachraňovat je před zničením. Většinu prací koupil od sousedky, která se o Tichého starala po smrti umělcovy matky. "Nejdřív jsem ji musel přesvědčovat, že ty fotky nesmí vyhodit, když uklízí, což bylo těžké, protože smrděly," zavzpomínal.

Buxbaum později ve výměnách děl pokračoval. Tak postupně vznikla rozsáhlá sbírka, která má jedno společné - všechna vyměněná díla pocházejí od umělců, kteří obdivují nejen Tichého práci, ale také jeho osobní postoj, vyhýbající se veřejnému uznání a řídící se pouze obsesí a tvůrčí vůlí. V Jezuitské koleji jich kurátor Zdenek Felix shromáždil kolem šesti stovek. Jejich autoři pracují s různými médii včetně fotografií, instalací a konceptů operujících se slovním materiálem. Nechybí ale třeba ani partitura od hudebníka Nicka Cavea.

Známá jména reprezentují Hans-Peter Feldmann a Thomas Ruff z Německa, Richard Prince, Lawrence Weiner a Alex Katz z USA, Fischli/Weiss ze Švýcarska, Araki a Hirakawa z Japonska, Christian Boltanski a Sophie Cale z Francie. Z českých autorů jsou zastoupeni Zbyněk Baladrán, Jiří David, Jitka Hanzlová, Krištof Kintera, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Helena van der Kraan, Dominik Lang a Václav Stratil. Expozice v bývalé Jezuitské koleji potrvá do 28. července. (ČTK)

4.4.2013 23:17 Zemřel Roger Ebert, guru filmové kritiky a držitel Pulitzerovy ceny

Ve Spojených státech ve čtvrtek zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických filmových kritiků Roger Ebert, bylo mu 70 let. Informoval o tom list Chicago Sun-Times, pro který Ebert 46 let pracoval. Trpěl rakovinou štítné žlázy."S obzvláště těžkým srdcem oznamujeme, že zesnul legendární filmový kritik Roger Ebert," napsal Chicago Sun-Times.

Po operaci přišel o značnou část spodní čelisti, nemohl mluvit a měl problémy s příjmem potravy. V úterý na svém blogu napsal, že kvůli návratu rakoviny bude muset s prací zvolnit. Tehdy uvedl, že běžně napíše ročně 200 kritik, ale v loňském roce jich bylo přes 300.

Eberta znají i mnozí filmoví fanoušci v Česku. V roce 2002 se jako porotce zúčastnil 37. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Podle internetové encyklopedie Wikipedia je Ebert vůbec prvním nositelem prestižní Pulitzerovy ceny za kritiku a v roce 2005 se stal prvním filmovým kritikem s vlastní hvězdou na známém chodníku slávy v Hollywoodu. (ČTK)

4.4.2013 19:51 Francouzský velvyslanec udělil vyznamenání Haně Hegerové

Velvyslanec Francie v České republice Pierre Lévy ocenil dnes přední českou šansoniérku Hanu Hegerovou a udělil jí insignie komandéra Řádu za zásluhy. Medaili s diplomem předal jejímu vnukovi Matouši Hegerovi, který jí vyznamenání odevzdá v soukromí.

Toto uznání je podle Lévyho oceněním celoživotního díla zpěvačky, která interpretací francouzských šansonů významně přispěla k poznání francouzské hudby v Československu a později v České republice. "Francie si přeje ocenit kvality a zásluhy Hany Hegerové, zejména pak její významné přispění k propagaci francouzského šansonu a francouzské kultury obecně, a povyšuje ji na komandéra Řádu za zásluhy," uvedl Lévy.

Vyznamenání založil v roce 1963 Charles de Gaulle. Je oceněním za mimořádné zásluhy, vojenské nebo civilní, prokázané francouzskému národu. Má tři hodnosti, rytíř, důstojník a komandér, a dvě kategorie, velkodůstojník a velkokříž. Mezi českými držiteli jsou například bývalí velvyslanci ve Francii Jaroslav Šedivý, Pavel Fischer a Petr Janyška, dále novinář Petr Uhl, překladatel Karel Kraus a politolog Jacques Rupnik. Loni v listopadu jím byla vyznamenána mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. (ČTK)

4.4.2013 18:00 Fond kinematografie rozdělil osmi filmům jen 23,5 milionu Kč

Situace Státního fondu kinematografie je i nadále kritická. Po začátku platnosti nového zákona o audiovizi totiž stále čeká na notifikaci nového systému v Bruselu a nové filmové projekty nemůže dostatečně finančně podpořit. Koncem března členové rady fondu rozhodli alespoň o navýšení osmi projektů, jimž loni kvůli nedostatku peněz udělili symbolicky jednu korunu. Celkem mezi ně rozdělili 23,5 milionů korun. ČTK to dnes oznámila mluvčí rady Tereza Czesany Dvořáková.

Šest milionů korun získala společnost Tvorba film na snímek Domácí péče, 3,5 milionu Axman production na film Kukuřičný ostrov a po třech milionech Jan Svěrák na pohádku Tři bratři, společnost Vernes na snímek Binderiana, Evolution films na projekt nazvaný Díra u Hanušovic a Slobodanka Radun na film nazvaný My2. S jedním milionem mohou počítat Irena Pavlásková (Fotograf) a Petr Nikolaev (Cyril a Metoděj). Zákon sice stanovil nové zdroje pro financování české kinematografie, ty však letos ani v následujících letech nedosáhnou bez státní dotace výše nezbytné k podpoře výroby filmů, konání festivalů, digitalizaci kin či zachování a zpřístupňování národního filmového dědictví.

Podle Dvořákové je letošní situace kritická, protože rozpočet počítá s disponibilními zdroji pro nové projekty (mimo program filmových pobídek pro zahraničí a české velkorozpočtové projekty) ve výši pouhých 150 milionů korun. Ty jsou navíc sníženy o částku, kterou rada rozdělila mezi takzvané jednokorunové projekty. "Odborná veřejnost nicméně předpokládá, že výše udržitelné podpory českého filmu by se měla pohybovat okolo 300 milionů korun," uvedla mluvčí. Rada fondu zatím připravuje nový statut, v březnu spustila webové stránky a schválila koncepci rozdělující finanční prostředky na letošní rok. Paralelně tým pracuje na přípravě dlouhodobé koncepce stanovující priority podpory kinematografie v následujících šesti letech. (ČTK)

4.4.2013 15:12 Horácké divadlo uvede Hubovy Tučňáky na arše

Horácké divadlo v Jihlavě uvede v pátek na malé scéně premiéru komedie Ulricha Huba Tučňáci na arše. Hru v překladu Michala Kotrouše nastudovala mimo dramaturgický plán režisérka Kateřina Dušková. V rolích tučňáků se divákům představí Lenka Schreiberová, Jakub Škrdla a Zdeněk Stejskal. ČTK to dnes oznámila Naděžda Marková z vedení divadla.

"Tři tučňáci se sešli u Noemovy archy kvůli blížící se potopě světa. Jenže na archu smí od každého druhu zvířat pouze pár a tučňáci jsou tři," poodhalila zápletku Dušková. Roli holubice ztvární Tereza Otavová, Petr Soumar se představí jako Noe. Na výpravě představení spolupracovali Pavel Kocych a Kristina Matre Křížová.

Německý autor Ulrich Hub je hercem, režisérem a dramatikem. Píše filmové scénáře, divadelní i rozhlasové hry. Za hru V osm u archy získal v roce 2006 Německou divadelní cenu v oblasti divadla pro děti a mládež. Stejnojmenná rozhlasová verze byla vyhlášena nejlepší dětskou rozhlasovou hrou. Poslední premiérou Horáckého divadla v této sezoně bude 11. května komedie Michaela Frayna Bez roucha. (ČTK)

4.4.2013 13:38 Kapela J.A.R. v pražském Lucerna Music Baru nabídne JApRíl

Kapela J.A.R, která příští rok oslaví pětadvacáté výročí svého trvání, ve čtvrtek v pražském Lucerna Music Baru nabídne program JApRíl. V jeho rámci nabídnou program složený ze svých největších hitů z předchozích desek. Nové album J.A.R. údajně připravují na příští rok.

Poslední koncert v Praze s názvem Vidět Bohy, konec světa! J.A.R. absolvovali loni 17. listopadu v zaplněném Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupení bylo částečně volební kampaní prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, přestože bylo původně avizováno jako start konce světa, který měl podle mayského kalendáře nastat loni 21. prosince.

Svůj první koncert měla kapela shodou okolností 17. listopadu 1989 na smíchovské diskotéce U Holubů. O událostech, které se odehrály na Národní třídě, se tak její členové dozvěděli až druhý den. Soubor J.A.R. nefunguje jako klasická kapela, ale spíše jako příležitostná setkání předních českých jazzmanů a hudebních producentů. (ČTK)

4.4.2013 12:44 Na zájezdu kubánského baletu emigrovalo sedm tanečníků

Na turné prestižního Kubánského národního baletu po Mexiku emigrovalo sedm tanečníků. Šest z nich pak překročilo hranice do Spojených států. Uprchlými jsou podle agentury Reuters dva muži a pět žen ve věku 20 až 24 let. "Ano, je to pravda, těch sedm zůstalo v Mexiku. Uprchli, taková je skutečnost," uvedl mluvčí souboru, jenž si nepřál být jmenován. Národní balet je chloubou kubánského komunistického režimu.

Podle amerického serveru www.cafefuerte.com překročilo šest tanečníků hranice do USA a nyní jsou v Miami. Toto město na Floridě je centrem kubánské exilové komunity. Jeden člen souboru zůstal v Mexiku.

Kubánský národní balet vyznává klasický styl a je líhní prvotřídních tanečníků, kteří pravidelně vyrážejí na světová turné. Během let jich mnoho zůstalo v cizině a připojilo se k zahraničním souborům. Kubánský národní balet založila v roce 1948 legendární Alicia Alonsová, která je ve svých 91 letech stále uměleckou ředitelkou souboru, ačkoli je téměř slepá. (ČTK)

4.4.2013 12:09 Mladí Ladí Jazz v Praze, přijedou Paris Combo nebo Poogie Bell

Pět jazzových večerů v Praze nabídne festival Mladí Ladí Jazz, který začíná dnes a potrvá do 3. května. Vystoupí třeba Dan Bárta po boku výjimečných hudebníků z Robert Balzar Trio, francouzská kapela Paris Combo, slovenský baskytarista Juraj Griglák za doprovodu světoznámého bubeníka Poogieho Bella a dalších muzikantů či rakouský Radio String Quartet Vienna kombinující vážnou hudbu a jazz.

Součástí festivalu bude opět Jazz Fruit, soutěž pro mladé hudebníky, která má za cíl podpořit rozvoj talentů finančním darem v celkové výši 35 000 korun. Dar jim ve spolupráci s nahrávacím studiem 3bees a Svazem autorů a interpretů umožní nahrát debutové album, a tím přispět k rozvoji další kariéry. Letos poprvé bude soutěži věnován samostatný večer, a to 19. dubna, kdy vystoupí tři finalisté Jazz Fruit. Více informací najdou zájemci na www.mladiladijazz.cz.

Rovněž loni představil třetí ročník festivalu Mladí Ladí Jazz tuzemské i zahraniční projekty, včetně britských Portico Quartet či nového alba Idy Kelarové. Právě křest alba Šunen Savore Kelarové a její skupiny Jazz Famelija byl před rokem vyvrcholením celého festivalu. (ČTK)

4.4.2013 11:43 Přehlídku patnáctiletých filmů v kině Aero zahájí Je třeba zabít Sekala

Dosud nepřekonaný rekordman Českých lvů Michálkův snímek Je třeba zabít Sekala, který si odnesl deset těchto křišťálových sošek, zahájí dnes vpodvečer v pražském kině Aero festival Patnáctky.

Potrvá do 7. dubna a nabídne přehlídku filmů, které s "novým" Aerem pojí rok jejich vzniku a letošní polokulaté výročí. A že byl rok 1998 pro film velmi úrodný, dokazují i další snímky, které uvede - Strach a hnus v Las Vegas, Lola běží o život, Idioti, Big Lebowski, Rodinná oslava a Milenci ze severního pólu.

Jako bonus Aero připravilo speciální akci pro všechny své vrstevníky, tedy patnáctileté diváky. Když u pokladny prokážou čerstvým občanským průkazem, že je jim právě 15 let, dostanou se do kina za symbolických 15 korun. Tuto možnost budou mít až do konce roku. (ČTK)

4.4.2013 10:07 Rolling Stones ohlásili turné po devíti severoamerických městech

Legendární britská kapela Rolling Stones ohlásila turné po devíti severoamerických městech. Neúnavní rockeři zahájí největší šňůru koncertů za posledních šest let v Los Angeles; datum má být oznámeno později. Poslední koncert odehrají 18. června ve Filadelfii.

"Stouni" pak 29. června vystoupí na slavném britském festivalu Glastonbury a 6. července odehrají koncert v londýnském Hyde Parku. Rockoví veteráni v rámci turné "50 and Counting" (50 a víc) zavítají také 5. května do kalifornského Oaklandu a poté do San Jose, Las Vegas, Anaheimu, kanadského Toronta, Chicaga a Bostonu.

Vstupenky na koncerty v Oaklandu, San Jose, Torontu a Chicagu jdou do prodeje už v pondělí. Zvláštním hostem kapely bude během turné kytarista Mick Taylor, jenž byl v letech 1969-1974 jejím členem. (ČTK)

4.4.2013 08:46 Na festival do Trutnova přijede "král bílého blues" John Mayall

Jednou z hvězd festivalu Open Air Trutnov, který se uskuteční 15. až 18. srpna v areálu Na Bojišti, bude legendární britský hudebník John Mayall. Učitel Erica Claptona, který v listopadu oslaví 80 let, v České republice vystoupil již několikrát, pod širým nebem se však představí poprvé. ČTK o tom informoval zakladatel festivalu Martin Věchet.

"Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Nyní bude mít tu čest letošní festival otevřít," uvedli pořadatelé s tím, že Mayall nepřímo stál u zrodu nejstaršího hudebního festivalu v ČR přezdívaného "Český Woodstock". "Když přijel v roce 1985 do tehdejšího Československa na své vystoupení v rámci Bratislavské lyry, bylo to v tehdejší době temna něco nevídaného a neslýchaného. Skoro zázrak. Neuvěřitelné. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který mne infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit, bez ohledu na okolnosti, velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo," sdělil Věchet.

Mayall v Trutnově stráví tři dny, poté odletí do Ameriky, kde žije. "Budeme mít tu čest jej ubytovat v našich wigwamech a s radostí budeme Johna hostit podhorskými surovinami a nápoji z našich teritorií," sdělil ve stylu indiánské image festivalu Věchet. (ČTK)

4.4.2013 07:01 Metalová královna Tarja vystoupí ve Zlíně třikrát s filharmonií

Bývalá frontmanka skupiny Nightwish, finská zpěvačka Tarja Turunenová, vystoupí od čtvrtka do soboty třikrát v sále Kongresového centra ve Zlíně. Kromě bubeníka Mikea Terrany ji v show nazvané Beauty and the Beat doprovodí zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, která je v Kongresovém centru doma. V neděli se na stejné vystoupení může těšit Kongresové centrum v Praze. Turunenová zahájila turné v sobotu v bulharské Sofii. Ve Zlíně je od neděle, od úterka s Terranou zkoušejí s filharmoniky.

"Je velmi snadné a příjemné s nimi pracovat," pochvalovala si po středeční zkoušce zpěvačka. Ve Zlíně hodlá natočit také své koncertní DVD z aktuálního turné. "Důvodem je krásná hala a tři vyprodané koncerty," doplnila s úsměvem Turunenová. Velký zájem o její show zpěvačku potěšil. Tři vyprodaná vystoupení za sebou v jednom městě prý ještě neměla. Pořádající agentura Pragokoncert původně plánovala pro Zlín jediné. Jenže původní termín 6. dubna byl záhy vyprodán, stejně tak další 4. dubna. Pořadatelé se nakonec dohodli i na třetí show 5. dubna. Navíc na každý koncert do sálu přidali bezmála stovku dalších křesel.

Publikum se může těšit na tradiční mix vážné hudby, metalu, rockových hitů klasických kapel jako například Queen a Led Zeppelin, ale i muzikálů. Chybět nebude Tarjina sólová tvorba i některé skladby Nightwish. (ČTK)

3.4.2013 21:17 Mezinárodní porotu Finále Plzeň povede Richard McCallum

Předsedou mezinárodní poroty celovečerních hraných a animovaných filmů festivalu Finále, jejíž členové zhodnotí jedenáct ze 24 domácích snímků natočených od loňského dubna, bude Richard McCallum, producent série Star Wars: Epizody I-III. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři této přehlídky, která se v Plzni uskuteční od 21. do 27. dubna.

"Připomeneme všechny nové české celovečerní filmy a výběr z dokumentů, nejzajímavější současné německé hrané i dokumentární snímky, rarity Víta Klusáka a Filipa Remundy a zařadíme premiéru dílu Všechnu moc lidu Stalinovi Roberta Sedláčka a Pavla Kosatíka z televizního cyklu České století. Uskuteční se výstava velkoformátových fotografií k pětasedmdesátinám Jiřího Menzela a projekce jeho filmů pod širým nebem, autorská čtení Emila Hakla, Jaroslava Rudiše a Vlasty Třešnáka. Během sedmi dnů nabídne 26. ročník festivalu projekce 170 snímků," uvedl ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Rozpočet podle něj převyšuje osm milionů korun.

Své pocty budou na festivalu mít režisérka, scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová, která by se letos dožila 90 let, spisovatel Pavel Kohout, který oslaví pětaosmdesátiny, a výtvarník a režisér Břetislav Pojar, jemuž by letos bylo také 90 let. Sekce Křídla slávy nabídne kromě Menzelových snímků filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Krejčíka. Uskuteční se také sekce určená filmovým profesionálům s cílem vytvořit společnou platformu mezi českým a zahraničním filmovým průmyslem. Nové české dokumenty posoudí porota vedená německým režisérem, scenáristou a producentem Hansem-Erichem Vietem. Z 66 titulů bylo do soutěže vybráno 19.

"Výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela vychází z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů z jeho soukromého archivu a připomene výrazné momenty jeho kariéry. Následně pak poputuje do dalších měst," uvedla filmařova žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová. Koncem května bude s premiérou jeho snímku Donšajni zahájena v Praze a pak snad i v Brně a Ostravě.

Festivalové akreditace umožňující vstup až na čtyři projekce denně jsou v prodeji, od 8. dubna budou k dostání jednotlivé vstupenky. Festival se poprvé konal v roce 1968 a po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na jeho tradici se podařilo navázat až po listopadu 1989. (čtk)

3.4.2013 20:42 Držitel Thálie Jan Kříž si zahraje v novém muzikálu Mauglí

Držitel ceny Thálie za rok 2012 v kategorii muzikál Jan Kříž uspěl v konkurzu do muzikálu Mauglí... jsme jedné krve, který na motivy knihy Rudyarda Kiplinga pro pražské Divadlo Kalich napsala dvojice Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová. Režisérem bude tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), premiéra je plánována na 12. září. Trpišovský uvedl, že v konkurzu hledají výrazné herecké typy, "podivíny", kteří kromě kvalitního zpěvu a schopnosti zvládat svoje tělo mají dar improvizace s potřebnou dávkou humoru.

"S tvůrci jsem již na své účasti dohodnutý, jenom ještě přesně nevím, kterou ze dvou různých postav ztvárním, možná že také obě," řekl dnes Kříž.

Na ztvárnění více postav je osmadvacetiletý herec zvyklý. Například v muzikálu Johanka z Arku alternuje ve třech rolích. Prestižní Thálii obdržel za roli Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda Divadla Kalich. Ve stejné inscenaci alternuje jako dýdžej Vince Fontaine. "Obě role jsou hezké, ale náročné, protože každá představuje jiný druh komiky. Nemám hereckou školu, takže se nevyhýbám žádné příležitosti se něco nového naučit. Danny je v tomhle komplexní výzva, člověk musí tančit, zpívat i hrát," uvedl Kříž.

Thálie si prý velmi váží jako ocenění své práce a povzbuzení do další kariéry. Postava Dannyho je publiku známá díky filmovému zpracování Pomády s Johnem Travoltou. Proto pro Kříže bylo obtížné najít k roli správný přístup. "Musíte citovat, ale ne kopírovat nebo parodovat zdánlivě povrchní věci, jako je hrání s vlasy nebo Travoltův typický smích. Pomáda má tu výhodu, že se v ní citovat dá, což ve vážném divadle nejde, protože to diváka odvádí od divadelního zpracování k filmu," uvedl.

Kříž na sebe loni v prosinci nedobrovolně přitáhl zájem médií, když při představení Robin Hood spadl z kladky do hlediště a kromě něj bylo zraněno několik diváků. "Člověk se snaží budovat hereckou kariéru, a pak zjistí, že stačí spadnout z výšky, a hned se o něm píše. Hlavně, že to všechno nakonec dobře dopadlo," uvedl herec, který se objevuje například v televizním seriálu Helena, ale na filmovou roli stále čeká. "Nikam se nehrnu. Mým cílem je být muzikálovým hercem, v to se snažím být tak dobrý, jak mi mé schopnosti dovolí," dodal. (čtk)

3.4.2013 19:05 Komorní scéna Aréna chystá premiéru hry Goldflama Ženy a panenky

Divadlo Komorní scéna Aréna chystá premiéru hry Arnošta Goldflama Ženy a panenky. Režie se ujala režisérka a herečka Viktorie Čermáková, která v Ostravě působí poprvé. První uvedení hry je naplánované na sobotu 6. dubna, řekl dnes umělecký šéf divadla Ivan Krejčí.

Hru o pěti ženách a jejich osudech napsal Arnošt Goldflam i přesto, že prý ženám nerozumí. "Když chce člověk někoho pochopit, tak se k němu musí dostat blíž. Proto jsem pro ženy napsal Biletářku, Červenou knihovnu, Agátománii, Lásky den, Dámskou šatnu a další hry," řekl.

Podle představitelů divadla Goldflam ve hře s humorem odhaluje životní tužby sedmiletého děvčátka i osmdesátileté ženy. Přitom zkušeně balancuje na tenké hranici mezi groteskou a hororem a rafinovaně si pohrává se surrealistickou atmosférou svého nezvyklého příběhu, v němž ženy všech věkových kategorií promlouvají o svém osudu.

Diváci uvidí v hlavních rolích Terezu Dočkalovou, Zuzanu Truplovou, Petru Kocmanovou, Alenu Sasínovou-Polarczykovou, Danu Fialkovou a Terezu Cisovskou. Scéna a kostýmy jsou dílem Jany Prekové. Hudbu složil Jan Kučera. Premiérové představení začne 6. dubna v 18:30.

Ostravy si pražská rodačka Viktorie Čermáková, která například hrála ve filmu Jana Hřebejka Svatá čtveřice, v době zkoušek moc neužila. "Byl pořád hrozný smog, a tak jsem zatím absolvovala jen jeden výlet k hradu a zpátky. Ale chodím do divadel, poprvé mám možnost vidět skvělé ostravské scény," řekla Čermáková. (čtk)

3.4.2013 16:30 Léto v Plzni bude patřit Třem mušketýrům, zahraje i Jan Přeučil

Legendární příběh Tří mušketýrů uvidí letos návštěvníci festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Hlavní kulisou scény s hledištěm pro 420 diváků, jež vznikne na náměstí Republiky, bude katedrála sv. Bartoloměje. Režisér Vilém Dubnička se chystá Dumasův román pojmout hravě, lehce a netradičně, vsadil i na dobrou sestavu herců. Na jeviště se do Plzně po pěti letech vrátí i duchovní otec projektu, známý herec Jan Přeučil, a to jako kardinál Richelieu. Premiéra je 30. června, předprodej vstupenek začal dnes, řekli novinářům organizátoři festivalu.

"Tento titul je podle mě nejlepší na venkovní divadlo. Dlouho jsem se ho bál, ale zároveň se na něj těšil, což skýtá napětí. Plzeňské náměstí je na Tři mušketýry jako šité, dali jsme dohromady i skvělý tým," řekl Dubnička.

Jako mušketýři se představí tři kamarádi Viktor Limr, Jan Teplý a Radek Valenta, roli D'Artagnana získal Petr Konáš, jenž je v angažmá plzeňského divadla. "Jan Přeučil jako Richeileu, to je úplně jasný, role Mylady se ujme známá herečka Kristýna Leichtová," dodal.

"Je to titul v dnešní době nesmírně aktuální, nesmírně zajímavý. Je o přátelství, serióznosti, o tom, že lidé by měli umět prosazovat své pravdivé krásné názory, a pochopitelně i o lásce, v neposlední řadě má i komediální rovinu," řekl ČTK Přeučil. Podle něj není plzeňský festival jen událostí divadelní, ale i společenskou.

Podle ředitelky projektu Marcely Mašínové budou mít Tři mušketýři devět repríz. Na zahradě Měšťanské besedy se v červenci uskuteční i šest repríz inscenace V nouzi poznáš přítele, jež byla na festivalu uvedena vloni. Letošní novinkou je odpolední program zaměřený hlavně na rodiny s dětmi a mladé lidi, který bude v den představení připraven na náměstí Republiky. "Díky tomu bude z náměstí 'rozžitý' prostor," uvedla Mašínová.

Neobvyklé bude letos tříkřídlé hlediště připomínající sportovní tribunu. Lomení po stranách má zajistit kvalitní výhled všem divákům. Vstupenky se prodávají ode dneška, základní cena je 290 Kč. (čtk)

3.4.2013 16:01 Kusturica připravuje film o obchodu s lidskými orgány v Kosovu

Známý srbský režisér Emir Kusturica pobouřil kosovské Albánce kvůli chystanému filmu o obchodu s lidskými orgány v Kosovu. Když Kusturica tento týden oznámil téma dalšího filmu, vzápětí se ozval kosovský režisér, šéf filmařské asociace a politik Lirak Çelaj a Kusturicův chystaný film označil za propagandu.

Připravovaný snímek, který se bude točit okolo myšlenek z knih ruského spisovatele Fjodora Dostojevského, se bude také zabývat "největší otázkou tohoto století", což pro Kusturicu znamená obchod s lidskými orgány. "Tím problémem je odebírání lidských orgánů, odporný akt a obří znak návratu do pohanských časů," citoval režiséra portál Balkaninsight.com.

Çelaj, filmař a lídr prištinské organizace Demokratické strany Kosova premiéra Hashima Thaçiho, chystaný film odsoudil jako protialbánskou propagandu a očekává "reakci mezinárodního společenství".

Zmínky o tom, že Kosovská osvobozenecká armáda v letech 1999 a 2000 unášela Srby a další civilisty, kterým odebírala orgány, se podle bělehradské rozhlasové a televizní stanice B92 objevily v roce 2008 v knize Carly del Ponteové, bývalé hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Na obchod s orgány upozornil i Dick Marty ve zprávě Rady Evropy v roce 2010. Případ vyšetřují srbské orgány a speciální tým sestavený policejní misí EU na Kosovu EULEX.

Kusturica chce film natočit na základě své novely "Můj drahý Fjodore". Je to příběh mladého muže, který si pokládá otázky o morálce současného světa. Ptá se sám sebe, jak lidé morálce rozumějí a jestli vůbec existuje.

Většina filmu se prý bude natáčet v Rusku, tam se taky podstatná část děje odehrává. Scény z Kosova, se podle režiséra mohou natočit kdekoliv. Výroba filmu bude trvat tak tři roky. Je to velký projekt, který si podle režiséra žádá velké investice.

Kosovo je neobjevené filmařské téma i místo, řekl Kusturica na přednášce studentům v srbské Niši. Také si postěžoval, že Srbsko má v západních filmech vždy negativní obraz. Mnoho z takových filmů podle něj ale neuspělo, a to prý dokazuje, že nelze dělat dobrý film na špatných faktech. Jmenoval například scénáristický a režisérský debut Angeliny Jolie V zemi krve a medu. (čtk)

3.4.2013 15:42 Festival Tanec Praha získá do rozpočtu významný evropský grant

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha, který se v posledních letech potýkal s nedostatkem peněz, získá do rozpočtu 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) z významného evropského programu EU Culture. Je to vůbec poprvé, kdy nějaký festival z České republiky tento grant obdržel, řekla dnes na tiskové konferenci ředitelka přehlídky Yvona Kreuzmannová.

Vedení Tance Praha podle ní ještě čeká, zda ministerstvo kultury dorovná svůj snížený příspěvek, aby se splnila jedna z podmínek Evropské unie na výši spolufinancování. Na výši státní dotace závisí, jak bude vypadat program 25. ročníku. Ještě před týdnem podle Kreuzmannové hrozilo, že bude kvůli nedostatku peněz tento ročník poslední.

Tanec Praha se uskuteční mezi 27. květnem až 4. červencem v Praze a dalších deseti českých městech. V rámci svého jubilejního ročníku přivítá nejnovější hvězdy taneční scény a ohlédne se i do své historie. Předprodej vstupenek začne 11. dubna na České taneční platformě.

"Rozhodli jsme se jít do rizika grantů na festivaly v programu EU Culture, který má jednoznačně nejvyšší konkurenci a nejnižší možnost úspěchu, takže jsme od toho byli několika různými hlasy odrazováni," uvedla. Tanec Praha uspěl v konkurenci mezi 235 žádostmi z dalších evropských zemí a dostal se na první místo plným počtem bodů od nezávislých zahraničních hodnotitelů.

Grant oceňuje festivaly, které mají výraznou evropskou dimenzi. Podmínkou je, aby v jejich předchozím ročníku bylo zastoupeno nejméně sedm evropských zemí a v nadcházejícím také. Zároveň musí festival prokázat historii a koncept, který je výrazně proevropský a ukazuje barvitost a diverzitu evropské kultury.

Mezinárodní část Tance Praha je proto díky grantu zaručena. Od dalších sponzorů a partnerů získává kolem půl milionu korun. Spolufinancování ovšem garantují další dva hlavní partneři, což je pražský magistrát a ministerstvo kultury. Oba by měly přispět stejnou finanční částkou jako EU. Magistrát v rámci čtyřletého grantu poskytuje Tanci Praha 2,5 milionu korun. Ministerstvo pro letošek vyčlenilo 1,5 milionu, proti roku 2008, kdy poskytlo 3,7 miliony, je to o 60 procent méně.

Vedení festivalu se proto obrátilo na ministryni kultury Alenu Hanákovou (TOP 09 a STAN), aby resort dorovnal příspěvek milionovou částkou. "Protože by to byla mezinárodní ostuda, kdybychom nedostáli závazku na spolufinancování," dodala Kreuzmannová. Dotace na živé umění od MK v posledních letech klesají stále. Loni byli například kráceni téměř všichni žadatelé napříč uměleckými obory, včetně těch, kteří žádali dlouhodobě. (čtk)

3.4.2013 15:14 Příští sezona zlínského divadla bude v ženském a zázračném duchu

Příští sezona zlínského divadla se ponese v ženském duchu. Podtitulem 68. sezony je Cherchez la femme, tedy Za vším hledej ženu. Bude také plná zázraků, kouzel a snů, řekla dnes novinářům umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková. Divadlo mimo jiné představí inscenaci podle knižního bestselleru Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně.

"Není to tím, že by ve funkci umělecké šéfky byla žena, ale jsou tam tituly, které budou režírovat ženy, nebo nabízejí velký ženský příběh či dají prostor ženským herečkám," uvedla Mikolášková. Se ženstvím podle jejích slov souvisí také okultní prvek, romantika a příběhy, které přinášejí do všedního dne zázrak. "V divadle se to děje obzvlášť," podotkla.

Divadlo v nadcházející sezoně uvede například muzikály My fair lady a Divotvorný hrnec či hru Největší z pierotů. Speciálně na míru zlínským hercům vznikla autorská hra Michaely Doleželové Hrabě Monte Carlo.

V jevištní verzi se poprvé představí knižní bestseller Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Drama z nedalekých Moravských Kopanic na česko-slovenském pomezí je o ženách, které byly spjaté s přírodou a magií a byly schopné léčit, ale i uřknout a proklít. "Podařilo se nám sehnat souhlas autorky. Režie se ujme Dodo Gombár. Tímto titulem chceme oslavit náš region v tom, čím je výjimečný," podotkla Mikolášková.

Městské divadlo ve Zlíně navštívilo v loňském roce 121.788 diváků. Je to skoro o deset tisíc více než v roce 2011. Za posledních deset let byla návštěvnost nejvyšší v roce 2007, kdy do divadla přišlo 136.000 diváků. (čtk)

3.4.2013 14:44 V Ostravě dnes startuje Kašparův ostravský týden

V Ostravě dnes startuje dvanáctý ročník festivalu Kašparův ostravský týden. Pražský divadelní spolek Kašpar zde v Divadle Petra Bezruče uvede celkem šest svých inscenací. Jednu dokonce v premiéře. Půjde o drama Othello. Právě o toto představení mají diváci největší zájem. Řekla to mluvčí dovadla Stanislava Rožnovská. Festival potrvá do 9. dubna.

"Othello je prakticky vyprodaný. Dokonce jsme museli podle možností přidávat místa," řekla Rožnovská. Vyprodáno je i páteční představení Něžná je noc s Martinem Hofmannem v hlavní roli. Na další dny pak lístky ještě v prodeji jsou.

Hned tři v Ostravě uvedená představení měla premiéru v této divadelní sezoně. Autorská inscenace Chanson? Šanson! měla premiéru v lednu a je plná básní a písní. Další novinkou je únorová česká premiéra monodramatu Baterka Miki, jejíž autorkou je Francouzka Natacha de Pontcharra. Inscenace je režijním debutem Lukáše Jůzy, který do hlavní a jediné role obsadil Petra Lněničku.

Posledním novinkovým titulem v řadě je známá tragédie Williama Shakespeara Othello, kterou v Ostravě diváci uvidí ještě před pražskou premiérou. V hlavních rolích se představí Jan Potměšil, Alena Doláková a Adrian Jastraban. Dále se diváci mohou těšit na inscenace Taneční hodina, Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi.

Informace o jednotlivých představeních zájemci najdou na internetových stránkách www.bezruci.cz. Nezávislý divadelní spolek Kašpar vznikl v roce 1990. Pracují v něm tři kmenoví režiséři a zhruba 30 herců. Ročně hraje 300 představení a nazkouší čtyři premiéry. (čtk)

3.4.2013 13:22 Česká taneční platforma nabídne novou perspektivu pohybu

Jedenáct nejzásadnějších děl loňského roku nabídne devatenáctý ročník České taneční platformy. Festival českého současného tance a pohybového divadla ve čtyřech dnech představí novou perspektivu pohybu v existenciálních tématech, jako je například společenská manipulace a hledání vlastní identity. Letos má Česká taneční platforma nejvyšší úroveň ve své historii a poprvé hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka pořadatelského festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Česká taneční platforma se bude v Praze pořádat mezi 11. až 14. dubnem na šesti nezávislých scénách. Navazuje na ni mezinárodní projekt M4m Forum s diskuzemi a workshopy, který se v Praze koná od 14. do 16. dubna.

"Tanec je ve velmi dobré formě a doufám, že si ji uchová. Vzestup pozoruji už tři roky a jsem ráda, že se na České taneční platformě každoročně objevují nová jména," řekla taneční publicistka Nina Vangeli, členka letošní poroty. Ta vybírala z 36 přihlášených inscenací, které se o zahrnutí do hlavního programu ucházely.

Česká taneční platforma každoročně uděluje tři oborová ocenění: Tanečník či Tanečnice roku, Taneční inscenace roku a Cenu diváka. Pořádající Tanec Praha se letos rozhodl poprvé vytvořit ceny, které vítězové při vyhlášení obdrží. Platforma získala od pražského magistrátu na letošní rok 350 tisíc korun, od ministerstva kultury 300 tisíc korun a 250 tisíc korun od městské části Praha 3. Podle Kreuzmannové se díky tomu budou moct například zvýšit honoráře tanečníkům a zaplatit ubytování porotě.

K nejzajímavějším bodům programu podle Vangeli patří taneční inscenace souboru Spitfire Company 13. měsíc / Requiem za Bruna Schulze nebo nové dílo Tanec magnetické balerínky britské tanečnice žijící v Praze Andrey Miltnerové. Také nezávislá choreografka a tanečnice Lenka Vagnerová se svým souborem podle Vangeli potvrdila svou pověst choreografického talentu současného tanečního divadla. Na České taneční platformě uvede taneční inscenaci Jezdci.

Účast v porotě přislíbily významné osobnosti zahraniční i domácí taneční scény, mimo jiné umělecká ředitelka produkčního domu Dansmakers Amsterdam Suzy Bloková a německý taneční producent Kajo Nelles.

V rámci doprovodného programu se budou diváci moct zúčastnit například diskuzí se zahraničními hosty, které povede John Asford. Více informací je na webových stránkách festivalu. (čtk)

3.4.2013 11:31 Aljochinová z Pussy Riot bude asi převezena jinam

Ruská generální prokuratura zjistila pochybení při postupu vězeňské správy vůči Mariji Aljochinové, člence skupiny Pussy Riot odsouzené ke dvěma letům za loňskou punkovou modlitbu v Moskvě. Ve zprávě zveřejněné dnes v Moskvě prokuratura uvedla, že považuje za nezbytné přemístit Aljochinovou do jiného nápravného zařízení.

Aljochinová je jednou ze tří členek dnes už proslulé ruské punkové skupiny, které loni v únoru zadržela policie po provokativním happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele. Před jedním z oltářů tam pět dívek uspořádalo "punkovou modlitbu" za oslabení vlivu pravoslavné církve na ruskou politiku.

Dvě performerky zadržení unikly, tři ostatní byly později odsouzeny ke dvěma letům vězení. Aljochinová byla po vynesení rozsudku umístěna v nápravném táboře v uralském městě Berezniki, kde se dostávala do častých konfliktů s bachaři i spoluvězni. Čtyřikrát byla kázeňsky potrestána, ale dva z trestů po jejích protestech soud letos v únoru zrušil.

Opakované konflikty přiměly ruskou prokuraturu k hloubkové kontrole poměrů v Bereznikách, která vyústila v požadavek převozu Aljochinové do jiného vězení. Vězněná punkerka opakovaně žádá o odklad trestu, aby se mohla postarat o svého pětiletého syna. Soudy ale zatím všechny její žádosti odmítly. Protože si Aljochinová odpykala už zhruba polovinu svého dvouletého trestu, hodlají její advokáti požádat o její podmínečné propuštění. Pokud soud odmítne i tuto žádost, vyjde Aljochinová z vězení až příští rok na jaře.

V dnešní zprávě generální prokuratury se uvádí, že vedení věznice v Bereznikách postupovalo v případu Aljochinové v rozporu s pravidly vězeňské služby. Pokud byla její bezpečnost v uralském vězení ohrožena, měla ji vězeňská správa již dřív umístit jinde. V kterém vězení by měla Aljochinová skončit, prokuratura ve své zprávě neuvádí. (čtk)

3.4.2013 09:42 Disney-Pixar chystají pokračování filmu Hledá se Nemo

Po letech spekulací americké filmové studio Disney-Pixar v úterý potvrdilo, že chystá pokračování slavného animovaného filmu Hledá se Nemo. Snímek s názvem Finding Dory (Hledá se Dory) by měl mít premiéru v listopadu roku 2015, informovaly dnes tiskové agentury.

Příběh druhého dílu se soustředí na zmatenou, upovídanou modrou rybičku, kterou v originále namluvila komička Ellen DeGeneresová a v české verzi Barbora Munzarová.

"Jsem nadšená, že k tomu konečně došlo," prohlásila DeGeneresová ve své denní talk show Ellen. "Četla jsem scénář a je to fantastické, strašně legrační, laskavé, je to všechno, co byste chtěli, aby to bylo," dodala.

Andrew Stanton, který v roce 2003 s Lee Unkrichem režíroval film Hledá se Nemo, uvedl, že nový příběh se bude odehrávat asi rok po Nemovi a soustředí se podobně jako první film na opětovné shledání Dory s jejími milovanými. Chybět nebudou ani hlavní postavy prvního filmu - rybka Nemo a jeho otec Marlin.

Spekulace o tom, zda vznikne pokračování, kolovaly už od chvíle, kdy se z filmu Hledá se Nemo stal jeden z nejlépe vydělávajících animovaných filmů všech dob a v roce 2004 získal v této kategorii Oscara. (čtk)

3.4.2013 09:13 Strašnické divadlo uvede Rudišovu Národní třídu

Pražskou premiéru má dnes večer ve Strašnickém divadle představení Národní třída Jaroslava Rudiše. V režii Jiřího Honzírka se v něm objeví Petr Bláha, Tomáš Sýkora a Tereza Richtrová. Českou premiéru měl tento text loni v říjnu v brněnském Kabinetu múz, kde má soubor Divadla Feste trvalé působiště.

Tvůrci tento projekt doporučují jako "intelektuální projímadlo na dění, které se odehrává mimo záběr televizních kamer". Třeba v putyce naproti, u souseda odvedle či u vás v obýváku.

"Xenofobie, homofobie, rasismus, šovinismus, populismus... to vše uvidíte, ale slovník cizích slov nechte v klidu doma. Raději se obrňte čtvrtou cenovou skupinou, protože slovník Národní třídy je místy mrazivý jako zima v Rusku," komentoval představení režisér.

Divadlo Feste je nezávislou profesionální scénou, která svůj název získala díky postavě šaška v Shakespearově Večeru tříkrálovém. Šašek Feste (někdy také šašek Masopust) totiž ve hře provokuje a "nastavuje zrcadlo" politice hraběcího dvora.

Soubor se profiluje sociálními a politickými tématy. Od roku 2006 uvedl 13 inscenací, které jeho členové představili i v zahraničí. (čtk)

3.4.2013 08:21 Koncem května padne první klapka Dědictví II

Režisér Robert Sedláček začne 29. května podle scénáře Bolka Polívky natáčet film Dědictví II. Diváci se tak dočkají pokračování kultovní komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag z roku 1992 režisérky Věry Chytilové. I když Polívka prý říká, že Dědictví II bude spíše "třemi mušketýry po dvaceti letech", řekla mluvčí projektu Simona Andělová.

Na plátno se vrátí známé postavy, které prošly zajímavým vývojem, doznaly větších či menších charakterových změn, a objeví se i postavy nové. Vedle Bolka Polívky v roli Bohuše si zahrají Arnošt Goldflam, Karel Heřmánek, Ivana Chýlková, Dagmar Havlová, Břetislav Rychlík, Karel Roden, Marian Roden i Karel Gott. "Natáčet se bude na přelomu května a června, v červenci a začátkem srpna v lokacích v okolí Prahy a Brna. Premiéra se předpokládá v únoru příštího roku," uvedla Andělová.

A jaký bude začátek nového příběhu? Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala, multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I - všichni trochu zestárli. Bohumilovi přibyl majetek, starosti, kilogramy a děti. Postavil si ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze.

Teď však ztratil ženu svého života - a tak se vrátil ke kořenům, k flašce a znovu se napije. A začne tak jízdu, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele (Arnošt Goldflam) našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Andělem (Jiří Pecha).

Producentem filmu bude společnost Space Films, která stála i u zrodu původního snímku. Ten v kinech vidělo přes 800 tisíc diváků, další miliony při nesčetných reprízách v televizi. (čtk)

3.4.2013 04:55 V Los Angeles začal kvůli Jacksonově smrti soud s promotérem AEG

Rodina zemřelého amerického zpěváka Michaela Jacksona se u soudu v Los Angeles dožaduje za umělcovu smrt údajně až 40 miliard dolarů (přes 807 miliard korun) po pořadatelské firmě AEG Live. Občanskoprávní proces, který potrvá podle portálu gigwise.com dva až tři měsíce, začal v úterý výběrem poroty.

Žaloba, kterou jménem Jacksonových tří dětí - 16letého Prince, 14leté Paris a jedenáctiletého Blanketa - podala zpěvákova matka Katherine, obviňuje AEG Live z nedbalosti. Společnost prý může za Jacksonovu smrt, neboť si najala lékaře Conrada Murraye. Ten si v současné době za neúmyslné zabití 'krále popu' odpykává čtyřletý trest vězení.

Dokumenty předložené soudu rovněž uvádějí, že pořadatelský gigant "upřednostnil touhu po obřích ziscích z koncertní šňůry před zdravím a bezpečností Michaela Jacksona". AEG stála za chystanou Jacksonovou návratovou tour This Is It, zpěvák ale zemřel krátce před prvním koncertem. Z přípravy vystoupení unikla do médií elektronická pošta, ve které jistý představitel promotérské firmy označil Jacksona za "opilého a deprimovaného" a za "citově paralyzovanou hromádku neštěstí". Také se obával, aby 50 připravovaných koncertů neskončilo nákladným krachem.

Předpokládá se, že Jacksonův nejstarší syn Prince bude v procesu vypovídat o svém rozhovoru s otcem, který na téma AEG údajně vedli. Svědčit by měla také Jacksonova dcera Paris. Jackson zemřel v roce 2009 na předávkování anestetikem propofol, které používal s Murrayho vědomím jako uspávací prostředek. AEG jakékoli vlastní pochybení odmítá. Předpokládá se proto, že bude u soudu argumentovat tím, že Jackson byl za svůj skon sám odpovědný. Právník AEG Marvin Putnam v připravovaném dokumentu televize CNN s názvem Michael Jackson: The Final Days (Michael Jackson: Poslední dny) prohlásil, že zpěvák byl dospělý člověk a že byl proslulý častým střídáním lékařů. "Byl znám tím, že jednomu doktorovi řekl jednu věc, dalšímu pak něco jiného," citoval Putnama server ibtimes.co.uk. (čtk)

2.4.2013 18:01 Z deníků filmaře Juráčka vychází nová hra v brněnské Redutě

deníků filmaře a literáta Pavla Juráčka vychází nová inscenace Zlatá šedesátá, jejíž přípravy vrcholí v brněnském Divadle Reduta. Představení navzdory názvu nelíčí 60. léta jako idylu a období všeobecného rozkvětu - stejně jako Juráčkovy deníky, které vypovídají také o jeho depresích, samotě a pochybnostech, řekli novinářům divadelníci.

Juráček (1935-1989), důležitá osobnost nové vlny československého filmu, v denících zaznamenával zážitky, postřehy, úvahy a pocity spojené se studiem, prací i soukromím a intimitou. Začal psát na přelomu 40. a 50. let, poslední dochovaný sešit je z počátku 70. let. Když Juráčkovy mnohasetstránkové deníky vyšly knižně, vyvolaly značnou pozornost.

"Momentálně máme asi pátou verzi scénáře. Deníky jsou natolik osobní, strhující, uhrančivé, že bylo velmi obtížné najít k nim klíč," uvedla dramaturgyně Dora Viceníková, která je spolu s režisérem Janem Mikuláškem autorkou dramatizace. Na jevišti si text rozdělilo pět herců. "Každý má jinou energii a jiný způsob čtení. Vzniká tak pět různých pohledů, jimiž se dá na text dívat," uvedl Mikulášek.

Poprvé v Redutě hostuje Josef Polášek, dále se představí Petra Bučková, Gabriela Mikulková, Jan Hájek a Jiří Vyorálek. Scénu a kostýmy navrhl Marek Cpin, hudbu vybral režisér Mikulášek. Sáhl k dobovým hitům i klasickým skladbám. Inscenace pracuje také s videoprojekcemi. Premiéra bude 5. dubna. (ČTK)

2.4.2013 16:06 Rocker Meat Loaf prý vyráží na své poslední turné

Po pětatřiceti letech cestování po světě si americký rocker Meat Loaf hodlá dopřát odpočinku. Pětašedesátiletý veterán dnes v Londýně novinářům oznámil, že jeho turné do Británie, Německa a Nizozemska, které tento týden zahajuje, bude posledním. Meat Loaf se proslavil zejména svým albem Bat Out Of Hell z roku 1977, které se stále řadí k nejprodávanějším na světě.

"Je to doopravdy konec, už se mi to nechce táhnout dál," řekl zpěvák, jehož skutečné jméno je Marvin Lee Aday. "Vždyť jsem už o 45 kilo těžší než Mick Jagger. To už o něčem vypovídá." Podle agentury Reuters může jeho rozhodnutí souviset i s nedobrým zdravotním stavem. V roce 2007 přerušil evropské turné, když mu lékaři našli na hlasivkách cystu. O čtyři roky později na scéně zkolaboval, což se přičítá jeho astmatu a opakovaným otřesům mozku. Loni mu lékaři vyměnili kolenní kloub, druhý má brzy přijít na řadu.

Alba Bat Out Of Hell se prodalo 45 milionů kusů a největší hity z něj zařadil Meat Loaf i do nynějšího posledního turné. Nevylučuje ovšem, že na jednotlivých scénách, například v Las Vegas, se ještě objeví. V současné době dokončuje přípravu dalšího alba Brave and Crazy, které bude jeho třináctým. (ČTK)

2.4.2013 14:33 V Ostravě vystoupí americký tenorista Charles Castronovo

Speciální představení opery Bohéma Giacoma Pucciniho připravuje ostravské Národní divadlo moravskoslezské. Pouze 5. dubna se exkluzivně v hlavní roli chudého mladého básníka Rudolfa představí tenorista Metropolitní opery v New Yorku Charles Castronovo. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Viola Kučerová.

Jeden z nejrespektovanějších tenoristů současnosti se do Ostravy vrací po roce. Loni vystoupil už v inscenaci Gounodovy opery Romeo a Julie. "Představení jsem si tehdy opravdu vychutnal. Inscenace měla cit pro dílo, ale také vystihovala současnost. Nynější Ostravské nastudování Pucciniho Bohémy je také modernějším pohledem na nesmrtelný operní příběh a to se mi moc líbí," uvedl Castronovo v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Jde o mimořádné galapředstavení. "V prodeji jsou také speciální vstupenky. Jejich majitelé se o přestávce setkají s ředitelem Národního divadla moravskoslezského Jiřím Nekvasilem a s hudebním ředitelem opery Robertem Jindrou," uvedla Kučerová. Po představení pak budou mít příležitost setkat se se sólisty mimořádného představení. Mezi nimi bude i Castronovo, který se narodil v New Yorku a už od začátku své operní kariéry zpíval v nejvýznamnějších operních domech po celém světě. Debutoval v Los Angeles Opera. (ČTK)

2.4.2013 12:41 Fotografové v Olomouci ukazují interkaci umělce se současným světem

Sedm desítek fotografií zaplní od středy prostory olomoucké Galerie G. V centru města se v mezinárodním projektu s názvem interACTIO III. představí devět fotografů ze čtyř zemí. Výstavu, která navazuje na projekty v Česku a Srbsku, pořádá Unie výtvarných umělců Olomoucka. Otevřena bude do poloviny dubna.

Svůj pohled na svět představují v galerii umělci z Česka, Srbska, Německa a Francie. "Každá místnost galerie obsahuje dva autory, kteří jsou ve vzájemném dialogu a mají přitom společnou nit, která je spojuje. S dovolením autorů jsem si vybrala konkrétní práce spadající do této koncepce," řekla dnes novinářům srbská malířka, fotografka a kurátorka výstavy Edvina Hudečková.

Výstava podle jejího organizátora Marka Trizuljaka symbolizuje vzájemnou uměleckou interakci na mezinárodní úrovni a také interakci umělce se současným světem. "Jedná se o komponovaný výstavní projekt, pro který jsou od každého ze zúčastněných autorů vybrána díla se specifickým cílem. Exponáty ve vzájemné souhře vytvářejí nový kontext a otevírají rozhovor o dávných tématech a jejich přesahu do dnešní doby," uvedl Trizuljak. V galerii najdou návštěvníci díla autorů všech věkových kategorií. K nejstarším patří francouzský umělec Jean-Yves Rousson, nejmladší generaci zastupuje studentka pocházející ze Srbska Danica Dimitrijevičová. (ČTK)

2.4.2013 11:58 Kapela Van Der Graaf Generator nabídne v Praze průřez dosavadní tvorbou

Kultovní britská artrocková kapela Van Der Graaf Generator se po dvou letech vrací do Prahy a 16. června vystoupí v Divadle Archa. Posluchači se mohou těšit na průřez její dosavadní hudební tvorbou, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila a raritní skladby, které v Čechách zazní naživo vůbec poprvé. ČTK o tom za pořadatele informovala Marie Jelínková. Vstupenky v cenách od 790 do 1290 korun jsou prodeji v síti Ticketpro a na pokladně Paláce Akropolis.

Van Der Graaf Generator před dvěma lety ve zcela zaplněném pražském Paláci Akropolis představili své nové album s názvem A Grounding in Numbers. Loni v pražském Roxy vystoupil zpěvák, multiinstrumentalista a skladatel Peter Hammill. Kapela se stejně jako před dvěma lety objeví v původní sestavě z roku 1968, tedy Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí).

Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel. Skupina se pojmenovala po fyzikálním přístroji na vytváření statické elektřiny. Její počátky se datují do roku 1967, kdy Hammill založil se svými spolužáky na Manchesterské univerzitě svou první kapelu. V původní sestavě však vydržela necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb. I když byla skupina na vrcholu, v roce 1972 ji Hammill rozpustil a věnoval se sólové dráze. V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady, naposledy byla obnovena v roce 2005, kdy vydala album Present. (ČTK)

2.4.2013 10:20 Romea a Julii na Broadwayi ztvární Orlando Bloom a Condola Rashadová

Na Broadwayi se chystá nová moderní verze hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Hlavní role ztvární Orlando Bloom a Condola Rashadová. Představení, které má mít premiéru letos v září, bude podle agentury AP obsahovat zajímavý prvek rasového kontrastu zasazeného do klasického příběhu dvou pronásledovaných milenců. Rod Kapuletů totiž budou hrát herci tmavé pleti a rod Monteků běloši.

"Poslední věc, kterou chceme udělat, je udělat nějakou pompézní, klasickou verzi Romea a Julie," citovala agentura režiséra Davida Leveauxe, který byl již pětkrát nominován na prestižní divadelní cenu Tony. "Dám pryč všechny ty tapety a krbové římsy, všechny ty pompézní věci, které spojujeme s velkými představeními Shakespeara," dodal.

Podle produkčních se předpremiéry začnou hrát v broadwayském Richard Rodgers Theatre od 24. srpna. Premiéra je stanovena na 19. září. (ČTK)

2.4.2013 07:43 Film Můj pes Killer získal cenu za režii ve Vilniusu

Poté, co film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer získal v únoru hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, přivezla si režisérka další ocenění z Litvy, konkrétně z 18. ročníku MFF ve Vilniusu. Jde o cenu za režii tohoto slovensko-českého filmu. ČTK to oznámila mluvčí projektu Helena Hejčová. "V hlavní soutěžní sekci festivalu Nová Evropa - nová jména se o vavříny ucházelo jedenáct snímků, hlavní cena připadla polskému filmu Slawomira Fabického Loving," uvedla Hejčová.

Připomněla, že soutěž ve Vilniusu je zaměřena na kinematografii střední a východní Evropy. Porotci podle ní na filmu Můj pes Killer ocenili "silný příběh, syrový styl s bohatým filmovým jazykem a přesvědčivým herectvím". Toto drama bylo v předpremiéře uvedeno na Febiofestu, do českých kin vstoupí 11. dubna. Slovenská režisérka a scenáristka Mira Fornayová pracovala při tvorbě tohoto sociálního dramatu především s neherci. Natáčela ho ve Skalici a Hodoníně.

V hlavních rolích bezvýchodně působícího příběhu plného rasismu, sociálních problémů a rozvrácené rodiny se představují neúspěšný uchazeč o studium herectví a ochotník Adam Mihál a masérka, pedikérka a manikérka Irena Bendová. V jedné z rolí se objevila i režisérčina matka, majitelka vinohradů Mária Fornayová. (ČTK)

1.4.2013 18:15 E. L. Doctorow vydá nový román

Přední americký spisovatel, letos třiaosmdesátiletý E. L. Doctorow, vydá začátkem příštího roku nový román.

Informovalo o tom nakladatelství Random House, podle něhož se kniha bude jmenovat Andrew´s Brain.

Hlavní protagonista knihy prý bude k čtenáři promlouvat z neznámého místa a líčit svůj život i důvody, které ho vedly k spáchání podivuhodného činu.

Poslední Doctorowův román Homer a Langley vyšel v českém překladu v Odeonu roku 2010. (red)

1.4.2013 17:25 Pražské kino Aero ke svým patnáctinám uvede filmy z roku 1998

Přehlídku filmů z roku 1998 s názvem Patnáctky uvede od 4. do 7. dubna u příležitosti oslav 15 let své existence pražské kino Aero. V rámci narozeninové akce se na programu objeví snímky Strach a hnus v Las Vegas, Lola běží o život, Idioti, Big Lebowski, Rodinná oslava a Milenci ze severního pólu. Vedle filmových zážitků čekají návštěvníky také koncerty. ČTK o tom za organizátory informovala Radka Urbancová.

"S lehkým napětím jsme zabrousili do filmových ročenek a o to příjemněji překvapení jsme byli, že právě tyto kousky vznikly ve stejném roce jako Aero," uvedla ředitelka kina Zuzana Kameníková. Český film zastoupí film Je třeba zabít Sekala, který celou přehlídku 4. dubna zahájí.

Od stejného data Aero spustí také akci, která potrvá do konce roku. Každý divák, který se u pokladny prokáže občanským průkazem potvrzujícím, že je mu právě 15 let, může jít na film za symbolických 15 korun. Tato akce platí po celý rok 2013 na jakoukoli běžnou filmovou projekci, včetně všech projekcí v rámci přehlídky Patnáctky.

Další narozeninovou akcí v Aeru bude cyklus živých koncertů přímo před filmovým plátnem. V rámci takzvané Aerostage kino nabídne dva koncerty: 9. dubna zde naživo vystoupí švédská zpěvačka Anna von Hausswolffová se svým gotickým popem, 16. dubna pak Aero a jeho plátno ovládnou olomoučtí Nylon Jail a jejich 3D show, se kterou momentálně objíždějí tuzemská kina.

V neděli 14. dubna se prostor Aera promění v bleší trh s audiovizuálními nosiči a technikou. Aero Vexl nabídne možnost vyměnit, darovat, koupit nebo prodat na něm půjdou například DVD, VHS i různé staré přístroje. Bližší informace se nacházejí na www.kinoaero.cz. (čtk)

1.4.2013 15:44 Hudební ředitel Vídeňské státní opery zkolaboval na pódiu

Hudební ředitel Vídeňské státní opery Franz Welser-Moest zkolaboval při nedělním koncertě Wagnera. Informovala o tom BBC, podle níž se Welser-Moest sesul na pódiu po prvním dějství čtyřhodinového Parsifala. Zbytek večera musel za Welsera-Moeste dirigovat jeho kolega.

Welser-Moest, který je také ředitelem Clevelandského orchestru ve Spojených státech, byl posléze převezen do nemocnice. Ještě v neděli večer se ale vrátil domů. (red)

1.4.2013 13:50 Zemřel hlas Dartha Vadera, dabér Bohumil Švarc

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 87 let zemřel herec Bohumil Švarc, držitel ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Informovala o tom rodina.

Pražský rodák prošel několika českými divadly a zahrál si v desítkách filmů, jeho jméno a zejména nezaměnitelný barytonově zabarvený hlas ale byly neodmyslitelně spjaty zejména s dabingem. Jako dabér nebyl spojován jen s jedním hercem, jeho hlasem mluvili Lloyd Bridges ve Žhavých výstřelech, Jack Lemmon v Čínském syndromu nebo Armin Mueller-Stahl ve filmu Andělé a démoni. Často namlouval Christophera Lee, a to nejen jako hraběte Dooku v Lucasově sérii Star Wars (kde navíc ztvárnil i Darth Vadera), ale třeba i v roli Sherlocka Holmese.

Počet rolí, které namluvil, však sám neznal, jen pro televizi jich prý bylo přes 250. Na podzim 1949 patřil Švarc mezi první herce, kteří namlouvali do češtiny cizí film. "Dostal jsem z Barrandova nabídku, abych se podílel na dabingu Nebezpečné křižovatky. A tak jsem se dostal k roli nacistického důstojníka Neuhause," vzpomínal před lety na natáčení českého znění sovětského filmu, na němž se podíleli i Bohumil Záhorský, Antonín Jedlička nebo František Filipovský.

Švarc (narozen 21. února 1926) za války začínal ve slavném Dismanově rozhlasovém dětském souboru, později neunikl totálnímu nasazení. Ještě v roce 1945 zkusil práci rozhlasového hlasatele, v květnu 1953 uváděl premiérové vysílání Československé televize. Vystudoval konzervatoř, krátce působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni nebo pražském Realistickém divadle, aby nakonec na dlouhá léta zakotvil v souboru Městských divadel pražských. Švarc, který se uplatnil i v rozhlasových hrách, byl dvakrát ženatý, jeho dcera Taťána Smržová působí jako režisérka v rozhlase. (čtk)

1.4.2013 10:52 Vedení Muzea umění v Olomouci se ujal nový ředitel Soukup

Muzeum umění v Olomouci vede ode dneška Michal Soukup. Ve funkci nahradil dlouholetého šéfa a zakladatele třetí největší instituce svého druhu v zemi Pavla Zatloukala, který odešel do důchodu. Soukup byl jeho zástupcem a podílel se řadu let na současné podobě muzea. Do jeho čela ho vybrala nedávno výběrová komise, její rozhodnutí potvrdila ministryně kultury Alena Hanáková.

Nový ředitel Michal Soukup v muzeu pracuje od jeho zrodu v roce 1990. Má zásadní podíl na všech dosavadních projektech muzea. "Po koncepční i stavební stránce se podílel nejen na vzniku samostatného Muzea umění, ale také na vybudování Arcidiecézního muzea v Olomouci i Kroměříži a na projektu Středoevropského fóra Olomouc," řekl mluvčí muzea Petr Bielesz.

Soukup dosud působil jako zástupce ředitele a vedoucího Arcidiecézního muzea Olomouc a sbírkového a expozičního odboru. Jako kurátor se podílel na uvedení řady autorských nebo souborných výstav v Muzeu umění i jinde. S představami o dalším směřování muzea hodlá seznámit nový ředitel veřejnost na začátku dubna. Muzeum umění Olomouc patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje, počet návštěvníků v jeho výstavních prostorách se loni vyšplhal na 226 tisíc lidí.

Muzeum spravuje zhruba 176 tisíc sbírkových předmětů, což jej nyní řadí hned za Národní galerii v Praze. Krátkodobými výstavami a dlouhodobými expozicemi představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech - v Muzeu moderního umění, v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v Arcidiecézním muzeu Kroměříž. (čtk)

1.4.2013 09:49 Děti čtou zahraniční bestsellery, ale i českou klasiku

Mezi nejprodávanějšími dětskými knihami v tuzemsku převládají zahraniční tituly, které jsou světovými bestsellery. Do žebříčku nejžádanějších knih také často zasáhne kampaň spojená s filmem, která oživí zájem o jeho předlohu nebo přepis. Podle knihkupců ale existuje zlatý fond dětské literatury, ve kterém figuruje česká klasika starší i nová, a tak se v žebříčcích stále objevuje Maxipes Fík, Káťa a Škubánek, Malý princ nebo Čapkovo Povídání o pejskovi a kočičce.

V úterý se na celém světě slaví Mezinárodní den dětské knihy, 2. duben je totiž dnem narození světoznámého dánského autora dětských příběhů Hanse Christiana Andersena.

Hitem několika posledních let, je podle Marcely Turečkové ze svazu knihkupců a nakladatelů Deník malého poseroutky amerického autora Jeffa Kinneyho. V českém překladu vyšlo sedm z celkem osmi zatím vydaných knih, další titul tuzemský nakladatel plánuje vydat na konci dubna. Šest česky vydaných knížek, které vycházejí od roku 2009, je mezi 12 nejprodávanějšími dětskými knihami minulého roku.

I v letošním roce se v týdenních žebříčcích dva Poseroutkovy tituly zpravidla objevují. Série je psána formou deníků jedenáctiletého kluka, který se ocitl na víceletém gymnáziu, "kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně".

Děti pravděpodobně lákají tituly s názvy užívajícími hovorový jazyk, patří mezi ně také Babička drsňačka, která se také umístila v první desítce loni nejprodávanějších knih, nebo titul téhož autora Davida Walliamse Pan Smraďoch.

O dvě příčky ale drsnou babičku, která plánuje loupež korunovačních klenotů, přeskočila knížka Ladislava Špačka Dědečku, vyprávěj. Byla trochu jiným typem knihy, zjevně ji kupují rodiče pro děti jako knížku výchovnou, vnímají pana Špačka jako výchovnou autoritu, komentovala Turečková úspěch knížky, která děti od tří let seznamuje s etiketou. V první dvacítce nejprodávanějších loňských titulů je také třeba kniha básniček Jiřího Žáčka Kamarádi zvířátka.

Do žebříčků, které svaz zveřejňuje každý týden, často zasáhnou knihy reagující na film nebo reklamu. To byl v loňském roce podle Turečkové třeba případ kreslených Šmoulů, které si oblíbila další dětská generace. Po loňském uvedení filmu Hobit zase do žebříčku na čas znovu pronikly knihy J. R. R. Tolkiena.

Zajímavostí loňského knižního trhu bylo podle Turečkové uvedení dětského titulu norského spisovatele Jo Nesba. "Jeho krimi trhaly žebříčky v kategorii beletrie, příběhy Doktora Proktora určené dětem se sice prodávají dobře, nefigurují ale na předních místech," upozornila Turečková. Podle ní je pro spisovatele je těžké, když překročí žánr, ve kterém má svou vybudovanou a úspěšnou značku, jenom jméno samotné úspěch nezaručuje. Proto jsou dnes knihkupci velmi zvědaví na to, jak se bude prodávat první kniha pro dospělé, kterou napsala autorka Harryho Pottera Joanne Rowlingová a která bude ve čtvrtek uvedena na český trh. (čtk)

1.4.2013 03:20 Profesorka z Walesu ve studii naznačuje, že Shakespeare byl lichvář a neplatič daní

Britský dramatik William Shakespeare (1564-1616) byl skrblík, lichvář a neplatič daní. Potvrzuje to nová studie britských vědců. V době hladomoru se Shakespeare stal zámožným podnikatelem, informovala agentura AP.

Historici z waleské Aberystwythské univerzity v archivech objevili podrobnosti o dramatikově paralelním životě obchodníka a majitele nemovitostí, jenž se kvůli svým bezohledným praktikám občas dostával do konfliktu se zákonem. Úřady Shakespeara usvědčily z krácení daní a v roce 1598, v době všeobecného nedostatku, byl stíhán za hromadění zásob.

Znalci tvrdí, že rodáka ze Stratfordu nad Avonou nelze plně pochopit bez znalosti jeho podnikatelské stránky. Literární historička Jayne Archerová upozornila, že tyto aspekty bývají přehlíženy, protože mnoho lidí "nedokáže přijmout myšlenku, že tvůrčí génius by také mohl být motivován vlastním zájmem".

"Po dobu 15 let skupoval a skladoval obilí, slad a ječmen za účelem dalšího prodeje a sousedům a místním obchodníkům zboží nabízel za nadsazené ceny," konstatovali odborníci. Shakespeare také údajně pronásledoval ty, kteří mu nemohli zaplatit plnou cenu. Zisky pak používal ke svým úvěrovým aktivitám.

Tento rys Shakespearovy osobnosti nebyl zcela neznámý, ale některé milovníky literatury mohou uvedené skutečnosti šokovat. Autoři studie však upozorňují, že dnešní čtenáři často nemají ponětí o drsných podmínkách, v nichž spisovatel a jeho současníci žili.

Shakespeare žil a psal v období, jemuž se někdy říká "malá doba ledová". Nezvyklá zima a silné deště tehdy měly za následek slabou úrodu a nedostatek potravin. Archerová dále uvádí, že povědomí o nedostatku potravin v Shakespearově době může ukázat v novém světle jeho hry. Téma hladomoru se objevuje například v dramatech Coriolanus nebo Král Lear. Learovo nespravedlivé rozdělení půdy mezi jeho tři dcery dokonce zažehne válku. "Když budeme pamatovat na to, že Shakespeare trpěl hladem, bude se nám jevit mnohem lidštěji, mnohem pochopitelněji, mnohem komplexněji," domnívá se Archerová. (čtk)

31.3.2013 14:30 Album podepsané Beatles se vydražilo za 6 milionů

Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band podepsané všemi čtyřmi členy proslulé skupiny The Beatles bylo prodáno v aukci za 290.500 dolarů (téměř šest milionů korun). Na internetu o tom informoval americký magazín The Hollywood Reporter, podle něhož tato cena překonala předchozí rekordní sumu zaplacenou za podobnou položku.

Časopis uvedl, že album bylo prodáno v sobotu při dražbě provedené aukční síní Heritage Auctions. Získal ho prý neznámý kupující z oblasti Blízkého východu.

Předběžné odhady podle magazínu uváděly, že cena alba při licitování může vystoupat na zhruba 30.000 dolarů. Výtěžek ale nakonec překonal předchozí nejvyšší výnos dražby jiného podepsaného alba slavné britské kapely Meet The Beatles, za nějž nový majitel zaplatil 150.000 dolarů. (čtk)

31.3.2013 13:17 Herec Stephan Baldwin přiznal, že tři roky neplatil daně

Stephan Baldwin, nejmladší ze známé herecké čtveřice bratrů Baldwinových, u soudu přiznal, že tři roky řádně neplatil daně z příjmů. Podle agentury AP americký stát New York ukrátil na daních o 400 tisíc dolarů (šest milionů korun).

Soudce Charles Apotheker byl k filmové hvězdě vzhledem ke kajícnému doznání shovívavý a přistoupil na vyřízení záležitosti dohodou. Na jejím základě má provinilec šanci dluh bez trestu do roka vyrovnat. Protože už 100.000 dolarů uhradil, zbývá mu dát do hromady "už jen" tři čtvrtiny z původní sumy.

Herec se dušoval, že nikdy neměl v úmyslu vyhnout se placení daní. Do potíží se prý dostal, protože věřil jiným. "Bohužel jsem dostal opravdu špatné návrhy a rady... od právníků a účetních," hájil se před novináři.

Díky dohodě se Stephan vyhnul vězení, aby si mohl vydělat na zaplacení dluhu, který nadělal neplacením daní v letech 2008 až 2010. Jestliže se mu to podaří, zůstane také jeho trestní rejstřík čistý. Pokud ne, čeká ho vynesení podmínečného trestu na dobu pěti let, během nichž bude nucen dluh vyrovnat.

Stephan Baldwin, který ve filmové branži kromě herectví rovněž působí jako režisér, producent a scénárista, je znám rolemi například ve filmech Švédská trojka, Obvyklí podezřelí, Bio-Dom, Flintstoneovi 2 - Viva Rock Vegas anebo Malí letci. (čtk)

30.3.2013 23:26 V Ostravě začala přehlídka Cirku La Putyka

Vystoupením La Putyka dnes v multifunkční hale Gong v ostravské Dolní oblasti Vítkovice začala přehlídka souboru nového cirkusu Cirk La Putyka. Ve městě až do 8. dubna předvede kompletní přehlídkou svých představení. Kvůli velkému zájmu soubor proti původnímu plánu přidal dva večery navíc, řekl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák.

"Na návštěvníky čeká strhující podívaná plná napětí i humoru na pomezí cirkusu a divadla, akrobacie na šálách, lanech, trampolíně, klauniády, tanec i živá hudba," podotkl Sedlák.

Soubor v Ostravě kromě La Putyky uvede také představení Up'End'Down, Slapstick Sonata a Risk, které je nejnovějším dílem souboru a poprvé má také mezinárodní obsazení. "Všechna čtyři představení patří k tomu nejzajímavějšímu, co v České republice v oblasti nového cirkusu vzniklo," uvedl Sedlák. Připomněl, že například La Putyka se kromě mnoha dalších cen stala Inscenací roku 2009.

"Kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony. Co se honí v hlavách hospodských štamgastů, to předvádějí mistři ČR v akrobatických skocích na trampolíně, profesionální tanečníci nebo mistr bojového umění wu-shu," podotkl Sedlák. Dodal, že Up'End'Down je příběhem člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Žánrově představení zaujme spojením vzdušné akrobacie, tance, bojových umění a živé hudby.

Představení Slapstick Sonata spojuje vrcholnou akrobacii i Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu. Na nové cirkusové disciplíny, projekci, létající nože i šálek kávy v sedmimetrové výšce se návštěvníci mohou těšit v představení Risk, které mělo premiéru letos v lednu.

"Kromě festivalu Spectaculo Interesse a letních Colours jsme zatím v Ostravě nehráli. Máme radost, že poprvé samostatně to bude se všemi našimi představeními a navíc v tomto úžasném industriálním prostředí, kam se nový cirkus skvěle hodí," uvedl principál souboru Rostislav Novák.

Bezplatné představení je v rámci přehlídky připraveno také pro zhruba 200 dětí z dětských domovů z Ostravy a okolí. Členové souboru navíc v Gongu povedou i workshopy zaměřené například silovou a závěsnou akrobacii, žonglování, skoky na trampolíně nebo moderní tanec. (čtk)

30.3.2013 15:22 Brněnské kino Scala začne promítat ještě letos

Promítání filmů by se do uzavřeného brněnského kina Scala mělo vrátit ještě letos. Město se chystá kino pronajmout na 20 let Masarykově univerzitě, radní tento týden schválili teze připravované smlouvy. Nájem 1,83 milionu korun ročně nebude směřovat do městské kasy, ale jako investice do kina, informoval novináře primátorův náměstek Oliver Pospíšil. Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové se kino zaměří spíše na artovou produkci, nebude konkurovat multiplexům.

Tradice kina Scala v centru města sahá až do roku 1929. Kino bylo pod městskou správou dlouho ztrátové a v roce 2011 jej radnice zavřela. Proti likvidaci kina se v otevřeném dopise postavili zástupci univerzitního Ústavu filmu a audiovizuální kultury a radnice jej nabídla k pronájmu univerzitě. Zprovoznění kina bude podle Pospíšila stát zhruba deset milionů korun.

"V minulosti jsme oslovili strategického partnera, který má zkušenosti s provozováním kina. Do budoucna chceme prostor využít i pro kulturní nebo různé obřadní účely, kino je ale prvním bodem," řekla Fojtová. Do dramaturgie kina by se podle ní časem mohli zapojit i studenti.

Nájemní smlouva by podle Pospíšila mohla být schválena na zasedání městské rady v polovině dubna. Na projekce kina Scala chodilo před uzavřením v průměru 37 lidí. Univerzita věří tomu, že dokáže diváky přitáhnout originální filmovou dramaturgií a kvalitními službami. (čtk)

30.3.2013 13:58 Zemřel herec Zolotuchin, který hrál v Noční hlídce i u Menzela

Ve věku 71 let zemřel známý ruský divadelní a filmový herec Valerij Zolotuchin. O jeho úmrtí dnes informovaly ruské agentury s odvoláním na Divadlo na Tagance, kde byl Zolotuchin desítky let v angažmá a kde v poslední době působil také jako umělecký šéf.

Zolotuchin byl už od začátku tohoto roku v nemocnici kvůli léčbě mozkového nádoru. Tento měsíc ho lékaři uvedli do umělého spánku.

Herec a režisér se narodil v roce 1941 a už od roku 1964 byl členem souboru Divadla na Tagance. V 60. letech začal hrát také ve filmu. Proslavil se rolemi ve snímcích Bumbaraš (1971) nebo Jak car Petr ženil mouřenína (1976).

Čeští diváci ho mohou znát z filmu Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993) či z filmového zpracování fantasy knih Sergeje Lukjaněnka Noční hlídka (2004) a Denní hlídka (2006). (čtk)

30.3.2013 12:05 Skyline pokřtí album v Paláci Akropolis

Skupina Skyline pokřtí své šesté album Fairytapes 5. dubna v pražském Paláci Akropolis. Nahrávka vyšla digitálně 25. března, na fyzickém nosiči bude k dispozici 8. dubna. Deska vznikala během loňského roku a podle členů kapely je v porovnání s jejich předchozím albem Private Madness, Public Danger o něco veselejší, tanečnější a elektroničtější.

"Na minulé desce jsme měli chuť náš zvuk posunout víc ke kytarám, teď nás to přitáhlo zase zpátky víc k elektronice. Určitě nás i ovlivnilo i to, co se momentálně děje ve světě, třeba z mého pohledu je z taneční hudby zase vzrušující žánr," uvedl zakládající člen Skyline Radek Bureš.

Nové album si kapela produkovala sama, o finální mix a mastering se postaral zvukový inženýr Matouš Godík. První singl Dancing With Fire provází videoklip, jehož natáčení trvalo celé loňské léto. "Jde o takový dokumentární sestřih koncertů z minulého roku, které s námi absolvoval grafik a designér Vítek Škop. Jezdil na Majálesy a další velké festivaly, nechybějí ani malé akce. Je to takový zrychlený záznam toho, jak vypadají festivaly z našeho pohledu," podotkl programátor Hoffy_M.

Předchozí studiové album nazvané podle epizody z britského seriálu Profesionálové Private Madness, Public Danger vydali Skyline v roce 2010. Šlo o jejich první nahrávku s novou zpěvačkou Markou Rybin, která přišla z rockové kapely Gaia Mesiah a nahradila ve Skyline Janu Charvátovou.

Skupina Skyline vznikla v roce 1997 v Praze. Svůj první koncert odehrála o rok později jako předkapela Tata Bojs. Debutové album Riders in the Store vydali v roce 2001. Jejich elektronická taneční hudba bývá přirovnávána ke kapelám jako Kosheen nebo Asian Dub Foundation. Proslulí jsou svými živými vystoupení, za která získali na Dance Awards 2004 ocenění za Projekt a Koncert roku. Ve stejném roce zvítězili i v kategorii Dance/Hip hop v rámci ALMA Awards.

V červenci 2005 předskakovali taneční legendě Underworld, mají za sebou turné po Polsku, koncerty v Německu a Portugalsku a také účast na prestižním holandském festivalu Eurosonic nebo na největším festivalu střední Evropy Sziget v Budapešti. Skyline loni opustil rapper Mc NuC, který chce věnovat více času rodině. (čtk)

30.3.2013 11:26 Kino Aero slaví patnáctiny přehlídkou filmů

Na začátek dubna připravilo pražské kino Aero další ze svých narozeninových akcí. Od 4. do 7. dubna uvede festival Patnáctky - přehlídku filmů, které s "novým" Aerem pojí rok jejich vzniku a letošní polokulaté výročí. A že byl rok 1998 pro film velmi úrodný, dokazují snímky, které se dostaly do nejužšího výběru - Strach a hnus v Las Vegas, Lola běží o život, Idioti, Big Lebowski a Rodinná oslava.

"Český film na přehlídce zastoupí dosud nepřekonaný rekordman Českých lvů - desetkrát oceněný snímek Je třeba zabít Sekala. Jako bonus Aero připravilo speciální akci pro všechny své vrstevníky, tedy patnáctileté diváky," řekla ředitelka kina Zuzana Kameníková. Když u pokladny prokážou čerstvým občanským průkazem, že je jim právě 15 let, dostanou se do kina za symbolických 15 korun. Tuto možnost budou mít až do konce roku.

Další narozeninové akce v dubnu nabídnou nejen filmové zážitky. Například cyklus živých koncertů před filmovým plátnem Aerostage zahájil loni na podzim ve velkém stylu koncert Lynchovy múzy Chrysty Bellové. A v dubnu se uskuteční další dva koncerty, na kterých se představí uznávaná švédská zpěvačka Anna von Hausswolffová se svým gotickým popem a olomoučtí Nylon Jail a jejich 3D show, se kterou momentálně objíždějí česká kina.

V neděli 14. dubna se Aero promění v bleší trh s audiovizuálními nosiči a technikou. Aero Vexl bude zahájen v 10:00 a vstup na něj bude pro prodejce i návštěvníky zdarma. Vyměnit, darovat, koupit nebo prodat na něm půjde všechno možné, od DVD, VHS až po staré kazeťáky. Více informací ke všem akcím naleznou zájemci na oficiálním webu kina www.kinoaero.cz. (čtk)

30.3.2013 10:53 Mladí zlínští filmaři budou svá díla pouštět doma

Mladí filmaři ze zlínské Univerzity Tomáše Bati chtějí prezentovat svá díla netradičním způsobem. Zájemci mohou navštívit byty filmařů, kde uvidí jejich snímky a mohou se s tvůrci a jejich prací více seznámit. Akce nese název U tebe nebo u mě?, který odkazuje na užívanou zkratku názvu univerzity. Festival se bude konat od 29. dubna do 1. května, informovala Henrieta Buvalová z fakulty multimediálních komunikací.

Lidé, kteří budou chtít navštívit studenty ateliéru audiovize, se jen ohlásí textovou zprávou. "Pustí vám své filmy s autorským komentářem a vy přitom můžete sedět v autorově gauči. Není lepší způsob, jak nakouknout do světa budoucích režisérů, producentů a kameramanů," uvedla Buvalová.

Do akce se zapojí studenti ve více než deseti bytech. Před budovou fakulty také bude stát festivalový stan, kde se budou promítat filmy. Dopolední projekce jsou určeny pro žáky základních a studenty středních škol a k průvodním akcím festivalu. Připraveny jsou koncerty několika kapel, filmové workshopy či maratony. (čtk)

30.3.2013 09:53 Moravské divadlo uvede kvůli příchodu věrozvěstů novou inscenaci

Moravské divadlo Olomouc uvede v červnu ve světové premiéře komorní operu Zdeňka Pololánika Noc plná světla. Inscenaci divadlo nastuduje při příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Půjde zároveň o tečku za letošní sezonou, řekl mluvčí divadla David Kresta.

Inscenaci vycházející z libreta světícího olomouckého biskupa Josefa Hrdličky a hudební kompozice Zdeňka Pololánika bude režírovat Michael Tarant. Příběh vychází z dramatu Paula Claudela Zvěstování Panně Marii. "Chtěl jsem přiblížit dílo dnešním divákům, protože obsahuje opomíjené, byť zásadní hodnoty, jako je oběť života, zápas o lásku, podřízení života i smrti tomu, kdo vyřkne nad člověkem poslední slovo," uvedl Hrdlička.

Uvedením díla ve světové premiéře si divadlo připomene letošní výročí příchodu věrozvěstů. "Inscenace Noc plná světla je naším příspěvkem k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu," doplnil ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.

V hlavních rolích se představí Jiří Přibyl, Lea Vítková, Zdeňka Mollíková, Barbora Polášková, Petr Martínek a David Szendiuch. Záštitu nad inscenací převzali pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg.

Titul Noc plná světla měl být původně uveden mimo předplatné, kvůli aktuálním změnám v dramaturgickém plánu však bude zařazen do premiérového předplatného, a to namísto baletní inscenace Jesus Christ Superstar. Její premiérové uvedení muselo divadlo v tuto chvíli odsunout. Na baletní verzi nezískalo licenci od tvůrců tohoto slavného muzikálu. (čtk)

30.3.2013 08:59 V brněnské katedrále zazní Bachova mše na dobové nástroje

Soubor Czech Ensemble Baroque připravuje první brněnské provedení Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na dobové nástroje. Koncert tvoří jeden z vrcholů abonentního cyklu Bacha na Mozarta. Uskuteční se 6. dubna v katedrále svatých Petra a Pavla, oznámili novinářům pořadatelé.

"Brňané dosud neměli možnost vyslechnout toto dílo v souladu s nejmodernějšími světovými interpretačními trendy, tedy na dobové nástroje nebo jejich repliky. Snažíme se přiblížit zvukový obraz díla co nejvěrněji tomu, jak mohl dílo - respektive jeho části - slyšet a provádět sám Bach," uvedl dirigent Roman Válek.

Mše h moll, někdy označovaná přívlastkem Velká, patří k pilířům evropské hudební kultury. Bach ji psal postupně po 20 let. Nakonec z několika kompozic vytvořil monumentální celek.

Při koncertu dostanou prostor jak zkušení interpreti, například tenorista Jaroslav Březina, sopranistky Stanislava Mihalcová a Michaela Šrůmová nebo polský kontratenor Piotr Olech, tak mladí pěvci. Obtížného sólového partu barokní horny se zhostí Stephan Katte z Německa. (čtk)

29.3.2013 16:16 Do konkurzu na ředitele ND Brno se zatím přihlásilo pět lidí

Do nového konkurzu na ředitele Národního divadla Brno se zatím přihlásilo pět uchazečů. Dnes končí termín podání přihlášek, podle mluvčí magistrátu Soni Haluzové budou ale akceptované i přihlášky došlé později poštou s dnešním datem na podacím razítku. Národní divadlo je od září bez ředitele, v minulém výběrovém řízení komise nikoho nevybrala. Nyní je podle vedení města konkurz odbornější.

Do minulého konkurzu se loni na podzim přihlásilo 13 lidí, pět z nich postoupilo do druhého kola. Podle komise však žádný neměl potřebné odborné kvality. "Nyní se výběrové řízení uskuteční za dva až tři týdny, termín nástupu nového ředitele nelze odhadnout," uvedla pro ČTK Haluzová.

Největší mimopražské divadlo dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr, který před koncem loňského roku vystřídal ekonomickou náměstkyni Marii Hubovou. Bývalý ředitel Daniel Dvořák odstoupil v září, kritizoval zejména nedostatečnou finanční podporu instituce a neochotu radnice řešit problémy. V čele divadla stál Dvořák od roku 2007. Komise pro výběr nového ředitele má proti podzimnímu řízení jiné složení, v jejím čele stojí primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). Uchazeči mají přísnější podmínky, musejí například lépe písemně přiblížit budoucí směřování divadla. (ČTK)

29.3.2013 14:51 Zemřel herec Griffiths, představitel Potterova strýce Vernona

Ve věku 65 let zemřel ve čtvrtek britský herec Richard Griffiths, který ztvárnil nesympatického strýce Harryho Pottera ve filmové sérii o tomto mladém čaroději. Sdělil to dnes podle agentury AP hercův agent, podle něhož Griffiths zemřel na komplikace po operaci srdce.

Filmový představitel Pottera Daniel Radcliffe dnes prohlásil, že je hrdý na to, že Griffithse znal. "Richard byl po mém boku ve dvou z nejtěžších okamžiků mé kariéry. Udělal z nich radost svým povzbuzováním a vtipkováním," řekl Radcliffe ke své první scéně při natáčení Pottera a svému prvnímu hraní v divadle.

Griffiths začal hrát ve filmech v 70. letech, ale pozornost a slávu po celém světě mu zajistila až role strýce Vernona Dursleyho v příbězích Harryho Pottera v posledním desetiletí. Zazářil však i v divadle. Například v roce 2004 se ujal role učitele Hectora ve hře Alana Bennetta s názvem The History Boys a sklidil za ni velký úspěch. (ČTK)

29.3.2013 12:45 Osmdesátiny oslaví Josef Krofta , který dal loutkovému divadlu novou magii

Novou magii dal loutkovému divadlu profesor Josef Krofta, který 30. března oslaví sedmdesátiny. Jméno tohoto čerstvého držitele ceny Thálie za celoživotní dílo je spojeno zejména s královéhradeckým divadlem Drak, jehož byl léta uměleckým ředitelem. Z loutkového divadla udělal Krofta podívanou nejen pro děti a na jeviště postavil herce jako vodiče loutek, ale i jako jejich partnery.

V divadle Drak vytvořil Krofta padesátku inscenací a české loutkářství představil i v řadě zemí světa, například v cyklu Setkání s mistry, jež pořádala Guggenheimova nadace v New Yorku. Od roku 1990 působí (nyní externě) jako pedagog na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, jejímž býval vedoucím. Jako profesor působil mimo jiné v Norsku či Francii.

V Hradci Králové, kde nyní Krofta působí jako náměstek primátora pro kulturu, založil v roce 1993 Mezinárodní institut figurálního loutkářství. V letech 1993 až 1998 byl též proděkanem DAMU pro zahraniční záležitosti. Josef Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. Absolvoval pražskou DAMU. Začínal v roce 1968 v Malém divadle v Českých Budějovicích a od roku 1971 působil téměř čtyřicet let jako režisér loutkového divadla Drak v Hradci Králové, jehož byl od roku 1981 uměleckým šéfem. (ČTK)

29.3.2013 11:17 V Ostravě uvedou premiéru hry Trable s Harrym, která inspirovala i Hitchcocka

Českou premiéru hry Trable s Harrym podle novely Jacka Trevora Storyho, kterou na filmová plátna uvedl Alfred Hitchcock, připravuje ostravské Národní divadlo moravskoslezské (NDM). Komediální detektivku poprvé činoherní soubor uvede 4. dubna. ČTK to řekla mluvčí divadla Viola Kučerová.

"Jde o výsostně divadelní námět a dobrý příběh. Od komedie se očekává, že v sobě bude mít sílu ukázat nám známé modely, jakoby se staly teď před námi poprvé, se šarmem, překvapením a espritem. Harrymu se to zatím daří. Diváci můžou čekat černou komedii, humor s vážnou tváří," popsal inscenaci její režisér Jakub Nvota. Adaptace černé komediální detektivky naruby vypráví humorný příběh z malého městečka Sparrowswicku. Jeho poklid naruší mrtvola muže, nalezená na mýtince.

"Nenásleduje ale standardní pátrání po vrahovi. Naopak se k činu hlásí hned několik obyvatel městečka. Fakt, že je Harry mrtvý, sice nikomu nevadí, ale všichni se cítí být vinni," uvedla Kučerová k ději. Tělo je pak hned několikrát pohřbeno a opět vykopáno. "O absurdní situace nebude nouze," řekla. Podle ní jedinečná atmosféra příběhu a charaktery postav možná divákům připomenou seriál Twin Peaks. Komediální detektivka vyprovokovala k natočení stejnojmenného filmu i mistra hororového žánru Alfreda Hitchcocka v roce 1956. (ČTK)

29.3.2013 09:36 Kutná Hora nechá návštěvníky nahlédnout do hudební historie města

Zahájení letošní turistické sezony v Kutné Hoře bude věnováno hudbě. Počítá s tím osmý ročník akce Probouzení Kutné Hory, který po loňském připomenutí největších zločinů spáchaných ve městě a předloňském představení panovnického rodu Jagellonců nechá návštěvníky nahlédnout do hudební historie stříbrného města. Akce k zahájení sezony jsou plánovány v sobotu 6. dubna, řekla novinářům jednatelka Průvodcovské služby Ivana Vopálková.

V kapli Božího těla, která se nachází v bezprostřední blízkosti chrámu svaté Barbory, návštěvníci uslyší gotické písně v podání zpěváka Richarda Pachmana, taneční sdružení La Volta předvede i dobový tanec. Nádvoří Vlašského dvora bude patřit renesanční hudbě, představí se mimo jiné hudební skupina Cuthna Antiqua. Arciděkanský chrám svatého Jakuba rozezní barokní varhany, staročeskou restauraci Dačický bluegrass a refektář kláštera svaté Voršily jazz.

Zajímavostí bude podle Vopálkové také nově otevřená expozice Královská mincovna ve Vlašském dvoře. "Představíme tam historii Vlašského dvora jako objektu, proces výroby mince a konečně i finální produkt pražský groš," uvedla. Nepůjde však podle ní v žádném případě o tradiční expozici s klasickými exponáty na stěnách. "Modely budou ve volném prostoru, budou prosvětlené a návštěvník si bude moci daleko lépe představit, jak ten objekt, ta centrální banka středověku, vlastně fungoval," dodala. (ČTK)

29.3.2013 07:54 Festival Dvořákova Praha se personálně spojí se Strunami podzimu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha se personálně spojí s hudebním festivalem Struny podzimu. ČTK to potvrdil ředitel Strun podzimu Marek Vrabec s tím, že oficiální informace se vedení obou přehlídek chystají zveřejnit příští týden. Podle informací ČTK by se festivaly měly propojit především v rámci svých managementů, jinak by měly zůstat samostatnými právními subjekty s odlišnou dramaturgií. Oba festivaly se pořádají na podzim.

Zatímco Dvořákova Praha se zaměřuje na prezentaci klasické hudby, Struny podzimu navíc ve svém programu představují také jazz, starou hudbu a wordlmusic. "Ano, je to pravda, ale všechny informace zveřejníme až příští týden," uvedl Vrabec, který se pravděpodobně stane uměleckým šéfem obou festivalů. Ve společném vedení zřejmě nezůstane intendant Dvořákovy Prahy Vladimír Darjanin.

Rozhodnutí podle zdroje ČTK ovlivnila ekonomická recese, obtížné získávání dalších sponzorů i malá podpora od státu. Tím, že bude obě přehlídky připravovat jeden produkční a manažerský tým, by se prý měly finanční prostředky i umělecké kontakty efektivněji využít. (ČTK)

29.3.2013 06:13 Státní opera v Praze aplaudovala premiéře opery Don Carlo

Zaplněné hlediště Státní opery v Praze ve čtvrtek doprovodilo dlouhotrvajícím potleskem dramatický závěr Verdiho opery Don Carlo. Na premiérovém představení se v titulní roli představil Michal Lehotský, jako Fillipo II. vystoupil Jiří Sulženko a Adriana Kohútková jako Elisabetta di Valois. Na jeviště Státní opery se jedno ze stěžejních Verdiho děl vrací po 15 letech od premiéry posledního uvedení, další představení se uskuteční 31. března.

Čtyřaktová italská verze v hudebním nastudování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka je uváděna Při příležitosti 200. výročí narození Giuseppa Verdiho. Režisérem koprodukční inscenace, která byla poprvé uvedena na podzim minulého roku ve Finské národní opeře v Helsinkách, je intendant Městského divadla v Bolzanu Manfred Schweigkofler.

Nová inscenace s podtitulem Gothic Verdi ve svém výtvarném provedení vytváří až hororově fantastické prostředí plné šera a stínů, kombinující historické prvky se současnými styly. Autorem scénografie, která množstvím lebek a středověkých staveb připomíná kulisy koncertu gothicko-metalových kapel, je Walter Schütze. Opera je nastudována v italském jazyku a představení jsou použity české a anglické titulky. (ČTK)

28.3.2013 17:05 Průkopník elektronického popu Vangelis oslaví sedmdesátiny

Hudebník řeckého původu Vangelis, který 29. března oslaví sedmdesáté narozeniny, patřil mezi průkopníky elektronické hudby. "Syntezátorového kouzelníka" asi nejvíce proslavila hudba k filmům 1492: Dobytí ráje, Ohnivé vozy, Blade Runner nebo Alexander Veliký. Jím komponovaná a nahrávaná hudba ale doprovázela i nespočetné koncerty operních hvězd, ojedinělé hudební produkce nebo také celosvětová sportovní klání včetně olympiád.

Narodil se jako Evangelos Papatanasiu a hudebním talentem oplýval už jako čtyřletý, nikdy ale nenašel vztah k formálnímu hudebnímu vzdělávání. "Vždy jsem cítil, že byste si neměli osvojovat znalosti ostatních, neboť největší význam mají osobní zkušenosti a zrání," řekl jednou. Vangelisův talent našel zprvu uplatnění ve skupině Formynx, jež se stala nejpopulárnější řeckou kapelou. V roce 1968 se přestěhoval do Paříže, kde sklízel úspěchy se skupinu Aphrodite's Child.

Ve Francii se také dostal do kontaktu s filmem, Vangelisova hudba podkreslovala dokumenty ze světa zvířat francouzského režiséra Fredericka Rossifa. Po přestěhování do Londýna v roce 1974 se spekulovalo, že bude hrát se skupinou Yes. Místo toho Vangelis založil vlastní studio. A hned první album Heaven and Hell jej katapultovalo mezi hvězdy populární hudby v Evropě i USA. V roce 1981 pak složil hudbu k Ohnivým vozům, za kterou získal filmového Oscara. Vangelisova hudba je natolik rozmanitá, že ji nelze zařadit ani k popu, rocku, klasice, jazzu či nové vlně. "Snažím se pouze o to, aby lidé měli možnost prostřednictvím mé hudby poznat, co si myslím. Zprostředkovávám vám hudbu a je plně na vás, co si s ní uděláte," řekl v jednom ze vzácných rozhovorů. Své soukromí si totiž skladatel, který vytvořil hymny pro světový fotbalový šampionát v roce 2002 nebo aténskou olympiádu o dva roky později, pečlivě chrání. (ČTK)

28.3.2013 15:26 Divokej Bill oslaví patnáctiny albem s občankou a na turné

Také originálními občanskými průkazy jako součástí obalu nového alba alba s názvem 15 slaví tento rok skupina Divokej Bill stejný počet let od prvního koncertu. Osmičlenná kapela, která se po loňské koncertní pauze v Česku vrátí 11. května na tuzemská pódia, svoji šestou desku natočila ve studiu Sono ve středočeském Nouzově. "Letošní rok je ve znamení čísla patnáct, i naše turné se uskuteční po patnácti městech, jenom těch písniček jsme na desku stačili udělat jenom jedenáct," řekl ČTK zpěvák Štěpán Karbulka.

Album 15 vzniklo pod dohledem producenta Pavla Karlíka. V obchodech se objeví 12. dubna. "Člověk trochu přemýšlí nad tím, jaké budou ohlasy, jestli se písničky budou líbit a jak se album bude prodávat," uvedl Karbulka. "Pocit před vydáním desky je vždycky stejný - očekávání, jak to dopadne a zda se bude líbit," dodal lídr skupiny Vašek Bláha. Po patnácti letech existence a čtyřech letech od posledního alba Mlsná slibuje kytarista Roman Procházka "dospělejšího" Divokýho Billa, dobrou nahrávku, nad kterou kapela nechala "hodně času a nervů". "Ale ať si to lidé koupí a udělají si obrázek sami," uvedl.

Na obal nového alba vymyslel Divokej Bill v rámci oslav svých patnáctin design v podobě občanského průkazu všech členů kapely. Jedna stránka je připravená pro nalepení forografie majitele alba, který může fotokopii svého průkazu zaslat kapele a bude zařazen do losování o ceny. Narozeniny kapely a nové album doprovodí turné po patnácti tuzemských městech, které začne 11. května v Jihlavě a skončí 29. června v Plzni. Divokej Bill se bude snažit zařadit co největší množství nových skladeb, i když nebudou chybět ani staré hity. (ČTK)

28.3.2013 13:53 Tenorista Margita zpívá v New Yorku, píše knihu a chystá CD

Tenorista Štefan Margita stráví Velikonoce v New Yorku, kde se v Metropolitní opeře (Met) v těchto dnech připravuje na obnovenou premiéru Wagnerovy opery Zlato Rýna. "Jde o mou třetí inscenaci v prestižním operním domě," řekl Margita v telefonickém rozhovoru ČTK. Letos se chystá vydat nové album, další autobiografickou knihu a hostovat v Berlínské státní opeře a v Sao Paulu.

Margitu motivovalo newyorské působení k tomu, aby zhubl. Právě fyzicky náročná role Logeho zlepšila jeho kondici a díky ní začal i zdravě jíst. Role je podle něj výjimečná i tím, že zpívá zavěšen na laně, pod kostýmem má bezpečnostní prvky proti pádu a další baterii, protože se kostým na jevišti rozsvěcuje. "Je to zvláštnost. Když přijdu domů, jsem velmi vyčerpaný. Dá to zabrat stát na šikmé ploše, hlavně pro nohy a záda," uvedl. Premiéra bude 6. dubna, inscenace se bude hrát do začátku května. Stejnou roli provede také v operním domě brazilského Sao Paula. V Berlíně jej pak čeká hostování v opeře Wozzeck od Albana Berga, poprvé přitom bude spolupracovat s dirigentem Danielem Barenboimem.

Hned po příjezdu do Prahy se bude Margita soustředit na natáčení nové desky nazvané Melancholie pro vydavatelství Supraphon. Vyjít by měla na podzim. Nabídne výběr ze slavných muzikálových melodií, k duetům prý slíbili účast Lucie Bílá, Daniel Hůlka, Marta Kubišová, jeho manželka Hana Zagorová i sopranistka Eva Urbanová. Album bude pravděpodobně určeno k vánočnímu prodeji. "Bude to s velkým živým orchestrem, takže se na to těším," poznamenal Margita.

Kromě zpěvu se Margita věnuje psaní své další knihy, kterou chce nazvat Bez omezení. Bude volným pokračováním jeho první autobiografie. Margita v ní bude vyprávět o své cestě do Metropolitní opery a všem, co se v posledních 12 letech v jeho profesním životě odehrálo. (ČTK)

28.3.2013 12:49 Galerie Rudolfinum pokračuje v prezentaci současné malby

Průřez současnou figurativní malbou na pracích více než 20 autorů z devíti zemí představuje na své nové výstavě s názvem Nightfall (Soumrak) Galerie Rudolfinum. Mezi hlavní témata, která vystavující umělci zpracovávají, patří společenská krize a nejistota, osamělost, zmatenost a izolovanost člověka, vzrůstající napětí mezi přírodou a civilizací nebo vnitřní i vnější boj s vlastním já a se společností.

Námět výstavy je inspirován stejnojmennou slavnou povídkou Isaaca Asimova z roku 1941, jejímž základem je otázka, co se stane s planetou a civilizací, když nastane zatmění Slunce a přijde soumrak. Výstavu připravila britská kurátorka Jane Nealová, premiéru měla v Centru pro moderní a současné umění v Debrecínu.

Výstava je součástí série tří expozic, které galerie připravuje pro "lepší pochopení fenoménu malby", jak již dříve uvedl ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. První byla výstava Beyond Reality, která přinesla pohled českého kurátora na současnou britskou malbu. Počátkem tohoto roku pak galerie uvedla výstavu Motýlí efekt?, jež ukázala některé podoby současné české malby. (ČTK)

28.3.2013 11:34 Festival Bonjour Brno přiblíží francouzské umění i gastronomii

Umění, gastronomii a životní styl země galského kohouta přiblíží zájemcům festival Bonjour Brno. Pořadatelé z Francouzské aliance stejně jako v minulých letech připravili koncerty, projekce, přednášky a výstavy. Zajímavostí je turnaj v pétanque v parku Lužánky. K francouzské atmosféře tam přispěje i ochutnávka pastisu. Festival potrvá od 3. do 27. dubna.

Filmová část přehlídky se letos zaměří hlavně na tvorbu režiséra a dokumentaristy Chrise Markera, jenž loni zemřel. "Je to jeden z nevýznamnějších režisérů světové kinematografie, ale jeho dílo dosud zůstává široké veřejnosti málo známé," uvedla Dita Friáková z Francouzské aliance. Na knižní trh se koncem loňského roku dostal revidovaný překlad Hledání ztraceného času od Marcela Prousta, jedno z kanonických děl moderní evropské literatury. Součástí festivalu je proto také debata o nadčasovosti díla a jeho dobovém kontextu. Odborníci pohovoří o Proustovi 10. dubna v knihkupectví Academia.

K zajímavostem z divadelní oblasti patří scénické čtení hry Zpověď nepovedeného muslima od významného alžírského autora Slimana Benaissy. Text provede divadlo Feste. Pořadatelé mysleli také na chuťové buňky frankofilů. Připravili pro ně týden specialit země galského kohouta a jako bonus degustační večer pokrmů z Provence. Celý program přehlídky najdou zájemci na webových stránkách www.bonjourbrno.cz. (ČTK)

28.3.2013 10:02 Národní divadlo uvede premiéru Verdiho opery Don Carlo

Národní divadlo ve čtvrtek při příležitosti 200. výročí narození Giuseppa Verdiho uvede premiéru opery Don Carlo v čtyřaktové italské verzi a v hudebním nastudování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka. Režisérem koprodukční inscenace, která byla poprvé uvedena na podzim minulého roku ve Finské národní opeře v Helsinkách, je intendant Městského divadla v Bolzanu Manfred Schweigkofler.

Opera Don Carlos, v přepracované italské verzi Don Carlo, která se na jeviště Státní opery vrací po 15 letech od premiéry posledního uvedení, je jedním z Verdiho uměleckých vrcholů. Nová inscenace s podtitulem Gothic Verdi ve svém výtvarném provedení vytváří až hororově fantastické prostředí plné šera a stínů, kombinující historické prvky a v současnosti moderní post-punkový styl.

Kromě domácích sólistů Opery ND zastoupených například Andou-Luisou Bogzou, Danou Burešovou, Luďkem Velem či Evou Urbanovou se představí hned několik zvláštních hostů, jako jsou Vladimír Chmelo, Štefan Kocán, Adriana Kohútková nebo argentinský tenorista Marcelo Puente, kterého alternuje Michal Lehotský. (ČTK)

28.3.2013 08:50 Výstava ukazuje, jak umělci vnímají současnou politiku

V galerii Artinbox v Perlové ulici začala výstava prací více než dvacítky autorů pod společným názvem Kdo lže, krade...? s podtitulem Jak zvítězit nad lží a nenávistí. Podle kurátorky Nadi Rovderové výstava, kvůli níž odsunula jinou původně plánovanou přehlídku, reaguje na současné dění na české politické scéně.

Jedním z děl na výstavě je i plastika, jejíž součástí je busta nápadně připomínající prezidenta Miloše Zemana; hlava se noří do zvlněné beztvaré hmoty hnědé barvy. Socha Kryštofa Hoška se jmenuje Vařila myšička kašičku, v minulých dnech již byla v Praze součástí jiné expozice a stala se oblíbeným tématem sociálních sítí. Na výstavě svá více či méně kritická díla představují také David Cajthaml, Roman Franta, Kurt Gebauer, Patrik Hábl, Lukáš Houdek, Milan Kunc, Daniel Pešta, Jiří Surůvka či Martin Šárovec.

"Před 15 měsíci zemřel jeden ze dvou Václavů - porevolučních prezidentů. Lidé smutnili, vyprovázeli ho záplavou růží a svíček. Ten druhý odešel z funkce prezidenta před pár dny vyprovázen záplavou narcisů. A jeho dlouholetý souputník alias soupeř ho na Hradě nahradil, aby se stal prezidentem dolních 10 milionů občanů. ... Havel byl jen jeden. Jedna vlaštovka jaro nedělá," píše kurátorka v doprovodném textu k výstavě. (ČTK)

28.3.2013 07:13 Liberecký veletrh dětské knihy bude letos skromnější, chybí peníze

Jedenáctý ročník libereckého veletrhu dětské knihy bude i letos skromný a omezí se ve druhém dubnovém týdnu jen na několik menších akcí. Důvodem je nedostatek peněz. ČTK to sdělila Dagmar Helšusová, předsedkyně Sdružení pro Veletrhy dětské knihy v Liberci, která byla před lety iniciátorkou akce.

"Místo několikadenního maratonu předčítání, besed s autory, soutěží a tvůrčích dílen, který se v minulosti konal na libereckém výstavišti, čeká návštěvníky jen několik akcí. Chybí nám peníze," uvedla Helšusová.

Hlavní akcí v prvních devíti ročnících byl třídenní veletrh na výstavišti. Kvůli nedostatku peněz se neuskutečnil loni a nebude ani letos. Nahradí ho jednodenní festival dětské knihy v krajské knihovně v Liberci. Čtenáře čeká 11. dubna listování knížkami, besedy s autory nebo výtvarná dílna. Tentýž den na liberecké radnici vyhlásí ilustrátory, nominované do soutěže Zlatá stuha. V pátek 12. dubna se koná v budově historické radnice křest zvukové knihy pro nevidomé a slabozraké děti. (ČTK)

27.3.2013 20:24 Hlavní hvězdou Glastonbury 2013 jsou Rolling Stones

Festival v Glastonbury oznámil headlinery letošního ročníku, kterými budou kapely Mumford and Sons, Arctic Monkeys a The Rolling Stones. Informoval o tom britský deník Guardian. "Splnil se nám sen. Pamatuji si, že Rolling Stones jsme se do Glastonbury snažili dostat celý život. Nevybavím si jediný rok, kdy bychom se o to nepokusili," uvedla za pořadatele Emily Eavisová.

Na hlavní stagi Glastonbury dále vystoupí Nick Cave and the Bad Seeds, Dizee Rascal, Primal Scream, Elvis Costello, Rita Ora nebo mladý britský talent Ben Howard. Podle pořadatelů je letošní ročník zvlášť britský, když v minulých letech byli hlavními hvězdami festivalu Beyoncé, Stevie Wonder nebo Jay-Z. (red)

27.3.2013 16:49 Výstava Jindřicha Štreita zahájí opavský festival Další břehy

Letošní 17. ročník opavského multižánrového festivalu Další břehy zahájí výstava fotografií Jindřich Štreita nazvaná Skrze hříchy do nebe. Festival, který se bude hříchům, pokušením a slabostem lidí a lidstva věnovat podrobněji, nabídne od 3. do 28. dubna také přednášky, koncerty či divadlo. Řekl to dramaturg akce Petr Rotrekl.

I v minulosti měl festival jednotná témata. Když se věnoval Benátkám, po opavském Stříbrném jezeře pluly gondoly. Když se zaměřil na indiány, konaly se besedy s cestovateli.

Letošní festivalový program nabídne přibližně 30 pořadů z oblasti divadla, filmu, hudby, literatury a výtvarného umění, které se budou zabývat fenomény hříchu a pokušení, ale také následujícího pokání. "Jde o nikdy nekončící boj člověka o správnou volbu mezi dobrem a zlem. Zápas, který svádí každý z nás ve svém nitru. Zavítáme nejen do světa středověké kategorizace sedmi smrtelných hříchů, biblického desatera či hříchů japonských buddhistických mnichů, ale vše vyvážíme pozitivními ukázkami ctností, milosrdenství a pokání," vyjmenoval Rotrekl.

V divadelní oblasti bude součástí festivalu například vystoupení herce a improvizátora Jaroslava Duška a Divadla Vizita. Švandovo divadlo z Prahy zase přiveze hru maďarského dramatika George Taboriho s kontroverzním názvem Mein Kampf. Na filmové plátno se budou promítat snímky Krzysztofa Kieslowského Dekalog, Krátký film o zabíjení a Krátký film o lásce či dokument o papeži Janu Pavlu II. Hledal jsem vás.

"Závěr festivalu potěší především milovníky sladkých neřestí ve víkendu, který bude věnován čokoládě ve všech podobách pod názvem Čoko fest v Obecním domě," uvedl dramaturg. Mezi významnými hosty bude Bohumil Vurm s přednáškami o středověkém malíři Hieronymu Boschovi a také spisovatel Vlastimil Vondruška.

Kompletní program festivalu a podrobné informace o jednotlivých bodech programu zájemci najdou na www.opava-city.cz. (čtk)

27.3.2013 15:40 Moravské divadlo nedostalo licenci na baletní provedení muzikálu

Moravské divadlo Olomouc muselo odložit páteční premiéru baletní inscenace slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Od autorů muzikálu nedostalo licenci. Vedení divadla to respektuje, v jednání bude pokračovat. Plánované představení v režii renomovaného choreografa Roberta Balogha muselo nahradit speciálním uvedením baletní inscenace Labutí jezero. Informoval o tom mluvčí divadla David Kresta.

Oznámení o neudělení licence k divadelnímu užití v baletu dostalo vedení divadla krátce před plánovanou premiérou. Svou roli podle něj hrálo i to, že se situace v oblasti autorských práv posledních pět let stále mění. "V případě inscenace Jesus Christ Superstar jsme dva roky jednali s více než pěti subjekty, zajistili jsme práva na užití českých verzí, ale nečekaně nám nyní agentura zastupující hlavního autora muzikálu Andrewa Lloyda Webbera sdělila prostřednictvím agentury Dilia, že nemůže poskytnout licenci k divadelnímu užití v baletu, a to přesto, že inscenaci připravuje renomovaný choreograf Robert Balogh," uvedla vedoucí správy uměleckého provozu Moravského divadla Olomouc Veronika Hessová.

Vydavatelství Universal Music přitom divadlu přislíbilo práva na hudbu z filmu, stejně jako v případě předchozí Baloghovy inscenace Frida. "V okamžiku, kdy jsme zažádali o použití české verze, vložila se do jednání agentura pana Webbera s tím, že pro toto období již práva pro Českou republiku udělila. A to i přesto, že olomoucká inscenace měla být baletní, nikoliv muzikálová," doplnila Hessová.

Plánovaná premiérová představení Jesus Christ Superstar budou v pátek a v sobotu nahrazena Labutím jezerem s hosty, sólisty baletu pražského Národního divadla v čele s Michalem Štípou. (čtk)

27.3.2013 14:52 Iniciativa hledá mecenáše pro druhé vydání Hrabalových spisů

Iniciativu, která chce podpořit nové vydání sebraných spisů Bohumila Hrabala, podpořily dvě desítky odborníků a umělců, kteří jsou s Hrabalovým dílem spjati. Hrabalovy spisy vyšly v 90. letech a již mnoho let jsou rozebrány. Iniciativa především hledá mecenáše případného vydání, na což jsou potřeba dva miliony korun, informoval dnes za další podepsané nakladatel Tomáš Weiss. V příštím roce uplyne 28. března 100 let od Hrabalova narození.

Iniciativu podepsali režisér Jiří Menzel, herečka a politička Magda Vášáryová, herec Josef Somr, zpěvák Václav Neckář, muzikant Vlastimil Třešňák, spisovatelé Jáchym Topol a Emil Hakl, znalec Hrabalova díla a jeho životopisec Tomáš Mazal nebo překladatelé Hrabalova díla György Varga, Zsuzsa Detreová, Edgar de Bruin a Kees Mercks.

Peníze jsou podle Weisse jedinou brzdou nového vydání spisů. "Úmysl a chuť společně vydat sebrané spisy Bohumila Hrabala má nakladatelství Torst, které se dlouhodobě, na vysoké redakční úrovni, věnuje české literatuře, spolu s Václavem Kadlecem, který je pořadatelem sebraných spisů Bohumila Hrabala," uvedl Weiss. Doplnil, že nikdo z nakladatelů na tom dnes není tak, aby mohl vydat dvacetisvazkové dílo, které se bude prodávat postupně.

Zástupci iniciativy žádají majitele aktuálně platných licencí na jednotlivá díla Bohumila Hrabala, aby možnosti vydat kompletně připravené sebrané spisy nebránili a pro tento projekt je jednorázově velkoryse poskytli. Potřebná suma na vydání spisů, pokud má vyjít 20 dílů v tisícikusových nákladech, je včetně nové jazykové redakce a úhrady autorských práv odhadnuta právě na dva miliony korun. (čtk)

27.3.2013 12:53 Zaplněné divadlo se rozloučilo s hercem Vladimírem Čechem

Herečtí kolegové, rodina i diváci se dnes přišli do pražského Divadla ABC rozloučit s hercem Vladimírem Čechem, který zemřel minulý týden po dlouhé a těžké nemoci. Bylo mu 61 let. Herec si nepřál oficiální pietní obřad, lidé tak za ním naposledy přišli do divadla. Jeviště zaplnily věnce, svíčky a květiny a dění na pódiu přihlíželo zcela obsazené hlediště, na některé se již místa k sezení nedostala.

Nad jevištěm visela velká obrazovka, na níž se střídaly fotografie z Čechova života i z jeho četných divadelních rolí. Střídavě zněly písničky třeba v podání Vladimíra Mišíka nebo Vlasty Redla, slyšet byly také úryvky z divadelních her, v nichž Čech účinkoval, nebo z jeho rozhlasových rozhovorů.

Na společné zážitky mimo divadelní scénu vzpomínal třeba herec Městských divadel pražských, kde Čech hrál od roku 2006, Hanuš Bor. Letos měly Borova a Čechova rodina společně oslavit 20. výročí svatby, manželství tehdy oba muži uzavírali společně. Divadelní kolega slíbil, že oslava bude. Herec Tomáš Jirman připomněl velkou Čechovu zálibu v pěším cestování a slíbil mu, že dokončí "obcházení republiky", tedy putování kolem dokola celé země, které spolu zahájili.

Vladimír Čech vystřídal řadu divadelních scén, od severomoravských po ústecké či kladenské. Lidé si ho ale možná víc než z jeho divadelních rolí pamatují z televizní soutěže Chcete být milionářem? Vysílala se od roku 2000 pět let a o její oblibu se Čech zasloužil jako její první moderátor. V letech 2001 a 2003 byl díky ní v anketě TýTý vyhlášen nejoblíbenějším moderátorem. (čtk)

27.3.2013 12:31 Soubor výstav v Brně připomíná dobu, život a dílo věrozvěstů

Dobu, život a dílo slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje přibližuje čtveřice výstav v brněnském Paláci šlechtičen. Moravské zemské muzeum je připravilo k 1150. výročí příchodu byzantské misie na Velkou Moravu. Návštěvníci si prohlédnou archeologické nálezy, modely staveb a vydají se po stopách cyrilometodějské tradice v hudbě, divadle, literatuře a lidové kultuře. Výstava se veřejnosti otevře ve čtvrtek, potrvá do 29. září.

Soubor výstav zaplnil celý palác. V přízemí jsou fotografie Petra Francána z míst spjatých s Cyrilem, Metodějem a jejich žáky a také výstava o cyrilometodějské tradici v lidové kultuře. Tvoří ji keramika, poutní tisky nebo ojedinělá podmalba na skle zobrazující Bořivojův křest. "Postavy Cyrila a Metoděje žijí v našem kulturním povědomí. K mohutnému oživení tradice došlo v 19. století," uvedla Alena Kalinová z Etnografického ústavu MZM. Připomněla, že Moravané věrozvěsty dlouho znali pod jmény Crha a Strachota.

Hlavní výstavu najdou návštěvníci v druhém patře paláce. Chronologicky mapuje osud věrozvěstů a zároveň i Velké Moravy. Základem expozice jsou archeologické nálezy - od kompletně přenesených hrobů velmožů s výbavou až po drobné mince byzantských císařů a písařské pomůcky, s nimiž žáci věrozvěstů ryli písmena do vosku na dřevěných destičkách. K unikátům patří pozlacené plakety s křesťanskými motivy a bronzový zvon z Bojné na Slovensku.

Historici vyvracejí častý omyl, že Cyril a Metoděj zprostředkovali Moravě první kontakt s křesťanstvím. Už před nimi přicházeli misionáři ze západu. "Samozřejmě ale Morava nebyla zcela křesťanská, přetrvávaly zde starší kulty a rituály. Prezentujeme proto dvojakost v myšlení tehdejších lidí," uvedl archeolog Luděk Galuška. Počátky křesťanství dokumentují první motivy křížů, dokladem pohanského kultu je třeba přívěšek s vyobrazením rohatého boha stád.

Další skupina předmětů sleduje cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře. Návštěvníci spatří třeba faksimile rukopisu Glagolské mše Leoše Janáčka.

Významné výročí letos připomene řada dalších akcí po celé zemi. Církev pozvala na hlavní červencové oslavy na Velehradě také papeže Františka. Papež se prý rozhodne po Velikonocích. (4tk)

27.3.2013 11:29 Na pražském Výstavišti začíná výstava s kopií Tutanchamonovy hrobky

Objevení hrobky faraona Tutanchamona a příběh slavného archeologa Howarda Cartera (1874-1939) přiblíží výstava Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Návštěvníky provede jednou z nejdůležitějších archeologických událostí, které se staly před 90 lety v egyptském Údolí králů. Na pražském Výstavišti začne ve čtvrtek 28. března a potrvá do 30. června. Tato putovní mezinárodní výstava přilákala již před pěti lety v Brně podle pořadatelů okolo 200 tisíc lidí.

Součástí expozice je přesná kopie hrobky staré více než tři tisíce let. Výstavu tvoří přes tisíc exponátů, které jsou napodobeninami původních předmětů; kopie zhotovili egyptští řemeslníci podle starých technologií.

Howard Carter a lord Carnarvon objevili ztracenou Tutanchamonovu hrobku v roce 1922 po pěti letech marného pátrání. Jde o jedinou nevyloupenou královskou hrobku z období Nové říše. "Replikami nechceme nahradit originály. Chceme pouze rozšířit a doplnit kulturní význam a kontext. Muzea a originály touto výstavou nic neztrácí," řekl dnes novinářům na tiskové konferenci vědecký vedoucí Wolfgang Wettengel. Výstava má tři mutace, které jsou téměř stejné.

Koncept výstavy odborníci chválí, pro mnoho lidí je to prý jediná příležitost vidět sbírky z Tutanchamonovy hrobky na vlastní oči. "Pomocí těchto replik se dají šířit znalosti a informace o staroegyptské civilizaci, aniž by se ohrožovaly originální památky, které zůstávají v muzeu," řekl ČTK přední egyptolog Miroslav Bárta, podle něhož jsou repliky zhotoveny profesionálně. "Je to akce, kterou já osobně moc podporuji", dodal.

Do historického kontextu uvede návštěvníky na začátku výstavy film o Carterově příběhu. Snímek končí ve chvíli, kdy přes malý otvor ve zdi hledí na poklady v hrobce. Návštěvníka čeká i prohlídka komor, kde zhlédnou nejvýznamnější objekty pokladu i třeba velké pozlacené schrány z faraonovy pohřební komory. "Uvidí inscenace, které přesně reprodukují místnosti hrobky... Výhodou toho, že to jsou repliky, je, že se na ně návštěvník může podívat zblízka," řekl tiskový mluvčí Pavel Mühlheim.

Po celou výstavy je bude provázet nový audio průvodce, který je součástí každé vstupenky. Repliky byly mnohokrát předělávány, aby byly dokonalé. Například bohatě zdobená pohřební maska Tutanchamona, jejíž originál je ze zlata a váží 11 kilogramů, byla vyráběna třikrát.

Převážná část pokladu se nachází v Egyptském muzeu v Káhiře, kupříkladu slavná zlatá faraonova maska a další artefakty se nepůjčují vůbec kvůli bezpečnosti.

Tutanchamon (14. století před našim letopočtem) nebyl příliš významný faraon. Proslavila jej až jeho hrobka, která se zachovala neporušená a nevykradená. K popularitě objevu přispěl i nádech tajemna a hrůzy. Několik lidí, kteří se podíleli na vyzdvihování předmětů z hrobky, totiž brzy poté zemřelo. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který výzkum financoval. Zrodila se tak legenda o faraonově kletbě, jež prý zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí. (čtk)

27.3.2013 10:50 Studio Hrdinů uvede Černá zrcadla

Třetí novinkou pražského Studia Hrdinů, které od loňska působí v suterénu Veletržního paláce v Praze, bude 3. dubna inscenace s názvem Černá zrcadla. Autorem předlohy je Arno Schmidt, v jediné roli se představí Ivana Uhlířová.

Tento postapokalyptický příběh v režii Kathariny Schmitt se zabývá osamělostí lidského vnímání, zamilovaností, touhou po lidské blízkosti a současně nemožností blízkost snášet. Protagonista přežil zničující třetí světovou válku, už léta neviděl jiného člověka. Bloudí přírodou a navštěvuje ruiny zaniklé civilizace. Ve chvíli, kdy si začne stavět dům, se setkává se ženou Lízou. Možnost nového začátku dvou posledních lidí na světě ale není jasná - celou dobu není zřejmé, zda Líza je skutečná žena nebo ztělesněným přáním osamělého jedince.

Katharina Schmitt, kmenová režisérka Studia Hrdinů, se v Černých zrcadlech vrací ke spolupráci s Ivanou Uhlířovou, s níž spolupracuje od roku 2007. Narodila se v roce 1979 v Brémách, studovala činoherní režii na DAMU, od roku 2006 pracuje v Praze a v Berlíně. Její hry byly uvedeny na významných scénách v Německu (Thalia Theater Hamburg, Deutsches Theater Berlin, Schauspiel Leipzig, Staatstheater Oldenburg, Theaterhaus Jena, Schauspiel Stuttgart). Její hra nazvaná Sam se hraje v režii Kamily Polívkové s Karlem Rodenem ve Studiu Hrdinů.

Autor předlohy, spisovatel Arno Schmidt (1914-1979), je v Česku skoro neznámý. Jeho texty jsou fragmentární, mozaikovité a expresionistické. Hlavně v raných prózách je zřejmý jeho kritický pohled na negativní rysy německé poválečné společnosti, přičemž hlavním tématem je pokrytectví a nedostatečné vyrovnání s nacismem i druhou světovou válkou jako takovou. (čtk)

27.3.2013 10:05 V Malostranské besedě bude od čtvrtka výstava hravých objektů

Další z interaktivních výstav nejrůznějších zvukových, optických a kinetických nástrojů, u jejíchž začátků stál výtvarník Petr Nikl, začne ve čtvrtek v prostorách Malostranské besedy v Praze. Jmenuje se Vikýře Play, protože bude využívat specifického podkrovního prostoru, kde pod střechou vznikly malé komůrky patřící k jednotlivým oknům půdy.

Výstava navazuje na dlouhodobý projekt Orbis pictus Play autorů Jiřího a Radany Waldových. Základem projektu jsou interaktivní expozice inspirované dílem Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy se připravují podle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci a hojně je navštěvují zejména rodiny s dětmi.

Jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci, tvořivost a fantazii prostřednictvím interaktivních objektů. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry - na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.

V Malostranské besedě představí své objekty Marek Bolf, Milan Cais, Miroslav Černý, Michael Delia, Jiří Konvrzek, Petr Nikl, Klára Ottová, Ondřej Smeykal, Marianna Stránská nebo Jiří Wald. Nikl například připravil optický objekt, který soustavou čoček přenáší dovnitř besedy obrázek kostela sv. Mikuláše, Jiří Konvrzek vytvořil varhanní šlapadlo, na němž budou lidé šlapáním vhánět vzduch do varhanních píšťal.

Oldřich Hozman a Jiří Wald připravili Sensorium, zážitkový objekt, který představuje 12 lidských smyslů, tedy i ty, které si člověk běžně neuvědomuje. K nim autoři dle nauky Rudolfa Steinera řadí životní smysl, smysl pro pohyb, smysl pro rovnováhu, smysl pro teplo, smysl pro slovo, smysl pro myšlenky druhého člověka a smysl pro Já druhého člověka. (čtk)

27.3.2013 08:41 Oldřich Vízner se na prknech příbramské scény promění v ducha

Procházet zavřenými dveřmi a další kousky umí herec Oldřich Vízner, který se v nově nastudované hře příbramského divadla promění v ducha. Žije ale spíše v hlavě své herecké partnerky Evy Holubové, která v inscenaci Rande s duchem rozmlouvá se svým mrtvým přítelem. Ostatní postavy v podání mladých herců Vojtěcha Záveského a Anny Fixové na Víznerovy repliky nereagují a musejí se dívat "skrz" jeho postavu, což podle nich vůbec nebylo jednoduché. Tragikomedie amerického dramatika Neila Simona bude mít v Příbrami českou premiéru 4. dubna.

"Já už mám svůj pozemský život za sebou, takže s tou rolí nemám moc velký problém," řekl dnes novinářům v nadsázce Vízner. Mrzí ho prý jen to, že kromě procházení dveřmi nebo skříní nemůže na jevišti třeba i létat. Podle režiséra a uměleckého šéfa příbramské scény Milana Schejbala nejde žádnou o duchařskou komedii, ale o inscenaci, která řeší závažná témata. "Myslím, že se to stává běžně, akorát o tom lidé nemluví. Stane se, že vám odejde nějaká blízká osoba a vy se jí buď třeba nemůžete zbavit, nebo najednou zjistíte, že bez ní nemůžete být, tak si ji neustále vyvoláváte," popsala svou postavu Holubová.

Příběh vypráví o kdysi slavné spisovatelce Rose, která se po smrti přítele Walshe, rovněž úspěšného literáta, stáhne do soukromí. Přestane psát i přednášet a peníze docházejí. Probudit z nečinnosti se jí daří jedině díky Walshovi, přestože je už pár let na onom světě. Rose s ním, vlastně s jeho duchem, dokáže komunikovat a jako jediná ho vidí.

Hra je podle Schejbala inspirována bouřlivým mimomanželským poměrem americké dramatičky Lillian Hellmanové (1905 až 1984) s autorem detektivek Dashielem Hammettem (1894 až 1961). V Česku dosud neuvedenou inscenaci přeložila právě pro příbramské divadlo Blanka Křivánková.

Neil Simon bývá označován za nejpopulárnějšího amerického dramatika. Vytvořil desítky her a filmových scénářů a získal řadu ocenění včetně Pulitzerovy ceny. Příbramské divadlo má dosud na repertoáru jeho hru Drobečky z perníku se Simonou Stašovou v hlavní roli. (čtk)

27.3.2013 06:55 Cenu Astrid Lindgrenové ma spisovatelka Misentová

Argentinská ilustrátorka a spisovatelka Marisol Misentová, známá pod uměleckým jménem Isol, dnes obdržela Cenu Astrid Lindgrenové za tvorbu obrázkových knih, které podle poroty přímo "vibrují energií a výbušnými emocemi". S oceněním obdrží autorka desítky knih pro děti také pět milionů švédských korun (15,4 milionu Kč).

Misentová vydala svou první ilustrovanou knížku v roce 1997 pod názvem Vida de Perros (Psí život). Ilustrovala rovněž díla jiných autorů včetně argentinského básníka Jorgeho Lujana a amerického romanopisce Paula Austera. Její obrázky vzbuzují podle agentury AP dojem, že jsou původní dětskou tvorbou a podle autorky odráží její touhu ukázat čtenářům, že je v pořádku, když se porušují pravidla.

"Záměrem je udělat něco jak uměleckého, tak zábavného, co trochu naruší to, co se od toho očekává," řekla Misentová. "Líbí se mi hrát si se slovy a překvapovat lidi. Faktem je, že každé skutečně umělecké dílo takhle vypadá. Chci, aby moje knihy byly zábavné pro děti, ale taky pro dospělé," dodala.

Podle švédské poroty má práce Misentové "vtip s překvapivými zvraty, občas s filozofickým nádechem, ale vždy rafinovanými". "Isol je na straně dětí, vidí svět jejich očima a odhaluje absurdity světa dospělých," dodala. Cena nese jméno světoznámé autorky literatury pro děti Astrid Lindgrenové, jejíž díla jako Děti z Bullerbynu nebo Pipi dlouhá punčocha jsou všeobecně známá i v České republice.

Příběhy Astrid Lindgrenové již odchovaly řadu nejen severských generací a jejich autorka, která v lednu 2002 zemřela ve věku 94 let, byla pro své spoluobčany vůbec nejpopulárnější Švédkou. (čtk)

26.3.2013 16:31 Do Plzně a dalších měst dorazí kontejnery s kulturou a zábavou

Čtyři největší města v zemi - Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň - propojí v květnu a v červnu nový projekt, podle organizátorů délkou a rozsahem dosud největší oživení veřejného prostoru. Ve městech budou na pěti desítkách míst rozmístěny velké přepravní kontejnery, které nabídnou kulturu, zábavu, vzdělání či relaxaci. Lidé v nich najdou improvizované čítárny, kavárny, studovny, hudební kluby, hvězdárnu, komunitní centra, třídu k výuce, férový obchod či kostel, řekl novinářům hlavní organizátor projektu Kontejnery k světu Jakub Mareš.

Nejvíce se do projektu zapojí Plzeň, která se v roce 2015 stane Evropským hlavním městem kultury. Nový projekt má pomoci město probudit a propojit. Kontejnery budou v Plzni rozmístěny na 33 místech - v centru města, parcích, na náměstích i v obytných částech několika čtvrtí. Pořadatelé věří tomu, že se tak podaří oživit veřejná prostranství nejen organizovanými vystoupeními, ale že se u kontejnerové kavárny nebo odpočívárny sejdou lidé z jedné čtvrti a budou diskutovat o svém prostředí, o tom, co je třeba zlepšit, změnit a podobně.

V Plzni projekt potrvá od 10. května do 8. června, v ostatních městech bude kratší. Organizátoři chtějí města propojit prostřednictvím informačních obrazovek. První ochutnávka toho, jak lze obyčejný přepravní kontejner využít k oživení veřejného prostranství bude v Plzni 21. dubna před zahájením filmového festivalu Finále. Bude v něm odpočinková čítárna. Druhý kontejner se otevře 24. dubna a při koncertu pod širým nebem v něm vystoupí s novými písněmi kapela Chinaski, řekl Mareš. Součástí projektu je také připravovaná půjčovna koloběžek. Lidé budou mít možnost na několika místech ve městě si na Plzeňskou kartu koloběžku půjčit a přejíždět mezi kontejnery. Dočasná půjčovna má být zároveň zkouškou před otevřením plánované sítě půjčovny koloběžek v Plzni. (ČTK)

26.3.2013 15:15 V libereckém muzeu vystaví tisíc historických i současných šperků

Netradičně pojatou výstavu o špercích chystá Severočeské muzeum v Liberci. Vybralo klenoty vytvořené v dávné minulosti a současnosti, které si jsou něčím podobné. Na výstavě nazvané Pravěký a současný šperk bude od čtvrtečního podvečera asi tisíc exponátů. Řekla to jedna z kurátorek výstavy Kateřina Nora Nováková.

"Je zajímavé, jak některé principy, například zapínaní šperků nebo způsob nošení, jsou vžité a i dnešní autoři je vytváří automaticky," uvedla Nováková.

Na výstavě budou vedle sebe položené starý a nový klenot, které spojuje způsob nošení, použitý materiál, tvar nebo myšlenka. "U některých šperků laik ani nepozná, že je nový. Nebo naopak, několik starých je tak úžasně technicky vytvořeno, že jsou srovnatelné s dnešními," řekla Nováková. Z vystavených děl bude podle ní také patrné, že současní autoři šperků se při jejich výrobě někdy cíleně inspirují v minulosti. (ČTK)

26.3.2013 14:34 Animovaný pravěk vystřídal v tabulce návštěvnosti Babovřesky

Dobrodružná animovaná komedie Croodsovi, která vypráví příběh první pravěké rodiny na světě, vystřídala v čele návštěvnosti kin Troškovu lidovou komedii Babovřesky. Podle informací Unie filmových distributorů snímek o taťkovi Grugovi chránícím svérázným způsobem své nejbližší vidělo za první víkend 28 767 lidí. Babovřesky, které mají na svém kontě již celkem 533 722 diváků, o víkendu zhlédlo 17 594 návštěvníků kin.

Pořadí na dalších dvou místech se oproti minulému týdnu nezměnilo. Na třetím místě skončila americká akční fantasy s názvem Mocný vládce Oz režiséra Sama Raimiho, kterou již vidělo bezmála 63.500 diváků. Za ní je rodinná komedie Jiřího Chlumského Martin a Venuše, jejíž celkové tržby od uvedení do kin překročily hranici 10 milionů korun. Dvojnásobné celkové tržby než Martin a Venuše hlásí animovaný snímek režiséra Michala Žabky Čtyřlístek ve službách krále, který zatím zhlédlo 164 181 milovníků legendárního komiksu. O víkendu tento film vydělal zhruba 1,4 milionu, což stačilo na páté místo.

Z tuzemských snímků se do první dvacítky návštěvnosti kin dostal na dvanáctou příčku ještě dokument Hledá se prezident, v němž režisér Tomáš Kudrna zachycuje jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin, první přímou volbu hlavy státu v České republice. (ČTK)

26.3.2013 12:12 Febiofest zahájil putování po regionech, zahajovat ho bude Můj pes Killer

Mezinárodní filmový festival Febiofest 2013, který 22. března završil svou hlavní pražskou část, v pondělí zahájil putování po krajích. Vybrané filmy uvidí diváci ve 12 městech, první zastávkou byly České Budějovice. Febiofest se letos poprvé představí v Opavě, Zlíně a Karlových Varech. ČTK o tom informoval mluvčí přehlídky Pavel Sladký. Výběr ze snímků se vedle regionů představí i na Slovensku.

Zahajovacím filmem ve všech městech je česko-slovenská produkce Můj pes Killer, která je dílem režisérky Miry Fornayové. Film o rasismu natočený s amatérskými herci obdržel hlavní cenu festivalu v Rotterdamu Tiger Award. "Snímek, který se Febiofestu zúčastnil v soutěži o Grand Prix festivalu v sekci Nová Evropa, ve Zlíně 12. dubna celý festival zakončí," uvedl Sladký. Přehled regionálních dat konání festivalu je na www.febiofest.cz.

Výběr filmů pro regionálního kola Febiofestu vede napříč sekcemi festivalu. V regionálních kinech se promítá například drama Rukojmí filipínského režiséra Brillante Mendozy, kterému dominuje herecký výkon slavné francouzské herečky Isabelle Huppertové. Zastoupení budou mít i finské filmy, například Tenkrát na severu, Princezna v Brně nebo soutěžní Miss Blue Jeans. (ČTK)

26.3.2013 09:18 V Praze vystoupí kapela Pražský výběr s mnoha hosty

Pražský výběr dnes v pražské Tipsport Areně na Výstavišti na dlouhou dobu naposledy vystoupí v původní sestavě. Tedy se zpěvákem a klávesistou Michaelem Kocábem, kytaristou Michalem Pavlíčkem, baskytaristou Vilémem Čokem a dvěma bubeníky Klaudiem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem. Mezi hosty koncerty budou Ondřej Soukup, František Ringo Čech, Miloš Dodo Doležal, Iva Pazderková a Jana Kratochvílová.

Soukup, jeden z prvních členů kapely, si s Pražským výběrem zahraje na baskytaru. Hostem bude také svérázný F. R. Čech, který na jeviště dorazí v doprovodu kozy připomínající proslulý klip k písničce Pražákům, těm je tu hej, v němž společně bloudí ulicemi metropole. Časy, kdy hrával s Pražským výběrem, si připomene také kytarista Doležal. Populární "blondýna" Pazderková se mimo jiné postará o předmluvu k písni Sbal si to svý ráno. Skladbu Papíry straší si s Výběrem zazpívá textařka a skladatelka s extravagantní image Jana Kratochvílová.

Pražský výběr v těchto dnech vydal reedici svého čtvrtého a zatím posledního studiového alba, které vyšlo v roce 1997 pod názvem Běr. Loni skupina vyrazila na turné v původní sestavě. Na trhu se v souvislosti s turné objevily reedice úspěšných alb Straka v hrsti a Výběr. (ČTK)

26.3.2013 07:44 Horkýže Slíže oslaví 20 let svého působení i v Praze

Svůj starý zelený mikrobus VW, který vévodí obalu jejich nového alba St. Mary Huana Ganja, se na středečním vystoupení v Incheba Aréně na pražském Výstavišti pokusí představit populární slovenská punkrocková kapela Horkýže Slíže. Koncert se uskuteční v rámci jejich česko-slovenského turné, během kterého kvarteto z Nitry oslavuje 20 let svého působení na hudební scéně.

"Zatím jsme v našem ´busíku´ na žádném koncertě nebyli, tak by bylo dobré dojet s ním do Prahy. Jenže je to veterán a vzhledem k počasí nejsou silnice v dobrém stavu, takže nevíme. Ale chtěli bychom ho mít v hale, kde by se s ním fanoušci mohli vyfotit," řekl ČTK zpěvák Peter Hrivňák vystupující pod jménem Kuko. Kapela také chystá pro vybraných osm desítek zájemců společný oběd v jedné z pražských pivnic.

Po vyprodaných koncertech na Slovensku zahájila kapela Horkýže Slíže tuzemskou část turné minulý týden v Ostravě, kde publikum ve vyprodané hale Tatran aplaudovalo starým hitům i písním z nové desky. "Ohlasy jsou zatím bezvadné. Také pražský koncert bude úžasný, je to především o lidech a energii, která z nich půjde, to je základ. A my do toho dáme všechno," uvedl Kuko. (ČTK)

25.3.2013 16:40 Do českých kin míří film Nerada ruším o psychicky narušených postavách

V tragikomedii dánského režiséra Henrika Rubena Genze Nerada ruším lze jen těžko nalézt psychicky nenarušenou postavu. Není jí hlavní hrdinka Helena ani její matka projevující větší city vůči jejich psu než k dceři a už vůbec ne umělci z chátrajícího divadla v Kodani. Bizarní snímek uvede distribuční společnost CinemArt do tuzemských kin 4. dubna.

Hlavní postavou příběhu je dívka Helena (Sara Hjortová), kterou pátrání po biologickém otci, jehož ve svém dětství postrádala, zavede do zchátralého divadla plného podivných existencí. Najde zde mimo jiné spisovatele Allana (Nicolas Bro) s úchylným vztahem k jelenům nebo kdysi slavnou herečku Beatu (Stine Stengadeová), která se právě vrátila z léčení po pokusu o sebevraždu.

Divadlu hrozí bankrot a na divadelníky dolehla tvůrčí krize. Problémy může zažehnat jen úspěšná premiéra lehce šílené hry, do níž je angažován Helenin pes. Avšak i Helena touží po malé roli. Pro svůj sen je ochotna zajít i za hranice chování, které by se ještě dalo označit jako výstřední. Film natočený podle románu Biroller od Erlinga Jepsena s nadsázkou nahlíží do divadelního prostředí, do jeho zákulisí, kde se naplno odhalují vztahy mezi umělci.

Hlavní postavu ve snímku plném absurdních situací ztvárnila neznámá herečka Sara Hjortová. "Největší výzvou bylo najít mladou herečku, které by role absolutně sedla. Hlavní postava je totiž extrémně komplikovaná osobnost. Představa byla jasná. Dívka okolo dvaceti let, což automaticky vylučovalo dlouholeté herecké zkušenosti. Naštěstí casting odhalil přirozený talent Hjortové," uvedl režisér a spoluscenárista Genz.

Dánský režisér Genz byl dvakrát vybrán do hlavní soutěže filmového festivalu v Karlových Varech. S poetickým dramatem Číňan (2005) získal Cenu ekumenické poroty a za groteskně laděný příběh Ukrutně šťastni (2008) byl oceněn hlavní cenou - Křišťálovým globem. (čtk)

25.3.2013 15:21 The xx a Bonobo míří na Colours of Ostrava

Na festivalu Colours of Ostrava letos vystoupí i dvě hvězdy elektronické hudby. Publiku se představí britská trojice hudebníků The xx a jejich krajan Bonobo. Ten v Ostravě představí nové album The North Borders. Řekl to mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

"Obě jména, která patří k tomu nejaktuálnějšímu na hudební scéně, jsou důkazem velké žánrové šíře Colours of Ostrava. Pohybujeme se od rocku přes pop, jazz, world music, folk až po elektroniku," zdůrazňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Trio The xx první album vydalo v ruce 2010 a hned sklidilo úspěch. Deska byla vyhlášena nejlepším albem Velké Británie a Irska. Navíc se velmi dlouho držela v čele žebříčku nejprodávanějších nahrávek. Kapela už vystoupila na obřích festivalech jako Glastonbury či Primavera. Loni vydali The xx druhé album nazvané Coexist. Za něj získali nominaci na ceny Brit Awards.

"Simon Green aka Bonobo zase patří mezi nejvýznamnější světové tvůrce elektronické hudby kombinované s živým hraním a podmanivými melodiemi vyšperkovanými hlasy zpěváků," uvedl Sedlák.

Už dříve byly zveřejněny kapely a hudebníci Sigur Rós, Damien Rice, Asaf Avidan, Irie Révoltés, Red Baraat. Z českých pak Tata Bojs, Pražský výběr a Wanastowi Vjecy. Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava se uskuteční 18. až 21. července v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren. (čtk)

25.3.2013 14:53 Ostravská galerie vystaví kopii Zlaté buly Karla IV.

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje výstavu kopií významných středověkých rukopisů. Veřejnosti představí například i repliku Zlaté buly Karla IV. z roku 1356. Králi především zajistila výsadní postavení mezi kurfiřty, kteří ho volili. Řekla to mluvčí galerie Jana Šrubařová. Výstava nazvaná Krása podzimu středověku bude v Kabinetu grafiky ostravského Domu umění zahájena v úterý.

"Prostřednictvím prvotřídních replik představíme vybrané rukopisy dvou největších bibliofilů a mecenášů knižní malby přelomu 14. a 15. století. Půjde o díla ze sbírek Jana, vévody z Berry a českého a římského krále Václava IV., které budou k vidění do 5. května," řekla mluvčí.

Návštěvníci uvidí například ilustrace z díla Přebohaté hodinky vévody z Berry, které obsahuje modlitby pro každou liturgickou hodinu dne. Vévoda Jan z Berry knihu objednal kolem roku 1410. Bývá nazývána králem iluminovaných rukopisů a je pravděpodobně nejdůležitějším iluminovaným rukopisem 15. století.

Výstava představí i kopii rukopisu Zlaté buly Karla IV., nejdůležitějšího ústavního dokumentu Svaté říše římské ve středověku. Platila až do jejího zániku v roce 1806. Její název vychází z toho, že ke svazku je připojena zlatá pečeť Karla IV.

"V knihovně Jana, vévody z Berry se nacházely opravdové skvosty, jež se svou výzdobou řadí mezi nejkrásnější středověké rukopisy vůbec. Nejkrásnějším jsou bezpochyby právě Přebohaté hodinky vévody z Berry, z nichž jsou nejčastěji reprodukovány iluminace jednotlivých měsíců kalendáře," uvedl autor výstavy Marek Zágora. (čtk)

25.3.2013 11:38 Bobek, Křesťan, Vyčítal, Daněk a spol natočí společné DVD v Lucerně

Nejvýznamnější tuzemské country a trampské kapely a interpreti se představí 6. dubna ve Velkém sále pražské Lucerny na 2. ročníku festivalu Dvorana Country. Na pódiu se od 16:00 do půlnoci vystřídají hvězdy žánru jako Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Honza Vyčítal s Greenhorns, Wabi Daněk, Žalman a spol, Vojta Kiďák Tomáško, Pacifik s Tony Linhartem nebo skupina Cop. Koncert bude zaznamenán na DVD. Za pořadatele o tom informovala Petra Nováková.  

"Lucerna ve mně vyvolává odjakživa lehké chvění. Pro trampy či rockery to byl vždy vrchol. V tom sále je totiž cítit historie i genius loci. Velký prostor vám nic neodpustí a má zvláštní akustiku. Někdy s nadsázkou říkám, že se tam zvuk o ty balkony tak tříští, že se na pódium vrací o dvě sekundy později a o půl tónu níž. Přesto je zážitek tam být," uvedl Wabi Daněk, který na Dvoraně Country zahraje s Milošem Dvořáčkem.

První ročník festivalu ještě pod názvem 1. Zimní potlach pořádali organizátoři loni v Lysé nad Labem v cirkusovém stanu. "A protože bylo beznadějně vyprodáno, troufli jsme si letos na velkou Lucernu," sdělil jeden z promotérů akce David Němeček.

Tentokrát se však dramaturgové podle něj snažili pozvat největší jména, která v posledních desetiletích udávají podobu české country a trampské muziky. "Je možné, že se v minulosti tito interpreti už sešli na jednom pódiu v rámci nějakého festivalu. Tentokrát to však bude ojedinělé tím, že všechna vystoupení zaznamenáváme na DVD. Pro další generace tak zůstane záznam interpretů, kteří se stali už za svého života legendami," dodal Němeček. (čtk)

25.3.2013 11:04 Výstavu Od Tiziana po Warhola vidělo 34 tisíc lidí

Velký výstavní projekt Muzea umění v Olomouci s názvem Od Tiziana po Warhola již navštívilo více než 34.000 lidí. Expozice tak pokořila dosavadní návštěvnický rekord tohoto muzea. Bezmála 600 exponátů od starého umění až po současnou výtvarnou kulturu si mohou lidé prohlédnout poslední týden, na středu je naplánována slavnostní derniéra. Společně s výstavou se rozloučí i dosavadní ředitel muzea Pavel Zatloukal, který odchází do důchodu.

Výstavou Muzeum umění Olomouc rekapituluje historii sběratelství na Olomoucku a 60 let své činnosti. "Výstava Od Tiziana po Warhola je už nyní nejúspěšnějším projektem olomouckého muzea. V celkové návštěvnosti předčila i Olomoucké baroko, které jak v Muzeu umění Olomouc, tak ve Vlastivědném muzeu představovalo na přelomu let 2010 a 2011 barokní umění a navštívilo jej za čtyři měsíce 32 tisíc lidí," řekl mluvčí muzea Petr Bielesz.  

Mezi další nejúspěšnější výstavy muzea patřila retrospektiva Josefa Lady, která v roce 2008 přilákala více než 28.000 návštěvníků, a přehlídka tvorby zakladatele pop-artu Victora Vasarelyho, kterou si v roce 2007 prohlédlo bezmála 20.000 lidí.

Výstava Od Tiziana po Warhola byla zahájena loni 25. října. Diváky provádí prostřednictvím bezmála 600 exponátů dějinami výtvarné kultury od antiky do současnosti. Podle ředitele muzea Pavla Zatloukala jde o bilancující výstavu, která mapuje práci zástupců muzea za poslední desetiletí. Právě v den, kdy bude rozsáhlá expozice končit, bude dosavadní šéf muzea odcházet po 23 letech do důchodu. Na jeho místě jej nahradí jeho dosavadní zástupce Michal Soukup. Nastoupí od začátku dubna. (čtk)

25.3.2013 09:45 Činoherní klub uvede premiéru Před západem slunce

Činoherní klub v Praze uvede dnes premiéru hry Gerharta Hauptmanna Před západem slunce. Líčí příběh lásky starce s mladou ženou a nastudoval ji režisér Ladislav Smoček.

Nezištná láska mezi oduševnělým sedmdesátníkem v podání Petra Nárožného a mladou ženou, kterou hraje Zuzana Stavná, spustí v inscenaci konflikt s jeho rodinou. Její členové se totiž obávají, že by mohli přijít o obrovské jmění.

Hauptmann (1862-1946) byl prozaik a nejvýznamnější německý dramatik přelomu 19. a 20. století, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1912. Režisér Smoček text jeho hry podstatně přepracoval a inscenaci doplnil filmovými dotáčkami. Na jevišti se objeví celkem sedmnáct herců, mezi jinými Pavel Kikinčuk, Dana Černá, Ondřej Vetchý, Michal Pavlata, Jaromír Dulava, Jiří Štrébl, Stanislav Zindulka a Lenka Skopalová.

Smoček má osobní vztah k době, kdy hra vznikala - premiéru v Berlíně měla v roce 1932. Chtěl mimo jiné ukázat, co se během pěti měsíců v tomto roce v Německu skutečně odehrálo. Příběh byl inspirován skutečnou událostí. Nešlo přitom o nějaký izolovaný konflikt v nějaké izolované vile. Hrdina hry je bohatý a má velkého protivníka, jímž je jeho zeť - nacista.

Podle ředitele Činoherního klubu Vladimíra Procházky nebyl letošní grant této scény drasticky krácen; i proto si mohli dovolit o něco větší projekt, ve kterém si zahraje prakticky celý soubor. "Říkali jsme si, že uděláme nějakou veselou komedii - nakonec z toho vypadla téměř tragédie," uvedl. (čtk)

25.3.2013 08:11 Z milionových položek na aukci se prodali Čapek i Brožík

Přes 60 procent nabízených uměleckých děl a starožitností si odnesli sběratelé z nedělní aukce společnosti Meissner - Neumann v Praze. Za vyvolávací cenu 1,95 milionu korun si zájemce odnesl obraz Josefa Čapka Váza s květinami, včetně aukční přirážky za něj zaplatí 2,34 milionu korun. Obraz pochází z let 1922 až 1923, byl vystaven na retrospektivě Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu před třemi lety.

Nejdražším Čapkovým dílem vydraženým na tuzemských aukcích zůstává již přes pět let obraz Děvče v růžových šatech z roku 1916, který se prodal za 12 milionů korun bez aukční přirážky. V únoru se objevil na londýnské aukci oboustranný obraz Josefa Čapka z roku 1915 a prodal se v přepočtu za 7,8 milionu korun.

Také za vyvolávací cenu se dnes prodal obraz Antonína Hudečka Na jezu, k ceně 1,8 milionu musí kupec opět přidat dvacetiprocentní přirážku. Za 1,75 milionu korun se prodal obraz Politikáři na vsi, olej Václava Brožíka zmiňovaný v řadě publikací, naposledy v katalogu k Brožíkově výstavě v pražské Národní galerii (2003). Obraz, považovaný za jedno z nejvýznamnějších autorových žánrových děl, byl dlouhá léta nezvěstný.

Za 750 tisíc korun se prodal obraz Antonína Slavíčka Břízy u cesty (kolem roku 1904), z vyvolávací ceny se nezvedl ani obraz Jindřicha Pruchy Strom ve větru, nový majitel za něj zaplatí 580 tisíc korun.

Olej Antonína Chittussiho s názvem Kapří rybník se vyšplhal na 440 tisíc korun a za vyvolávací cenu 420 tisíc korun si nový majitel odnesl temperový obraz Pravoslava Kotíka s názvem Výlov.

Nedělní aukce nabídla také ucelenou kolekci děl umění druhé poloviny 20. století z významné pražské sbírky. Sběratel se s výtvarníky intenzívně stýkal a měl blízko zejména k těm, kdo se řadili mezi aktivní odpůrce minulého režimu. Ti byli zastoupeni i v aukční nabídce - například Jiří Kolář, Ladislav Novák, Pavel Reisenauer, Jan Šafránek nebo Otakar Slavík. Zejména o díla Kolářova dnes měli sběratelé velký zájem. (čtk)

25.3.2013 07:25 V Brně začal Velikonoční festival duchovní hudby

Koncertem v českobratrském evangelickém kostelu v neděli začal v Brně 22. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Zazněly skladby brněnského rodáka Pavla Haase nebo Brita Benjamina Brittena. V Brittenově Kantátě milosrdenství vystoupil i čerstvý držitel Thálie - tenorista Aleš Briscein.

Nedělní program završila kantáta švýcarského tvůrce Franka Martina s názvem A život ji přemůže.

Ve všech případech šlo o díla, které organizátoři festivalu označili za neprávem opomíjená.

Festival končí první dubnovou neděli. Celkem nabídne šest koncertů ve čtyřech brněnských chrámech. Dramaturgie stojí na tématech exodu a vykořenění, připomíná vztah mezi Starým a Novým zákonem i ústřední roli žalmů v židovské a křesťanské kultuře. Pořadatelé z Filharmonie Brno chtějí vyjít vstříc lidem, kteří si velikonoční svátky nespojují jen s pomlázkou.

V českých či brněnských premiérách zazní duchovní skladby Wolfganga Rihma, Giovanniho Battisty Aloisiho a Giovanniho Valentiniho. Přímo na objednávku festivalu vznikla prostorová kompozice Ondřeje Štochla. Světovou premiéru si odbude 5. dubna. Dramaturgická skladba jednotlivých koncertů je přizpůsobena atmosféře a historii konkrétních kostelů. (čtk)

25.3.2013 05:31 Přehlídka České divadlo ocenila výkona a inscenace roku

To nejlepší z repertoáru regionálních profesionálních scén představuje v Praze přehlídka České divadlo. V neděli pokračovala v Divadle na Vinohradech inscenací Figarovy svatby královéhradeckého Klicperova divadla v režii Davida Drábka. Při té příležitosti byly uděleny ceny za loňský ročník.

Divácky nejúspěšnější inscenací se stal Rok na vsi, jak ho v českobudějovickém Jihočeském divadle upravil a nastudoval Břetislav Rychlík. Ceny za herecké výkony získali Tomáš Dastlík za roli Heathcliffa v inscenaci Emily Brontëové Na Větrné hůrce v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a Alena Sasínová Polarczyk za svůj výkon v inscenaci S nadějí i bez ní Komorní scény Aréna Ostrava. Počinem roku je inscenace americké muzikálové černé komedie Kvítek z horrroru režiséra Petra Gazdíka z Městského divadla v Brně.

Přehlídku organizuje už poosmnácté umělecká agentura Foibos, která před dvaceti lety stála u zrodu prestižních cen Thálie. Na jarní část Českého divadla dovezla už hru Jaroslava Moravčíka Diagnóza v provedení Těšínského divadla a inscenaci Dům Bernardy Alby Divadla Antonína Dvořáka z Příbrami.

Městské divadlo Zlín představí v Praze 7. dubna inscenaci s názvem Carmen - opera dle Fagi režiséra Jiřího Jelínka. Jejich kolegové z Mostu v polovině dubna uvedou hororově detektivní komedii Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes v režii Petra Svojtky.

Přehlídka se poprvé uskutečnila v roce 1995. "Od té doby se prezentovaly v metropoli desítky souborů od Českého Těšína až po Cheb. Šlo o více než 360 pozoruhodných představení dvou desítek měst, která mají profesionální scénu," řekl šéf Foibosu Marek Veselý. Rozpočet dosavadních ročníků přesáhl celkově 50 milionů korun. Více než polovinu této částky uhradili soukromí sponzoři a partneři. Partnerem akce, kterou finančně podpořilo ministerstvo kultury, je město Praha.

Bližší informace o jednotlivých představeních naleznou zájemci na internetové adrese www.ceskedivadlo.cz. (čtk)