Předpremiéra filmu Jana Svěráka zvaného Po strništi bos ve středu zahájila čtvrtý ročník filmového a hudebního festivalu ve Slavonicích na Jindřichohradecku.

Na Slavonice Festu snímek vedle režiséra Jana Svěráka i scenáristy Zdeňka Svěráka uvedli herci Jan Tříska a Tereza Voříšková. Kina začnou film promítat 17. srpna.

Lyrický snímek, který se točil 50 dní a jehož výroba stála zhruba 50 milionů korun, se odehrává během druhé světové války.

Film dlouhý 111 minut čerpá ze vzpomínek Zdeňka Svěráka na dětství za války na venkově. Námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž Jan a Zdeněk Svěrákovi vyprávějí o životě muže na pozadí dějin.

"Je to film o odvaze. Každá postava se musí s odvahou nějak popasovat a odehrává se to za války, což je doba, která na ně vytváří tlak, aby svou odvahu projevili,“ řekl Jan Svěrák.

„Ten náš chlapeček je typově naprosto neodvážný, hýčkaný maminkou, držen v bezpečí. A dostane se do prostředí venkova za války a chce se po něm, aby odvahu projevil,“ dodal.

Jan Svěrák se pokusil shrnout také poselství filmu. „Přestože my Češi se někdy považujeme za neodvážné, přestože máme lva ve znaku, když se i ten malý srabácký chlapeček odváží být odvážný, tak pak už můžeme všichni," vylíčil režisér.

Hlavní role ve snímku ztvárnili Tereza Voříšková, Ondřej Vetchý, dále hrají Jan Tříska, Oldřich Kaiser, Petra Špalková, Hynek Čermák či Zdeněk Svěrák. Roli osmiletého Edy dostal Alois Grec.

Film se odehrává za protektorátu, kdy rodina musí odjet z města na venkov a Eda odhaluje rodinné tajemství.

"Naučil jsem se tam – a to vyjadřuje obrazně ten název – chodit po strništi bos. Opravdu jsem chodil bos, když to šlo," řekl Zdeněk Svěrák při vzpomínce na venkovské dětství.

Ve filmu původně účinkovat neměl, dodatečně mu ale připsali postavu ředitele školy. "Dostal jsem paruku, abych vypadal mladší, i sokolský kroj, ve kterém jsem se tady po náměstí procházel. Asi tři lidé mi řekli, že mi to strašně sluší," řekl Zdeněk Svěrák.

Vzpomínky na protektorátní venkov má spjaté s tím, že se coby pražské dítě seznámil se zvířaty: s holuby, králíky, prasaty, husami, nejvíc si oblíbil koně.

"To, že malý člověk pozná, že lidé mají králíky, které hladíte, ale proto, aby byli zabiti, a zrovna tak je to s husami, byl pro mě šok," řekl Zdeněk Svěrák.

Ten dále ocenil, jak ochotně místní ve Slavonicích přijali filmový štáb.

V malé Telči, jak se renesančnímu městu říká, a v jeho okolí se většina Svěrákovy novinky, jež volně předchází Obecné škole, natáčela. Režisér zde našel místo působící dobově – do pohraničních Slavonic mohl za komunismu málokdo.

S Obecnou školou má podle režiséra film společný "tatínkův humor a melancholii, nostalgii, lyričnost," jak řekl Jan Svěrák.

Pro Jana Třísku bylo prý největším zážitkem dívat se na režiséra a na jeho něhu k malým dětem. "A dívat se na Terezku Voříškovou, na její nefalšovanou vášeň v líbání malých dětí," řekl Tříska.

Slavonice Fest do 6. srpna uvede 65 filmů, 13 koncertů či program pro děti.

Z hudebníků zahrají Michal Hrůza, Katarzia, Visací zámek, Thom Artway, Ivan Hlas či Svatopluk Karásek.