S kapelou Sensational Space Shifters, kterou v uplynulých letech představil také ve třech českých městech, natočil anglický zpěvák Robert Plant nové album. Jmenovat se bude Carry Fire a vyjde 13. října, informovalo vydavatelství Nonesuch.

Plant, jenž od rozpadu slavné kapely Led Zeppelin již čtvrtou dekádou pokračuje v samostatné dráze, svoji jedenáctou sólovou desku vysvětluje chutí vytvářet něco nového.

„Uznávám svá starší díla, ale vždy cítím podnět a vábení vytvořit nové. Musím kombinovat staré s novým,“ vysvětlil Plant, jenž kapelu Sensational Space Shifters založil před pěti lety.

„Celá hnací síla sestavy se trochu otočila kolem své osy. Místo nového zvuku a jiného hudebního prostoru jsme se začali zaměřovat na vzrušující a dramatické hudební krajiny různých nálad, melodií a aranžmá,“ dodal.

Plant s kapelou naposledy před třemi lety natočil album zvané Lullaby and… The Ceaseless Roar. Tehdy se zrovna po čase stráveném v americkém Texasu stěhoval zpět do Anglie.

„Album je směsí keltské a africké hudby, blues a tradicionálů. Občas tu zazní bušení pověstného "kladiva bohů", jak se přezdívalo mohutnému zvuku Led Zeppelin. Poněkud jemnější kovářské nástroje ze severní a západní Afriky ale dovolují Plantově kapele spřádat rafinovanější rytmy,“ napsaly o tehdejším albu Hospodářské noviny.

Nynější deska vznikla převážně ve studiích Top Cat v anglické vesnici Box náležící do hrabství Wiltshiru.

Jako hosté se natáčení zúčastnili albánský violoncellista Redi Hasa a britský houslista a violista Seth Lakeman – oba účinkují ve třech nových skladbách.

Ve studiu se zastavila také pětašedesátiletá americká zpěvačka a kytaristka Chrissie Hyndeová, známá z rockové kapely The Pretenders. S Plantem si zazpívala rockabilly Bluebirds Over the Mountain.

Kapelu Sensational Space Shifters jinak tvoří klávesista John Baggott, kytarista Justin Adams, bubeník a hráč na bubínky djembe Dave Smith a kytarista Liam Skin Tyson.

Houslista a violista Lakeman se prý stane novým stálým členem bandu.

Na desku zatím láká první singl zvaný The May Queen, jenž kombinuje východní rytmy s psychedelicky znějící elektrickou kytarou Justina Adamse.

Robert Plant by měl v listopadu vyrazit na světové turné, které bude pokračovat v příštím roce. Konkrétní data koncertů zatím nejsou známa.

Se Sensational Space Shifters již zpěvák vystoupil v létě 2015 na festivalu Colours of Ostrava, o rok později v brněnské hale Rondo a vloni v plzeňském amfiteátru Lochotín.

„Během zhruba stominutového koncertu se na pódiu střídá šestero hudebníků, kteří na elektrické kytary, bendža, mandolíny, africké nástroje, klávesy a syntezátory vytvářejí úchvatně jednolitý tah rocku, psychedelie, blues, elektronické a africké hudby,“ napsaly o koncertu Hospodářské noviny.

Související