Koncertem jazzového tria bubeníka Otty Hejnice tuto středu po téměř roční rekonstrukci obnoví svou činnost pražský jazzový klub U Staré paní.

Oficiální znovuotevření je naplánováno na pátek 3. listopadu, kdy zahraje Ochepovsky Band.

Klub U Staré paní, jejž od března 2003 provozovali majitelé výletní lodě Jazzboat Jakub a Lucie Dostálovi, patřil k vyhlášeným jazzovým lokalitám v metropoli.

Sedm let zde dramaturgyni dělala zpěvačka Jana Koubková, v roce 2006 v klubu hudebníci z česko-slovenské kapely Vertigo Quintet natočili album nazvané Live U Staré paní.

Často v klubu účinkovalo například kvarteto saxofonisty Františka Kopa, tria klavíristy Mateje Banka a kontrabasisty Roberta Balzara či mladé sestavy jako Infinite Quintet, Organic Quartet varhaníka Ondřeje Pivce, kytaristé David Dorůžka nebo Petr Zelenka a další.

Roku 2010 klub převzali Američan Frank Emmett a Češka Petra Rappoccio, později jej provozovali Jan Dittrich a Jaromír Eichler. Tou dobou se však již většina mladých českých jazzových sestav přesunula do nově otevřeného Jazzdocku v Praze 5.

Nyní se novým provozovatelem klubu stal Vladimír Pošvic, bývalý manažer baru The Garrison v pražské Libni. Ten na svých stránkách uvádí, že na původní adrese ukončil činnost a přesouvá se právě ke Staré paní.

Dramaturgii klubu bude mít na starosti hráč na příčnou flétnu Robert Fischmann spojený se sestavami Bran, Neřež, C&K Vocal či zpěvačkou Marií Rottrovou.

Interiér klubu prošel náročnou rekonstrukcí, provozovatelé slibují také kvalitní zvuk. Plánují poskytnout prostor tuzemské jazzové scéně, jež je jednou nohou zakotvena v tradici, avšak rozkročuje se i směrem k experimentu.

Na páteční opening party v klubu zahraje Ochepovsky Band. Frontman kapely, ruský skladatel a kytarista Igor Ochepovsky, již několik let žije v Česku. Tento hudebník letos zvítězil v české části soutěže Jazz Fruit v rámci festivalu Mladí ladí jazz, avšak oceňován je též jako autor scénické hudby. V minulosti byl například se svým projektem IMPRA vyznamenán čtyřmi cenami Studentské Thálie.

Loni Ochepovsky jako skladatel vyhrál mezinárodní soutěž Money Polo Talent12 jako skladatel. Jeho Fusion projekt představuje autorské skladby na pomezí východní a západní kultury.

Jazz klub U Staré paní nabízí možnost klubového členství, a to hned ve třech variantách – jazzový posluchač, host (určeno pro donátory a podporovatele) a jazzman.

Související